Neochvějný

Neochvějný https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26793/neochvejny-26793.jpg 4 94 19

Ztracená flotila série

Aliance bojuje se Syndiky už sto let – a prohrává. Teď je její flotila ochromená a uvězněná za hranicemi nepřátelského území. Jedinou nadějí je muž, který se probudil ze stoleté hibernace, jen aby zjistil, že z něj mezitím udělali idealizovaného hrdinu. O legendárních činech kapitána Johna „Black Jacka" Gearyho se učí ve školách. Je glorifikován za hrdinský „poslední boj" na počátku války, který měl zaplatit vlastním životem. Ale o století později se Geary zázračně vrací, aby za dramatických okolností přebral velení nad alianční flotilou, které od Syndiků hrozí naprosté zničení. I když je Geary znechucen uctíváním, kterým ho zaplavuje okolí, je to muž, který se vždy snaží splnit povinnosti. A ví, že přinést ukradený klíč k syndické hypersíti domů do Aliance je jedinou, doslova poslední šancí, jak válku vyhrát. Ale aby to dokázal, bude muset Geary dostát hrdinské legendě Black Jacka… -- 1. vydání.... celý text

Literatura světová Válečné Sci-fi
Vydáno: , Fantom Print

Dauntless , 2006

Zelený_Drak
25.10.2022 1 z 5

Na začátku to vypadalo, že by se to mohlo rozjet, ale pak to byla nuda. Nudné postavy, nudný děj, nudný neumělý styl. Další díly číst nebudu. Podezřele to připomíná západ x východ. Jediné, co mě na knize bavilo a nutilo pokračovat, bylo neustálé řešení zpoždění. Kromě toho jsem se divila, jak s takovým přístupem mohli vůbec vést nějakou válku. Pravděpodobnější je, že by nedokázali opustit planety, protože by se hádali, kdo bude řídit, zatímco lodě by někdo rozebral na šrot. Je jasné, že zbytek série bude natahované nic, aby se na konci odhalilo něco o nějakých nelidech. A to bych asi radši zkusila Expanzi, to by mohlo být lepší než Black Jack Geary a jeho trauma z toho, že je legendárním hrdinou (byť ten motiv oživlé legendy je sám o sobě dobrý, zpracování mě neoslovilo, hodně se to opakuje a nikam neposouvá).

Turlogh
24.08.2022 5 z 5

Moje oblíbená sci-fi série. Black Jack Geary je prostě sekáč. Začátek je velmi povedený, za mě na plné hodnocení. Howgh.

Stupino
07.11.2021 2 z 5

No co k tomu říci, 9 kapitol ohromná nuda, ale vydržel jsem. 10 kapitola to trochu napravila, jak se bojovalo. Teď mám rozečtený druhý díl a nastoupil mu tam na palubu jeden zachráněný debil, tak to má trošku šmak. Snad to dočtu.

Kamba
12.04.2021 3 z 5

Tak tahle série je ta nejrozporuplnější, jakou jsem kdy četl: tolik věcí, které mě vyloženě štvou, a přitom jí čtu už potřetí.

Ústřední motiv je super (velká flotila uvězněná uprostřed nepřátelského území se snaží probojovat zpět domů), zajímavý je i nápad s tím, že hlavní hrdina je jediný, kdo zná základy strategie a taktiky. Ale samotné provedení, jak se dostal k velení, je prostě strašný. Prvních pár kapitol tak při opakovaném čtení rovnou přeskakuji.

Obecně přeskakování textu, ať již odstavce nebo celé stránky, je tak nějak součástí mého čtení této série: prostě části textu, kde se (opakovaně) probírá otázka cti nebo kde se řeší osobní vztahy hlavní postavy, mě moc neberou.

Když se ale přeskočí balast, zbyde zajímavý příběh, který je hodně svižný, pořád se něco děje a bavilo mě číst, s jakými novými nápady na přechytračení nepřítele přijde hlavní postava tentokrát.

Toliko k sérii a teď i trochu k prvnímu dílu. Je to seznamovací díl, takže se představí hlavní postava, její hlavní spojenci i nepřátelé, velikost, schopnosti a fungování flotily a pozadí války. Zajímavá kniha začne být asi tak v půlce, kdy se konečně něco začne dít a na konci se dočkáme i první větší bitvy. A můžeme se těšit na to zajímavé, co nás čeká.

kokrokr
27.05.2020 4 z 5

Autor celkem originálně popisuje cestu nepřátelským územím po hypersíti, střety kosmických flotil a politické a vojenské intriky. První šestidílná série se dobře čte a já ji četl opakovaně. Ovšem druhá série je už o level níž. Ano, není to „Honor” ani „Wing Commander”, ale své mírně naivní kouzlo to má.

