Eigis Eigis komentáře u knih

Sokolníkova naděje Sokolníkova naděje Andre Norton

Kniha nabízí dobrý příběh, ale autoři tradičně příliš pospíchají a nevěnují spoustě věcí zaslouženou pozornost. Závěr samotný je vyloženě useknutý.

23.08.2013 3 z 5

Zmatek nad zmatek Zmatek nad zmatek Jules Verne

Třetí kniha o Gun Clubu. V rámci Verneovek, kterých jsem přečetl přes padesát je hora přebudovaná na hlaveň děla zatím nejšílenější vědeckofantastická vize.

Zatopená Sahara Zatopená Sahara Jules Verne

Verne patří mezi mé nejoblíbenější spisovatele, ale tato kniha se mu nepovedla. Také může být znát, že jí dokončil jeho syn, který originály často dost zásadně měnil.

V pustinách australských V pustinách australských Jules Verne

V určitých pasážích mi to dost připomínalo Děti kapitána Granta, ale nejedná se o žádné samovykrádání. Kniha patří nejlepší Verneovky.

Exil Exil Andre Norton

Ze začátku jsem byl poněkud skeptický, protože autorka to brala dost letem světem, ale nakonec přeci jen zvolnila tempo. Ačkoliv pak větší část knihy tvoří hledání a putování, závěr poskytne celkem napínavý magický souboj.

Trosečníci lodi Jonathan Trosečníci lodi Jonathan Jules Verne

Tento román dost přesně vykresluje Vernovi politické a fylozofické názory. Samotný děj dost připomíná budovatelské romány.

22.08.2013

Trampoty páně Thompsonovy Trampoty páně Thompsonovy Jules Verne

Kniha kterou celou napsal Michel Verne a vydal pod otcovým jménem. Vcelku se dá říci, že je dost dlouhá a nudná a postrádá nějakou atraktivnější zápletku. Je to cestopis, který ale dnes už není aktuální.

Slavní dobyvatelé Slavní dobyvatelé Jules Verne

Ve své době to muselo být zajímavé počtení, ale v dnešní době encyklopedií a odborných publikací je trochu za zenitem.

San Carlos San Carlos Jules Verne

Kniha obsahuje čtyři povídky a dva nedokončené romány. U každé povídky je pak přidána její historie seznamu všech úprav.

První povídka vykresluje Vernův názor na francozský vězenský systém, který později prohlubuje v románu Bratři Kipové.

Ženitba pana Anselma des Tilleuls je satirická povídka o tom jak starý učitel latiny hledá svému silně neatraktivnímu žáku nevěstu.

Obléhání Říma je historická povídka o bojích francouzských vojsk v Itálii. Osobně se mi v celé knize líbila nejvíce.

San Carlos je příběh španělského pašeráka, kterého při dopravě kontrabandu pronásledují celníci. Zajímavé je, že Verne starní zločincům.

Jédédias Jamet je začátek Vernova nedokončeného satirického románu o lakomci, který se stal neočekávaně bohatým dědicem. Je veliká škoda, že ho nestihl dopsat.

Studijní cesta je další začátek Vernova románu, který jeho syn později použil pro román Dobrodružství výpravy Barsacovi. Je to poslední věc co napsal v době kdy byl velice nemocný. Děj se odehrává v Africe stejně jako Pet neděl v balóně, takže Vernova cesta skončila a začala na černém kontinentě.

Plovoucí město Plovoucí město Jules Verne

Další důkaz Vernova vizionářství. Obrovská výletní loď, která má na palubě vše po čem cestující touží prostě plovoucí město.

Paříž ve 20. století Paříž ve 20. století Jules Verne

Řada lidí má možná pocit, že Verne je neúnavný propagátor technického pokroku. Toto dílo ovšem dokazuje, že před ním měl i zdravou dávku respektu a varuje kam až by mohl vést. Kromě Bezejmené rodiny je to také jedna z mála Verneovek ze špatným koncem. Vůbec je celá taková pesimistická, což je bezpochyby důvod proč Hetzl zamítl její vydání, takže spatřila světlo světa až tak dlouho.

