Dragon Dragon komentáře u knih

Slepý tiger Slepý tiger Sandra Brown

Mám prečítaných možno do 10 kníh od Sandry Brown, ale takmer všetky sú súčasné romantické trilery. Priznávam keď som si prečítal anotáciu, že ide takpovediac o historický triler, Texas v roku 1920, prohibícia, rančer, obchodovanie s whisky...nuž, chvíľku som zaváhal a pár dní som knihu odkladal.

Napokon som sa do nej pustil a bol som nadšený. Sandra Brown je úžasná autorka, perfektná rozprávačka a príbeh som si vychutnával od prvých strán, preniesol som sa do Texasu pred sto rokmi, prežíval som ťažké chvíle s bývalým rančerom Thatcherom, ale najmä s mladou vdovou a mamičkou Laurel. Úžasne vykreslené postavy nielen ich dvoch, ale aj ďalších obyvateľov mestečka, šerif Bill, samotár Ernie, mladučká Corrine, Laurelin svokor Irv, starosta... kniha má 500 strán, ale pokojne by som prijal aj viac.

Bolo to iné, ako bežne píše a o to lepšie. Evidentne si naštudovala vtedajšiu dobu, prohibíciu a paličov whisky, ako to vlastne prebiehalo a aké boli s tým spojené problémy a celé to výborne podala. Príbehu nechýba dobrodružstvo, napätie, prekvapenia, stále sa niečo deje, odsýpa to a je to veľmi živé, svieže. V štvrtine príde veľký šok, veľmi smutná a dojímavá pasáž.
V polovici zasa vyjde na povrch jedno veľké tajomstvo, ale len pre čitateľa a všeličo zapadne do seba. Je to smutné, nečakané až zvrátené.

Nesmierne sa mi páči, ako vie Sandra vystavať príbeh, pohráva sa s postavami, ale aj s čitateľmi. Dokonale opíše ľudské osudy, boj o holé prežitie, podvody, intrigy...nenudil som sa ani na chvíľu.
Čítavosti pridávajú dialógy, ktoré sú svižné, dynamické, majú šťavu a to hlavne medzi Thatcherom a Laurel. Neraz sa aj zasmejete a sú vám čoraz sympatickejší.

Sandra Brown odviedla parádnu robotu pútavé, šikovne napísané, autentické, funguje to a najmä vďaka postavám si knihu zamilujete. Nie sú čierno-biele, každý má niečo za ušami, ale v tom je to také ľudské.

10.10.2023 5 z 5

Majster hádankár Majster hádankár Danielle Trussoni

Mierne sklamanie, ale aj tak dávam tri hviezdičky. Veľmi som sa tešil na tento príbeh, bol prísľubom - šifry, kódy, hádanky, sny...Mike Brink si ma získal na začiatku, fandil som mu, naskočil som na jeho vlnu...ale v istej chvíli to stratilo grády a uberalo sa to akousi inou cestou. Netvrdím, že zlou, či nezaujímavou, ale mňa akosi stratil. Bolo to chvíľami zmätočné, akosi naťahované, príliš spletité.

10.10.2023 3 z 5

Ďáblova pevnost Ďáblova pevnost Juraj Červenák

Ďurove knihy si dávkujem postupne, s odstupom, aby som si ich vždy vychutnal....a podobne to bolo aj s Diablovou pevnosťou. Musím priznať, že ešte lepšie ako dvojka - napínavé, dobrodružné, prekvapivé, čítavé, svižné. Výborné postavy na čele s Báthorym, perfektne premyslený dej, tak akurátne nadprirodzena, bojové scény a neuveriteľné penzum práce na historickom pozadí: doba, oblečenie, bežný život, jedlo.
Ďuro, klobúk dolu. V tomto žánri historickej dobrodružnej detektívky nemáš u nás konkurenciu!

10.10.2023

Rýchlokurz geniality: 42 otázok a odpovedí, ktoré vám pomôžu pochopiť dnešný svet Rýchlokurz geniality: 42 otázok a odpovedí, ktoré vám pomôžu pochopiť dnešný svet Ľudovít Ódor

Veľmi ťažká kniha - hmotnosťou aj čítaním. Neraz zložité témy, autor sa ich snaží podať zrozumiteľne, zaujímavo a aj to baví čítať, ale treba si to dávkovať postupne.
Žiaľ, nemyslím si, že toľko ľudí, ktorí si ju aj kúpili, ju napokon prečítali, či dočítali. Myslím, že sa nechali nalákať ˇľahkým" čítaním, rýchlokurzom, ktorý z nich urobí múdrejších, s väčším prehľadom...ale na túto knihu treba mať naozaj čas, chuť, energiu čítať, premýšľať a spájať si súvislosti. Rozhodne to nie je nejaké oddychové čítanie a pre každého.

