Bajadera Bajadera komentáře u knih

První kniha o starověkém Egyptě, kterou jsem četla, hodně na mě zapůsobila. Fascinovaly mě popisy tehdejšího lékařství, třeba trepanace lebky podle skutečných archeologických nálezů. Některé scény jsem nechápala - třeba jak se může muž, byť mladý a nezkušený, natolik zbláznit do ženy, či spíše lepší prostitutky, aby kvůli ní zničil svou rodinu. Fascinoval mě příběh Haremheba, který se z generála stal faraónem a jeho divoké manželství s pyšnou sestrou faraóna. Kniha je velmi obsáhlá a je tam vícero příběhů, které stojí za přečtení.

10.05.2016 5 z 5

Bohové Efesu Bohové Efesu Ivana Špičková

Na knihu jsem se těšila jako na pokračování Ve stínu arény a nezklamala mne. Na rozdíl od prvního dílu, který byl hodně soustředěný na dění kolem arény je děj rozvitější a zavádí nás na různá místa - třeba do Athén nebo do hor Tauru, ale stěžejní děj se odehrává v Efesu a pak boje Říma proti Mithridatovi, kde se odráží historické reálie té doby. Mně osobně se nejvíc líbily pasáže, které se týkaly přímo Brasidia, hlavně celá bitva u Chaironeie a události po ní, bylo to velmi dramatické a chytlo mě to za srdce. Docela příjemně mne pobavily i některé erotické pasáže a moje oblíbená je krásně romantická scéna s potápěním u vraku obchodní lodi. Dýchlo na mě z toho to moře a pobřežní vítr a večeře na pláži. Myslím, že kniha má opravdu všechno podstatné - napětí, lásku i politické a vojenské dění té doby, takže hodnotím plným počtem bodů.

10.05.2016 5 z 5

Statečná srdce Statečná srdce Ariana Franklin (p)

Kniha se četla dobře, s hodnocením trochu váhám. Ona vlastně zahrnuje dva příběhy - ten lučištníka Gwilta a malé Pendy se mi líbil a četla jsem ho jedním dechem. Pak se jim prolínal příběh majitelky hradu Maud a ten už mi nesedl. Jednak mi byla Maud nesympatická, neboť skoro nikoho neměla ráda a pak bylo očividné, do koho se zamiluje a jak to skončí. A já nemám ráda knížky, kdy dopředu vím, jak dopadnou. Ale jako oddechovku s klidem doporučuji.

04.05.2016 3 z 5

Ve stínu arény Ve stínu arény Ivana Špičková

Velmi čtivá kniha, kterou jsem měla přečtenou jedním dechem. Moc se mi líbila scéna, kdy Brasidias nastupuje do arény proti dvěma soupeřům, která byla psána z pohledu diváků (majitele školy a jeho blízkých). Měla jsem pocit, jako bych to všechno sledovala z hlediště římského amfiteátru. Také jsem si oblíbila postavu Ziaky, která pracuje jako správkyně majitele gladiátorské školy. Její ne úplně přívětivý vztah s paní domu je popisován se vší úsměvnou realitou. Z našeho hlediska má velmi obtížné postavení a nechrání jí žádná práva, ale přesto se nelituje a její pragmatismus je mi blízký.

Nudnější pasáže byly pro mě popisy spojenecké války, protože ta válka se přímo v knize neodvíjí, i když její dopady - jako hry na počest padlého Luciova bratra nebo hry u příležitosti udělení římského občanství městu - na vývoj příběhu jistě dopad měly. Na druhou stranu, podstata příběhu se opravdu točí kolem hlavního hrdiny Brasidia a Longinovy gladiátorské školy, takže ty krátké nudnější pasáže ráda odpouštím a dávám plný počet bodů.

04.05.2016 5 z 5