Zviazaní

Zviazaní https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/425411/bmid_zviazani-l3W-425411.jpg 4 369 104

Citová trilogie série

Román Zviazaní o manželstve a putách napísal jeden z najpopulárnejších súčasných talianskych spisovateľov. Vandino a Aldovo manželstvo sa tak ako mnoho iných nevyhlo nástrahám rutiny, vyčerpania, chladu. Napriek tomu prežilo. Alebo aspoň tak to na prvý pohľad vyzerá. Napriek tomu, že k zlomu v ich vzťahu došlo už pred mnohými rokmi, pri bližšom pohľade sú praskliny stále badateľné. Sú ako popraskaná váza, ktorá sa môže pri najmenšom otrase rozpadnúť. Alebo sa už rozbila, len si to nikto nechce priznať. Domenico Starnone napísal strhujúci príbeh o vzťahoch, rodine, rozviazaných a pritesných uzloch a o nevyhnutných následkoch našich činov.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Inaque

Lacci , 2014

wiix
13.07.2020 3 z 5

Zaujímavá kniha. Veľa emócií, málo deja, hĺbavé myšlienky a pravdy.
"Jediné, čo nás zväzovalo a na čom našim záležalo, sú putá, ktorými sa po celý život vzájomne mučili."

Arwen777
09.07.2020 3 z 5

Krátká novela o jednom nepodařeném manželství. Vlastně nic nového pod sluncem, akorát způsob popisu je zvláštní. Jde o 3 výpovědi - z pohledu manželky, manžela a nakonec dětí. Po první části, což byly vlastně dopisy, které manželka psala muži po tom, co ji a děti opustil, když se zamiloval do jiné ženy, jsem myslela, že knihu ani nedočtu. Druhá část, z pohledu manžela, už mě zaujala. Byl tam vývoj od naprostého nezájmu o rodinu a naprostého zaujetí novou přítelkyní po uvědomění si, co způsobil a jak svým blízkým ublížil. Třetí část mě zklamala, děti vyrostly v sobce, neměly rády ani jednoho rodiče a ničeho si nevážily. Nechce se mi věřit, že by za to až tolik mohl rozpad manželství.
Jak už tu podotklo hodně lidí, žádná z postav mi nebyla sympatická, a kniha je napsána způsobem, že jsem ani s nikým nesoucítila. Je to velmi depresivní čtení, v podstatě ani kapka naděje. Nic, co bych chtěla ještě někdy znovu číst.

dagmar7365
05.07.2020 5 z 5

Mistrovské dílo. Do 124 stran dokázal Domenico Starnone extrahovat celou komplikovanost vztahů mezi manželi, rodiči a dětmi, sourozenci, touhu po lásce, věrnosti, žití. A jak už to u dobrých novel bývá, celé je to ozdobené krásnou pointou. Vynikající!!!

lenamor
29.06.2020 5 z 5

Dramatická a netradiční kniha s poněkud překvapivým koncem. Přečteno jedním dechem

LenkaKa
23.06.2020 3 z 5

Zajímavé čtení, kniha se mi líbila a závěr překvapil.

pajaroh
21.06.2020 2 z 5

Pěkný přebal, to ano. A zbytek? Nimrání se ve vztazích, hořkost, ublíženost, neshody, nijak oslňující styl psaní a nic, o čem bych chtěla dál číst. Stejně jako knihy E. Ferrante (která je s touto často spojována) mě ani Tkaničky neoslovily - ať už po literární či tématické stránce.

LahoferRose
18.06.2020 5 z 5

Poněkud depresivní italské čtení. Nicméně se mi kniha četla velmi dobře, okamžitě mě vytáhla. Jako žena jsem Vandiny zraněné dopisy vnímala velmi silně a rozumíš každé náladě z dlouhého časového úseku. Aldo.... Muž, co cítí, že se v životě dostatečně nerealizoval, kdy mu v úspěchu překáží žena i děti a tak je, v dobré víře, že zachraňuje sebe, opouští. Je zajímavé, že když tohle udělá muž, není to až tak divně, ale kdyby se takto rozhodla žena, hned by byla odsouzena jako sobecká mrcha. Ale to odbíhám. Kniha mi dlouho zůstává v hlavě. A tak to má být.

