DádazPrahy DádazPrahy komentáře u knih

Tajemství půvabu Tajemství půvabu Olga Knoblochová

Tuto knihu jsem si koupila v roce 1987 za Kč 20,-- v tehdejším pražském knihkupectví U Zlatého klasu. Na prahu dospělosti mi byla užitečným zdrojem informací. Dnes, kdy od jejího vydání uplynulo 35 let a je velký výběr kosmetických přípravků a kosmetická péče dostupná, tato publikace již působí zastarale (také kvůli nepříliš kvalitním fotografiím). Přesto však tu jsou užitečné informace, které jsou nadčasové (např. pojednání o typech pleti, tvaru obličeje atd.). Co říci na závěr - pokud knihu máte doma, asi není úplně k zahození, ale na téma kosmetické péče určitě dnes najdeme kvalitnější a aktuálnější knihy.

04.06.2022 3 z 5

Evropa od A do Z - ilustrovaná encyklopedie Evropa od A do Z - ilustrovaná encyklopedie kolektiv autorů

Krásná publikace se spoustou užitečných místopisných informací. Možná trošku nepřehledné je to, že informace jsou řazené abecedně (což samozřejmě v encyklopedie očekávám), ale kromě zvýrazněných hesel států už není další rozdělení hesel, např. alespoň formou barev (např. města/hory/řeky), takže je vše dohromady (např. Brusel tu najdeme mezi Bruntálem a Břeclaví, ) a hlavně chybí abecední rejstřík.
Přesto doporučuji k doplnění znalostí o kontinentu, který je naším domovem.

Radost pro duši Radost pro duši Margaret Silf

Titul uvádí "100 moudrých příběhů pro potěšení" a přesně to knížka nabízí - krátké přiběhy k potěšení a zároveň i k zamyšlení. Nejvíce mne oslovily tyto: "Pracující muži", "Kouzelná váza", "Loutna", "Zlatý kotouč", "Dvě zrcadla", "Kolik váží sněhová vločka", "Okno", "Aukce", "Rybářův sen". Knížku doporučuji.

04.06.2022 3 z 5

Kočky nejsou vůbec pro kočku Kočky nejsou vůbec pro kočku Alexandra Ortolja-Baird

Tato knížečka potěší všechny milovníky koček - na každé dvojstránce je citát o kočkách a k tomu roztomilé "kočičí" foto. Naprosto souhlasím s citátem slavného zvěrolékaře Jamese Herriota:"Kočky jsou odbornice na pohodlí." Máte-li rádi kočičky, knížečku doporučuji.

24.05.2022 3 z 5

Oči mám jenom pro tebe... Oči mám jenom pro tebe... David Baird

Každá dvojstránka této knížky pro potěšení obsahuje fotografie "zvířecí lásky" a k tomu citáty o lásce (možná se to k sobě až tolik nehodí, citáty jsou přece jen o lásce partnerské). Fotografie zvířátek jsou však roztomilé a knížka dokáže příjemně naladit.

24.05.2022 3 z 5

Czechoslovak spartakiades Czechoslovak spartakiades Julius Chvalný

Samozřejmě, že text a celé vyznění publikace je zcela v duchu soudobé ideologie (popisky jsou v několika jazycích - škoda, že se tam nevešla i čeština - je jasné, že tato kniha byla určena jako propagace čs. spartakiády v zahraničí). Knihu jsem si koupila kvůli fotografiím (vzhledem k ceně Kč 10,-- v jednom antikvariátu jsem se dlouho nerozmýšlela a koupě nelituji). Myslím, že fotografie mají svou hodnotu jako svědectví doby.