Každopádne Ľ.Ódor urobil kus roboty, namakal sa na príprave i samotnom písaní, výber oblastí je široký, dobre prepracovaný, ale skutočne treba mať pri čítaní tejto knihy už všeličo iné načítané:-) Veľmi záleží na skúsenostiach a rozhľade čitateľa, koľko mu táto kniha dá a či ju vôbec dočíta.

Geniální potraviny Geniální potraviny Max Lugavere

Priznám sa, že som čakal trošku viac, ale stále je to veľmi zaujímavé, čítavé, zrozumiteľné a výstižne vysvetlené rôzne oblasti. Autor operuje mnohými výskumami, ale pri pozornejšom čítaní nájdete mierne rozpory. Tiež je tam pár vecí, ktoré ma zaskočili a nečakal som ich - napríklad ohľadom olejov, repkový, slnečnicový, olivový... Alebo sporné raňajky - možno ich vynechať alebo sú naozaj najdôležitejším jedlom dňa?
Každopádne, treba čítať s porozumením a kritickou hlavou, niektoré rady alebo pohľady berte s nadhľadom, no minimálne podnietia zamyslieť sa, nájsť si ďalšie informácie a prípadné protinázory.

Ostatné sa udeje v srdci Ostatné sa udeje v srdci Kristína Brestenská

Je ubitá ťažkým osudom...nájde konečne tú pravú lásku?

Kristína Brestenská písala historické romance najmä spoza našich hraníc, no čitateľky sa jej neustále pýtali kedy napíše niečo z nášho prostredia. Zo stredovekého Slovenska? Kristína sa nechala prehovoriť a výsledok je skvelý.
Novinka Ostatné sa udeje v srdci ponúka tajomstvá a intrigy, obdobie kráľa Žigmunda Luxemburského, rytieri a lúpežníci, legendu o Svätojánskej noci. Nechýba láska a najmä tá materinská, ktorá vie byť neuveriteľne silná a odolná.

Sľúb mi niečo.
Čokoľvek, šepol zadýchane.
Sľúb, že nikdy nedopustíš, aby trpela.
Prisahám, vydýchol. Na všetko, čo mi je sväté.

Kristína miluje slovenské hrady a zámky, takže nový príbeh bol pre ňu výzvou, ale tiež radosťou. Objavila a zamilovala si hrad Gýmeš. Kvôli tejto knihe navštívila aj ďalšie miesta a lokality, ktoré zohrávajú v jej príbehu dôležitú úlohu. Zažila rôzne veci, aj temnú, pochmúrnu a záhadnú atmosféru, ktorú sa neskôr pokúsila pretaviť do príbehu o Anne a Jakubovi.
Kristína napísala opäť veľmi pútavý, zaujímavý príbeh, ktorý ani zďaleka nie je len slovenskou historickou romancou. Popri tom sa venuje aj téme brtníctva (lesné včelárstvo, starobylý spôsob získavania včelích produktov), alebo neľahkému osudu vdov v stredoveku, ktoré po smrti manželov boli nútené bojovať o holú existenciu.

08.09.2023 5 z 5

Pohřbené kosti Pohřbené kosti Lisa Regan

Už piaty diel série a Lisa Regan si udržiava latku kvality.
Pokiaľ ide o samotný príbeh, zápletku - dobre premyslené, napätie zvýšilo aj to, že prvou obeťou sa stala mama Josienho priateľa Noaha.

