Auto999 Auto999 komentáře u knih

Droga zvaná špionáž, aneb, O čem Frolík ani Bittman nepíší Droga zvaná špionáž, aneb, O čem Frolík ani Bittman nepíší Václav Kvasnička

Bývalý český rozvědčík napsal knihu, která rádoby navazuje na Frolíka či Bittmana. Ve skutečnosti to s tím nemá mnoho společného. Informací o činnosti československé rozvědky je v knize málo, více informací kniha obsahuje o politice v 60. letech v SRN a NDR.

22.05.2021 3 z 5

Špionážní oprátky Špionážní oprátky Ladislav Bittman

Velmi čtivá kniha. Lepší a pravdivější informace z prostředí komunistických zpravodajských služeb z let 1950-1990 než knihy od Frolíka. Nejvíce píše o dezinformacich jak je komunistické i jiné tajné služby používali a určitě i stále používají k ovlivnění veřejného mínění. Přečteno za několik hodin.

18.05.2021 5 z 5

Špion vypovídá II. - Jasná zpráva o konci jednoho světa Špion vypovídá II. - Jasná zpráva o konci jednoho světa Josef Frolík

Dá se říci, že je to velké zkrácení 1. dílu. Je v tom vysvětlení činnosti, uspořádání a práce československých tajných služeb v letech 1950-1969. Přečteno za pár hodin.

10.05.2021 4 z 5

Špión vypovídá Špión vypovídá Josef Frolík

Josef Frolík popisuje případy, které řešila československá rozvědka a kontrarozvědka v letech 1950-1968. Je to až neuvěřitelné. Asi není všechno úplně pravda, autor knihu napsal sám, jelikož se částečně jedná o dosud utajované skutečnosti nemůžeme si to ověřit. Za další kniha vyšla v 70. letech v exilu ve spolupráci s CIA tzn. měla napomoci vzepřít se obyvatelům ČSSR proti komunismu a tím pádem může záměrně obsahovat i dezinformace. Ale spoustu věcí se ověřit dají a jsou pravda. Velmi zajímavá a čtivá kniha.

10.05.2021 5 z 5

Velké špionážní operace vrcholu, konce a dozvuků studené války (1968-2001) Velké špionážní operace vrcholu, konce a dozvuků studené války (1968-2001) Karel Pacner

Kniha obsahuje nejdůležitější špionáže v době 1968 až 2001. Hlavně útěky důležitých důstojníků KGB a CIA k nepříteli. Gordijevskij, Mitrochin, Ames, Hanssen atd.

04.05.2021 5 z 5

Atomoví vyzvědači Atomoví vyzvědači Karel Pacner

Velmi obsáhlá kniha s obrovskou spoustou detailů. Myslím, že by jí bylo možno zkrátit. O špiónech, kteří pracovali ve výzkumu jaderné zbraně obsahuje vše. Většina špionů byla vědci. SSSR mělo v USA velmi mnoho lidí, kteří jim veškeré informace posílali. Ale i Anglie v měla spoustu špionů v Německém výzkumu uranu.

28.04.2021 4 z 5

Kosmičtí špioni Kosmičtí špioni Karel Pacner

Kniha je dokument, není až tak čtivá. Hlavně první kapitola. Ta je totiž o výzkumu raket ve 2. světové válce a to s tématem souvisí jen velmi okrajově. Také kniha obsahuje zbytečně moc jmen různých generálů, kteří něco schválili. Ale i přesto je kniha velmi zajímavá. Popis takové spousty špionážních družic a jejich detailů se nikde jinde česky nedočtete.

22.04.2021 4 z 5

Pomohli jsme sestřelit Powerse Pomohli jsme sestřelit Powerse Věroslav Sobek

Zajímavá kniha. Je znát, že je napsána členem KSČ, který je hrdý, že mohl straně sloužit. Myslí si, že před rokem 1989 bylo líp. Ale i přesto kniha obsahuje spoustu zajímavých informací o rozvědce všeobecně a nejen o vědeckotechnické části.

18.04.2021 4 z 5

Motokros Motokros Petr Turek

Útlá a malá brožurka - 28 str. o největších úspěších v motokrosu co se týče Československých jezdců v té době. Vlastimil Válek byl v roce 1962 čtvrtý a v roce 1963 dokonce druhý v mistrovství světa třídy 250 CCM. Vyhrál 2 závody, v Holandsku a v Holicích v ČSSR. Dále je popis motokrosu všeobecně.

10.04.2021 4 z 5

Průlom - Agentem CIA uvnitř komunistické nomenklatury Průlom - Agentem CIA uvnitř komunistické nomenklatury Pavel Žáček

První 2/3 knihy velmi čtivé. Konkrétní úkoly a práce zpravodajce CIA a život komunisty v socialismu je zde popsán velmi detailně. Poslední třetina knihy už není až tolik zajímavá. Pobyt ve vězení a úvahy o tom jak moc jsou KSČ a StB špatné se stále opakují. Nemohu se ovšem zbavit dojmu, že Doskočil CIA nic moc tajného neřekl, protože nic tajného nevěděl. Když pracoval pro StB tak hlídal české spoluobčany a když pracoval pro KSČ tak nebyl nijak vysoko. A nevím jak by mohli Američanům sloužit informace o tom, jak funguje KSČ z pohledu řadového člena. Z tohoto ohledu jsem trochu zklamán. Ale i přesto kniha stojí za přečtení.

