blackholesun32 blackholesun32 komentáře u knih

Kašpar z hor Kašpar z hor Henri Pourrat

Přesně ten typ knihy, u které po dočtení litujete, že jste již dočetli. Silný příběh a veliký apel na něj, do detailu prokreslené postavy, uvěřitelné, realistické a do toho velká pocta kraji, ve kterém se celý příběh odehrává. A jeden minipříběh z knihy mě ukázal jinou podobu křesťanství než jak bývá tradičně prezentováno - tak jako lidsky.

18.06.2015 5 z 5

Jedna ze zakladnich knih, kterou bych si vzal s sebou na pusty ostrov. Cetl jsem mnohokrat a zrejme jeste mnohokrat cist budu. O Svejkovi lze hovorit a psat strasne dlouho jak z pohledu tech, co jej radi nemaji (nicmene to nedelaji, jelikoz jej vetsinou necetli) tak tech, co jej zboznuji. Nebudu se poustet do nejake fundovane recenze ci rozboru, na to nemam ani chut, natoz cas, byt jsem jednou v jedne hospudce stvoril fundovanou srovnavacku MASH a Svejka; samozrejme vitezne pro Svejka. Kratce, Svejk je jedna z nejsyrovejsich, nejotevrenejsich, nejpravdivejsich knih, ktera jednoznacne pritakava zivotu a snahou prezit i v tech nejsilenejsich a v pravde pekelnych podminkach. A uz jenom timto, si od nas Svejk zaslouzi, pred nim v nemem uzasu pokleknout na kolena.

28.05.2015 5 z 5

Kloktat dehet Kloktat dehet Jáchym Topol

Topola nemám rád. Sestru jsem nedočetl, Noční práce mě nebavila, Chladnou zemí ještě míň. Nicméně Kloktat dehet považuju za majstrštyk! Dokonalé propojení alternativní historie, mytologie, pověstí, metatextu etc. Skvělá hra s motivy, paradoxy, absurditou. Kloktat dehet a pro mě v mnohém navazující Cesta do Bugulmy jsou nejlepší a zároveň jediné dobré knihy páně Topola.

14.05.2015 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Jedna z nejpřeceňovanějších knih, co kdy byla napsána, plná hlubokých pravd, filosofie a poselství, podobně jako třeba Alchymista od Paula Coelha. Nicméně s tím rozdílem, že Malý princ ve skutečnosti není špatná kniha, jen je bohužel zakryta tou nablblou aurou knihy, kterou si musí přečíst každý člověk co tak trochu přemýšlí nad smyslem života, vesmíru a tak vůbec. Nu inu jak se tak říká: habent sua fata libelli.

14.05.2015 3 z 5

Loď bláznů Loď bláznů Sebastian Brant

Bohuzel jedna se pouze o vyber a tedy kniha neni cela tak jak, kdysi vysla, nicmene i tak se jedna o pusobive dilo, ktere cloveku 21. stol. muze pomerne dobre priblizit dobu, ktere se bytostne dotyka. Navic z hlediska kritiky, kniha nezestarla a je stale velice aktualni.

11.03.2015 5 z 5