----Niekto ju tu držal na zemi, poznamenala.
Mettner prikývol. Aj ja si to myslím. A tu nevidno to dobre pre trávu, ale sú tam dve preliačiny v zemi.
Obaja si kvokli a Josie si všimla dve menšie okrúhle preliačiny udupané v poraste. Keby si ľahla chrbát, do veľkej preliačiny by sa jej zmestila akurát hlava a dve menšie by približne zodpovedali bokom. Niekto na nej sedel obkročmo, skonštatovala Josie.
Správne. Nech už bol jej vrah ktokoľvek, vysadol na ňu, zatlačil jej hlavu do zeme a potom jej zapchal ústa zeminou."----

Je to osobnejšie a Lise to dalo priestor na riešenie ich vzťahu, ktorý si musel prejsť poriadne zaťažkávajúcou skúškou. Takéto psychologické a vzťahové nuansy mám v príbehoch rád, nikdy by to nemalo byť len o vyšetrovaní a pátraní. Sme ľudia a máme emócie, vraždy, zločiny, vyšetrovanie nás ovplyvňuje.

Autorka umne drží čitateľa v strehu, vkladá rôzne ďalšie indície, naťahuje ho, provokuje. Tu skvele zafungovali tri predmety, ktoré našli u zavraždenej Colette - USB s menom Pratt, hrot šípu z jaspisu a pracka na opasok. Čo znamenajú tieto tri veci? Prečo ich mala Colette ukryté v šijacom stroji? Súvisia nejako s minulými vraždami?

---- Dobre, pozrieme sa na to, ale ak nepatrí jej bývalému manželovi, tak komu potom? Načo by bola žene ako Colette Fraleyová štyridsaťpäťročná spona na opasok, indiánsky hrot šípu a USB kľúč označený ako Pratt? A prečo sa to ukrývalo na dne šijacieho stroja? uvažoval Mettner.
Hummel nadvihol USB kľúč. Pravdepodobne bude najrozumnejšie začať s týmto. Zoberieme ho na stanicu a dáme skontrolovať, kým na to nanesieme prach na odtlačky prstov. Dezinfikovanie pri procese zberu by mohlo znehodnotiť obsah. ----

Silnou stránkou je samotný štýl Lisy Regan - vie vystavať zaujímavý príbeh, dobre strieda opisné časti s dialógmi, pokojnejšie vzťahové pasáže s dynamickými a napínavými. Má prepracované postavy, viete sa s niektorými stotožniť. Je to ľudské, autentické.
Krátke a svižné kapitoly. Trošku rodinnej drámy i romantiky. Temná minulosť a veci, o ktorých sa nehovorí...
Ak máte chuť na dobre napísanú detektívku, svižnú, čítavú - siahnite po Lise Regan. Ideálne je čítať od prvej časti, ale knihy fungujú aj samostatne. Vždy ide o uzavretý prípad, hoci osobné životy a vzťahy sa ťahajú jednotlivými dielmi. No rýchlo ich pochopíte a naskočíte na vlak, aj keby ste začali piatym dielom :-)

06.09.2023

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Nerozumiem, ako to táto žena robí. Už 14.diel v sérii s Kim Stonovou...a stále vysoká kvalita, perfektne zvládnuté spisovateľské remeslo. Detektívka par excellence, ktorá vás baví, odsýpa, vychutnávate si ju.
Žiadne zdržiavanie, rečičky, žiadne siahodlhé opisy, ale priamo do akcie a potom krátke úderné kapitoly, takže od začiatku poriadna jazda.

Tentoraz Angela trochu pritvrdila a nájdenými umučenými telami môže smelo konkurovať Chrisovi Carterovi s jeho dvojicou Robert Hunter a Carlos Garcia.
Je to desivé, strašné, už len si predstaviť tú neuveriteľnú bolesť...ale nie je to samoúčelné, ale má to svoj význam. Navyše téma, na ktorej je celé krimi postavené je neokukané, nikde som zatiaľ nečítal o tom toľko ako tu a tak dobre podané. Čitateľ si oveľa viac uvedomí pozadie, dôsledky...nechcem prezrádzať. keď si prečítate, pochopíte:-)

Sadla mi aj reportérka Tracy Frostová, ktorú tentoraz autorka poľudštila a kto vie, čo ju k tomu viedlo. Každopádne, dobrý krok, bavilo ma to.

Celkovo jedna z najlepších kníh, perfektne premyslená, žiadne hluché miesta, výborné postavy, ktoré chcete stále a to všetko zručne napísané. Bravo, odporúčam všetkým fanúšikom kvalitných detektívok.

