Cusco Cusco komentáře u knih

Eleanor Sullivanová: Bolesti růstu
Frank Orenstein: Do Chelsea už nikdy
George Baxt: Muž, který příliš zabíjel
Michael Talbot: Neobvyklé zboží
Ruth Rendellová: Straší na faře v Shawley?

02.08.2016

Jarní symfonie Jarní symfonie Věra Adlová

".. Jarní symfonie je životopisný román o Kláře Wieckové-Schumannové, slavné klavírní virtuosce a manželce hudebního skladatele Roberta Schumanna. ... ... Je to kniha, kterou čtenářky přečtou jedním dechem, ke které se budou ještě mnohokrát vracet a o které budou hodně přemýšlet."
(anotace na přebalu knihy, 2. vydání, rok: 1976)

02.08.2016

Odmaturuj z literatury 1 Odmaturuj z literatury 1 kolektiv autorů

Hned na 2. straně je hrubka:

"Zpracovaly: Mgr. Eva Hánová, PhDr. Eleonora Jeřábková, Mgr. Lenka Klusáčková, Mgr. Jana Košulanová, PhDr. Barbora Markvartová, Mgr. Petra Nováková, Mgr. Jiří Ondra, Jaroslava Průdková."

30.06.2016

Kapesní průvodce po letních sídlech, lázeňských místech a mořských lázních Kapesní průvodce po letních sídlech, lázeňských místech a mořských lázních kolektiv autorů

V knize jsou uvedeny léčivé prameny a lázně, ČB fotografie. Průvodce po letních a turistických sídlech u nás i v zahraničí.
Kapitoly: Čechy. Morava a Slezsko. Slovensko a Podkarpatská Rus. Cizina.

Najdeme zde i krásné inzertní stránky na staré podnikatelské firmy, například:
- Bratři Hornekové, zasílatelství a velkoobchod uhlím, kancelář Praha II., Václavské nám. 63. Uhlí, koks a veškerý otop pro domácnost na povozy.
- Rybářské a lovecké potřeby. Odborný závod Alexander Uggé, Praha I., Provaznická 14
- ČEDOK, Československá cestovní a dopravní kancelář, spol. s r.o., ředitelství: Praha II., Mikulandská 7
- Zdarma zašlu na požádání popis mého ideálního hřebene pat. Peterson, který jedině zušlechťuje a zachraňuje vlasy. AG J. Boušek, majitel patentu a firmy Peterson´s Patent Comb. Coy, Praha - Na Příkopě 12, Celetná 26, Vodičkova 15
- Založeno r. 1878, B. GOLDWEIN v Praze, Národní třída 25, doporučuje svůj závod přízni pp. fotografů - amatérů. Závod ryze český. Tel. 1512

04.06.2016

- Starožitnosti jen pravé nabízí Karel Chaura, Praha 1, Národní třída 17. Velký výběr staročeských penízů.
- Zubní atelier Karel Hamperl, Praha II., Pštrosova 1 (nároží Myslíkovy ul.). Umělé zuby, chrupy, korunky, zlaté můstky atd. dle amerických a švýcarských method.
- Česká odborná insertní kancelář Fr. Mázel a spol., Praha II., Václavské nám. 13, u ´Zlaté Husy´. Peníze vydané za inserci vrátí se do obchodu tisíckráte.
- Antonín Čenský, Žižkov, závod parketářský, Nerudova ulice 8. Provádí veškeré opravy parketových podlah, jakož i jich zhotovení.
- Kuchyňské výbavy. Porculán. Sklo. Münzberger & Štěpnička, Praha II., Spálená 24
- Družstvo československých krejčí v Praze, Praha II., Národní třída 20, I. patro. Prvotřídní závod pro zhotovování dámských toilet, pánských oděvů a stejnokrojů. Tu- i cizozemské látky. Telefon 7863, 4648.
- Inkousty a pečetní vosky nejlepší vyrábí firma Ant. Felkl, nyní Alois Lacina, Praha 685 - I., Rybí trh.
- Kostýmy - roby - pánské oděvy. A. Jirousek, Praha II., Václavské nám. 15, Vedle ´Zlaté Husy´.

Krásná a zajímavá kniha pro sběratele. :)

04.06.2016

Kulturně historické obrázky z oboru lékařského Kulturně historické obrázky z oboru lékařského Josef Thomayer

Líbí mi mi poslední věta v knize: "Positivního nic nevíme."
Jsem zdravotník. Je to krásná kniha, která stojí za přečtení. Úsměv.

