Zuzanin dech

Zuzanin dech https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468360/bmid_zuzanin-dech-9Q8-468360.jpeg 5 3020 821

Co všechno udrží člověka při životě…Jsou tři. Zpočátku děti. Svět je v rovnováze. Později se všechno změní. Ona miluje jednoho z nich, ji milují oba dva. Zuzana Liebeskindová je dcera cukrovarníka. Nic jí nechybí, kráčí životem lehce, obklopena láskou. Vzduchem se vznášejí vlákna přepáleného cukru. Třicátá léta dvacátého století v malém městečku Holašovice jsou sladká. Teprve během německé okupace začne Zuzana dospívat. Bolestně vrůstá do dějin a dějiny se vpisují do ní. Protože má židovský původ, její osud je předem daný. Transport. Koncentrační tábor. Zuzanini přátelé Hanuš a Jan zůstávají v Holašovicích. Jejich cesty se však rozcházejí. Po skončení války se Zuzana vrací z koncentračního tábora, ztráty jsou ale větší, než čekala. Dokáže po všem, co prožila, ještě milovat? A má vůbec na výběr?... celý text

Nikol681
23.02.2023 4 z 5

Zuzanin dech je krásná knížka. Ze začátku mi chvíli trvalo, než jsem si navykla na styl psaní, ale pak.. pak mě knížka úplně pohltila a přečetla jsem jí na jeden zátah :)

huhuhu
20.02.2023 5 z 5

Přestože jde o knihu s celkem předvídatelným dějem, její styl (strohý, reportážní se smyslem pro detaily, kontrasty a smyslové vjemy) z ní dělá velmi naléhavou četbu, od které se nemůžete odtrhnout. Leccos mi připomnělo další knihy současných českých autorek s podobnou tematikou, které jsem četla (Hana, Peníze od Hitlera), ale J. Katalpa píše zase trochu jinak a určitě se podívám i po jejích dalších knihách, které mě dosud míjely.

Máca216
19.02.2023 5 z 5

Silný příběh, který vykresluje hrozný osud Zuzany. Zpočátku prožívá krásné dětství v blahobytu, zamiluje se, pak příjde válka a vše se mění. Zrada kamaráda ji dostane do koncentračního tábora, kde podstupuje příšerné věci a jen zázrakem přežije. Čtenář s napětím doufá, že po návratu domů přijdou lepší časy, avšak ty nepřichází.
Příběh trochu připomíná Hanu od A. Mornštajnové. Je psán čtivě, autor používá krátké věty, což mi vůbec nevadilo. Kniha má spád a nutila mě číst dál a dál. Byla výborná.

KK22
15.02.2023 5 z 5

Velice silná kniha, která popisuje osud židovské dívky od jejího dětství až do dospělosti. Styl psaní, bez dialogů a krátké věty i kapitoly mně osobně nevadily. Zpočátku se děj mírně vlekl (zejména když bylo popisováno Zuzanino dětství), potom se to zlomilo a nedalo se knihu odložit. Konec byl za mne lehce uspěchaný. Ale celkově ve mně kniha zanechala hluboké dojmy, které budu ještě chvíli zpracovávat. Trochu bych ji přirovnala k Haně od Mornštajnové. Obě se mi líbily moc. I když nevypráví zrovna šťastné příběhy, myslím že na hrůzy koncentračních táborů by se nikdy nemělo zapomenout.

Ranuncul
12.02.2023 2 z 5

Nechápu tak vysoké hodnocení. Nelíbil se mi styl psaní.

Roxxi
09.02.2023 5 z 5

toto se cetlo naprosto samo. Kratke syrove a vystizne vety. Hromada omacky, ktera kupodivu vubec nepusobi rušive....Pribeh spokojeneho a klidneho zivota jednoho milovaneho a i trosku rozmazleneho devcatka, zijiciho si ve svem poklidnem detskem svete, ktere pomalu dospiva a zacina si uvedomovat rozdil mezi detskym a dospelym svetem.....a nez to skutecne stihne pochopit zivot se behem par mesicu totalne prevrati....jen proto, ze devcatko, ac viru nijak nepestuje, je zidovka. Zivot v koncentraku neni treba popisovat, predstavu mame kazdy.....a navrat do zivota, kdyz uz nemate nikoho a nic, taky neni jednoduchy.....za me knizni lahudka

Anavi8912
06.02.2023 5 z 5

Nádherná kniha, která se čte jedním dechem. Líčí příběh židovské dívky, od narození až do dospělosti. Provází nás životem malé holčičky z bohaté židovské rodiny, obklopené láskou, přepychem a pozorností přátel. Za války postupně o všechno přichází, přežije hrúzy koncentračních táborů a po válce se vrací zpět do rodného města, ale ani potom nemá život lehký. Kniha je velmi pěkně napsaná, stručně a výstižně, bez přímé řeči. Určitě si ještě nějakou knihu této autorky přečtu.

