Kloktat dehet

Nový román známého básníka a prozaika, autora románů Sestra, Anděl a Noční práce. Topol v románu účtuje s traumatem osmašedesátého roku metodou brutální grotesky, která vyústí v rozpoutání třetí světové války v české kotlině. Jeho hrdinům chybí heroismus, o to víc oplývají malicherností, rasismem a nedostatkem vyšších ideálů. Prostřednictvím dětského vypravěče jsou zde zachyceny mezilidské vztahy bez jakéhokoli soucitu. Sledujeme pokřivené vlastenectví s mnoha neblahými vedlejšími dopady. Autora zajímá ponížené dětství, sourozenecká oddanost a válka v jakékoli podobě. Zobrazuje lidi jako hračky někoho jiného, aniž by přitom tušili, že jsou nástrojem k dosažení cizích cílů. K absurdnímu vyznění příběhu přispívá "socialistický cirkus" jako zdroj nejneuvěřitelnějších příhod a vztahů, zčásti fantazijních. Román je karikaturou válečného hrdinství a hrdinů, převrácením vžité interpretace těchto hodnot, o nichž se nikde veřejně nepochybuje, ačkoli ve skutečnosti v sobě skrývají temné jádro. Kniha zvítězila v anketě Lidových noviny Kniha roku 2005 ....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/58_/5838/kloktat-dehet-5838.jpg 4126
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Torst

Kniha Kloktat dehet

-Pečivo-

Já zapomněl na recenzu! Proč mi nikdo nezavolal nebo nenapsal jak jako teda to bude nebo jako co jako mi jako je? Co kdyby mě přejel autobus, nebo vlak nebo kůň? Internetová rodina mě zklamala. Opět. Ale Jáchym teda ne. Jáchym mne nezklamal, je to totiž můj kůň. Já opravdický koně bytostně nesnášim, ale Topol má moje lajky, muj reskept a tak dále pana krále a tak je to můj kůň. Vetšího českýho spisovatele jsem na internetech nenašel a tim pádem žádnej větší českej spisovatel neexistuje.

Kloktat dehet popisuje alternativní 68 rok, kdy se český národ vzepře a tanky tak nemaj volnej vjezd do český kotliny. Hlavním hrdinou je mladík, vyrůstající v děcáku, který se po topolovsku přimele ke všem zásadním událostem. Topol popisuje paralelní vesmír velmi osobitě a kdyby to nebylo o dětech a z pohledu dětí, tak bych si to asi užil o 300 kg víc. Tahkle i přes zábavnost celkového pojetí socialistické invaze za účelem nastolení nadnárodního cirkusu a veškerých popisů života z děcáku, tomu jsem nucen dát jen 7/10.

Na druhou stranu, co by za 7/10 dali třeba Václav Klaus, Beatles, rakovina, rasismus, česnek, tříčtvrteční kalhoty nebo fernet. Nashledanou u dalších pečiho literárních vrat.

timelady

Kniha mne bavila, jen je zde něco, co mi u autorovi prózy dělá problém užít si knihu na plno. Z poezie Jáchyma Topola jsem nadšená, k próze si budu muset v průběhu let jeďte najít bližší cestu.

ronnie_vrh

nářez. jedinej román od topola, kterej jsem dočetla. ale za to byl sakra dobrej. zběsile pomatenej život zběsile pomatenýho kluka, je to skvělý, je to živý, je to geniální. je to knížka, o který nedokážu moc mluvit - protože o umění se mluvit nedá, to se musí prožít