28.08.2023 5 z 5

História starovekého Grécka v 50 životoch História starovekého Grécka v 50 životoch David Stuttard

Veľmi zaujímavá, podnetná a poučná kniha, ktorú som si vychutnával cestou do a z práce, v autobuse. Je na to ideálna, krátke kapitoly, viete sa zastaviť, zahľadíte sa z okna a sledujete ako ubieha život... Výborne popísané osobnosti starovekého Grécka, tie slávne a známe mená ako Pytagoras, Aristoteles, Alexander Veľký, Sokrates, Sofokles, Prolemaios, Epikuros, Archimedes...
Čriepky z ich života, zasadenie do spoločenskej situácie, prepojenie s ďalšími osobnosťami...

Aby sa dala ľahšie sledovať história a ilustrovať obrovská pestrosť kultúry starovekého Grécka, životy sú usporiadané približne podľa generácií. Každá kapitola sa začína hlavnou biografiou, ktorá obsahuje väčšinu historických informácií potrebných na pochopenie kontextu ďalších, vedľajších životopisov.
Hlavné biografie poskytujú prehľad gréckych dejín od roku 700 do roku 100 a ostatné životopisy dopĺňajú podrobnosti.
Dobré je, že biografie možno čítať aj samostatne a bez ohľadu na poradie. Teda vyberať si povedzme tých známych, o ktorých chcete viac a potom sa vraciate k ostatným.

28.08.2023 5 z 5

Taká veľmi anglická vražda Taká veľmi anglická vražda Verity Bright

Pohodová detektívka, ktorou sa necháte unášať. Bavíte sa na niektorých situáciách, neveriacky krútite hlavou nad živlom Eleanor. Zamilujete si jej psíka Gladstona.
Žiaľ, postupne príbeh stráca grády a dynamiku. Veľmi dobrý štart, začítate sa, ponoríte, bavíte sa...a potom akoby autori ubrali plyn, zvoľnia a strácajú moju pozornosť. Aj preto o hviezdičku menej.

Každopádne aj máte chuť na nekomplikovanú, mierne zábavnú a pokojnú detektívku, vyskúšajte. Niektorí ju prirovnávajú tak trochu k slečne Marplovej, či Agathe Christie, ale toto prirovnanie určite neobstojí. No ako oddychové čítanie áno ide o prvý diel série, vyšlo už nejakých 15 dielov, tak uvidíme, či budú pokračovať aj slovenské preklady.

08.08.2023 4 z 5

Svetlo v nás: Ako prežiť ťažké časy Svetlo v nás: Ako prežiť ťažké časy Michelle Obama

Michelle Obamová rozhodne má čo ponúknuť. Veľa si toho zažila ako čierna, spomína aké to mávali ťažké, zložité, najmä jej starí otcovia... 8 rokov prežitých po boku afroamerického prezidenta... stretávala a diskutovala s ľuďmi z celého sveta, politikmi, celebritami, vedcami, ale aj bežnými ľuďmi. Videla, že všetci máme niektoré črty podobné, pýtame sa na rovnaké otázky: ako si vytvoriť zmysluplné vzťahy? ako milovať a byť milovaný? čo znamená udržať si nadhľad, keď sa cítime skľúčene?
Práve o tom je jej kniha. O tom sú jej príbehy, ktoré baví čítať, ale zároveň vás niečo učia, inšpirujú a možno podnecujú konať. Povzbudzujúca, jednoduchá, príjemná a priateľská. Taká je Michelle Obamová v knihe Svetlo v nás.

02.08.2023 5 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Krátko po prvej knihe som neodolal a siahol aj po dvojke...a opäť výborné čítanie z idylického švédskeho vidieka, so skvelými postavami a vyšetrovaním a la Agatha Christie.
Oddychovka, dobre premyslená detektívka, výborné hlášky a neraz vtipné situácie najmä v súvislosti s Petrom Vinstonom. Žiadne krvavé, či drastické okamihy, skôr klasické, postupné vyšetrovanie, hľadanie stôp, odhaľovanie indícií a skladanie puzzle.
Hoci má kniha nejakých 440 strán, nenudil som sa. Pomerne krátke kapitoly, dialógy a zmeny prostredia dali tomu dynamiku, švih, je to svieže, páčil sa mi švédsky vidiek aj svet satožitníctva.
Feel good detektívka, autorom to sadlo, skvele sa dopĺňajú, takže už sa teším na tretí diel série Vraždy v Österlenu...snáď príde čoskoro:-)

01.08.2023 5 z 5

Město v oblacích Město v oblacích Anthony Doerr

Lenže aj knihy zomierajú ako my. Pohltia ich plamene a voda, pominú sa ústami červov a rozmarmi tyranov. Ak ich pozorne nestrážime, odídu zo sveta. A s knihou druhýkrát zomiera aj pamäť.

