Zvěrolékař mezi nebem a zemí

Zvěrolékař mezi nebem a zemí

Svazek dvou děl:
• Zvěrolékař jde do boje
• Zvěrolékař v povětří

Příhody ze služby u Britského královského letectva.

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31719/zverolekar-mezi-nebem-a-zemi-31719.jpg 4.7508

Vets Might Fly / Vet in a Spin (1976)

Literatura světová, Humor
Vydáno:, Práce

Pavlína79

napsáno velmi osobně, pěkné, čtivé

Litocha

Obdivuhodné je, že i přes frustraci, kterou musel autor v armádě zakoušet, si zachovává optimismus, humor a nadhled. Smích nad absurditami, které život přináší, pochopení pro postavy lidské i zvířecí, výstižnost, s jakou i na malém prostoru vykreslí krajinu, rázovité postavičky, individualitu zvířat nebo vnitřní pocity a pohnutky, to jsou důvody, proč mám Herriota ráda.

Lessana

Nerada čítam knihy s vojnovou tematikou, preto som sa trošičku zľakla, keď som si prečítala anotáciu na obálke tejto knihy. No Herriot nesklamal :). Tak nonšalantne zakomponovať zverolekárske zážitky a skúsenosti do vojenčiny, to je skutočne majstrovstvo! Opäť ide o nádherné príbehy, ktoré tvoril sám život a kúzelne, zľahka a hravo, s jemnulinkou iróniou sebe vlastnou a vždy s uzavretým oblúkom zapísal majster Wight :). Mám veľmi rada to, ako z nich priam prýšti láskavosť, pokora pred stvorením, úprimný záujem o bytosti, ktorým autor pomáha, a neprikrášlená ľudskosť všakovakých postáv a postavičiek. Tiež je skvelé, že aj keď na seba všetky príbehy vlastne nadväzujú, dajú sa čítať aj samostatne - tak dokonale je to napísané.
Knihy p. Wighta sú vždy správnou voľbou v knižnici, keď sa chcem pri čítaní sústavne blažene usmievať :))). Kiežby všetci zverolekári boli takíto!

Rozinka28

K Herriotovi se vracím už léta, stále a stále dokola. Všechny jeho knihy jsou psané realisticky, humorně a s jistým klidným nadhledem, ať už se jedná o veselé nebo smutné příběhy. Člověk z nich cítí lásku autora k životu, zvířatům, lidem i krajině, kterou krásně popisuje.

KAREL6725

Pro mě Herriot a jeho knihy jsou srdcovou záležitostí. Tohle nikdy nezklame , pohladí po duši. Prostě plný počet hvězd. Psát o čem knihy jsou , tak bych si připadal jako hlupák.

syskas

Nádherne napísané príbehy, plné lásky k zvieratám, ľuďom a životu. Úžasná pokora - nehrá sa na hrdinu, ktorý vždy všetko vie (veď aj od poštára sa naučil liečiť nejakú chorobu). Veľa zaujímavých ľudí a ešte viac zaujímavých psov a mačiek. Každý pes, každá mačka má svoju povahu a na každom zvieratku nájde niečo krásne.
Presne takéhoto úžasného veterinára sme mali aj my. Staral sa o hospodárske zvieratá na družstvách a u súkromníkov a okrem toho doma liečil drobnosti našich domácich maznáčikov. Stalo sa, že sme boli dohodnutí ráno na pol deviatu. Keď sme prišli, tak nás vítala jeho manželka, že manžel išiel na družstvo k ťažkému pôrodu, ale už je na ceste domov. Čakali sme u nich v kuchyni. Aj s naším psom. Minulý rok mal veterinár 69 rokov. Odišiel na zaslúžený dôchodok a presťahoval sa do svojho rodiska. A my stále spomíname...

Kája95
11.11.2017

Heriot je moje dětství. A jeden z důvodů proč jsem se nestala veterinářem, člověk vidí jak je to náročne a někdy i smutné. A ne jen mazlení se se štěňaty

Levandulle
03.11.2017

Humorná, laskavá kniha, ke které se ráda vracím. Výstižně popsané poměry v armádě v době 2. světové války, kdy je mladý veterinář odvelen k letectvu, charaktery kamarádů i výše postavených šarží, a především příhody z veterinářské praxe z doby před odvedením, na které často na vojně vzpomíná. Když jsem knihu četla poprvé, přímo jsem ji zhltla, ale hodnotila jsem si ji sama pro sebe jen jako příjemnou a jednoduchou oddychovku. Při dalším, už pomalejším čtení více vychutnávám: lehký výstižný styl, láska Herriota ke zvířatům i lidem, krásná krajina a svérázní lidé předválečné doby, laskavý humor.

emma24
20.10.2017

Kdyby bylo ve výzvě téma : "U které knihy jsi se hlasitě smál", tak by to byla rozhodně tahle a ještě další pokračování. Herriot miloval zvířata a potažmo i lidi, to bylo na jeho knihách citelně znát a proto mám jeho knihy tak ráda.

kh123
18.07.2017

Nemá chybu, stejně jako předchozí díly. Čiší z ní nehraná laskavost a tolerance, znalost duší lidských i zvířecích.

katynais
18.07.2017

Jelikož miluju anglii i skotsko, tak to pro me byla trochu srdcovka, uplne jsem si pod autorovym kopírováním krajiny a farmářů, vybavovala tamní krajinu. Řada jsem se ke knize vracela, vždy jsem si u ni odpočinul,pobavila se a cítila klid a mir:)

TipsyChipsy
13.06.2017

Nebýt těchto komentářů, asi bych čekala nějaké povrchní příhody z veteriny. Ale musím uznat, že tohle psal Pan spisovatel. Každou historku ze své praxe si vybrousil jako klenot. Jako sofistikovaný vypravěč dostal čtenáře, kam chtěl, nejdřív připraví kulisy, hráče lidské i zvířecí, vysvětlí svoje postoje, je velice úpřímný, přizná se k nejniternějším pochybám, pak to rozbalí, vybuduje napětí a pak to většinou dopadne dobře a já musela hodněkrát dojatě plakat. Jedna perla za druhou jsou ty povídky.