20.05.2022

Jan Lauschmann Jan Lauschmann Daniela Mrázková

Hezké představení černobílých snímků fotografa Jana Lauschmanna, jehož tvorba byla pro mne novým objevem a velmi mne zaujala (zejména jeho okouzlení běžnými předměty, jako např. schody, koše, talíře, židle, které jsou v autorových snímcích velmi "fotogenické"). Z prezentovaných více než osmdesáti snímků mne nejvíce zaujaly tyto: "Hradní schody", "Koše", "Tři loďky", "Slunce na schodech", "Osamělý".
Zajímavé bylo i pojednání o autorově životě a díle, ačkoliv text je poněkud "hutný" a je zde spousta zbytečně komplikovaných souvětí i nepříliš přehledných informací - zde bych dala přednost stručnějšímu a hlavně přehlednějšímu a i pro laika srozumitelnějšímu textu.
Jako seznámení s dílem fotografa Jana Lauschmanna však tuto publikaci ráda doporučuji.

20.05.2022 4 z 5

Ulrika Levetzowová Ulrika Levetzowová Eva Hoffmannová

Knížka má titul, který se k obsahu vůbec nehodí a může vzbuzovat mylné představy, o čem knížka pojednává (milostný příběh Ulriky a Goetha je tu okrajovou dějovou linkou).
Hlavním tématem je básníkův zájem o mineralogii a vášeň pro sbírání a poznávání nerostů, což je jistě zajímavá a asi méně známá stránka básníkovy osobnosti - bylo pro mě překvapením, že knížka se zmíněným titulem se "točí" kolem sbírání nerostů, což mě docela zaujalo - o této Goethově zálibě jsem nevěděla a ráda jsem se dozvěděla něco více. Avšak obávám se, že literární zpracování čtenáře spíše odradí - převládají často nepřehledné dialogy se spoustou přímé řeči, kde se mnohdy čtenář ztrácí v tom, kdo je kdo a kdo z přítomných pánů právě hovoří.
Autorka je odbornicí v oboru přírodních věd a chválím její nápad představit nám známého básníka také jako vášnivého mineraloga, avšak nevím, jestli právě tato forma ( a hlavně zavádějící název knihy) byly dobrou volbou. (Knížka byla v nejmenovaném knihkupectví výrazně zlevněna - asi chápu proč).

09.05.2022 2 z 5

Angličtina pro jazykové školy III. Angličtina pro jazykové školy III. Don Sparling

Z této učebnice jsem se kdysi učila angličtinu v kursu na Jazykové škole v Praze na Národní třídě. Tenkrát nebylo na výběr, pro jazykovky bylo povinné podle ní učit, i když "fialová knížka" (jak se jí říkalo) nevyhovovala ani učitelům, ani studentům. Naštěstí jsme měli výborné paní profesorky, které tuto hroznou učebnici doplňovaly vlastními materiály a nahrávkami z britských učebnic angličtiny - díky tomu jsme se i něco naučili. Na této učebnici jsou hezké jen ilustrace Františka Škody.

10.04.2022

Angličtina pro 8. ročník základní školy Angličtina pro 8. ročník základní školy kolektiv autorů

Z dnešního pohledu už samozřejmě zastaralé, ale v době před čtyřiceti lety to opravdu nebyla špatná učebnice - naopak, patřila k tomu lepšímu, co se pro výuku angličtiny tenkrát nabízelo. Nelze ji upřít přehlednost grafického zpracování a srozumitelnost výkladu. A ilustrace Květy Pacovské jsou nadčasové -i díky nim je tato učebnice hezká a má své stálé místo v mé knihovničce.

10.04.2022

Učebnice anglického jazyka pro obchodní akademie I. díl Učebnice anglického jazyka pro obchodní akademie I. díl Zdeněk Vančura

Dnešní studenti by se asi divili, z jaké učebnice angličtiny se učili jejich prarodiče - třicet lekcí - samý hustý text bez jediné ilustrace, "suchý" výklad gramatiky následovaný cvičeními (hlavně překlady z češtiny do angličtiny), nezáživné úvodní texty (např. "Domestic Animal", kde se např. dočteme, že "The dog is the friend of man"). Z této učebnice se studenti naučili i násobilku - dozvídáme se, že "Six times two are twelve."
Ano, takové učebnice se používaly v našich školách v počátcích výuky angličtiny.