Metla
22.03.2019 3 z 5

Pokud máte rádi seriálový "Star Trek" nebo "Battlestar Galaktiku", mohla by se vám tahle knížka zamlouvat. Ingredience jsou následující: vzdálená budoucnost, dvě znepřátelené strany - Aliance a Syndikové, stovku let trvající válka, hlavní hrdina se doslova vynořil z hlubin času (což by zasloužilo celý prolog, nikoliv pár letmých zmínek) a mnozí v něm spatřují mesiáše.
Jack Geary přišel k velení flotily jako křovák k jaderné ponorce a musí bojovat hned na několika frontách: se Syndiky, s nedůvěrou podřízených důstojníků, stejně jako s přehnanou důvěrou jiných, a především s vlastními pochybami. V ději tak na úkor vesmírných soubojů převažuje potřeba upevnit pozici a získat respekt ve flotile stižené morálním úpadkem, uspořádat si myšlenky a překonat problémy duševního rázu. Zní to asi kapku nudně, ale svižnou čtivost snižuje akorát občasné opakování trivialit a místy zdlouhavé psychické přešlapování na místě (např. rozhovory s koprezidentkou Rionovou byly spíše otravné, i když někdy nakously zajímavá témata).
Samotný Gearyho charakter je pro mě příliš dokonalý - jeho schopnost dělat vždy správná rozhodnutí, říkat správná slova ve správnou chvíli, dělat správné věci a správně soucítit se zmařenými životy nepřítele... pro mladé čtenáře vhodný vzor, já už dávám přednost rozporuplnějším osobnostem.
Co se týká světa "Ztracené flotily", historického a politického pozadí, je knížka hanebně skoupá na informace. Čtenář nedostane pečlivě vykreslený obrázek, pouze rychlou skicu v pár tazích. Snad se tento nedostatek podaří eliminovat v příštích knihách.
Dále bych autora nepodezírala z vizionářství; kde Reynolds, Hamilton, Asher a další spisovatelé dokáží uchvátit nápaditým popisem technologií budoucnosti, tam je Campbell přizdisráč. Technickým detailům fungování lodí a zbraní se vyhýbá, některé aspekty působí vyloženě zastarale. Popisy vesmírných manévrů a bitev se omezují na Gearyho chrlení koordinátů, což poněkud ubíralo scénám na napětí a dynamice.
"Neochvějný" by u mě vzbudil nadšení v dobách, kdy jsem se sci-fi literaturou začínala, momentálně tuto knihu považuji za snadno předvídatelnou a nedotaženou (čímž nemyslím pouze otevřený konec). Na bitevním poli mých nejoblíbenějších military scifáren dál hrdě mávají českou vlajkou pánové Fabian a Bartoš; Campbell se splihle visícími hvězdami a pruhy troubí na ústup. Možná ode mne dostane příležitost k další ofenzivě, tu první ocením třemi žlutými trpaslíky.

tibis
10.01.2019 5 z 5

Perfektna military - sci fi seria. Presne ako to mam rad. Skutocny macho charakter hodeny do ineho sveta. Mozno keby tam bolo viac rozdielov a nedorozumeni oproti jeho zivotu predtym. Pri Webberovi som nikdy neuveril jeho hlavnemej hrdinke, ale tu je to uplne ine.

trudoš
03.01.2019 3 z 5

Ústřední motiv je kladem i mínusem celého románu. Kapitán John Geary je až příliš rychle největší šéf, hned všemu rozumí a všem natrhne kabát, přestože konflikt do kterého se „probudil“ trvá bezmála sto let. Za války se zbrojní průmysl vyvíjí jedna báseň, s tím zákonitě souvisí i způsob vedení boje a já prostě nedokážu přijmout fakt, že tomu všemu nejlépe porozumí člověk, co byl jedno století mimo mísu. Zkuste přenést důstojníka z roku 1900 doprostřed druhé intifády a sledujte, jak rychle krizi vyřeší.
Ale chuj s tím, autorská licence je autorská licence. Naneštěstí nemůžu říct, že by mi alespoň zaimponoval hrdina či zápletka. Jack Campbell nepřichází s ničím výrazně novým, ani kupodivu příliš nevyužívá nápad s mezigeneračním pohledem na válku. Nemluvě o tom, že žádný strategický majstrštyk se nekoná a Johnův post mohl odehrát jakýkoliv jiný pěšák z davu. Alespoň tak to na mě působilo, ale je možné, že díky nezáživné stylistice a absenci vojenského humoru mi uniklo něco podstatného.

mira.k
26.12.2018 4 z 5

Dobrá military sci-fi. Na Bujoldovou to nemá, ale lepší než ukecaný Weber.