Greengrass
06.02.2017

S Jamesem Herriotem do oblak i za zvířátky! Kouzelné, milé, vtipné, úsměvné, dojemné....prostě Herriotovo!

SONP
21.08.2016

Herriot zase sype z rukávu příběhy o zvířatech a zemitých anglických zemědělcích. Tentokrát ale přidává ještě zážitky ze svého leteckého výcviku. Pro mě to vše lépe fungovalo, když to bylo v dřívějších dílech čistě veterinární, ale na Herriotovo líčení toho, kterak se ztratil během svého prvního sola na Tiger Mothu lze také jen stěží zapomenout. 80%

Mercatino
06.06.2016

Herriot vzor šlechetnosti, laskavosti, cituplnosti. Kdyby bylo více podobných knih, bylo by i více takových lidí. Z každé povídky je v této knize cítit kus životní poctivosti a radosti ze života, což čtenáři dodá sílu, klid a mír :)

Zania
07.05.2016

Kazda kniha od Jamese Herriota me chytne za srdce a pripomene mi jak je laska ke zviratum dulezita.

Endy17
06.01.2016

Smích i pláč čtenáře provázejí knihou podobně jako v životě. Smíchu, nebo možná úsměvů, je ale rozhodně víc. Autorův laskavý pohled na svět pohladí po duši a nutí porozhlédnout se po dalších jeho knihách, až nakonec budete mít jeden nekonečný zvěrolékařův životní příběh.
Nejsem moc velkým příznivcem povídkových knih, přesto má James Herriot v mé knihovně nezastupitelné místo.

kalache
01.12.2015

...myslím si,že náš veterinář,pan Hrabák,by mohl napsat téměř totožnou knihu,jen místo Yorkshiru by byla Šumava...

Damato
19.11.2015

Tak tohle je to pravé na podzimní deprese, skvělé, občas smutné, ale to asi k životu patří - ale jedna probdělá noc u téhle knihy a člověk má hned lepší náladu

Kraken84
16.08.2015

Čtivě psané mile působící povídky/kapitoly propojené v jeden děj - podané jako vzpomínky na praxi zvěrolékaře. Nenáročné ale hřejivě lidské. Kniha na zlepšení nálady (s vyjímkou některých příběhů se špatným koncem).

monikaKU
28.07.2015

Príjemne odľahčený a zábavný britský humor. Bavilo ma to.

Skawin
25.04.2015

Jemný humor a láska ke zvířatům, které na nás prší z každé věty této úžasné knížky mě naprosto dostaly. Kniha je živá, protože při jejím čtení jsem byla spolu s Jamesem ve všech situacích, ve kterých byl i on... Děkuji pane doktore :-)

jaja1989
17.04.2015

1. díl vede

whack
15.03.2015

Veterinárove príbehy sú písané s citom, vtipne a láskyplne. Je jasné, že sa venoval zvieratám celý život a mal k nim vzťah. Niektoré príbehy sú veselé, iné zas smutné, najviac sa mi páčili kapitoly s domácimi zvieratami, príbehy s ostatnými zvieratami ma niekedy až tak nezaujali. Možno preto, lebo tie zvieratá boli chované na mäso, alebo na dostihové závody a to mi nie je sympatické. Najviac mi utkveli v pamäti kapitoly č. 10, 32, 35, 40, 42.

Eremites
24.02.2015

Ke knihám pana Herriota se utíkám opakovaně v dobách, kdy mi není veselo, nebo když mě šílené tempo téhle doby příliš zahltí a unaví.
Je to nádherné čtení, o době a krajině, které jsou mi nesmírně blízké. Laskavý a vlídný venkovský veterinář mne svým úžasným vyprávěním vždy vtáhne do úplně jiného světa. Světa, ve kterém bych chtěla žít.
U těchto knih se nahlas zasměju, občas popláču a po zavření poslední stránky si většinou připadám jako po důkladné duševní očistě.

radus3723
11.11.2014

hezké počtení

dasi
04.11.2014

Krásné počteníčko, pohlazení po duši.

Betka175
11.08.2014

Moje nejoblíbenější knížka od J. Herriota :-)

Felsenberg
05.08.2014

Nádhera, nádhera, nádhera. Je tu všechno, co mám rád - Anglie, práce, zvířata, krajiny, tvrdí, ale přímí a nezáludní lídé, humor, překvapení, city, pozitivní náhled na život. Děkuji pane Wight!

Cella
06.03.2014

Neznám hřejivější knihy, než jsou ty Herriotovy. Nádherná, zcela necynická a oddechová díla, jejichž účelem není vyvolat ve čtenáři duševní trauma či pouhé zamyšlení, nýbrž jej vtáhnout do rozporuplného prostředí Yorkshiru a od srdce rozesmát. Když Herriot líčí své podivné reakce na své právě narozené děti, když vypráví, jak se před očima městského průvodu propadl do sklepa či jak se jej někteří rohatí a rozzuření pacienti snažili zlikvidovat, není snad možné se nepobavit. James Herriot je autor, jemuž po přečtení knih toužíte podat ruku a popovídat si s ním.