bleekemolen bleekemolen komentáře u knih

Jedy koruny Jedy koruny Maurice Druon

Co víc říct? Další víkend, další díl. Těch 200 stránek utíká pokaždé až moc rychle..

29.01.2022 4 z 5

Zardoušená královna Zardoušená královna Maurice Druon

okamžitě po přečtení prvního dílu jsem sáhnul po pokračování. Postavy, většinou oportunisté, padouši, vyděrači a manipulátoři, mi nějakým záhadným způsobem přirostly k srdci. Autor jede v režimu nastaveném Železným králem, události se překotně střídají a naši hrdinové se každou další stranou snaží přechytračit jeden druhého. Nebo se aspoň vzájemně nějak nenápadně sprovodit ze světa.
Překladatelka pravděpodobně nabyla dojmu, že s každým použitým slovem "pakliže" (fujtabl) roste umělecký dojem. Bohužel je to přesně naopak.
Jo, a už mám skoro dočtený třetí díl.

29.01.2022 4 z 5

Železný král Železný král Maurice Druon

Poklidné vyprávění o neklidné době. Poctivě odvedená práce, potěšily mě krátké kapitoly a střídající se hlavní protagonisté, nabízející tak pohled na konkrétní situace z různých pohledů. Postav je tak akorát, aby se čtenář ne zrovna obstojně obeznámený s daným obdobím neztratil, ovšem zároveň je mu nabídnut ucelený obraz dané doby. Každá postava a její motivace působí velmi reálně a uvěřitelně. Ještě, že jsem si koupil všechny díly za pár korun přímo na stránkách vydavatelství.

23.01.2022 4 z 5

Učedník války Učedník války Lois McMaster Bujold

knihu jsem si vybral hlavně kvůli čtenářské výzvě - handicapovaný hlavní hrdina. Už podle obálky jsem čekal spíš takovou dětskou space operu, ovšem výsledek není tak zlý. Sice se naivita a zastaralost na románku podepsaly více, než by mi bylo milé, ovšem ve výsledku jsem se dokonce poměrně často i bavil. Pokud čtenář není příliš rozmlsaný, čeká ho krátké dobrodružství s vesmírným zmateně dobrým Tyronem Lannisterem.

19.01.2022 3 z 5

Vzestup a pád agentury DODO Vzestup a pád agentury DODO Neal Stephenson

moje druhe setkani se Stephensonem. Po ultimátním Anatemu se jedná o dost jednodušší knihu, nevyžadující absolutní pozornost při čtení každého odstavce, nicméně i tak jsem dostal parádní dobrodružnou jízdu napříč staletími. Není tady vážně moc co vytknout, příběh i forma jsou tak neotřelé, že čtenář zapomene zavírat ústa otevřená údivem.

19.01.2022 5 z 5

Poslední hodina Poslední hodina Harry Sidebottom

Upřímně, tato kniha je úplně zbytečná. Premisu tvoří naprosto smyšlená báchorka o připravovaném atentátu na imperátora Galliena. Pochopitelně, jediným spasitelem může být Balista. Ten se však, pronásledován snad všemi muži ve zbrani, toulá po Městě, neustále šplhá na každou vyšší stavbu, vzápětí zjistivše, že se ocitnul v pasti.

Na druhou stranu Sidebottom už si se slohem rozumí o mnoho lépe než v prvních dílech a hlavní hrdina navštíví při své hře na schovávanou snad všechny významné pamětihodnosti. Kniha tak poslouží také jako zábavný turistický průvodce antickým Římem.

Jsem tak trochu na rozpacích, proč se autor snaží, se svými vědomostmi, pořád psát akční plytké románky? Kdyby se tak pustil do trochu hodnotnější literatury, popsal politiku, intriky a válečná tažení 3. století na odbornější úrovní, to by bylo!

