cubeice cubeice komentáře u knih

Kůže zblízka Kůže zblízka Yael Adler

Kniha, která se umí dostat pod kůži. Velmi čtivě a srozumitelně psaná. Text doprovází několik názorných a zábavných ilustrací, které pomohou k pochopení nebo pobaví. Pravda - s přihlédnutím k tématicky obdobné literatuře jsou tady určité kontroverze (hormony obsažené v antikoncepci, které se uvolňují do vodovodní sítě), ale autorka sama připouští, že mnohé ještě neni známo, ověřeno, nebo existují různé přístupy a jak sama uvádí, tohle nemá být návod na kůži, ale spíše pokus osvětlit, co ta naše kůže vlastně je, jak funguje, co jí ovlivňuje a mnohé, co s ní souvisí. Hodnotím jako velmi povedené. (Jen v těch pár přehledových tabulkách se vyskytl nepřehlédnutelný grafický nedostatek související asi s převodem fontu písma.)

22.04.2018 4 z 5

Od kompasu k GPS Od kompasu k GPS Hiawatha Bray

"Celkem" čtivé, "celkem dost" zajímavých informací, "celkem dost" historických souvislostí, "celkem dost" překlepů, "celkem dost" vět, u nichž jsem se musel "celkem dost" zamyslet, co jimi chtěl překladatel říct a jestli (vzhledem k tématu) skutečně věděl, kde je a jak se používá jazyk český. Prostě mi několik vět přišlo velmi podivných. Naštěstí se objevují hlavně v první třetině. Dále je to lepší a překlad už tak rušivě nepůsobí. Předem jsem očekával něco jiného, spíše jakési dějiny mapování, není to však o kartografii, ale spíše o technickém a technologickém vývoji, od čtení mořských vln po nejmodernější současné technologie, které nás dokáží šmírovat s téměř dokonalou přesností, až nám dokáží číst myšlenky. Na jednu stranu nám pomáhají, na druhou nás zbavují svobody. Asi největší nedostatek knihy vidím v tom, že tu chybí nákresy, obrázky, fotky, které by laikovi pomohly porozumět. Nevím, jestli je to náhoda nebo současný trend, ale v krátkém čase je to další kniha, u níž se cítím být o vhodné grafické doplňky celkem dost ochuzen (viz. můj koment k Tajnému životu stromů). Takže téma "celkem dost" zajímavé, ale zpracování "celkově celkem dost" průměr.

11.04.2018 3 z 5

Seznam smrti Seznam smrti Frederick Forsyth

Hi-tech "napínák", řekl bych celkem klasický Forsyth, ale spíše jeho průměr, přestože se snaží, jako by to tentokrát postrádalo tu výživnou " vysoko oktanovou" šťávu. Chybí mi tu více napětí, vše plyne vlastně hladce a bez větších zvratů a zádrhelů, tím to ztrácí onu dynamičnost, kterou od autora očekávám. Těšil jsem se na to, že po souboji technologickém dojde i na nějaký souboj "intelektuální, ideologický, inteligenční", místo toho se to odbylo krátkou pasáží v rozsahu jedné strany soubojem na nože a je vyřešeno. Prostě žádná katarze, žádný přesah, žádná utkvělá myšlenka nebo vzpomínka. Škoda, potenciál to mělo.