Neameričané Neameričané Alvah Bessie

Zajímavý citát na úvodní straně knihy, která vyšla v roce 1964, kdy byl komunismus v plné síle:

"Svoboda je bez významu tam, kde lidé pozbyli práva vyjadřovat své myšlenky a názory. Tohoto práva se tyrané děsí nejvíce ze všeho. Pošlapat je bývá jejich prvním činem. Znají jeho moc." (Frederick Douglas)

30.06.2015

Čas je relativní Čas je relativní Petr Hulinský

Chytrý a čestný člověk. :)

29.06.2015

Zpráva o mém muži Zpráva o mém muži Josefa Slánská

Paní Josefa Slánská (stejně jako paní Heda Margoliová–Kovályová) byla neuvěřitelně statečná, inteligentní a čestná žena. Obdiv a úcta k ní. Život jí připravil mnoho bolesti (např. ztráta dítěte) a komunisté ji připravili po vykonstruovaném politickém procesu peklo..

V roce 1929 jako demonstrující studentka myslela dobře komunistické ideály (rovnost, svoboda a bratrství), které byly ovšem později odlišné od tvrdé praxe politického režimu.

Jde o knihu, která rozhodně stojí za přečtení.

25.06.2015 4 z 5

Zpráva o mém muži Zpráva o mém muži Josefa Slánská

" ... Patřil k nejvyšším představitelům komunistického totalitního režimu a nesl značnou část zodpovědnosti za jeho násilné praktiky, policejní teror a justiční zvůli, jejichž obětí se nakonec sám stal." (totalita.cz)

Proces s protistátním spikleneckým centrem Rudolfa Slánského, byl vykonstruovaný politický proces. Soud Slánského rehabilitoval v roce 1963, KSČ v roce 1968.

Přesto napadá mne přísloví: "S čím kdo zachází, tím také schází."

Když R.S. poznal v Rusku pravou tvář komunismu, proč nevzal zpátečku a neřekl "Na tomto se nebudu podílet."? Asi je opojná síla cítit moc.. Asi je těžké říct si: "Celý život jsem věřil v nesprávné ideály a prosazoval jsem špatnou věc."

25.06.2015 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

"Máj věnoval Mácha "mnohováženému pánu a panu Hynkovi Kommovi". Hynek Komm (1790 - 1875) byl pražský vlastenecký měšťan, pekařský mistr, majitel domu na Malé Straně. S Máchovým otcem Antonínem byl pravděpodobně v obchodním styku, oba se znali ještě z dob, kdy Máchův otec stárkoval ve Schwarzenberském mlýně na Malé Straně. Navíc Kommova první žena Marie Natali (1786 - 1874) byla příbuzná rodiny Alexandra Natali, souseda Máchových na Dobytčím trhu. Pan Natali byl svědkem o bydlišti Máchových při připravované svatbě K. H. Máchy s Lori Šomkovou. Máchova dedikace Kommovi je zřejmě výrazem úcty, kterou Hynek Komm po dlouhá léta u Máchových požíval." :)

(doslov: "Máj, člověk a jeho svět", napsal: Pavel Vašák, kniha: Máj, 194. vydání, 1983)

08.06.2015

Emil a detektivové / Emil a tři dvojčata Emil a detektivové / Emil a tři dvojčata Erich Kästner

"Emil Tischbein, hrdina téhle knížky, skutečně žil. Bydlel na předměstí Drážďan, měl opravdu maminku, která se stala kadeřnicí a ve svém skromném bytě česala neskromné zákaznice, jen aby mohla živit svého synka a být přitom pořád s ním, měl i babičku a berlínskou sestřenici, a pokud takovou honbu na zloděje, jakou knížka líčí, přímo nezažil, jistě ji docela dobře zažít mohl. Byl jen o něco starší než v knize - narodil se 23. února 1899. A druhý maličký rozdíl byl v tom, že se nejmenoval Emil Tischbein, ale Erich Kästner. .." :)
(anotace na přední straně, 5. sešit edice Karavana, 1968)