13.01.2022 3 z 5

Velitel šalupy Velitel šalupy Patrick O'Brian

Rozhodně méně braková kniha než jsem čekal. Na druhou stranu autor podivně přeskakuje v ději, na což jsem si několik prvních kapitol musel zvykat. Některé události úplně vypouští, abychom se o nich krátce nato dozvěděli více z přímé řeči účastníků nebo z lodního deníku.
Žádný velký děj se v díle nenachází, jedná se doopravdy o "Námořní dobrodružství Aubreye a Maturina", moc se mi ale zamlouvalo, že hlavní hrdina je vlastně britskou vládou pověřený pirát, takže každý střet s nepřítelem vytáhne z rukávu nějaký neotřelý špinavý trik.
Co se týká překladu, četl jsem 2. vydání a na žádné nejasnosti nebo pravopisné chyby jsem nenarazil. Naopak kniha je doplněna vysvětlivkami odborníka a jasným nákresem šalupy Sophie s detailním popisem takeláže, takže ani taková suchozemská krysa jako já se ve všech těch popisech plachet, ráhen, čnělek atp v ději úplně neutopila.
Ano, za měsíc nebo dva se pustím to druhého dilu.

10.01.2022 4 z 5

Anatém Anatém Neal Stephenson

dočetl jsem tohle mistrovské dílo a už asi tak půl hodiny jen sedím a přehrávám si v hlavě události, kterých jsem byl svědkem. tak detailně propracované (kolik knih má na konci věnováno xx stránek řešením matematických a logických rébusů, se kterými se hlavní hrdina v průběhu děje setkal?), až mi při čtení naskakovala husí kůže.
Zážitek však není zadarmo, autor po čtenáři vyžaduje naprostou pozornost, velká část textu tvoří debaty (témata zabíhají od filozofie až po alternativní světy), velké množství historických (děj se neodehrává na Zemi, proto je třeba nastudovat i místní dějepis) postav a událostí a nových pojmů, se kterými je čtenář průběžně seznamován pomocí slovníku. Pokud jen na chvíli polevíte v pozornosti, ujede vám vlak a spousta dalších souvislostí zůstane nepochopena.
Pokud nemáte na četbu klid alespoň pár hodin denně, ani se nepokoušejte začínat.

05.01.2022 5 z 5

Perský chlapec Perský chlapec Mary Challans Renault

Vubec to není lehké čtení. Pokud potenciální čtenář trpí třeba jen lehčí formou homofobie, nechť se laskavě obrátí jinam. Odklon od stylu předchozího dílů je jasný už z prvních stránek. Kniha samotná pak tvoří ucelený celek. Hlavním hrdinou románu ve skutečnosti není Alexander Makedonský, ovšem postava z nejméně pravděpodobných. Jeho osobní sluha, Bagoas, původně patřící Darajahavušovi III.
Jak každý ví, rozhodující bitva mezi Alexandrem a perskou armádou proběhla až v roce 331 př.n.l. u Gaugamel. A jelikož Bagoas patřil ke dvoru Krále Králů, tak dění celé dobyvačné kampaně až do této doby sledujeme z pohledu Perského dvora. Může to být pro leckoho zklamáním, ovšem pohled z druhé strany je velmi atraktivní. Původně nedůležitá potyčka kdesi na bezvýznamném západu Perské říše se mění v boj o holé přežití.
Alexandrovy další megalomanské choutky jsou už pak nastíněny z pohledu Bagoova, tehdy už bezhlavě zamilovaného do Alexandra. Chlapcovy žárlivé až nenávistné myšlenky (román je psán v první osobě v jakési formě vzpomínek) vůči Hefaistonovi střídájí obavy, s jakým zraněním se vojevůdce vráti z bitvy. Vlastní popis bitev tak čtenáři nečekej, dočkáš se v nejlepším případě pouze jakýchsi neodborných posudků (Bagoas je vlastně harémový otrok) a střípků, pokud má vypravěč možnost bitvu z povzdálí sledovat.
Celé dílo ve mě vzbuzovalo dojem jakési komorní divadelní hry, která sice vyprávi o nejvelkolepější dobyvatelské kampani všech dob, nám však zůstavá vše spektakulární skryto. I tak se jedná o vskutku velké dílo nesporné kvality, já jsem však čekal maličko jiné pojetí. Asi si půjdu ještě přečíst Ariana.