Boboking
18.06.2020 4 z 5

Krátké, ale parádní, typicky italské drama o zcela dysfunkční rodině od autora, o kterém si Italové myslí, že se skrývá za slavným jménem Elena Ferrante. Příběh toho, jak si lidé dokážou "pos..at" celý život. Vlastně tři monology jednotlivých členů rodiny - matky, otce a dětí. A nikdo tam není bez viny, žádné dělení na "svině a oběti". Vlastně reálnější moderní verze filmu Manželství po italsku. Doporučuji

sgjoli
11.06.2020 4 z 5

Velmi netradiční příběh jedné rozvrácené rodiny. Co mne na tom zaujalo, bylo především to pojetí. Jedná se o mozaikovité vyprávění z pohledu jednotlivých členů rodiny a pokaždé z trochu jiného časového odstupu. Tu přítomnost, tu retrospektiva do minulosti. Čtenář tak musí dávat víc pozor, koho vlastně sleduje a v jaké časové rovině se pohybuje.
Sledujeme pohled čtyři lidí, ale pokaždé trochu jiné vzpomínky - jako by si každý pamatoval trochu něco jiného. Autor tak vlastně nechává na čtenářích, aby rozhodli, kde přesně je ta pravda a na čí stranu se přikloní - autor tím nechává dost prostoru pro čtenářovy úvahy, myšlenky, spekulace, závěry. Žádná z postav není vysloveně černobílá, každá má své mouchy. A to se mi na tom líbí - nikdo není vysloveně jen dobrý nebo jen ten zlý.
Kniha je celkem dost deprimující, neutěšená - působila na mne dost pesimistickým dojmem, což ale určitě není míněno jako výtka. Každý příběh má nějakou atmosféru a v případě Tkaniček mi přišla holt zabarvená negativně.
Z knihy si vyvozuji především tu myšlenku, že ve chvíli, kdy se nějakým způsobem rozbijí vztahy, už jen těžko je budete slepovat dohromady, ač se budete snažit jakkoliv. Nemohu si pomoci, ale tato myšlenka mi z celého příběhu jako celku vyvstává jako ta nejsilnější, což rozhodně vybízí k dalšímu zamyšlení nad vztahy jako takovými.
Upřímně však nedokážu úplně určit, co mi na knize chybělo, že neumím hodnotit na 100 %. Ještě nad tím budu muset přemýšlet a případně svůj komentář zedituji.

Regom
06.05.2020 5 z 5

Skvělá novela. Hodně depresivní, ano, postavy nejsou nějak moc sympatické (ale odkdy jsou sympatie k postavám měřítkem literární kvality?), ale všechno je to neskutečně autentické.

simona5r
13.04.2020 3 z 5

Tohle mi bohužel vůbec nesedlo. Všechny postavy potažmo i jejich činy mi byly hrozně nesympatické a proti srsti. K dočtení jsem se musela nutit a bohužel ani závěrem mě žádný wow efekt nečekal.

jaroiva
07.04.2020 2 z 5

Jak velká jsem měla očekávání, tak velké bylo zklamání... Nalákala mě jak anotace, tak i zajímavá obálka, ale vyklubal se z toho banální až nudný příběh. Čekala bych alespoň trochu italskou domácnost, když už je autor Ital :)
Ani jeden z manželů mi nebyl sympatický a vlastně ani jejich děti.
Poslouchala jsem nakonec audioverzi, která k té nudě přidala navíc notnou dávku hysterie v podání ženských představitelek.
Konec knížky je už hysterický i sám, i bez interpretace.
No, bylo to krátké a bylo toho dost.

