belldandy belldandy komentáře u knih

Quo vadis Quo vadis Henryk Sienkiewicz

UF.. každý asi má nějakou tu klasiku, kterou zrovna nemusí. Tohle je ta moje. V mých očích je Sienkiewicz zaujatej nacionalista a zaujatej fundamentalista. Sice mne taky dojímá ta scéna "kam kráčíš, pane", jenže mi přijde, že si ty křesťany pan autor moc idelizuje. A naopak ostaním Římanům zbytečně křivdí. Já tenhle náhled, kdy je někdo líčí hlavně jako dekadentní prasata, prostě nemám ráda.

Dějiny umění 12 Dějiny umění 12 Karel Císař

Obrázky jsou sice hezké, ale texty nic moc.
V Českém prostředí je to sice kultovní série, ale jen proto, že tu svého času nic reprezentativnějšího, z čeho by se člověk mohl o kunsthitorii něco dozvědět a v úhrnu si nakoukat všechna významná uměl. díla, prostě nebylo.

A to je asi tak vše, co se o té knize dá říct.

Příběh umění Příběh umění Ernst Hans Gombrich

Nejlepší úvod do dějin umění, možná dokonce i nejlepší kniha o výtvarném umění :). A to ji napsal Gombrich pro děti. Rozhodně je nepodceňoval.

11.06.2018

Fyzika jako dobrodružství poznání Fyzika jako dobrodružství poznání Albert Einstein

Pro mne nejlepší popularizační kniha o vědě s jakou jsem se setkala.
Všechny mé představy o fyzice odvisí již od dvanácti let z této knihy. Po jejím přečtení jsem prvně měla pocit, že rozumím zákonům pohybu, gravitace, elektromagnetismu. Třebaže název zní tak nijace je velice výstižný - od zákonu setrvačnosti až po relativitu, od Galilea a Newtona vyvracejících Aristotela, po Einsteina (vyvracejícího zase je:)) - Opravdu, tato kniha vás provede dobrodružstvím poznání.