0088 0088 komentáře u knih

Stasiland - Příběhy ze země za berlínskou zdí Stasiland - Příběhy ze země za berlínskou zdí Anna Funder

Podle anotací jsem čekal něco fundovanějšího àla Frederick Taylor nebo Iain MacGregor, kteří se těmto tématům též věnovali. Místo toho je to spíše takové neúplné a místy zeširoka pojaté psaní mladé australské dámy, která dvakrát přijela do Berlína. Přesto toto dílko nemůžu jen tak smést ze stolu, neb příběhy v něm vyprávěné (ať už prostých občanů nebo činovníků StaSi) dobře doplňují dosavadní informace dostupné v českém prostředí.
Velká poklona patří autorce za dosud nepublikovaný nečernobílý pohled na některé členy StaSi (např. na toho natěrače hraniční čáry, jenž byl poměrně vysokým oficírem MfS), který ukazuje, jak postupně, a kam až mohli být v průběhu života původně poctiví lidé zmanipulováni a dotlačeni. Bez zajímavosti není ani ukázka toho, jak nemalá část predátorů od StaSi to od začátku myslela a dosud pořád naprosto upřímně myslí…

25.12.2022 2 z 5

Bílí baroni aneb zlatá klec Bílí baroni aneb zlatá klec Jiří Kučera

Zábavné, moudré. Psáno krásnou odposlechnutou "normální lidskou" češtinou a pohodovým stylem na velmi slušné literární úrovni.
Upřímné tragiKOMICKÉ svědectví o době minulé.
Zatímco někde v polovině prvního téměř ryze zábavného dílu jsem se čtením zvolnil, pomyslev si, že toto fajn dílko mohlo snad být i kratší, v zápětí jsem změnil názor.
Druhý stejně dlouhý díl jsem přímo hltal a s autorem jeho nelehký osud prožíval na vlastní kůži.

29.10.2021 5 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Těžká kniha. Dlouhá kniha. Určitě stojí za to si ji přečíst. Nejlépe s drobnými pauzami po etapách - pro vstřebání informací a odpočinek. O Izrael, jeho obyvatele, jejich historii, pohled na ostatní svět, jejich stýkání a potýkání se se sousedy, se zajímám dost dlouho a i v této knize jsem se dozvěděl nové a zajímavé informace, navíc i velmi objektivně podané. Přesto si tuto knížku nenechám (musím šetřit místo pro jiné, ke kterým se určitě budu chtít vracet). Pošlu ji na vandr k dobrým lidem "do světa" :-)

09.01.2021 4 z 5

Řeka v temnotě Řeka v temnotě Masadži Išikawa

Moc smutná kniha.
Jedna z několika málo knih, které jsou nejblíže pravdě o životě obyčejných lidí v KLDR. Nic nepřikrášluje, nedramatizuje, nezastírá. Syrový, holý, existenciální život, který se ale stává smutným teprve v okamžiku, kdy se člověk zastaví a zamyslí.
Nejvíc mě dostala scéna, kdy mezitím již dávno dospělý "navrátilec" ve své nově nabyté vlasti vzpomíná, jak si v tom zlém Japonsku coby malý klučina v létě lehnul venku do vany s vodou, co tam bývala nachystaná od jeho japonské babičky, a mohl si dovolit prostě nic nedělat, jen ležet a dívat se do nebe a pozorovat mraky, což je v jeho nové vlasti proveditelné asi jako výlet na Měsíc...

08.01.2021 5 z 5

Zápisky ze Severní Koreje Zápisky ze Severní Koreje Michael Palin

Knížka nepřináší nic nového, ale Michaelův laskavý a lehce humorný text se dobře čte.
Tamnější "turističtí průvodci" je opět - stejně jako všechny jejich předchůdce - rozštípli jak měkké balzové prkýnko a dovolili jim akorát projet jednu ze standardních tras potěmkinovské kulisády doplněnou jakoby náhodnými setkáními s jakoby autentickými obyvateli. Naděje, že, se v zdánlivě uvolňující atmosféře podaří vytvořit něco zcela nového, nevyšla...

15.12.2020 1 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

Zprvu jsem Ninu Špitálníkovou bral s jistým nadhledem, skepsí a shovívavostí starce, který si spolu s KLDR prožil a ví své. No dobře studovala tam, několikrát se zúčastnila toho jejich divadla pro cizince a v podstatě může psát o tom, co jí dovolili vidět, nebo naopak čím jí uprchlíci na Jihu "nakrmili", ALE
změnil jsem názor a dovolím si říct, že o KLDR (žádná "Severní Korea", stejně jako nebylo žádné "Východní Německo") je v této knize popsána velmi autenticky a až k pláči. KLDR je moje srdeční záležitost a mám přečteny snad všechny texty, které česky v posledních 50 letech na toto téma u nás byly k dispozici. Nino, toto je jedna ze dvou PRAVDIVÝCH knih o KLDR. Díky, napiš druhý díl!

14.12.2020 5 z 5

Jak to bylo doopravdy mezi Čechy a Němci Jak to bylo doopravdy mezi Čechy a Němci Otto Peschka

Vynikající kniha. Doporučuji pro všechny Děčíňáky a pro ty, kdo se zajímají o stýkání a potýkání mezi českým a německým živlem před, během a po 2. sv. válce. Vydržte první kapitolu a pak je to zajímavé, příjemné a poučné čtení, které předběhlo dobu.
V tom původně jejich obchodě jsem v 60. letech párkrát taky byl něco nakupovat a nevěděl jsem, proč zrovna tam mi pokaždé bylo nějak divně nepříjemně, jako by mi něco dávalo najevo, že nezván a nežádoucí vstupuji do něčí zóny..., že se tam stalo něco zlého...

17.08.2020 5 z 5