3 dejové, časové línie, ktoré sú vzdialené stáročia, ale v podstate ich spája rukopis gréckeho autora Diogena. Príbeh, ktorý napísal pre svoju chorú neter a rukopis sa zachovával stáročia.

V 15.storočí ho našla Anna, ktorá po smrti sestry uteká z Konštantínopolu. Ten oblieha nový sultán, za ktorého bojuje aj mladý Omeir, chlapec s rázštepom pery, ktorý nemal žiť... Stretnú sa a spoločne sa vracajú na jeho farmu.
Druhá línia sa odohráva v súčasnosti. K rukopisu sa dostane Zenón, ktorý ho preložil a práve nacvičuje v miestnej knižnici s deťmi túto hru. V tej chvíli však na prízemí akýsi mladík postrelil recepčného a chce vyhodiť budovu do vzduchu. Mladíka Seymura zmanipulovala teroristická skupina a presvedčila ho, že vraždením pomáha prežiť našej planéte... Zenón sa podujme zakročiť, bombu vynesie von, tá vybuchne a on tak obetuje svoj život za záchranu mnohých ďalších.

A napokon tretia línia sa odohráva na kozmickej lodi, kde je šesťročné dievčatko Konštancia, ktorá je súčasťou expedície na záchranu ľudstva. Loď letí na novú planétu, prepukne tam však pandémia, musí byť izolovaná od ostatnej posádky a rok v izolácii si kráti výletmi do minulosti planéty Zem. Cez systém Atlas spoznáva otcovu minulosť, dostane sa ku knihe, ktorú čítaval a preložil ju Zenón... Konštancia zisťuje, že nič nie je tak ako vyzeralo, že je to len blud a...

Mesto v oblakoch je niečo úplne iné ako Svetlo, ktoré nevidíme...no stále je tam prítomný rozprávačský talent Anthony Doerra. Zručne prepája viaceré žánre, je to dráma (zánik ľudstva, ničenie planéty, ekologická katastrofa), sci-fi, fantasy, poetický román.....
Silný je autor najmä v tom, ako predkladá čitateľovi ľudské osudy, ako vykresľuje postavy, ktoré sú silné, bojujú aj napriek nepriazni osudu. Je to román o zvedavosti, ľudskom šťastí, obetavosti, nádeji, o domove, ale aj o strachu z neznámeho a o prekonávaní obáv zo smrti.

01.08.2023 4 z 5

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Nikdy by som nepovedal, že budem niečo také čítať...ja a fantasy? Nejaká sukuba? Orkyňa? Krysák? Nejaký kočkomour? Preboha, čo to je?
Kdeže, zabudnite...
Ale nechal som sa prehovoriť, zlákať...a musím uznať, veľmi nevšedný, príjemný, feel good príbeh, ktorý vás naladí, prenesie do iného sveta. Pohodové čítanie, ktoré som si napokon (po prvých stranách, kde som sa cítil stratený, svet fantasy mám predsa len neprebádaný) užíval a vychutnával. Trošku akcie, mágie, čudné postavy, čarovné artefakty...a do toho kaviareň, stroj na kávu, klimatizácia, ľadová kávička. No proste originálne spojenie, a dokonca mi tam ani tá LGBT linka neprekážala.
Barbarská kávofilka Viv si ma získala, je to sympaťáčka a to ako riešila problémy, ako sa chcela zmeniť - milé. Pulčíka Cala by som chcel za kamoša:-), rovnako sukubu Tandri, taká správna "baba", k tomu divný kočkomour Amita...no treba si prečítať, je to naozaj originálne, svieže a čítavé.

Najviac sa mi však páčil odkaz, základ príbehu a to je priateľstvo. Túžba po lepšom živote, po šťastí, po spoločnosti ľudí, za ktorých sa viete obetovať a ktorí sú pri vás, keď je horšie. Príbeh o rodine, vzájomnej podpore a pomoci, o láske, o zle i dobre. O tom, že život nebýva len čierny alebo biely...dokonca ani čiernobiely.