02.11.2021 4 z 5

Jantarová stezka Jantarová stezka Harry Sidebottom

dalsi dil z ne tak uplne rimskeho sveta. Vlastne z totalniho barbarika. ALe vubec mi to nevadilo, Balista se tentokrat vypravuje az k Baltiku a snazi se rozplest komplikovane vztahy mezi zdejsimi kmeny (priznavam se, mel jsem v tom segedinsky gulas). Hlavnim ukolem vsak zustava presvedcit kmen sveho otce, aby porusil prisahu uzurpatorovi Postumovi, vladnoucimu v Galii, a pridal se na stranu cisare Galiena.

Kupodivu je v knize venovano pomerne dost mista prave deni na obou cisarskych dvorech a ke slovu se tak dostava i trochu vyssi hra. Balistovi si uz nastesti kazde 2-3 stranky zoufale nestyska po sve rodine. Ano, opet kniha trochu dospela. Dal jsem 4*, i kdyz realne by to byly spise 3.5.

10.10.2021 4 z 5

Přemyslova krev Přemyslova krev Jitka Svobodová

Obrovske zklamani, na roman z meho nejoblibenejsiho obdobi ceskych dejin jsem se moc tesil. Diky zdejsim komentarum jsem ocekaval minimalne nadprumerne dilo. Bohuzel se mi dostalo neco, co spise pripomina slohovou praci zaka 8.C. Svoje pravidlo 100 stranek a dost, pokud me kniha nebavi, jsem bohuzel musel dodrzet. Popis jednotlivych postav a motivy jejich konani jsou absolutne nedostatecne. Autorka se pravdepodobne rozhodla, ze Jaromir bude ten hodny krestan a Oldrich ten zly pohan (na zaklade jakych pramenu???). Bozena je nejakym kouzlem (samozrejme nesmi chybet jeji vlasy v carovnem vacku) uhranuta druhym jmenovanym knezicem a rika si "vydrz, holka, vydrz" (to vazne patri do historickeho romanu?).

pokud si nejste jisti, zda je kniha pro Vas, prikladam ukazku jedne ze zapletek:
Oldrich Bozenu tolik natrapil, az se na to nedokazi dobry biskup a idealni hrdina Jaromir divat, a spolci se. Vysledkem jejich pokoutne cinnosti je tajny Bozenin nocni vylet za Kresinou (jejim byvalym milym). Po navratu za zlym Oldrichem vsak Bozena opet dostava chut do zivota a na Jaromira a biskupa se mile usmiva.

Nebo pohaneni Jaromira Vrsovci:
To se tak Jaromir muchluje se svoji milou (nekde ve stodole, pochopitelne je tam sam, bez doprovodu, pro knezice asi typicke). Nechaji se nachytat trestnym komandem Vrsovcu. Jaromirova mila se sama nabidne ke zprzneni Vrsovcum, aby unikla zprzneni (ano, logika autorky). Jaromir ma byt obetovan pohanskym bozstvum, je mu predem dokonale popsano, jaka muka ho cekaji. On se vsak "nepritomne usmiva". Stipou ho komari (ano, tohle je opravdu informace z Kosmovy kroniky, ovsem proc tato fakta jsou pro autorku dulezita a ostatni si meni, jak se ji zlibi, tomu nerozumim). Az prijde svaty Sebestian v zarici zbroji (nebo nejaka jina figurka z krestanskeho pohadkoveho sveta, to uz si nepamatuju) a s usmevem usmivajiciho se Jaromira zachrani.

