Gerbasin Gerbasin komentáře u knih

Poslední noc na Klikaté řece Poslední noc na Klikaté řece John Irving

Irvingův nejnovější román mě rozhodně nezklamal, je zde spoustu zajímavých postav a jejich osudy, jak je u Irvinga zvykem, nejsou příliš jednoduché. Ovšem nedá se říct, že by mě to ovládlo jako Rok vdovou nebo Owen Meany. Řekl bych, že místy román působí až moc neuvěřitelně a chladně. Ale to byl asi záměr, protože na úpravu by stačilo několik vět. Charaktery si občas místy protiřečí, ve chvíli smrti své blízké je dvojice hlavních postav naprosto netečná a chladnokrevná a v jiném místě je rozbrečí setkání s člověkem, kterého viděli jedinkrát v životě. Tohle mi vyloženě nesedělo, ale na druhou stranu každý se někdy v určité životní situaci nechová tak jako obvykle. Každý musí posoudit sám. Knížku rozhodně doporučuju, je ze zajímavého prostředí, je čtivá, nudných pasáží jsem objevil minimum, trefný humor a ironie - prostě typický Irving.

13.10.2012 5 z 5

Venkovské sídlo Venkovské sídlo John Galsworthy

Další z Galsworthyho mistrovských děl. I kdyby se dalo říct, že dějově je to téměř o ničem, tak přesto jsem se od toho nemohl odtrhnout. Opět precizně vykreslené charaktery postav, britský venkov popsaný jak na dlani, ale především - ten příběh je napsán tak věrohodně a s takovou jistotou, že se z něj stává i v roce 2012 napínavé a neobyčejné čtení. Příběh se motá kolem hrozícího rozvodu, dnes by se řeklo nic pozoruhodného, ale v Anglii na konci 19. století to byl hotový skandál, který dosahoval astronomických rozměrů, obzvláště ve vyšší společnosti.

31.08.2012 5 z 5

Muž z ledovce Muž z ledovce Erich Ballinger

Hodně dobrá knížka, napsaná specifickým, dalo by se říct minimalistickým stylem (krátké věty, minimum delších souvětí, každé slovo velmi dobře zváženo). Výsledkem je "pouhých" 120 stránek, které ale skrývají velký a napínavý příběh s mrazivou atmosférou. Autorův rukopis je tak působivý, že je velkou neznámou, proč je jeho tvorba tak skromná. Rozhodně tuto knížku doporučuji nejen dětem, ale i dospělým má hodně co říct.

22.07.2012 4 z 5

Na burse Forsytů Na burse Forsytů John Galsworthy

Kdo byl nadšený z původní Ságy rodu Forstů, bude nadšený i z tohoto téměř zapomenutého souboru povídek. O starých Forsytech se tady dozvíte nejvíce, dokonce se dá dopídit i to, v který přesně rok se každý z 10 starých Forsytů narodil. Některé povídky važně stojí za to, aby si čtenář půjčil 80 let staré vydání a nechal se unášet mistrným autorovým vyprávěním. Nad Galswortyho uměním nepřestávám žasnout!

29.05.2012 5 z 5

Carův kurýr Carův kurýr Jules Verne

Asi nejlepší a nejnapínavější dobrodružný román, který jsem dosud četl... od Julese Vernea určitě. Škoda, že je poměrně málo známý, ale fanoušci verneovek si k němu cestu jistě najdou. Jen pro zajímavost: v roce 1997 vznikla podle předlohy stejnojmenná a ceněná animovaná 26-dílná verze (k sehnání i s českým dabingem), která se celkem věrně drží předlohy a napětím nešetří.

30.11.-0001

Sága rodu Forsytů Sága rodu Forsytů John Galsworthy

Dokonalost sama! Napsané a přeložené jak nejlépe to šlo:-)

30.11.-0001 5 z 5