bilamyska bilamyska komentáře u knih

Po Alence Po Alence Gregory Maguire

Četlo se mi to opravdu příšerně. Nelíbily se mi nové postavy a jejich charaktery a ani konec. Vlastně se mi tam nelíbilo nic. Zkusím si přečíst znovu Alenku, abych si uvědomila, jestli se autor snažil napodobit Carrolla a čím vším přesně se od něj inspiroval.

13.06.2018 1 z 5

Život je nádherný Život je nádherný Tereza Boučková

Ke knize jsem se dostala náhodou. Četla ji mamka. Úplně jsem zapomněla, že jsem od ní četla Rok Kohouta, jehož příběh jsem zcela zapomněla.
Je těžké knihu soudit, protože je psán v podstatě jako zápis života, vypsání z pocitů. A člověk se musí ptát, co je pravda, co je polopravda a co je úplná lež. Takže postavit se k ní nějak je náročné. Nemůžete se rozhodnout jestli máte rádi hrdinku nebo ne. Je to skutečný člověk a ten se soudit nedá. A proto nebudu psát nic přímo k příběhu. Každopádně se mi kniha dobře četla. Zaujala mě, vzniklo díky ní několik debat, vytvořila jsem si názory a času stráveného s ní nelituji.

13.06.2018 4 z 5

Léto plné neskutečných věcí Léto plné neskutečných věcí Rowan Coleman

Ke knize jsem se dostala náhodou, díky pěkné obálce ve vystavené sekci Nové knihy.
Tématiku cestování časem mám ráda. Sice spíš při neměnnosti minulosti, ale vzhledem k zaměření knihy na příjemné letní čtení mi ani změna minulosti až tak nevadila. Byla jsem ráda, že těch změn bylo víc. Dej díky tomu nebyl příliš přímočarý a rozvinul charakter Luny. Rozuzlení s vesmírem se mi sice moc nelíbilo, ale ke knize se hodilo. Romantická linka s Michaelem byla krásná.
Kniha byla sice trochu delší, ale stránky ubíhali rychle. Takže až na chvíli před výpadkem, která mi přišel trošku natažená, jsem to vůbec nevnímala.

30.05.2018 3 z 5

Hastrman Hastrman Miloš Urban

Přečíst si knihu jsem měla dlouho v plánu, díky časopisu Pevnost. Díky filmu jsem se teď k ní skutečně dostala. Ovšem po přečtení se na film rozhodně nechystám. A to díky tomu, že byla upřednostněna romantická linka a mě v knize ohromila ta druhá, ekologická, což jsem vůbec nečekala.
První část se mi velmi líbila, díky téměř až líčení přírody. Úžasné něco takové číst. Jen na to člověk musím mít náladu, čas, nic neuspěchat. Jinak mi přišla trošku překombinovaná. Češi proti Němcům, věřící proti pohanským zvykům, módní novinky vůči ostatním. Přišlo mi to roztříštěné a kdyby se soustředil jen na jednu věc, bylo by to pro mě lepší. Moc jsem nepochopila smysl Odradka.
Druhá část mě vážně dostala. Byla strhující, napínavá, nemohla jsem se odtrhnout. Nejspíš také díky tomu, že se u nás staví obchvat, přímo kolem odpočinkové oblasti u řeky. Nic neuděláte. Mezinárodní kamionová doprava je důležitější. A příroda se bránit nemůže, hastrman chybí.
SPOILER
Jak autor líčil jeho marný boj, bylo mi hastrmana tak líto. Když následnou pomstu, cítila jsem radost. Je pěkné, že autor měl tolik optimismu, že knihu zakončil šťastně - obnovení krajiny, snaha o život s přírodou. Jen ho tím pro mě udělal velmi neuvěřitelný a trochu mě zklamal.
Pěkné bylo také ladění knížky do zelena. Stránky a písmo. A jsem ráda i za ilustrace, které pomalu v knihách mizí, i když se mi úplně nelíbily.

28.05.2018 4 z 5

Dopis z Yorku Dopis z Yorku Tomáš Marný

Knihu jsem si vybrala jako thriller odehrávající se v Yorku. Ani jedno kniha nesplnila. Ale nevadilo mi to, protože i poklidné historické romány mám ráda a jinak bych se nejspíš ke knize nedostala.
Propojení dvou rovin bylo zajímavé. Ke konci možná už příliš natahovaná rovina autorova, odbíhající mimo téma.
Hlavního hrdinu jsem si nezamilovala, ale historická část byla o to lepší. Hemžící se velkými jmény a charaktery. Je těžké jim fandit, když víte, jak to dopadne. Ale kdyby historie byla jiná, my bychom nebyli, tím kým jsme, a proto jsem jejich linii sledovala s velkým zájmem a nemohla jsem knihu odložit.
Knihu jsem dočetla spokojená z obohacení o zajímavý kus historie. Zklamalo mě zjištění, že se jedná jen o první díl a nemožnost zjistit, jestli nějaký druhý díl bude.
Těžko říct, jestli dokumenty a příběh autora je skutečný, ale nic není nemožné, a také doufám, jako milunka21, že se to jednou vyjasní :)

28.05.2018 4 z 5

Počkej na jaro, Bandini Počkej na jaro, Bandini John Fante

Bohužel mi nikdo nebyl sympatický. Takže mi kniha nepřirostla k srdci. Nicméně zajímavá byla. City byly silné a opravdové a po počáteční nechuti (kvůli povaze postav) jsem ji slupla jako malinu.

03.04.2018 3 z 5

Proč? 13x proto Proč? 13x proto Jay Asher

Myslím, že kniha je pro mládež. Aby poznaly co může šikana udělat a že sebevražda není správně řešení. A ani náhodný sex (o tom si můžeme přečíst i v Divočině). A pokud vidíme někoho osamělého, měli bychom se s ním dát do řeči. Kniha si nehraje na nějakou vysokou literaturu. A proto není podle mě na místě hodnocení nereálnosti důvodů k sebevraždě (které mě přijdou reálné, výčitky jsou hrozná věc) a nedostatečné vylíčení ostatních postav a jejich emočních dějů. Už vidím někoho třináctiletého co by to četl...
Líbil se mi styl knihy. Trošku Hemingwayovský. A že Clay hned reagoval na co Hannah povídala. Ukazovalo to věci v kontrastu. Pochopení, lásku a přátelství, které se jí mohlo dostat, kdyby se svěřila.

29.03.2018 4 z 5

Na bruslích do světa Na bruslích do světa Alena Vrzáňová-Steindlerová

Kniha se mi líbila, protože mi přidala nový pohled na komunismus. Osobní zpověď je něco co učebnice dějepisu nemohou zachytit. Škoda, že se víc nerozepsala o svém postupu v krasobruslení. Jak se učila první skoky a podobně. V tom se mi více líbilo Lad je magnet.

28.03.2018 4 z 5

Ľad je magnet Ľad je magnet Elena Smolinská

Kniha se mi líbila pro její originální propojení se současností. Dává mi šanci, že i třeba já bych se jednou mohla naučit nějakou tu kličku na ledě. Životopis slovenské krasobruslařky nás zavede do prostředí krásného a náročného sportu a mimo soutěží ukazuje také tíhu trenérství. Dýchá z ní nadšení a láska ke krasobruslení. Zajímavé bylo popsání učení neučení párových figur. Kniha zcela splnila moje očekávání.

22.03.2018 5 z 5