07.06.2015

Kapitán z Kastilie Kapitán z Kastilie Samuel Shellabarger

"Dobrodružné historické drama se odehrává ve Španělsku roku 1518. Mladý šlechtic Pedro de Vargas – Tyrone Power, zachrání před sadistickým sousedem hrabětem De Silvou otroka. De Silva vyvolává obvinění celé Vargasovy rodiny a hrozí i inkvizicí, která je mocnější než král. Pedro je nucen uprchnout a přidává se s přítelem Juanem Garciou, a služebnou dívkou Catanou, která Pedra miluje k výpravě do Mexika. Tu vede kapitán Cortez. Po příjezdu do nové země, se vydá Cortez na průzkum vnitrozemí s 500 muži. Film je plný dobrodružství a romantiky, ale ještě zbývá návrat do Španělska, a pomsta smrtelnému nepříteli, který zabil Vargasovu milovanou rodinu…"
(obsah filmu Kapitán z Kastilie, fdb.cz)

07.06.2015

Není-li to nemožné: Životní příběh sira Nicholase Wintona Není-li to nemožné: Životní příběh sira Nicholase Wintona Barbara Winton

Na přebalu knihy anotace uvádí, že jde o strhující životní příběh zachránce 669 československých židovských dětí.

strana 62: "Závěrečné strany Nickyho sešitu tvoří několik zpráv, které celou operaci shrnují. Jsou v nich uvedeny počty dětí dopravovaných každým z osmi transportů, finanční náklady a záruky zaplacené ke dni vydání zprávy, počty chlapců a dívek, věk dětí a jejich náboženství. Rozdělení dětí podle náboženství je zajímavé z toho důvodu, že přestože u většiny byl uváděn judaismus, tak u více než stovky ne. V dokumentu se doslova uvádí: židovské 561, unitáři 52, římští katolíci 34, bez vyznání 17, celkem 664."

Jde jen o upřesnění informace, která nijak nesnižuje zásluhy, statečnost, morální sílu a obdivuhodnost tohoto hrdiny. Kniha, která stojí za přečtení a tichý obdiv, poděkování. :)

04.06.2015 5 z 5

Psychologie nemocných a zdravotně postižených dětí Psychologie nemocných a zdravotně postižených dětí Zdeněk Matějček

Bohužel, nakladatelství a vydavatelství H & H, Jinočany nebylo schopno uvést na hřbetu výtisku jméno autora a název knihy, nezajistilo kvalitní tisk nadpisu na přebalu knihy, nebylo schopno v knize uvést náklad - počet výtisků, nebo celkový počet stránek aj.

24.05.2015

Vzdělávací program zvláštní školy Vzdělávací program zvláštní školy Iva Švarcová

Vzdělávací program jako účební dokument pro zvláštní školy, s platností od 1. 9. 1997.

23.05.2015

Připravit, pozor, učíme se! Připravit, pozor, učíme se! Kathy Paterson

Líbí se mi uvedená definice kružnice:
"Kulatá čára bez kudrlinek, která je tak spokojená, že není vidět, kde začíná." :)
(strana 102)

22.05.2015

Stopař Stopař James Fenimore Cooper

"... ... V třetím díle Koženkové punčochy se znovu setkáme s Nathanielem Bumpem, hlavní postavou, již známe také pod jmény Dlouhá karabina, Sokolí oko. V tomto díle mu autor přidělil prosté jméno Stopař. Znovu budeme prožívat dobrodružné výpravy s jeho přítelem, indiánským náčelníkem Hadem, zadíváme se do osudů vojenské posádky na hranicích, a s obdivem budeme sledovat Jaspera Westerna, jak odvážně a s jistotou ovládá svůj kutr v rozbouřených vlnách obrovského jezera Oswego.
Ušlechtilé vztahy mezi přáteli v boji proti společnému nepříteli, francouzským jednotkám, boj Stopaře proti všemu špatnému, nečestnému, proti násilí a zlu, staví tohoto hlavního hrdinu Koženkové punčochy znovu do popředí napínavého děje, v němž poznáme život amerických vojáků z konce 18. století."

(úryvek anotace na zadní straně pevné vazby lesklé, Stopař, 1963) :)

19.05.2015

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

"... ... I takto čtená kniha splnila svůj účel - nutí k přemýšlení. Střetávání dvou názorů je vždy prospěšné, ať z něho vyjde vítězně kniha nebo čtenář. Můžeme zakončit slovy A. P. Kazanceva: "Vědeckofantastická literatura pomáhá lidem snít. A bez snů nemůže být pokroku, nemůže být pohybu vpřed..." " (doslov napsal František Jungwirth, 2. vydání, 1977) :)

19.05.2015 4 z 5