DejnoDejno DejnoDejno komentáře u knih

Letem dětským světem Letem dětským světem Jana Štromajerová

Tato sbírka básniček je skvělá proto, že ji mohou děti opravdu snadno číst a pochopit. Často jsem měla problém najít knížku, ze které bych své dceři před spaním četla a nemusela jí každou chvíli něco vysvětlovat. Přestože to měly být knihy přiměřené jejímu věku, odkládala jsem je s tím, že jim nemůže rozumět. Tyto básničky jsou jednoduše podané a přitom v sobě obsahují kouzelné momenty dětem blízké. A autorka tak přirozenou formou seznamuje děti s poezií.

09.08.2016 5 z 5

Dobrá kočka, která nemlsá Dobrá kočka, která nemlsá Miloš Václav Kratochvíl

Tato kniha, jako každá taková od tohoto autora, přináší blízký pohled na dobu. Příběh je psaný tak, že si člověk dokáže jakoby tu dobu zažít, čímž dostane nenásilně lekci z dějin. A to já miluju. Ve škole mě z dějepisu nic nenaučili a ještě naopak ve mně vytvořili nechuť k některým osobnostem, mezi nimiž byl Komenský, Karel IV., Božena Němcová. Postupně se o našich i jiných dějinách dozvídám z takovýchto knih a moc si to užívám a lačně to hltám.
A nyní už si Boženy Němcové vážím, Karla IV. obdivuju a Komenský byl génius, který naprosto předešel dobu. To ale není součástí této knihy, ta vypráví, v době třicetileté války a po ní, o našem umělci Václavovi Hollarovi, jehož dílem byly kresby, rytiny a lepty. Dá vám spoluprožívat jeho život a nahlédnot pod pokličku dané doby.

14.05.2016 5 z 5

Fanfáry pro krále Fanfáry pro krále František Kožík

Chtěla bych ve svém komentáři reagovat na komentář od uživatele Stammel.
Souhlasím s ním naprosto ve třetím odstavci.
Co se týče druhého odstavce, já nejsem nadšenec do tématu, neznala jsem jedinné jméno zmiňovaných herců, pouze jiných dobových osobností, jako politiků či malířů. Přesto se mi kniha velice líbila a četla bych nejradši pořád dál. Co musím uznat je, že tam bylo mnoho jmen, ať už herců či her, takže se mi někteří pletli a určitě si z nich budu pamatovat jen některé. Ale vypovídalo to o době a já si z toho beru ten celek, ne jednotlivosti.
S čím ale vůbec nemůžu souhlasit, je první odstavec. Já v knize nevidím ani trochu pathosu. Reporážní přístup ano, ale pathos ne.

18.04.2016 4 z 5

Letmé vzpomínky, života pramínky Letmé vzpomínky, života pramínky Jana Štromajerová

Tyto básně jsou mi velice blízké, protože jsou psané lehce a přitom vyjadřují silné pocity v několika řádcích. Obdivuji dovednost autorky běžným životním záležitostem vdechnout kvalitu výjimečnosti a člověk se najednou dívá na věci kolem sebe tak trochu jinýma očima a skutečně objeví krásu a kouzlo života všude kolem.

10.08.2016 5 z 5

Punk fiction aneb No future Punk fiction aneb No future Ermias Tulu

Tato kniha se na začátku nezdá, vypadá celkem nevinně a dokonce jsem si říkala, jakže se může dobrat k humorné společenské kritice (jak je zmíněno v popisu knihy). Ale když se člověk nenechá zdáním oklamat a pokračuje, tak si pak pěkně počte a užije si silnou kávu satiry a černého humoru.
A za tím najde velice inteligentní kritiku. Byla jsem překvapena, z jakých všech pohledů se autor na společnost dívá a co vše vidí a kam až vidí. Nenechá to člověka v klidu, přinese to hodně zamyšlení. Příběh (či příběhy, které se prolínají) začne být postupně velice napínavý.

26.08.2016 5 z 5

Vlajka vítězů Vlajka vítězů František Kožík

Kniha pro děti, kterou jsem si přečetla nyní, protože jsem Kožíka jako dítě neznala, ale autora jsem si nedávno oblíbila. Kožík umí velice výstižně charakterizovat postavu, že máte pocit, že jí znáte osobně. To uvádím jen mimochodem, protože v této knize to není to hlavní.
Důležité na knize je, že jsou zde jednoduše, nenásilně a moc příjemně ukázány některé životní hodnoty, které určitě děti potřebují vědět. Nemůžu to již posoudit očima dítěte, možná to téma pro dnešní děti není cool, ale příběh je čtivý a srozumitelný.

17.04.2016 5 z 5