St.Evelin
01.04.2020 4 z 5

Banální zápletka dnešní doby - muž, žena, manželství, dvě děti. Mužský si najde mladší milenku a už to jede. Vyprávění je ale neobyčejné - můžeme se na celou situaci podívat očima zhrzené ženy Vandy, očima nevěrného manžela Alda a také jejich dětí. Jeden příběh, tři pohledy na věc, v tomto je kniha jedinečná. Ta schopnost vžįt se do pozice jednotlivých postav, vystihnout jejich myšlenkové pochody a emoce a dokázat je vylíčit čtenáři, to je umění.
Nejpřesněji to vystihuje text Iva Jehelky z písně "Soudili se": "Svou pravdu máš, já mám zase jinou, možná se sejdou a možná se minou. Já vím, tenhle svět snad jednu vadu má, že každý z nás jen tu svou pravdu má. Soudíme se ..."

Nomia
28.03.2020 4 z 5

Příběhů o nešťastných manželstvích a dysfunkční rodinách bylo už tolik, že jsem si říkala, že Tkaničky nebudou v ničem jiné. A možná, že ani jiné nejsou, ale za to na velmi malém prostoru ukazují, jak křehké jsou všechny rodinné vztahy a že takřka nikdo není bez viny. Krásně to reflektuje fakt, že ne všechny vztahy, které se jeví idylicky, takové skutečně jsou i pod slupkou.

Zůstat, nebo odejít, má smysl udržovat některé vazby silou vůle? Tkaničky na to nedávají žádnou univerzální odpověď, ale poukazují, že tak či tak, všechny strany budou svým způsobem trpět. A tahle trojitá perspektiva je právě kouzlo této knihy. Jak pravil klasik - láska je kurva.

JajaCZ
22.03.2020 4 z 5

Kniha sa čítala skvelo. Neviem či ide počin z pera Elleny Ferrante, ale rozhodne sa jej čtivosťou veľmi približuje. Vzťahy sú veľmi komplikované, čo ukazuje i príbeh v knihe. Ostalo mi po ňom tak nejak ťažko a smutno. Naozaj to takto v živote funguje? Naozaj neexistuje láska a dôvera na celý život? Čím staršia som , tým som sklamanejšia, že vzťahy, ktoré pôsobili zdravo a pevne, sú pretkané klamstvami a zásterkou dokonalosti na verejnosti. No i napriek tomu stále verím, že existujú i výnimky. Dúfam, že si prečíta knihu čo najviac ľudí, aby si uvedomili ako nejaký románik dokáže zničiť život nie len danému páru, ale i deťom, ktoré si ponesú následky navždy,

martina.bella
04.03.2020 4 z 5

Stylově určitě nadprůměrné čtení... přesto nevím, co si o příběhu myslet. Vadila mi ta nedůvěra k pevným a věrným vztahům a jako by bylo zcela normální někoho mít bokem. Současně reakce Vandy a její zatrpklost mi připadala přehnaná, je přece jen na ní, jestli si nechá zničit život tím, že ji manžel opustil, anebo jestli se pokusí ze života bez něj udělat pro sebe i pro děti to nejlepší, co může. Četla jsem krátce po Dnech opuštění od Elleny Ferrante a obě knihy mi připadaly hrozně podobné. Pak jsem si autora vygooglovala a teprve zjistila, že je považován za nejpravděpodobnějšího kandidáta na skutečnou identitu Elleny Ferrante. Tak to je tedy pecka!

Krchnaida
03.03.2020 1 z 5

Za mě - ne.... Problematika vztahu je sice smutná, to ano, o tom žádná. Ale toto téma je hodně diskutabilní, vždy jsou na to dva.... Navíc, když je obecně pár neschopný a nefungující, trpí především děti a ponesou si to do svého dospěláckého života...

Dominika13
25.02.2020 5 z 5

Celkem běžná situace, která se jistě přihodila komukoli z nás. Zašmodrchané tkaničky, které nám nejdou rozmotat.. Někdy je to velmi složitá práce, která nás stojí plno nervů. Občas dokonce třískneme botami do kouta a raději si vezmeme jiné. Za čas pohlédneme na ony boty, zdvihneme je ze země a s mnohem větší pečlivostí a trpělivostí jdeme do rozmotávání znovu.