01.08.2023 5 z 5

Smrt přichází na prohlídku Smrt přichází na prohlídku Anders de la Motte

Veľmi milé prekvapenie. Kedysi dávno som čítal od de la Motteho sériu Hra - Šum - Bublina...a bolo to fajn, no toto je čosi celkom iné. veľmi pohodová detektívka, bez litrov krvi, brutality, ale poctivo vystavaná a la Agatha Christie. Vidiek, prímestské mestečko, vražda, komplikovaný prípad a švédsky inšpektor na dovolenke, ktorý musí spojiť sily s miestnou detektívkou.

Užíval som si prostredie, samozrejme najviac vzťahové podpichovanie inšpektora Petra a policajtky Tove - oboch som absolútne chápal, držal som im palce, bavil som sa na nich.

Má to zápletku, postupné vyšetrovanie, odhaľovanie stôp, nechýba tomu humor, neraz sa prichytíte pri úsmeve a vychutnávate si to. Paráda oddychovka, cosy crime, takže už teraz sa teším na ďalšiu Smrt číhá na jarmarku.

Prečo mi to nikto nepovedal? Prečo mi to nikto nepovedal? Julie Smith

Julie Smith neteoretizuje, nepredkladá cudzie poznatky, nerobí rešerš...ale využíva vlastnú prax a skúsenosti. Nie sú to len nejaké psychologické poučky a o to cennejšia je táto kniha. Ponúka praktické tipy, nástroje a metódy, ktoré môžete využiť vo svojom každodennom živote a ktoré vám môžu pomôcť zvládnuť ťažké životné okamihy, problémy a starosti.

Zrozumiteľným spôsobom vysvetľuje, ako funguje v takých záťažových chvíľach naša myseľ, lebo ak to chápeme, vieme sa lepšie vyrovnať s pocitmi, lepšie ich usmerňovať a dostať sa z krízy. Postupne sa stávame aj odolnejšími a môžeme pracovať na svojom zlepšení.

Sama autorka hovorí, že ponúka akýsi kufrík s náradím, z ktorého vyberiete to, čo potrebujete. Je to súhrn rád, schopností a zručností, ktoré vám pomôžu riešiť rozličné životné situácie. Používať všetko náradie v ňom sa nedá naučiť naraz, radšej sa o to ani nepokúšajte. Vždy využite také, ktoré by vám podľa vášho názoru mohlo pomôcť čeliť aktuálnym výzvam, radí psychologička Julie Smith.

Ostrov Ostrov Sarah Pearse

Veľmi dobrý námet, ostrov, na ktorom otvorili moderné, idylické letovisko s krásnymi výhľadmi...ako stvorené na relax, odstrihnutie sa od každodenných problémov.
No ostrov je známy aj dominantou, ktorú volajú Smrtkin kameň...navyše sa hovorí, že na ostrove masovo spaľovali obete moru, aby zastavili šírenie choroby. Ich popol vraj dodnes tvorí viac ako štyridsať percent ostrovnej pôdy.

Podľa skalnatého výbežku na bočnej strane ostrova, ktorý odtiaľto vidno, dostal ostrov prezývku Smrtkin kameň. Desivé, však? Podľa mnohých miestnych je ostrov prekliaty. Skala je údajne, Jo stíši hlas, doslova zhmotnením smrtky. Počas morovej epidémie sem vozili ľudí do karantény a nechali ich umrieť. Hovorí sa, že ich duše sa tu stále potulujú a nájdu pokoj, iba keď si smrtka vezme novú obeť. Ak tu ostanete pridlho, možno to budete práve vy.

A aby toho nebolo málo, na ostrove kedysi vyčíňal sériový vrah, takže dnes je vraj to miesto prekliate. Na ostrov prichádza partia mladých ľudí a už na druhý deň nájdu pod pavilónom jogy mŕtvu ženu. Napohľad to vyzerá ako tragická nehoda...no postupne sa ukazujú rôzne indície, že...
A na ďalší deň nájdu telo utopeného muža, už to prestáva byť také jasné...

Typ detektívky, aké majú mnohí radi - uzavretý okruh ľudí na ostrove, postupne vychádzajú na povrch tajomstvá, skrývané vzťahy medzi ľuďmi, ktorí tam dovolenkujú...odhaľujú sa charaktery, vnútorné nenávisti, zloba, zášť, nepriateľstvo...
Dobre opísané prostredie ostrova. A samotná myšlienka napríklad o tom, že ľudia často predpokladajú, že kto má peniaze a moc, pravidlá preňho neplatia. Alebo že rodina je najdôležitejšia, no nie vždy musí vzniknúť iba pokrvným putom.