11.04.2018 3 z 5

Jednoznačně skvělý počin, kniha velmi čtivá a autentická, uvěřitelná a krásně zpracovaná. S jednotlivými (anti)hrdiny už je to složitější. Chvílemi jsem se při čtení skoro styděl sledovat jejich příběhy. Někde v podvědomí mi hlodá otázka, nakolik jsou autentické jejich "zpovědi". Ptám se, zda způsob života, pro který se rozhodli, je odvahou nebo naopak jejich selháním ve společnosti. U každého je příběh jiný, vzájemně se nepodobají, až mě překvapilo, kolik různých podob samoty a motivace k ní vlastně je. Tak trochu jsme se bál, abych nepociťoval touhu vydat se stejným směrem, ale to se nestalo, ani jeden příběh mě k tomu nenasměroval. Ani ne tak kvůli obtížím, které takový způsob života přináší (i když rozhodně to musí být v prvních letech a zimách nesmírně drsné), jako spíš kvůli motivacím, které je do "samoty" přivedli. Hodnocení je ale problematické a já jsem nebyl schopný ke spolehlivému závěru dojít. Navíc mi ani jeden z nich nepřipadá jako úplný samotář v pravém slova smyslu toho, co si pod tím pojmem představuji. Za cennou myšlenku považuji tu, že samota stejně jako svoboda je pouze v naší mysli. Na mnohé z mých pocitů odpovídá výstižný autorův úvod, ale docela bych uvítal jeho delší a podrobnější výklad a stejně tak by mě zajímal jeho vlastní příběh (v souvislosti s psaním této knihy a zážitky, které se s tím jistě pojily), ani ne tak nějaké zobecnění jako spíš podrobnější výklad "fenoménu", který dokázal objevit a prozkoumat a dost možná by byly hodně výmluvné aspoň črty ze života těch samotářů, kteří v knize nejsou nebo odmítli být. I když jejich nepřítomnost se dá pochopit a to odmítnutí je pro mě pravdivější než u těch, co v knize jsou, protože Ti se podle mě autenticity své samoty vzdali...

26.03.2018 5 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Můj názor na tuhle knihu je rozporuplný. Hodnocení rozdělím na několik elementů: téma 5*, zaujetí, láska ke stromům, nesporně autentický a hluboký vhled do jejich života 5*, informační hodnota a schopnost změnit smýšlení o stromech 4-5* (drobný ústupek - kdo má stromy rád, bude je mít rád dál a možná posílí jeho úctu k nim, kdo je rád nemá, ten knihu číst nebude), kvalita textu 3*, prostě mi přijde, že je v každé další kapitole hodně opakování a jen poskrovnu nových informací (dozvíte se hodně nového, ale taky se některé věci několikrát zopakují a v tomto případě mi to přijde spíš jako výplň, aby se dosáhlo požadovaného rozsahu a mohlo tak kvůli tomu padnout více stromů, aby se potisklo více papíru na knížku i na peníze za ní), kvalita překladu 2-3*, jako by mi v českém textu chybělo více zaujetí pro originální text nebo téma, které z toho vnímám spíš podvědomě, grafické provedení českého vydání 1*, to považuji za skutečný nedostatek, nevyhledal jsem německý originál (nevím, jestli je to u něj jinak nebo stejné a autor si to tak přál i s ohledem na mou poznámku ohledně spotřeby papíru výše), ale v českém překladu cítím, že jsem dal "hodně peněz za málo muziky", obálka je krásná, ale tím veškeré grafické přednosti končí, i za českou cenu bych čekal více, přímo se nabízí zařazení nákresů a hlavně fotografií lesů, stromů, živočichů atd., za to bych neváhal připlatit, i když si myslím, že za tu cenu by se toho člověku aspoň částečně dostat mělo, možná bych i potom vnímal ten text jako ještě atraktivnější a poutavější, je to obrovská škoda, že dostanete vlastně hezkou obálku a pak už jen prostý text (v grafickém slova smyslu) až se v tomto směru cítím být "skoro okraden", možná je to tvrdý názor, ale takhle láskyplně zpracované nevšední téma si zasloužilo mnohem větší péči, v tomto zpracování zůstalo jen uniformním textem - vypěstovaným lesem bez vůní, chutí a barev, kterým rád projdu, jsem rád, že jsem ho navštívil, ale výrazně si ho neužiji a nezapamatuji... P. S. Nové výpravné vydání z roku 2019 s mnoha fotografiemi už musím pochválit a přidat nějakou tu hvězdu za grafické zpracování, škoda, že v době, kdy jsem si knihu pořídil na výběr nebylo.

24.03.2018 3 z 5