A teď přijde ten okamžik! Klíčový zlom pro nás a ve své podstatě i pro celou knihu. Tkaničky rozmotáme. A jak poté vypadají? Pokud nebyly zamotané dlouho, jsou téměř stejně krásné a nepoškozené, jako byly před zamotáním. Někdy jsou na nich vidět drobné trhlinky, o kterých víme, že tam jsou, ale zdálky nejsou patrné. A bohužel.. někdy jsou ty tkaničky pomačkané, popraskané a již nikdy se nevyhladí a nedostanou do původního stavu. A jejich poškození je patrné i při pohledu z dálky. A tento poslední případ, je stavem, do kterého se dostaly i postavy naší knihy - manželé a jejich děti.

Zamýšlím se nad tím, jestli nám může ublížit někdo více než náš nejbližší člověk. A do jaké míry jsou rodiče schopni ovlivnit svým jednáním a rodinnou situací osobnosti svých dětí. Ve finále nikdo nechtěl nikomu ublížit. A přitom všichni ublížili všem.. A každý vidí jen to své. Rozhodně stojí za přečtení!

zuzulique
25.02.2020 5 z 5

Tkaničky. Šnúrky. Páči sa mi, že český preklad ponechal tento názov, nakoľko tie šnúrky zohrávajú v príbehu veľkú úlohu a stávajú sa symbolom. Symbolom vzťahu. Vzťahu medzi rodičmi a deťmi. Kniha ma hlboko zasiahla, asi sa mi tam vynáralo príliš veľa asociácií s vlastným životom...
Čítame to všade a stále ako detstvo a jeho prežívanie ovplyvní celý náš život. Niekedy priam fatálne. Jeden zo súrodencov sa nikdy nechce vydať a mať deti, druhý má zasa pre zmenu tých detí niekoľko a s viacerými ženami.
Príbeh vystavaný v troch vrstvách (je ich tam v skutočnosti oveľa viac) ma spočiatku zarazil. Začína listami, ktoré píše opustená žena svojmu mužovi. Nedokáže prijať fakt, že odišiel. Trochu som sa zľakla, že takto bude vyzerať celý príbeh :)
Nasleduje časť prerozprávaná mužom, kniha sa uzatvára rozprávaním detí v tretej časti. Všetko sa pomaličky otvára, objasňuje, vysvetľuje, je to ako cibuľa, ktorú spomína Shrek :)) Záver sa dá tušiť, no i tak zostáva prekvapivý.
Spomenula som si na "prupovídku" z pubertiackych zápisníčkov o tom ako "láska či priateľstvo je zlatá niť, ktorá sa ľahko roztrhne, nadviazať sa síce dá, ale uzol zostane..." Uzly tam zostávajú, uzly spájajú a rozdeľujú zároveň, drhnú, zavadzajú, prekážajú a pripomínajú.
Vzťahy sú peklo. No komplikovaný je predovšetkým vzťah aj sebe samému.
Autor medzi riadkami kladie otázky o tom, či má zmysel zotrvať v nezmyselnom vzťahu, či sa riadiť rozumom alebo citom, či dbať na city blízkych a cítiť sa nich zodpovedný.
Ako povedal Zafón:
“Knihy sú ako zrkadlá. Vidíte v nich len to, čo už máte v sebe.”

Eva-K
24.02.2020 4 z 5

Kniha, kterou když otevřete, tak ji nepustíte, dokud nedočtete... manžel, manželka, dospělé děti, tři pohledy na krizi rodiny. Oceňuji, že nešlo jen o vyprávění ze tří pohledů, ale i forma jednotlivých částí byla odlišná. Velmi dobrá psychologie postav a vlastně bych se nedivila, kdyby Elena Ferrante a Domenico Starnone byli opravdu jedna a tatáž osoba, oba umí být ve svém vyprávění naprosto strhující.
Jednu hvězdu ubírám kvůli tomu, že "detektivní zápletka" pro mě byla velmi předvídatelná.