09.04.2021 4 z 5

Motokros - můj život Motokros - můj život Michal Štěpanovský

Velmi čtivé. Petr Kovář měl vynikající průpravu a vedení ke sportu od svého otce. Měl v obci kde žil motokrosovou dráhu a ve škole individuální studijní plán. Později jezdil za Duklu Praha jako profi sportovec. Má 8x titul mistr ČR, 4x titul vítěz poháru míru a přátelství a MS skončil nejlépe na 8. místě v roce 1987 v kategorii 125 ccm. Ze začátku jeho kariéry měl problémy s tehdy již nekonkurenceschopnými motocykly ČZ (ze začátku osmdesátých let). Poté jezdil na japonských motocyklech a byl ve své době nejlepší český motokrosař. Možná mohl být ještě o kousek lepší v MS, ale měl dost smůlu na technické poruchy a také na zranění.

06.04.2021 5 z 5

Řeznická krev Řeznická krev Jan Nohýnek

Velmi neobvyklý životní příběh člověka, který prožil velmi neobvyklý život. Totální nasazení v Německu za války, konec války a osvobození Rakovníka, závody na kolech na které jezdil na kolech! Manželství s Rumunkou která neuměla ani slovo česky po pouhých 3 měsících známosti. Velmi úspěšné závody motocyklů, bohužel pouze několik let, protože poté byl kvůli svým názorům uvězněn a těžil uran. Přežil několik těžkých onemocnění průdušek, záněty čéšky v obou kolenech současně. Ale i přes toto všechno se dožil 94 let. Byl velmi hodný, nesnášel nespravedlnost a nikdy se ničeho nezalekl. I díky tomu byl velmi oblíbený. Tato kniha opravdu stojí za přečtení. Z části je i popisem doby let 1943-1954 v Československu.

03.04.2021 5 z 5

Sůva ze Smrčí & Vláďa Budínský a Jirka Třmínek Sůva ze Smrčí & Vláďa Budínský a Jirka Třmínek Petr Hošťálek

Skoro až neuvěřitelný příběh motocyklového a sajdkároveho závodníka Sůvy. Jezdil na starých předválečných a válečných motocyklech BMW a přesto téměř všechny závody kde startoval v letech 1947-1962 vyhrál. Jezdil silnici, terén, plochou dráhu i motoskijöring. Jeho výborné umění za řídítky nebylo korunováno mistrem republiky, protože nefair play prostředky proti němu bojovali soupeři i úředníci z automotoklubu. Komunisté ho nikdy nepustili do zahraničí proto na cizích závodech nemohl svoje umění ukázat. A to i přesto že byl v reprezentaci ČSSR. Taková tehdy byla doba.

30.03.2021 5 z 5

Českoslovenští vyzvědači (Box) Českoslovenští vyzvědači (Box) Karel Pacner

Občas až neuvěřitelné příběhy českých špionů, nebo i zahraničních kteří pracovali pro Československo. Velmi napínavé příběhy.

29.03.2021 5 z 5

Mexická legenda - Češi objevili závod La Carrera Panamericana Mexická legenda - Češi objevili závod La Carrera Panamericana Petr Dufek

Popis závodu Carrera Panamericana 2015 z pohledu posádek Štajf - Zelinka (Subaru GSR Coupe 1,6) a Kačírek - Jugas (BMW CS 3000). Ten závod skrz mexiko měl asi 3200 km. Obě posádky měli řadu technických problémů.

17.03.2021 4 z 5

Volá Moskva Volá Moskva Angus Roxburgh

Kniha má sice 536 stran ale je velmi čtivá. Nejzajímavější je první třetina knihy, kde autor píše o letech 1978-1980 kdy poprvé pobýval v sovětském svazu. Zbývají část knihy je o politice v době rozpadu sovětského svazu a poté v době Ruska. Autor popisuje SSSR a Rusko z pohledu života v Moskvě. Myslím, že mimo hlavní město to muselo být ještě o trochu jiné.

15.03.2021 5 z 5

Moje cesta na Dakar Moje cesta na Dakar Libor Podmol

Průběh života Libora Podmola od zimy 2018 až do konce roku 2020. Velká část knihy se věnuje zranění v Mnichově. Dobře se to čte.

24.02.2021 5 z 5

Hvězdy na čtyřech kolech 3 Hvězdy na čtyřech kolech 3 Petr Dufek

V knize je popis kariéry a zajímavosti ze života těchto českých automobilových závodníků: Tomáš Enge, Jaroslav Hošek, Tomáš Kostka, Václav Janík, Jiří st., ml. a Tomáš Mičánkové, Tomáš Ouředníček, Jaromír Malý, Vojtěch Štajf, Josef a Dan Michlové, Milan Maděryč, Marek Rybníček, Filip Mareš, Martin Vlček, Jiří Písařík, Martin Doubek, Martin Koloc, Radek Jordák, Richard Chlad st. a ml., Tomáš Miniberger a Josef Šmarda.

16.02.2021 5 z 5

Jiří Kristián Lobkowicz. Aristokrat s duší závodníka Jiří Kristián Lobkowicz. Aristokrat s duší závodníka Miloš Hořejš

O J.K.Lobkowiczovi a jeho závodění je pouze menší část knihy. Větší část je o jeho předcích, rodu, majetkům atd.

29.01.2021 3 z 5

Encyklopedie automobilů Encyklopedie automobilů Marián Šuman-Hreblay

Stručný výčet výrobců nebo pokusů o výrobu automobilů v českých zemích.

29.01.2021 4 z 5