Ano, opravdu, a z takovych radostnych a vtipnych skecu se kniha sklada (prvnich 100 stran)
Ne, tohle neni ani historicky roman ani historicka fantasy. Tohle je vtip, naprosty brak a ztrata casu. Pokud se chcete dozvedet neco o ceske historii prelomu tisicileti, poridte si radsi za 50,- Kc toulky ceskou minulosti. Pokud chcete fantasy historicky roman, poridte si Cervenaka.

10.10.2021 1 z 5

Oheň z nebes Oheň z nebes Mary Challans Renault

Tak trochu jinak pojaty Alexander. Ponekud cernobile pojata postava Olympias nabizi neokoukany pohled na Filipa jako pomerne kladny charakter. Alexander samotny je vsak uz od utleho mladi naprosto vyjimecny. V podani Mary Renault mi to vsak vubec nevadi. Poctive napsano, tesim se na dalsi dil, pokud se mi ho podari sehnat, aniz bych musel obetovat bohum bileho byka s pozlacenymi rohy.

29.09.2021 5 z 5

Zlato Arkony. Kniha druhá Zlato Arkony. Kniha druhá Juraj Červenák

Nevim, jestli to bylo knihou samotnou nebo faktem, ze jsem se Roganem trochu presytil.. Nejak jsem se nemohl do tohoto dilu dostat, unikaly mi souvislosti, neustale jsem musel konzultovat mapku Rujany, abych mel jasno, kde se zrovna dej odehraval. Udalosti, mista a charaktery totiz poskakuji jako divoka kobyla pokousana vzteklym klokanem. Zatim nejslabsi Cervenak..

29.09.2021 3 z 5

Zlato Arkony. Kniha prvá Zlato Arkony. Kniha prvá Juraj Červenák

Precetl jsem ihned po trilogii Cernokneznik. Pro me to byl maly krok, ovsem pro autora velky kvalitativni skok. At uz v prokresleni postav, tak v pribehu. Bohuzel jsem preskocil knihu povidek ("4. dil puvodni trilogie"), jelikoz je nesehnatelna. Vyznam nekterych narazek na vzajemnou historii urcitych postav mi tak bohuzel unikal. I presto jsem si dej ve velmi neobvyklem romanovem zasazeni uzil. Nedoporucuji vsak cetbu bez znalosti predchozi trilogie.

17.09.2021 4 z 5

Attila: Hunové, Řím a Evropa Attila: Hunové, Řím a Evropa Jarmila Bednaříková

Tematicky precteno v ramci vyletu do Ravenny. Skvele erudovana autorka mi pomohla ujasnit nektere nejasnosti v politice pozdniho obdobi Zapadorimske rise. Vsem zajemcum o tuto tematiku nelze nez doporucit

12.09.2021 5 z 5

Valdštejnova smrt Valdštejnova smrt Josef Janáček

vyborna kniha. ucelene vytvori obraz doby a motivy jednotlivych historickych postav. Spise nez Vladstejnova smrt by se kniha mela jmenovat "Valdstejnovy ciny a jejich nasledky za 30ti lete valky".

20.07.2021 5 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

takova milá malá Barbaričova sólovka psaná v první osobě. Můj oblíbený protagonista konečně dostává více prostoru na úkor starého bručouna Steina a rovnou se s drahým čtenářem podělí i o svoje myšlenky. Román je totiž stylizován jako deník našeho hrdiny..

případ sám není příliš složitý, ovšem nabídne Matějovi možnost poněkud dospět, a to po více stránkách.. Moc se mi to líbilo!