"Prejavuje sa v najneočakávanejších okamihoch. V letmých pohľadoch, gestách či ruke tesne pri svojej, keď ju človek najviac potrebuje..."

21.07.2023 4 z 5

Papierový palác Papierový palác Miranda Cowley Heller

Jediný deň a toľko toho vypláva na povrch. Najmä dlho potlačované city Elle a Jonasa. Obaja už majú svoje životy, vlastné rodiny, partnerov, deti....napriek tomu ich to k sebe stále nesmierne priťahuje. Ako dva magnety.
Klamú ostatným, že sú len kamaráti z detstva...a klamú najmä sami sebe. Otázkou je, či budú mať odvahu zmeniť to. A vydať sa cestou, po ktorej vždy túžili?!

Autorkin štýl je nesmierne farbistý, svieži, už len okolitá príroda je úžasne opisovaná, takže máte chuť sa tam vypraviť. Samotná zápletka je dôležitá, ale ešte dôležitejšie sú jednotlivé postavy, ktoré autorka vykreslila naozaj majstrovsky. Rodinných príslušníkov, aj priateľov. Šikovne cez nich približuje vzťahy, prepojenia, ale aj vnútorný svet niektorých z nich. Akoby rozmotávala klbko citov, myšlienok a túžob...a vy to so zaujatím sledujete.

21.07.2023 4 z 5

Nádych, výdych Nádych, výdych Stuart Sandeman

Dych je život, a ak dýchate dobre, budete na tejto zemi dlho, hovorí jedno sanskritské príslovie.

Väčšina z nás dýcha ústami, čo nie je celkom správne ako sa zjednodušene hovorí: ústa sú na jedenie, nos je na dýchanie. No pritom dýchame najmä ústami a to nám môže spôsobovať mnohé zdravotné ťažkosti alebo vedľajšie účinky.

Mnohí odborníci sa zhodujú, že ak nesprávne dýchate, je takmer nemožné, aby ste sa cítili dobre. Aby ste jasne premýšľali, dobre spali, prekonávali choroby alebo získavali nejaký prospech z cvičenia či iných zdravých praktík.
Ak nedýchate poriadne, vaše bunky a orgány ani váš mozog nedostávajú palivo, ktoré potrebujú na dosiahnutie optimálneho zdravia.
Vaše telo sa musí oveľa viac namáhať, aby sa zbavilo toxínov. Zlé dýchanie spôsobuje únavu, stres, úzkosť a vplýva na fyzické, duševné aj emocionálne zdravie. Dobrou správou je, že sa to dá napraviť.

Na mušce Na mušce Mark Greaney

Jednotka mi sadla, dokonca som si pozrel aj film na Netflixe, tak som bol zvedavý na dvojku.
Musím priznať, že som sa do toho ťažšie dostával, prvé desiatky strán akoby ma nechytili, nejako som sa hľadal, tápal...vravel som si, čo sa deje, veď prvý diel bol super, akčný, dynamický.
Ale stačilo trošku vydržať, ako to už býva, postupne sa to rozbehlo a potom to už bol klasický Greaney: akčný, nadupaný, parádne to odsýpalo, lietali guľky, vybuchovali granáty.
Svižné, premyslené, jedna kapitola za druhou, ani nedýchate, perfektne popísaná akcia v Sudáne, keď uniesli tamojšieho prezidenta (to by som chcel vidieť sfilmované, určite by to bola paráda).
Páči sa mi, že autor neváha pritvrdiť, dokonca vám pri niektorých scénach bude ľúto (napríklad keď parťák musí parťáka na diaľku zastreliť, lebo ho zajali, hrozí, že ho budú mučiť a niečo by mohol vyzradiť...takže dostane guľku do čela, aj keď je to váš kamarát a nechcete to urobiť za nič na svete...)

Courta som si obľúbil, je to správňák, má nejaké zásady, hoci neváha zabíjať a mučiť. Je neuveriteľné, čo všetko zvládne, koľko vydrží, ale veď to je fikcia, bavme sa :-)
Výborná oddychovka pre fanúšikov akčných nadupaných trilerov.

21.07.2023