BroDan BroDan komentáře u knih

Farby strachu Farby strachu Michal Hvorecký

Ako už je spomenuté nižšie, táto kniha bola pre mňa trochu sklamaním. Asi dve poviedky som musel naozaj že preskočiť, a k tomu možno tak 3 sa mi zdali naozaj ako horror a to od Kariku (ktorý horory dobre ovláda), Červenáka (aj keď to bola len jeho klasika, podobná Černokňažníkovi), a ešte jedna, ale nespomínam si, ako sa volala a od koho bola. Inak mi to pripadá len ako chabý pokus zozbierať poviedky zo slovenskej tvorby, ktoré majú aspoň 1 prvok hororu, čo ich podľa mňa hororom naozaj nerobí. Ak sa zaujímate a chcete sa oboznámiť so slovenskou tvorbou, je to dobrá kniha, no ak hľadáte naozaj horrory, skôr by som siahol po jednotlivých knihách, či poviedkach.

15.02.2016 3 z 5

Arthur a Minimojové Arthur a Minimojové Luc Besson

Knihu som čítal ako malý chlapec, bola to vlastne prvá kniha, ktorú som si sám kúpil. Keď si teraz vyplňujem a hodnotím, čo som už čítal, nie som s istý, koľko bodov tomu mám dať. Predsa len je to kniha (rozprávka) pre deti, a ak by som jej vtedy dal tak 4*, a teraz 2*, tak spravím kompromis a dám 3*. Inak je to veľmi zaujímavá kniha, no skôr pre deti. Ja som si to už ako dieťa predstavoval viac na štýl high fantasy plnej bojov a podobne, takže úplne iné, ako to bolo sfilmované.

15.02.2016 3 z 5

Rybník Rybník Simon Lawrence

Túto knihu som objavil v našej domácej (nie mojej) knižnici, ktorá je inak plná starých nezaujímavých kníh. Lákala ma hlavne preto, že pred tým som vyslovene horror nečítal a taktiež preto, že som už ako dieťa na ňu hľadel s rešpektom a bál sa ju prečítať (zdá sa mi, že mi to ako 10 ročnému rodičia zakázali, ale nie som si istý). A potom ako starší chalan som si ju nakoniec prečítal a okamžite som ju presunul do svojej osobnej knižnice. Nerozumiem, prečo ma tuna také zlé hodnotenie, no mňa táto kniha dostatočne šokovala. Je napísaná vo veľmi príjemnom štýle, hororové scény sú naozaj strašidelné a zápletku to má tiež obstojnú. Ja sám to vzhľadom na neznámosť a zlému hodnoteniu pokladám za podcenenú knihu a len ma to utvrdilo v tom, že nie každá neznáma a nemainstreamová kniha je zlá.

15.02.2016 5 z 5

Star Wars: Přímý kontakt Star Wars: Přímý kontakt Karen Traviss

Ako fanúšik Star Wars som si túto knihu musel kúpiť. A neľutujem to, pretože sa mi veľmi páčila. Zápletka je tu veľmi jednoduchá, nenájdete tu žiadne skvelé prepojenia a pod., dej je viacmenej veľmi priamočiary, no možno je to takto správne. Autorka tu veľmi pekne vystihla hodnotu človeka, či už je len jeden vojak z mnohých, alebo nie. Jedna vec, ktorá bola pre mňa mínusom, hoc som fanúšikom Star Wars (o to horšie to môže byť pre toho, kto sa s týmto svetom ešte veľmi nestretol), nepoznám všetky rasy a pod., a pripadalo mi tak, že autorka sa spoliehala na to, že čitatelia ich poznajú všetkých, pretože ich vôbec neopisovala. Spomenula možno tak ich výšku a farbu očí štýlom ("Pozrel sa do jeho červených očí."), no ja som si veľmi často nedokázal predstaviť danú rasu, preto som knihu čítal s mobilom v ruke a hľadal si rasy na googli. Kniha je príjemným spestrením voľných chvíľ, číta sa príjemne a rýchlo, aj napriek tomu, že je v češtine (mimochodom, bola to prvá beletria, ktorú som čítal v češtine). Ale celkovo, skvelá voľba.

15.02.2016 4 z 5