13.07.2021 4 z 5

Sharpův tygr Sharpův tygr Bernard Cornwell

po 9ti násobném utrpení (rozuměj, přečetl jsem skoro 9 dílů) hodnotím sérii takto:
ne, proste uz ne. dal jsem teto serii 9 šancí. opět se v každé v kapitole někdo na Sharpa zubí (fuj, odporné slovo) a všechný ženy ho oslňují svoji krásou. Došel jsem na stranu 100 a mám toho dost. Nebaví mě ta naivita s jakou jsou knihy sharpovy série psané, všechno je šablonovitě vykonstruované a zároveň strašně vážné a přitom je to literární dno. Nevím, proč bych s tím měl ztrácet svůj čas i nadále. ´
Spoiler alert- prozradím Vám děj všech dílů a ušetřim Vám čas na čtení hodotnější literatury.

místo děje: random place

prelude
přehnaně negativní popis postavy X a jejího zavrženíhodného jednání

první dějiství
Sharp si udělá nepřítele na celý život (do konce aktuálního dílu), jelikož se snažil jen být poctivý / dobrý / ochraňovat svoje vojáky
onen nepřítel není nikdo jiný než postava X z prelude. Pro jistotu postavu X ješte nezapomene poplivat Cornwell i v tomto dějiství. (protože čtenár je asi debil)

druhé dějiství
Sharp je očištěn díky svému dřívějšímu hrdinství (pokud je jeho nepřítel z vojenského prostředí a stězoval si na Sharpa u svých nadřízených) a je poslán na tajnou misi na které ho bude doprovázet postava X a činit mu všelijaká protivenství.

nebo

Sharp je poslán na tajnou misi. V následujícím průběhu děje zjistíme, že hlavním oponentem bude postava X.

třetí dějiství
na tajné misi se seznamuje s nejnadhernější ženou, která kdy chodila po *random place*

čtvrté dějiství
nechutně se muchluji za výbuchu artilerie, odrážející se v zářících očích nejnádhernější ženy

páté dějství
tajná míse se ukazuje jako nesplnitelná, ovšem vojáci se na Sharpa zubí. to podle autora znamená, že to pro ně bude brnkačka
Sharp splnil tajnou misi, zabíjí u toho svého úhlavního nepřítele a získává (vyber jedno)
-nepřátelskou trofej
-tajné dokumenty
-spoustu peněz

a dílem nespravedlivého osudu přichází o:
-nejnádhernější ženu

řekněte mi někdo, proč jsem s tim ztratil cca 300 x 9 stran?

ps: nechcete někdo koupit skoro celou serii? je pozvracená jenom trošku

13.07.2021 1 z 5

Sharpovo zlato Sharpovo zlato Bernard Cornwell

Spoiler alert- prozradím Vám děj všech dalších dílů, které už nikdy nebudu číst.

místo děje: random place

-tajné dokumenty
-spoustu peněz

a dílem nespravedlivého osudu přichází o:
-nejnádhernější ženu

řekněte mi někdo, proč jsem s tim ztratil cca 300 x 9 stran?

ps: nechcete někdo koupit skoro celou serii? je pozvracená jenom trošku

13.07.2021 1 z 5

Kaspická brána Kaspická brána Harry Sidebottom

Konecne.. konecne zacinam poznavat Sidebottoma jako ve sve oblibene trilogii Trun Caesaru. Dejove velmi skromny roman, na stylistice je vsak znat, ze se autor konecne rozepsal. Starnouci Ballista nam trochu zlenivel a zakulatil se a jeho nadlidske bojove schopnosti tak nezustaly beze zmeny. Jenom lepe, superhrdinove me nikdy nebavili.
Souhlasim s jednim z komentaru nize, stale se jedna o velmi nevyvazene dilo. Zacatek je ponekud rozbredly a zemetras v Efesu me velmi nepobavil. Ovsem hned po vskutku argonautskem intermezzu jsem tech zbyvajicich par stranek (cca pulka knihy) docetl na jeden nadech. Na 4* to chce jeste trochu pridat, ovsem pan Sidebottom ve mne opet zazehnul jiskricku nadseni.

01.07.2021 3 z 5