6718 6718 komentáře u knih

Nepriateľ štátu Nepriateľ štátu Jozef Karika

(SPOILER) Kariku vnímam, ako spisovateľa, ktorý rád experimentuje a prechádza z žánru do žánru.
Toto je čistokrvné akčné Béčko. Nuž keby to niekto bol čakal, tak by sklamaný nebol. Žiaľ ja som čakal čokoľvek, ale takéto ukončenie celej úžasnej ságy, ani nie. Vlastne to ani netreba vnímať, ako končenie ságy, ale ako taký akčný bonus.
Čo ma ale potešilo, bolo keď hlavný hrdina brokovnicou vzmazal zo sveta hlavu vypchatej zdochliny Andreja Hlinku. Takže na záver malá pochvala, pretože to je na Slovensku niečo nevídané a treba na to mať aj celkom odvahu.

02.06.2021

Čierny kruh: Koniec mafie Čierny kruh: Koniec mafie Jozef Karika

Spočiatku trochu prekvapenie zo zmeny formy z er na ich, ale to nás aspoň vtiahne hlbšie do deja. Taktiež je trochu nečakané, že sa na dej pozeráme očami postavy ktorá v predošlých dieloch nebola tak podstatná, ale to zas len dodáva novú perspektívu do tejto ságy.
Najviac ma potešila zmienka o Mikulášovi Gacekovi a jeho denníkových zápisoch publikovaných pod názvom Surová býva vše pravda života....
Ak sa celá sága vyrovnáva s pohnutou slovenskou históriou od 80tych rokov, v tejto knihe to autor len tak mimochodom nemilosrdne naložil slovenským ľudákom. To je na Slovensku niečo nevídané a už len preto si kniha zasluhiluje oveľa vyššie hodnotenie aké má.
Jasne, je to niečo iné ako prvé dva diely, ale štýl a kvalita sú konzistentné. Akurát sa brutalita preniesla z fyzickej, do viac psychickej roviny. Záver je pre empatického človeka celkom masaker.

29.03.2021 5 z 5

Smršť Smršť Jozef Karika

Smršť je o filozofii. Keďže filozofia je matkou všetkých vied, daný fenomén sa tu rozoberá aj z psychologického, matematického a fyzikálneho hľadiska.
Mňa to teda dosť bavilo. Uznávam však, že ku koncu si autor trochu uletel a mohol to aj skrátiť, ale mne to nejako veľmi nevadilo. Ak platí, že vedomie je vedľajším produktom entropie, tak ten záver je celkom logický a autor sa to len snažil poriadne popísať. Dalo by sa mu oponovať, ale o to tu nejde. Pre mňa to bolo celkom príjemné ochutenie trochou metafyziky. Proste niečo iné. Trochu experiment.

22.03.2021 5 z 5

Keď sme sa v roku 2004 na hodinách sociálnej filozofie bavili o možných dopadoch rozmachu internetu na spoločnosť, nevedeli sme si to ešte celkom tak dobre predstaviť. Už vtedy sa to hemžilo rôznymi konšpiračnými teóriami a bavili sme sa o tzv. informačnom šume. Tušili sme, že hrozí, že mnoho ľudí bude zblbnutých, pretože z toho ohromného návalu informácií, bežný človek nebude schopný selektovať.
Dnes už v tej dobe naplno žijeme a táto kniha je presne o tom, akú to, o čom sme sa bavili získalo tvár. Je to tvár dezinformačnej vojny vedenej z Kremľu proti nám - európskej a severoamerickej civilizácii.
Kniha je o tom, ako v tejto vojne prehrávame. Identifikuje tiež základné typy trolov, hlavné dezinformačné médiá a spôsoby akýmy pracujú. Průmysl lži sa podľa mňa veľmi dobre dopĺňa s knihou profesora histórie z Yale univerzity T. Snydera - Cesta k neslobode. To čo Snider zachytáva ako historik, Alvarová popisuje ako propagandistka.
To, že Alvarová trafila do čierneho, tiež dokresľujú aj "recenzie" niektorých tunajších "uživateľov", ktorých profily akoby vznikli iba preto, aby sa rovno v deň svojho vzniku vyjadrlili k tejto knihe, prípadne k jej autorke, presne spôsobom, aký autorka v knihe popisuje.
Dobrá práca.

22.03.2021 5 z 5