Stručná mluvnice angličtiny Stručná mluvnice angličtiny Libuše Bubeníková

Tato příručka není určena "věčným začátečníkům", ale naopak pokročilým uživatelům angličtiny, kteří už mají určité znalosti gramatiky a potřebují podrobný přehled. Pokud se o angličtinu zajímáte "do hloubky" a oceníte odborné pojednání, doporučuji.

10.04.2022

Origami - japonské skládanky z papíru Origami - japonské skládanky z papíru Jiří Janoš

Na této knížku oceňuji zejména malý formát, sešitovou vazbu, malý počet stránek a přitom maximální využití místa na každé stránce - tj. ideální knížka, kterou si vezmete s sebou třeba na prázdninový tábor a přitom nezabere moc místa. Kreslené návody jsou srozumitelné, líbí se mi i výběr skládaček (naučíte se např. skládat jeřába, lodičku nebo krabičku). Doporučuji všem milovníkům origami.

09.04.2022

Origami pro radost Origami pro radost Soonboke Smith

Tato knížka je dle mého názoru dobře zpracovaná. Oceňuji, že nabízí i to, co obvykle podobným příručkám chybí, tj. úvod - vysvětlení významu a původu slova "origami", pomůcky, které jsou potřeba, přehled základních tvarů, ze kterých se potom vychází.
Návody jsou přehledně zpracované, s fotografiemi jednotlivých kroků, namísto pouhých stručných nákresů. Užitečné jsou také fotografie hotových výrobků. Doporučuji.

09.04.2022

Listy důvěrné Listy důvěrné Jaroslav Čechura

Láskyplné dopisy jsou zajímavým nahlédnutím do pracovního i osobního života manželů Benešových. Beneš píše ze zahraničí zejména o tom, jak probíhala různá jednání a paní Hana zase podává manželovi zprávy, co se děje doma, např. jak tráví své dny v lázních, o svém kontaktu s Alicí Masarykovou nebo jak pokračuje stavba domu v Sezimově Ústí. Vzhledem k odloučení se v korespondenci nutně objevují i domluvy, kdo kdy přijede, kde se manželé opět setkají atd. Možná spíše než vlastní obsah dopisů zaujme čtenáře vzájemná úcta a láska, která je z každého dopisu cítit.
Svědčí o tom například tato upřímná slova paní Hany:
"Obětí jest, že Tě ztrácím každou chvíli a na tak dlouho a že život jest tak kratičký."
"Jest tak zdravé u Tebe všecko, silné a krásné. Tvé city, Tvé myšlenky - jako celá Tvoje práce. A já cítím, jak jest třeba děkovat Bohu za to, že jsi - a mé srdce jest naplněno pokorou a vděčností."
Z jejích slov cítíme, jakou byla svému manželovi pevnou oporou:
"Těším se, až budu zase s Tebou v blízkosti Tvé práce, myšlenek a plánů."
"Já jsem šťastna Tebou a vším dobrým, účelným, bystrým a krásným, co stále děláš."
"Jsem šťastna, že nám Bůh dal jít a poznat cestu pravdy, lásky a zásad a jsem klidna."
Eduard Beneš ukončuje své dopisy láskyplně např. slovy "Vzpomínám na Tebe denně s láskou, a těším se mnoho na návrat. Líbá Tě Tvůj Eda"
Knížku korespondence vhodně doplňují fotografie ze života manželů Benešových.
Knížka stojí za přečtení - doporučuji. (Snad jediné, co bych si dovolila vytknout k jejímu zpracování jsou vysvětlivky až na konci knihy. Vzhledem k tomu, že jsou četné vysvětlivky snad ke každému dopisu, bylo bylo snad vhodnější je umístit na příslušné stránky dolů - při četbě nepříjemně ruší, že čtenář musí neustále listovat dozadu).

