Alusska Alusska komentáře u knih

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Velmi povedena kniha s napaditou zapletkou. May je skvelym vypravecem a jeho popisy krajiny a prostredi jsou opravdu detailni, ale nejsou upovidane a zdlouhave. Dokazi navodit pravou atmosferu, ktera potrhuje dej knihy.

01.05.2021 4 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

(SPOILER) Moje první knížka od této autorky. Myslím si, že Caplinová bravurně zvládá popisy míst, zvyků a prostředí. Co se týče hlavní postavy, Fiony, nebyla jsem z ní moc nadšená. Slečna, která má mindrák, mi na začátku připadala velmi nevyrovnaná a její city se vůči Gabemu měnily neuvěřitelně rychle. V rámci celého příběhu to ale dávalo smysl. Gabemu bych vytkla jeho závěrečné prozření. Bylo to trochu neuvěřitelné. Ale závěrečná romantika, i když trochu předvídatelná, stála za to.
Byla to krásná oddechovka a věřím, že sáhnu i po další knížce - zvlášť když čtu, že tato přišla řadě lidí jako nejslabší.

13.04.2021 3 z 5

Ticho ve sněžném městě Ticho ve sněžném městě Eva García Sáenz de Urturi

Zajimavy namet a zapletka. Bohuzel me trochu odrazoval styl psani. Sahodlouha souveti, ktera byla obcas pres cely odstavec. Dalsim minusem bylo velke mnozstvi preklepu, chybejicich pismen, atd.

14.01.2021 3 z 5

Bezvýchodná situace Bezvýchodná situace Julie Mayhew

(SPOILER) Co by vás vedlo k tomu, abyste opustili svůj domov a vydali se na osamělý ostrov, který leží kdesi uprostřed severního Atlantiku? Třeba to, že jde o nejbezpečnější místo? Pro Debru to byl ten hlavní důvod. Proto se rozhodla odjet společně se svojí dcerou Violou a jejím psem Dot na ostrov Skřivan. Přijely s nadějí, že se jim podaří najít klid a překlenout prožitou tragédii.

Na ostrově ale panuje zvláštní atmosféra. Lidé jsou tu semknutí ve své komunitě a každý nově příchozí „cizák“ je bedlivě sledován. Není divu, že je těžké zapadnou do uzavřené společnosti, která je oddělena od břehů nejbližší pevniny tři dny dlouhou cestou – navíc lodě připlouvají a odplouvají pouze dvakrát ročně.

Violu mezi sebe nakonec přijme trojice Nejstarších dívek, kterým bylo již šestnáct let a mnoho se tím pro ně změnilo. Vytvoří se tak magická čtveřice mladých žen – blondýna, brunetka, černovláska a teď i zrzka. Síla tohoto spojení je mocná, téměř jako spojení čtyř živlů. Scházejí se na starodávném místě, Kruhu sester, a snaží se dovolat pomoci a spravedlnosti. Čím? Magií? Podaří se jim to?

Na ostrov přijel i nový učitel Ben, který si brzy získal velkou oblibu u svých žáků i žákyň. Přináší nový pohled na věci a též odpovědi na otázky Nejstarších dívek. Učitel se smyslem pro spravedlnost najde společné sympatie s mladou učitelkou Leou Cedarsovou. Tím pádem do ponurého ovzduší vstupuje i příjemný dotyk romantiky. Ale vše není tak idylické, jak bychom si možná přáli.

Přestože komunita na ostrově je silně nábožensky založená, velkou roli mezi lidmi hrají pověry, výklad tarotu a magie. Když se u Kruhu sester nalezne mrtvola, začíná na ostrově opravdové šílenství.

Příběh je vyprávěn ve třech liniích. Dvě z nich provázejí Violu v roce 2017 a 2018 a poslední se věnuje postavě učitelky Cedarsové. Jde o knihu, která se přiklání k thrilleru, ale zároveň má i prvky hororu. Určitě oceňuji snahu autorky navodit napětí, které se ve druhé polovině knihy stupňuje. Jedná se spíše o lehčí typ thrilleru. Připadá mi ale, že vykreslené prostředí i komunita mají větší potenciál, který Julie plně nevyužila. Přesto se kniha lehce čte a táhne vás zvědavost zjistit, co se vlastně na ostrově děje a proč jsou Nejstarší dívky ochotné tolik riskovat a obrátit se k magii. I kdyz to uz davno tusite.

28.04.2021 2 z 5

Město knih Město knih Akram El-Bahay

(SPOILER) Příběh je zasazený do netradičního prostředí, které by bylo rájem každému z nás. Procházet se městem, které je tvořené z knih, by bylo úžasné, ale nejsem si jistá, že bychom došli daleko. Spíše by zvítězila naše závislost a my se snažili najít nějaký ten čtenářský koutek, kde bychom se mohli nerušeně s knihou posadit.
Právě v takovém městě se ocitá hlavní hrdina, zloděj Samir. Zlodějské náčiní ale odkládá a stává se jedním ze strážců v šarlatovém plášti. Jeho služba není tak nudná, jak si představoval, a během několika dní dochází k velkému zvratu. Na scéně se objevují mýtická stvoření, o kterých si nejen Sam myslel, že jsou jen v pohádkách. Jejich zjevení je jedním velkým tajemstvím. Jeho odhalení stojí hlavního hrdinu i jeho společníky, např. služebnou Kani, velké úsilí a bohužel se setkávají i se smrtí.
Musím říct, že námět je rozhodně pozoruhodný. Autor si vymyslel propracovaný svět s několika úrovněmi, kdy každá obsahuje úplně jiné prostředí. Nejniternější část jeho světa je zpřístupněna jen několika vyvoleným a skrývá klíč k rozuzlení. Díky bohatému popisu míst, má čtenář možnost se pokusit si vytvořit tento iluzivní svět, ale jde o velkou výzvu jeho představivosti. Autorova snaha čtenáře uchvátit krásnými, nevídanými a obrovskými komnatami, chodbami, náměstími a dalšími prostory jim trochu ubírá na uvěřitelnosti. Příběh je protkán řadou zvratů. Rozhodně nechybí akce a souboje, ale i náznak romantiky. Postavy jsou netradiční, ale mohly by být více propracované. Jejich charakter nebyl někdy plně čitelný. Závěr knihy byl důmyslný a čtenáře povzbuzuje k dalšímu čtení.
Za mě osobně bych knize dala 75%. Autorovi nemohu odepřít jeho povedený příběh i svět, kde se odehrává. Ale jak jsem zmiňovala výše, byly tam věci, které mě odváděli od čtení a rozhodně jsem knihu nepřečetla „jedním dechem“. Překvapilo mě, když se ve smyšleném světě objevily náznaky našeho světa – např. Shakespearova hra. Věřím, ale že kniha bude mít úspěch u milovníků fantasy a najde si řadu čtenářů, kteří na ni nedají dopustit.

06.04.2021 3 z 5