000nugatovej

Nelítostná groteska ve zběsilém tempu.
Stejně jak v první části Domov domov nabízí charizmaticky psychopatický velitel Vyžlata tlupě sígrů prozatím vychovávaných jeptiškami naději („Tou nadějí je práce! A práce je všechno, co vám řeknu, že máte udělat!“ /str. 64/), přináší Tankové vojsko na svých hlavních nevděčným Čechům vznešenou ideu: „V nové světové Východní říši už nikdo nikdy nebude ponižovat a zotročovat člověka, zvíře, nebo stroj.“ /str. 177/ A prvními konkrétními činy k uskutečnění této ideje je vzorový Socialistický cirkus či moře. „… ve zdejším kraji se totiž uskuteční dávný sen československého lidu, vznikne zde moře. Vznikne zde České moře jako dar sovětského lidu lidu Československa.“ /str. 23O/.
A lidé reagují, jak nejlépe dovedou: „Pronásledoval jsem uprchlíka, anebo s ním zdrhal? Situaci pojmenuju podle toho, komu budu nucen podat vysvětlení, rozhodl jsem.“ (str. 165) Čtenář poučený naší historií sice může s úšklebkem číst: „…představ si, dou k nim kolaboranti, museli vodněkad asi dovízt ňáký herce či co, protože českej kolaborant? to je nesmysl! Někoho najali…“ /str. 216/, ale ten sarkasmus brzdí pravda pravdoucí „… určitě je lepší stát na tanku než se jako rozstřílená mrtvola válet pod ním. To mi přijde jasný.“ /str. 135/
Chechtáte se a přitom vás mrazí. Kloktat dehet.

Inozuka
02.12.2018

Když už tedy letos bylo to výročí ruské okupace, rozhodl jsem se splatit dluh a přečíst si knihu, která svého času způsobila značný rozruch na tuzemském literárním poli. A jsem mírně zklamaný, protože podle anotací jsem čekal něco trochu jiného. Téma fiktivního odporu Čechů proti vojskům Varšavské smlouvy zde je pouze okrajové a nosné vyprávění je naroubováno na postavu Ilji, který má být archetypální postavou českého národa, v níž se prolíná mystika východní říše s pragmatičností té západní. Já nemám dětské hrdiny moc rád a rovněž nemám rád přílišnou snovou mytologii, které je bohužel Topolův styl vyprávění plný. Rovněž mi moc nesedí časová osa, protože soudě podle popisovaných událostí a rozpětí let 1948 - 68, by v době invaze musel být hlavní hrdina zhruba dvacetiletý - minimálně však patnáctiletý - což tak úplně neodpovídá stylu vyprávění ani uvažování. Dá se to sice pochopit autorskou licencí, či argumentací, že část dětského vidění světa v nás zůstává i v dospělosti, ale mě to i přesto iritovalo. Na druhou stranu kniha nezklamala originálním a drsným dějem podpořeným úchvatným a neotřelým jazykem i klasickou Topolovskou poetikou, kde nic není na první pohled jasné a nikdo není černobílý. Nakonec tedy i přes zmíněné výhrady pod 4 hvězdičky jít nemůžu.

DeadMad
09.10.2018

Svým způsobem neuvěřitelně smutná a silná knížka, která vás i po přečtení jen tak nepustí. Rozhodně nedoporučuji číst za záměrem dozvědět se víc o roku 68 v Československu. J. Topol si dost pohrává s celkovou realitou a viděním světa dětskýma očima. Mně osobně se víc líbila první část, kdy malý Ilja vypráví o životě v Domově Domově, v té druhé už jsem se občas ztrácela. Bolesti a dětský pošetilosti to je plný.

hermína14
07.10.2018

Zběsilé, bezohledné a o nás ...jediná jistota příběhu je, že krev není voda ...a místy jsem si připadala jako ve světě Tarantina:)

KrystofJuzko
07.07.2018

Ději odehrávající se na českém venkově s motivem viny se Jáchym Topol věnoval už v knize Noční práce. V Noční práci se ale střídala řada vypravěčů a skákalo se v čase. V románu Kloktat dehet je celý příběh chronologicky popisován očima hlavní postavy, mladého Ilji. Občas jsem musel ve slovníku hledat překlad pro ruská slova. V knize je také spousta odkazů na historii, ve kterých jsem dost tápal. Jinak jsem si knihu naplno užil.

Jáchym Topol

Jáchym Topol