Ďury Ďury komentáře u knih

Winterbergova poslední cesta Winterbergova poslední cesta Jaroslav Rudiš

Místopisný a historický průvodce po Rakousko-Uhersku. Záchvaty historie se snaží zakrýt nepříjemné vzpomínky a pocit viny obou hlavních postav. Kniha je psaná v rytmu jedoucího vlaku. Opakované fráze jsou jako pražce, dialogy jízdu zrychlují, vzpomínky zpomalují...

Nebylo to snadné čtení. Číst knihu povrchně a jít jen po zápletce, nemá smysl, kniha by byla k neučtení. Taky se ale nejedná o "naučku". Je třeba mít na paměti, ze se jedná o román.

Podle mě to není nejlepší kniha Jaroslava Rudiše, ale určitě stojí za přečtení.

18.02.2022 4 z 5

Odvaha ke svobodě Odvaha ke svobodě Jan Sokol

Komplexní náhled do myšlenkového světa Jana Sokola. Nenapadá mě nikdo, kdo by uměl tak srozumitelně popisovat složitá témata. Kniha jednoznačně stojí za přečtení.

08.09.2021 5 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Za mě ohromně rozporuplná kniha. Na jednu stranu je bez diskuze, že Jan Němec je opravdu talentovaný autor. Na druhou stranu mě číst tuto knihu skoro fyzicky bolelo. S tak otravnými hlavními postavami jsem se snad ještě nesetkal. Hlavní hrdina je nesnesitelně ufňukaný a Nina (literární postava) je prostě slepice. Možnosti milostného románu jsou knihou, na kterou nezapomenu, ale nemohu říct, že bych na ni vzpomínal v dobrém.

06.01.2021 3 z 5

Češi v dějinách nové doby (1848-1939) Češi v dějinách nové doby (1848-1939) Podiven

Nejedná se o akademickou publikaci, což ovšem sami autoři přiznávají. Proto bych Podivenovi ani knize nevyčítal jiný pohled na historická fakta (neplést s překrucováním pravdy nebo s desinformacemi). Jistá kontroverznost přímo vybízí čtenáře k dialogu s knihou.

18.12.2020 4 z 5