aristote aristote komentáře u knih

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Hlavními hrdiny příběhu jsou oproti první knize jsou postavy Saša, Hunter a Homér. Opět strhující děj románu. Lidí obývajících v metru po atomové válce. Neexistuje pouze vnější nepřítel v podobě zrůd a tajemných sil metra, ale i vnitřní nepřítel. Domnívám se, že tento román je čtivější oproti prvnímu. Já jsem byl hlavně zvědaví na Arťoma a částečně jsem se to dozvěděl, takže se těším na třetí díl. Propojí se osudy Saši a Arťoma, nebo to bude úplně jinak.
Autor už tolik nemusel vysvětlovat společenstvá lidí jako v první knize, takže kniha je více osobní. Pokud u Saši a Homéra můžeme nahlédnout do jejich vnitřního světa vyprávěním toho co si myslí a proč tak jednají a mluví, o Huntrovi toho moc nevíme.

25.12.2017

Vyděděnec Vyděděnec Ursula K. Le Guin

Kdo chce hodnotí příběh, kdo chce hodnotí obsah. Úžasná kniha příběhem i obsahem. Sleduje životní příběh Sheveka nadaného fyzika, který se narodil v komunistické společnosti. Nemůže zde uplatnit své nadání a proto emigruje do společnosti s kapitalistickým zřízením.
Kniha je psaná po kapitolách ve dvou rovinách v kontrastu kapitalizmus verus komunizmus. Autorka podle mně nádherně vystihla silné i slabé stránky těchto společenských zřízení. Jaké důsledky může mít sociální rovnost (hladomor, jednoduchost, hrubost, karierizmus za každou cenu, neformálnost) a nerovnost (elitářství,měření sociálního postavení penězi, formalizmus).
Kniha je skvělá vtom, že nás nutí se zamyslet nad životními hodnotami i společenským zřízením ve kterém žijeme. Nehledejte v knize akční scény a fantastickou scifi techniku. Kniha je o lidském příběhu hledání svého místa v životě. Více v knize ... doporučuji

25.12.2017

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Představte si Zemi po jaderné válce. Na povrchu se nedá žít, protože lidé, rostliny, zvířata zmutovala vlivem radioaktivního záření a stali se z nich zrůdy. Přežili pouze lidé který byly náhodou v době jaderného útoku v metru. Byly žádanou potravou zrůd. Metro samo vlivem, nevím čeho, přestalo fungovat jako normální metro a stalo se dějištěm neznámých tajemných sil. Něktéré stanice metra se staly trvalým bydlištěm lidí, jiné zůstaly prázdné a tajemné. Lidí aby přežili museli podnikat výpravy na zamořený povrch pro technické zdroje, v metru mezi sebou výměnný obchod. Pěstovaly žampiony a věpře. Odlišné skupiny lidé na různých stanicích měly odlišné názory na uspořádaní lokální společnosti. Vznikly dvě dominantní společnosti, obchodní Hanza a královské Polis. Těm šlo o to, aby udržely nějakou rovnováhu v metru. Měnou přestaly být nevýhodné peníze a staly se ní náboje do kalašnikova.
V tomto prostředí se odehrává životní příběh Arťoma. Strhující posapokalyptický román. Jenom škoda, že autor na vysvětlení společenských poměrů použil celkem dlouhý nudný popis. Jinak akce střídá akci a hlavní hrdina má co dělat, aby všechno zvládal. Někdy mu autor pomůže neuvěřitelnou shodou náhodných situací. Ke kterým si jednou řekenete "OK proč né", ale pak to značne působit jako klišé. Chápu hlavní hrdina musí přežít až do konce románu a pak ... Četl jsem i doslov a vím, že román skončil úplně jinak než nakonec jeho komerční verze.
Ale jestli v románu hledáte napjetí příběhu a různé nepředvídatelné akce, tak jej Vám doporučuji. Ale raději vypnete své technické znalosti, jde přeci o příběh.

25.12.2017 3 z 5