ciaram ciaram komentáře u knih

Kletba vítězů Kletba vítězů Marie Rutkoski

Čte se to dobře, i když je to právě psychologičtějšího rázu o tom, co se v postavách děje a jaký k sobě zaujmou postoj, včetně nastalé situace. Fantasy to není vůbec (až na smyšlené názvy měst potažmo území), ani nevím, proč jsem si to o této knize myslela. Každopádně neurazí, ale taky nijak závratně nenadchne.

24.10.2018 3 z 5

My jsme legie My jsme legie Dennis E. Taylor

Bob je replikant. Co taky jiného dělat s kryogenicky zachovanou hlavou původního Boba, že? Krásný vývoj - sžívání se svými rozhraními a zkoumání svých možností (techničtí nadšenci si přijdou na své). Se zvyšujícím se počtem klonů se příběh začíná rozvětvovat (drobit), což občas jde na úkor přehlednosti (proto ty 4 hvězdy). A ne všechny linie zatím k sobě zatím "pasují" a hlavně většina je neuzavřená. Nejvíc mě bavila linie Země (i když lidstvo tedy moc kladných bodů nepobralo) a pak ta s Delťany. :) I pár filosofických otázek by se našlo, okořené vtipnými hláškami a popkulturními odkazy na klasické scifi filmy a seriály. Upřímně ale teď lituju, že jsem si během čtení nedělala náčrtek, kam který "Bob" letěl - protože teď v nich mám krapet chaos.

12.08.2018 4 z 5

Domov č. 4447 Domov č. 4447 Anna Jókai

Ta anotace je neskutečně přesná. Ještě se mi nestalo, aby mi byly nesympatické všechny postavy. Od matky rodu po děti, kterým je okolo dvaceti a přesto mají existenciální krizi???? Když opominu negativní vlastnosti postav, tak text není téměř členěn, nepřehledně se střídá vyprávění z pohledu jednotlivých postav. Chybí jakékoliv vysvětlení, vodítka, která pomáhají v orientaci. Jste náhodný svědek, který má dar nahlédnout do mysli každé z postav, ale ta, protože svou situaci zná - nemá potřebu sama sobě vykládat věci, které přeci ví, ne? Tak asi tak. Docela mě překvapila lehká "kritika" komunismu. Možná bych k této četbě potřebovala hlubší znalost maďarských dějin, abych to dokázala plně pochopit. Četla jsem to do výzvy, ale opravdu jsem sáhla vedle, ještě že to mělo pouhých 200 stran.

07.08.2018 1 z 5

Případy c.k. policejního komisaře Pobudy Případy c.k. policejního komisaře Pobudy Jiří Slavíček

Byla jsem opravdu natěšená, doufala jsem v něco ve stylu Četníků, Hříšných lidí města pražského, ale byl to velký omyl. Autor má skutečně reálie nastudované do hloubky, dokonce i dobovou mluvu, ale z nějakého důvodu to nefunguje. Žádné napětí se při vyšetřování nedostavilo, popisů bylo opravdu příliš a bohužel jsem si nevytvořila vztah k žádné postavě. Je to kniha, která vás opravdu přenese do dob minulých, a je pro čtenáře, kterým nevadí téměř žádné tempo a chybějící napětí.

03.03.2018 2 z 5

Dcera čarodějnice Dcera čarodějnice Paula Brackston

75 %
Příběh má své vlastní tempo vyprávění. Historické části se mi četly lépe, protože byly plynulejší a rozhodně zajímavě podané. Současnost byla zkratkovitá kvůli deníkovým záznamům. Autorka se rozhodně nevyhýbá reálnému podání života v historických etapách. Některé popisy byly přííííliš dlouhé, ale vcelku je to docela čtivá kniha.
Procenta jsem strhla za místy krkolomný překlad, chyby v textu, dokonce i chybějící část rozhovoru. Pro překladatele to možná byl jeho první profesionální překlad, ale selhala tady především redakce. Obálka je ale velice povedená.

18.08.2017 3 z 5