bohdan0402 bohdan0402 komentáře u knih

Problém tří těles Problém tří těles Liou Cch'-sin

(SPOILER) Asi jdu proti proudu, ale mě to nebavilo. Tři čtvrtiny knížky byly o Kulturní revoluci v Číně, něco dít se začalo až ke konci. Sci-fi zápletka byla zajímavá a netradiční, ale za mě nuda. Další díly číst nebudu.

31.03.2024 3 z 5

V šedi V šedi Milada Střítezská

(SPOILER) Komorní temný příběh ovdovělé ženy a jejího krátce dospělého syna, odehrávající se v šedých kulisách druhé poloviny 80. let v Praze, je syrový, napínavý, smutný, překvapivý a lehce depresivní. Autorce se na relativně malé ploše a jen s pár postavami podařilo vykreslit neutěšenou atmosféru pozdního socialismu s jeho udavači, domovními důvěrnicemi, podpultovým prodejem všeho, v němž se každý snažil přežít jak uměl. Někdo se utekl ke kvalitní kávě a cigaretám z dovozu, jiný se uzavřel do svého mikrosvěta a žil ze vzpomínek na rodinu, která se nevrátila z koncentráku, další zrazoval důvěru přátel za peníze. Už dlouho jsem při čtení necítil takové chvění kolem žaludku a pocit, že tohle vlastně znám, protože jsem v tom také vyrůstal. Jenže jsem už zapomněl. A v tomhle je ta knížka ohromně cenná. Připomíná nám, co ještě nedávno bylo. A také připomíná, že všichni ti udavači, fízlové, prospěcháři, domovní důvěrnice, šmelináři a další po sametové revoluci nezmizeli a jejich myšlení se nezměnilo. Jsou tady s námi pořád. Knížka V šedi je výtrysk emocí, je to typický případ, kdy si téma našlo autorku a ta je musela zpracovat. Miladě se to podařilo skvěle. Je mistryně slova, píše bravurně, češtinu má excelentní. Patří k těm nejlepším současným českým spisovatelkám. Těším se, že si tu knížku přečtu znovu. Ale až později, napřed to musím vydýchat. Za mě rozhodně 10/10 a velký dík.

18.09.2023 5 z 5

Jizvák Jim a další noční můry Jizvák Jim a další noční můry Dalibor Vácha

Nemám rád povídky a nebaví mě. Tyhle mě bavily. Hodně. Všechny. :)

02.04.2024 5 z 5

Ochránci sampa Ochránci sampa Milada Střítezská

Série se vyvíjí a zraje i autorka. Každý další díl je lepší a lepší. Ochránci sampa jsou čtení napínavé, někdy veselé, jindy smutné, často překvapivé, postavy jsou velice lidské, a to i ty, které tak úplně lidmi nejsou, vlastní příběh se odehrává někdy dávno, ale přesto je místy až mrazivě současný a aktuální. Výborné čtení, doporučuji.

12.04.2023 5 z 5