09.04.2022 4 z 5

Přijďte k nám, muzikanti Přijďte k nám, muzikanti Jiří Trnka

Ve verších Františka Branislava hrají od jara do zimy zvířátka, ptáčci i hmyz na devatenáct různých hudebních nástrojů. Knížku nádherně zdobí ilustrace Jiřího Trnky.
Tato milá knížka příhodného formátu potěší oko i duši dětí i dospělých. Doporučuji.

09.04.2022 5 z 5

Čáp Čáp Milena Lukešová

Jednoduchý příběh (radost dětí, že se jim vrátil čáp) nádherně zdobí milé ilustrace Jana Kudláčka. (Knížku jsem neznala, vyhledala jsem jí v knihovně cíleně až poté, co jsem na hezké výstavě ilustrací Jana Kudláčka na zámku Chvaly viděla odkaz na tuto knížku a jsem moc ráda, že se mi tato milá knížka dostala do ruky).
Určitě doporučuji - moc pěkné první čtení.

09.04.2022 4 z 5

Svobodný, ženatý, rozvedený, vdovec Svobodný, ženatý, rozvedený, vdovec Jan Saudek

Není to úplně tak, jak si autobiografii známé osobnosti asi představujeme. Ze začátku mne to moc nebavilo, ale protože mám ve zvyku knížku vždy dočíst, nevzdala jsem to a kupodivu jsem se začetla. Pokud si zvyknete na poněkud svérázný styl vyprávění (např. některé drsnější výrazy nebo popis zážitků, o kterých byste snad raději ani nic netušili), pak už se ani nebudete ničemu divit a asi vás četba začne bavit. Zaujalo mne i pár zajímavých myšlenek:
"....štěstí a radost jednoho jsou vždycky vykoupené zármutkem někoho jiného."
"Na konci budeme zase jako jsme byli na počátku: bez zubů, nemohoucí - neschopni se dorozumět s těmi, co jim patří svět: mladými a silnými - a jen na nich bude, zda se námi budou zabývat..... Šel jsem bez ustání - jako jdeme všichni. Ptal jsem se na cestu: vysvětlili mi, že život je krátký a zlý. Ale já se hádal: je dlouhý a sladký! A na té cestě jsem se naučil spoustu věcí - ale zapomínat, to pořád ještě ne. Nikdy jsem nezapomněl, co je to být chudý."
Líbí se mi doplnění knihy černobílými autorovými fotografiemi.

10.03.2022 3 z 5

Kdo byl kdo Kdo byl kdo Ludvík Souček

Přidávám se k názorům v předešlých komentářích: z dnešního pohledu určitě zastaralé díky internetu a spoustě zde dostupných zdrojů (např. Wikipedie), ale v osmdesátých letech to byla velmi užitečná pomůcka pro má středoškolská studia, která zachránila nejeden referát. Velmi jsem oceňovala také provedení - informace ke každé osobnosti na samostatné kartě, takže stačilo najít příslušnou kartu a nemusela se do školy nosit celá tlustá knížka.

14.02.2022

Sametání pod koberec Sametání pod koberec Ondřej Horák

Tento heslovitý popis, jak jsme žili v "devadesátkách" může být užitečný těm, kdo tuto dobu nezažili. Mnohé je výstižně napsáno, něco málo bych možná viděla i trošku jinak.
Vloudila se tam i ostudná jazyková chyba "drchání" místo "drhání", což by bedlivému oku redaktora určitě nemělo ujít, pokud si zde neví rady ani autor.
Pokud se chcete podívat na devadesátá léta z pohledu radostí a starostí každodenního života, lze tuto knížku, psanou čtivým hovorovým jazykem, doporučit.

23.01.2022 3 z 5