CorneKraan CorneKraan komentáře u knih

Svět je krutý, ale tak tomu vždy bylo, je a bude. A srdce lidská jsou slabá a na tom se nikdy nic nezmění. A člověk je stejný od věků do věků. A všichni bohové všech krajin jsou stejní, všechny národy jsou stejné a všichni vládcové jsou stejní. A silní budou vždy vládnout slabým a chudým; a chytří budou vždy ovládat silné. A kdo jednou pil vodu z Nilu, vždy se bude chtít vrátit ji pít, a není nad pach pečených ryb ve vesetské čtvrti chudých a hlavně nad husu pečenou po vesetsku. A víno a pivo je nejlepším přítelem v radosti i ve smutku. A tak tomu vždy bylo, je a bude.
Toliko jsem si vzal z patnácti knih Sinuheta, lékaře, toho, jenž byl vždy osamělý, člověka, jehož část žije v každém z nás.

21.10.2014 5 z 5

Invalidní sourozenci Invalidní sourozenci Egon Bondy (p)

"Je to přeci jenom přese všechno skvělá věc, jak nám ta civilizace vyspěla -" povídala sestřenka, zašívajíc A. kalhoty v kouzelném svitu svíčky, "že stačí jenom někde mačkat knoflíky a rakety samy lítají a trefí se, a někdy se trefí dokonce i do sebe, a když přeletěj náhodou moc daleko, tak se zase vrátěj, a přeci se trefěj - ale už nemáme, bratránku, knoflíky, budete si muset vázat kalhoty na provázek. Já vám to hned udělám."

09.06.2014 5 z 5

Bratři Ramazovi Bratři Ramazovi Egon Bondy (p)

Bondy se svým specifickým syrově napsaným textem zamyslel o lidech, bohu, konzumu, komunismu...vše na pozadí rodinné sešlosti synů s otcem-bývalým komunistickým prokurátorem, na závěr s detektivní zápletkou; ale je to hlavně ta filozofická část textu, která mě baví a která má zaujmout, a tak mi i bylo jedno, že zůstalo nevyřešeno kdo je vrah (favorita jsem měl); o to ale vlastně nejde, ani autorovi, ani komunistickým vyšetřovatelům v ději. Je to jedna z knížek, kde si rozhodně zatrhnete více než jednu zajímavou pasáž.

28.04.2014 5 z 5

Sofiin svět Sofiin svět Jostein Gaarder

Velmi pěkně podaná historie filozofie. Od poloviny knihy navíc se zajímavou zápletkou, která není jen zápletkou v ději knihy, ale otevírá zápletku i v našem světě/naší realitě.
Vždy když jsem četl nějakou knihu pojednávající o epochách filozofie či historie, štvalo mě vracení se o pár stránek nazpět, abych si osvěžil již přečtené. Toho jsem se u této knihy víceméně vyvaroval, což mě potěšilo.
Drobným mínusem je, myslím, závěr. Určitě nebylo snadné ho vymyslet, nicméně je až přílišným úletem mezi pohádkou a science-fiction.

03.02.2014 4 z 5

Logické Proroctví Logické Proroctví Marcel Vanek

Musím říct, že jsem ji přečetl doslova jedním dechem (i když to nebylo dost dobře možné, protože kniha má přes 600 stránek). Já, který jsem četl Dona Quijota skoro rok, jsem se pustil do takové knihy. Ale hned mě zaujala. PŘEDEVŠÍM NÁPADEM! Prolínání životů jednotlivých lidí, kteří se poté negativně či pozitivně účastní transformace společnosti do nového spravedlivého řádu. Je to kniha velice čtivá, a i když nevím absolutně nic o osvícení a energiích, tak mě kniha bavila. Byla pro mě vlastně i námětem k přemýšlení, jak by se naše společnost mohla stát lepší. Zda potřebujeme politiky. Zda systém peněz tak jak ho známe dnes, je tím pravým ořechovým. Zda nám bude stačit jenom to, co opravdu potřebujeme. Zda přežijou slevové akce v supermarketech. Zda jednou nastane vláda moudrých a nezkorumpovaných. Zda se jednou dozvíme, jestli Rath je opravdu takový lhář. Zda bude možno najít poctivé lidi, třeba nahlédnutím do duše. Občas se román zabýval komunismem, kde mi na mysli vytanul článek "proč nejsem komunistou" od Čapka. Zkrátka spoustu věcí k zamyšlení! Jakýpak knížky tam má ten Vanek dál? :-)

25.01.2014 5 z 5