CvB CvB komentáře u knih

Kniha líných radostí Kniha líných radostí Tom Hodgkinson

Něco bych k téhle knížce napsal. Ale je mi tak příjemně líně. Asi si raději půjdu vyprávět se svými dětmi nebo házet žabky. Nebo jen tak lenošit.

24.03.2013 4 z 5

Hubený nás nedostanou Hubený nás nedostanou Richard Skolek

Od počátku jsem měl pocit, že se nejedená o knihu nadějného spisovatele, ale o spisky notorického stěžovatele. Přesto jsem zůstal, dočetl a zjistil, že se příběhy postupně zlepšují. Závěrečná série Jaselské humoresky pak vysloveně potěšila.

23.03.2013 3 z 5

Velmi zdařilá kniha, kterou je radost si přečíst. Propracovaný a výborně vyprávěný příběh, výborné dialogy. A to i přes závěr, kde právě tyto klady malinko zakulhají.

05.03.2013 4 z 5

Zelňačka Zelňačka René Fallet

Kdysi jsem Zelňačku viděl jako divadelní hru. Už tenkrát mě nadchla, takže jsem si ji opravdu s velikým potěšením přečetl. Nadhled, nadsázka, jemný humor a zároveň hluboké úvahy o životě a o naší budoucnosti. To je Zelňačka, která si zaslouží plný počet hvězd. Možná, že v tomto případě bych hvězdy nahradil asteroidy Oxo.

=================

Francouzská zelňačka

300 g cibule, hlávka zelí, 100 g slaniny, 1 lžíce olivového oleje, bílý pepř, bobkový list, 2 mrkve, 1/2 celeru, 3 petržele, 4 stroužky česneku, tymián, 2 dcl bílého vína

Oloupanou cibuli nakrájíme nahrubo, z hlávky zelí odstraníme tuhý košťál a rozkrájíme na 4 díly. Na slanině s lžící olivového oleje necháme zesklovatět cibuli s bílým pepřem a bobkovým listem. Přidáme zelí a mírně oblanšírujeme. Na minutu zakryjeme poklicí a necháme vydusit. Přidáme očištěnou, na kusy pokrájenou mrkev, půlku celeru, petržel a zalijeme horkou vodou. Vaříme na mírném ohni, dokud kořenová zelenina nezměkne. Osolíme, opepříme, přidáme 4 stroužky česneku, tymián a 2 dcl dobrého bílého vína. Kořenovou zeleninu vyjmeme a propasírujeme do vývaru.

28.01.2013 5 z 5