CarolC
05.02.2023 4 z 5

Mám moc ráda knihy z prostředí koncentračních táborů, takže jsem u této moc dlouho neváhala. Příběh byl skvělý a výborně graduje. Obdivuhodné, čím si Zuzana musela projít. Jen mi asi ten konec přišel moc useknutý a moc se mi nelíbil styl, jak to celé bylo napsané a často mi to vadilo.

Rozarka454
03.02.2023 5 z 5

moc krásně napsáno. Mám ráda tento typ knih-prolínání minulosti a přítomnosti a nakonec to všechno dá smysl... Velice doporučuji

Simona99
01.02.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla...
Autorka píše stručně, věcně. Bez obalu. Člověk si na styl psaní musí nejdříve zvyknout, poté už jde čtení úplně samo a opravdu - "jedním dechem".
Silný příběh židovské dívky a její rodiny. Příběh poukazuje na to, jak život může být někdy k člověku krutý. Přes to všechno si hlavní hrdinka uměla najít v životě to dobré a díky tomu vše přežila...
Koho zajímá téma 2. světové války, koncentračních táborů a nebojí se přímého příběhu, tomu moc doporučuji!

luciella10
01.02.2023 4 z 5

Příběh je silný, kniha rozhodně zaujme, ale ten konec byl pro mě hodně "zvláštní".

lenny0753
30.01.2023 5 z 5

Knížka bez jediné uvozovky. Vše rychle utíkalo. Se Zuzanou vyrůstáme, procházíme jejím dětstvím, dospíváním a dospělostí. Nejprve zažíváme příjemné pocity, které se postupně mění v totální depresi. Knížka mě chytla a nepustila.

Máma001
27.01.2023 5 z 5

Krásný příběh, velmi čtivý, nádherně napsáno, určitě si od autorky přečtu další knihy.

Toledo
24.01.2023 5 z 5

SPOILER
Knihu jsem přečetla skoro jedním dechem, ale zanechala ve mě smutek z toho, ze i po návratu z koncentračního tábora, musela Zuzana zažívat to, co zažívala. Zároveň mě mrzelo,ze už se nesetkala s Janem. Ale to by bylo asi na trochu jiný žánr a popravdě jsem happyend ani nečekala.
Přesto krasne napsané. Kniha není “jen” o pobytu v táboře, ale zaměřuje se z větší části na život před a po.

cherubinka
22.01.2023 4 z 5

Na tuto knihu jsem se chystala 2 roky. Pořád nějak nebyl čas, chuť atd.

A nevím. Přečteno prakticky najednou, ale asi jsem už četla příliš mnoho knih s touto tématikou (ne nebude jich nikdy dost) abych v tom viděla to wow co ostatní. Osud jako Zuzana mělo hodně Židů, že byli bohatí (vlastní pílí?) a někteří málo pokorní je vidět na cukrovarníkovi Abrahámovi (nejednou přemýšlí nad tím, že by si "všechny mohl koupit, celé městečko").
Přečteno, nevrátím se k tomu zpět, od autorky si asi další knihu nepřečtu, styl mi nějak neseděl. Někdy přišlo detailů, někdy strohý popis a běžíme dál.

Vendula897
22.01.2023 5 z 5

Ve spojitosti s aktuální dobou by se kniha četla mnohem hůř, protože ten dnešní svět,ohrožený válkou, kdy zase někde , konkrétně na Ukrajině, umírají děti , je tolik podobný tomu světu 30 let minulého století, až z toho člověka bolí u srdce. Do Zuzanina klidného dětsrví se pomalu vkrádá zlo jménem antisemitismus a později ji z jejího půvabného dětství nezůstane kámen na kameni. Čtení této knihy bolí , už jen proto, že nedaleko od našich hranic se zase zabíjejí malé děti, lidé živoří a to se přece neslučije s životem.

Sarriii
21.01.2023 5 z 5

Skvělá kniha. Krásně čtivě napsáno. Příběh je depresivní. Smutek a vztek, zklamání, ale i radost a láska se prolínají. Určitě doporučuji všem, kteří mají rádi taková témata

Popko
18.01.2023 5 z 5

Kniha Zuzanin dech vám vezme dech. Úžasná kniha!!!

vivalamuff
16.01.2023 4 z 5

(SPOILER) Čistá deprese zabalená do krátkých a strohých vět. Dost mě iritovala absence dialogů. Ale dalo se na to zvyknout. Příběh je to jinak silný. Jenom mi vadilo, že třeba o Terezíně jsou napsané jenom dvě ubohé stránky, zatímco Zuzanino dětství autorka rozebírala skoro půl knížky.
Slabší 4*

Elézka
14.01.2023 5 z 5

Nádherná kniha, která chytí čtenáře za srdce. Je možné hrůzy, které přicházejí jedna za druhou vůbec přežít nebo člověka opravdu otupí, že se nakonec stane silným? Kniha se doslova čte jedním dechem.