Dantez Dantez komentáře u knih

Motörhead Motörhead Lemmy Kilmister

Geniální biografie od člověka, který se ve pětadvacetil rozhodl, že přestane stárnout, a od té doby se v podstatě - jak stylem života, tak zjevem - skoro vůbec nezměnil. Kniha funguje jako náhled do života legendy, a zároveň potvrzuje, že Lemmy je jediný bůh, ve kterého se dá bez větších pochyb věřit.

28.01.2015 4 z 5

Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Tlouštíci hoří rychleji & další fatální moudra z krematoria Caitlin Doughty

Český vydavatel by za nuzný překlad názvu zasloužil mizernou kremaci. „Tlouštíci Hoří Rychleji“ mystifikuje, vzbuzuje dojem, že text popisuje problematiku s prstem v nose, bez hlubšího vhledu. Původní poetičtější „Smoke Gets in Your Eyes“ je podstatně trefnější a zachovává temnou poetiku díla. Doughty si sice nadhled zachovává, zároveň však popisuje téma s grácií, poučně a se socio-kulturně-filosofickým přesahem. Tabu okolo smrti je reálná věc – Autorka dává příležitost čtenáři si vyzkoušet (byť zprostředkovaně) pohled z první řady a porozumět, proč je daná konfrontace nutná. Zapálenějším zájemcům je nutno doporučit Caitlinin kanál: Ask A mortician – klenot!

18.10.2021 4 z 5

Neviditelný Neviditelný Jaroslav Havlíček

Geniální psychologická sonda na pomezí Klímy (v rámci bizarnosti) a Dostojevského (v rámci hloubky). Břitké osvětlení neviditelnosti duševních chorob, které se i dnes zametají do stínu.

06.04.2023 5 z 5

Foucaultovo kyvadlo Foucaultovo kyvadlo Umberto Eco

Sofistikovaný labyrint ezotericky-okultních myšlenek plný slepých uliček, který ve většině případů zavádí čtenáře zpět – tam, kde po celou dobu tkví skutečné tajemství, po kterém sledovaná skupina prahne. Eco ve Foucaultově Kyvadle efektivně využívá svou bibliofilii pro sdělení – v závěru vlastně banální – ústřední myšlenky. Ale právě v komplexní vypravěčské, rešerší opulentní stati tkví kouzlo knihy.

08.01.2022 4 z 5

Špinavý kšefty mi daly vše, co jsem čekal. Jsem rád, že skepse, kterou jsem prožíval, když jsem knihu tahal z poličky označené jmenovkou „detektivky“, se po pár stránkách rozplynula. Zahler vytvořil román, ve kterém sází na svůj vlastní styl a nelimituje se žánrovýma nálepkama. Možná trochu zamrzí, že konec nepředstavuje vrcholný moment příběhu, ale charakteristický rukopis společně s absencí jakékoliv vaty to poměrně slušně nahrazuje. Pokud jste fanoušky filmového Zahlera nebo se jen přikláníte k syrovějšímu psaní, neváhejte a po Špinavých kšeftech určitě sáhněte.

06.01.2019 5 z 5

Pasažér Pasažér Cormac McCarthy

Složitý počin, svým způsobem se dá říct, že si McCarthy nechal svůj vrchol na sklonek, byť se mnohá předešlá díla Autora v určitých ohledech jeví silněji, čtivěji a památněji. Pasažér působí jako opus magnum spíše v rámci kumulace, jak v sobě hromadí veškeré atributy z knih předešlých. A navíc přihazuje něco navíc. Vzniká tak spletitá, ale plynulá (se zde zmiňovanou změnou rázu v půli knihy nesouhlasím) mozaika, která se nečte kvůli závěru, ale kvůli četbě samotné. Samotný proces je totiž odměnou. I proto se dílo jako vstupenka do Autorova břitkého, temného a nic-neodpouštějícího světa nehodí.

21.12.2023

Vrána Vrána James O’Barr

Goth Bible

09.10.2014 5 z 5

Carl Gustav Jung a tarot - Cesta archetypu Carl Gustav Jung a tarot - Cesta archetypu Sallie Nichols

Pokud je zájem, tarot se vyplatí, s rozumnou dávkou skepse, alespoň zběžně prostudovat. Stačí se při bádání opřít o legitimní osobnost a počítat s občasnými pofiderními tendencemi. Ezoterická karetní hra nabízí unikátní a ucelený pohled na archetypální obrazy, které můžeme vidět během dne, při čumění na zdi galerií nebo po dobu sledování oblíbeného dílu Harryho Pottera. Carl Gustav Jung a Tarot; Cesta archetypu to – z drtivé části bez propadání pro toto téma typické absurditě – dokazuje, a proto lze ke studiu doporučit.

02.09.2019

Galveston Galveston Nic Pizzolatto

Galveston je solidně napsaný ale omšelý příběh s charaktery, které mají svůj osud předem nalinkovaný. Jeho čtení neurazí. Zároveň ale málokoho nějak překvapí, ať už stylem psaní nebo směry, kterými se román vydává. Kniha by se dala doporučit lidem, kteří chtějí okusit literaturu velikánů odnože zvané Southern Gothic, ale na vyšší kalibr (McCarthy, Faulkner, O'Connor) se ještě necítí. Ostatní Galveston asi neurazí, ale ani výrazně nenadchne.

06.01.2019

Hlad Hlad Knut Hamsun (p)

Solidní mezník mezi Dostojevskim a Kafkou. Oproti zminěným kolegům slabší, ale stále psychologicky břitké.

22.08.2019 4 z 5