22.08.2013 4 z 5

Pán světa Pán světa Jules Verne

Univerzální vozidlo patří mezi mé nejoblíbenější Verneovské vynálezy.

Michal Strogov Michal Strogov Jules Verne

Velmi poutavě a originálně napsaný příběh.

Maják na konci světa Maják na konci světa Jules Verne

Kupodivu mě to až zas tak moc nechytlo. Možná to bude tou reálností a uvěřitelností příběhu, který tím pádem postrádá typicky Vernovskou romantičnost.

Malý hrdina Malý hrdina Jules Verne

Kniha mě bavila, ale ten věk, vzhledem k morálním vlastnostem a dovednostem je absolutně mimo.

22.08.2013

Los č. 9672 Los č. 9672 Jules Verne

Hodně slabé, není tam žádná pořádná zápletka a dobrý konec je až příliš křečovitý a přehnaný.

Druhá vlast Druhá vlast Jules Verne

Žádná jiná kniha není ve Vernově díle zmiňována tolikrát jako Švýcarský Robinson a pro Verna musela být velkým vzorem. Není proto divu, že napsal její pokračování. Bohužel kniha je velice faktická a její děj, který se odehrává během několika let, je popisován velice zběžně. Nějak jsem si nenašel cestu k hlavním postaváma dobrodružná zápletka mě moc nebavila.

21.08.2013 3 z 5

Drama v Mexiku Drama v Mexiku Jules Verne

Kniha sestává z šesti velice různorodých povídek. Právě tato pestrost a rozdílnost od typické Vernovi tvorby mě nejvíce bavila.

První vypráví o vzpouře na dvouch španělských válečných lodích. Při níž je zabit jejich velitel. Rebelové se pokoušejí prodat obě lodi Mexiku, ale jsou nakonec dopadeni a zabiti mstiteli zabitého kapitána. Povídka se my velice líbila.

Buřiči z lodě Bounty z lodi Bounty jsou vpodstatě stručným historickým popisem.

Gil Braltar je velice povedená humorná povídka o španělovi, který se vydává za opici a v čele opičí armády se vydá dobýt britskou pevnost, naštěstí její velitel je tak ošklivý, že se opice rovněž domívají že je jedním z nich a odejdou. Celkově mě tato povídka velice bavila.

Fffff!... plesk!. je hororová povídka, kterou Verne napsal podle svého vzoru E. A. Poa. Je dobře vymyšlena a jen potvrzuje autorovu literární všestranost.

Deset hodin na lovu je satirická povídka odehrávající se na jednom nepovedém lovu. Je doplněna pro Verneovky naprosto netypickými ilustracemi a kdybych nevěděl kdo jí napsal neuhodnul bych to.

Výstup na Mont Blanc je cestopisný deník Paula Verna, který na horu skutečně vystoupil.

21.08.2013 5 z 5

Drama v Livonsku Drama v Livonsku Jules Verne

Detektivka z pera J. V., sice nic kdovíjak přelomového nebo napínavého, ale vcelku zaujme.

21.08.2013 3 z 5

Dobrodružství kapitána Hatterase Dobrodružství kapitána Hatterase Jules Verne

Kapitán Hatteras je typicky Verneovská postava muže odhodlaného jít za svým přes jakékoliv překážky. Další velice výraznou postavou je doktor Clawbony, z jehož pohledu je příběh vyprávěn, který je kapitánovi velice výraznou oporou, při jeho cestě na severní pól. Je velice zajímavé, že podobné schéma uplatní Verne ve své knize Ledová sfinga, ve které se hlavní hrdinové snaží zachránit výpravu, která zmizela při cestě na jižní pól.

21.08.2013 4 z 5