45Bodie
06.08.2018 4 z 5

Je to akční, nijak složité, ale jsou tam kosmické bitvy, hrdinské činy, neochvějný, spravedlivý a skromný kapitán, prostě vše je jak má být, černobílé, pohodlné čtení k odpočinku.

ondrej4929
08.05.2018

Hodně lidí zde zmiňuje Webera a jeho Honor harringtonovou. Tohle není Weber a není to Honor, naštěstí. Jsem rád, že jsem narazil na titul, který není ta neskutečná Mary Sue od Webera. Je to průměrná militantní sci fi. Ale čte se velmi dobře. Pro fanoušky Military Sci-fi doporučuji, možná najdete alternativu k Weberovi já jí našel zaplať pánbůh :-)

Sakulnikov
23.01.2017 4 z 5

Není to zlé, ale Weber to není. Chybí politika i charisma hrdinů. Ačkoliv svět je to velmi zajímavý.

pejty
22.10.2016 4 z 5

Tato kniha nemá nijak zvlášť úžasný a rozvinutý děj, nemá ani žádné větší akční sekvence a napětí se tu objevuje jen sporadicky, ale přesto mě kniha neskutečně bavila a já jí přečetl prakticky jedním dechem. Což mě velmi překvapilo, neboť většinou knihy, které postrádají tyto faktory, nemám moc rád. Ale autorův jednoduchý styl psaní mi neskutečně sedl a kniha se pro mě stala velmi příjemnou oddechovou záležitostí, kterou si rád zopakuji u dalších dílu.

misko13
07.03.2016 3 z 5

Cela seria 6 knih popisuje vojensky konflikt v jednej vzdialenej galaxii. Na pocuvanie popri praci celkom mila spaceopera.

lenka1986
26.02.2016

podla mna je to kniha ktora opisuje v podstate realnu technologiu v medziach ktore dokaze chapat normalny clovek a aj taktiku ktoru opisuje akoby pouzil z nejakej vojenskej literatury. je to nielen fajn kniha ale cela seria ztracenej flotily ma pre mna vela dobreho. odporucam tuto knihu na sto percent

Mmikado
12.04.2015 odpad!

Asi nejhorší série sci-fi knih, kterou jsem četl. Myslím, že by to bylo čitelné snad jen kdyby to autor zredukoval do jedné knihy. Nudné, neskutečně dlouhé a hlavně nic neříkající popisy bitev, kde na několika stránkách autor popisuje vesmírné manévry. Před každou bitvou se pak nezapomene zmínit kde je v soustavě nahoře, kde dole, proč nevidíte lodě hned, ale až poté co k vám dorazí jejich obraz. Přečestný hrdina, který se nikdy nezapomene zhrozit, když si ho někdo nahlas idealizuje atd. A celé to rozuzlení, pane bože..... Díky bohu, že mám ten mentální klystýr za sebou.

witko
02.02.2014 4 z 5

Další serie co může být zábava číst. Legenda Jack Geary se stane velitelem zbytků Alianční flotily a snaží se v podstatě udržet co nejvíce lodí a posádky na živu, když z bezvýchodné situace musí dostat své podřízené do vlastního vesmíru. Občas by stálo za to, přečíst si o válečném konfliktu i z pohledu strany Syndikátu.

vic11
10.02.2013 4 z 5

komentář bude obsahovat menší spoiler
Celá série je čtivá, jedná se čistokrevné militari scifi. Pro mě velká chyba v překladu je použití termínu lodník, místo námořník... V naprosté většině knih co jsem četl se používá překladu námořník, nevím proč se překladatel rozhodl pro neortodoxní překlad. Pro mě se jedná o velmi rušiví element. Další menší vada, je v pozdějších knihách je chování některých postav, přijde mi značně nereálné a vymykající se jakémukoli možnému scénáři. Nadruhou stranu autor poukazuje na změny po století války... Možná je právě ono.
Samozřejmě musím myslet i na Davida Webera, ale odnaučil jsem se porovnávat jakékoli knihy s jeho. Důvod je jednoduchý až na pár vyjímek jsem nenarazil na dílo, které je možné na všech frontách porovnat.... asi je to moje zaujatost.
Každopádně stojí za přečtení a myslím že celá série může směle aspirovat na jednu z povedenějších v žánru.

Ládja
17.11.2012 3 z 5

Bohužel se mi při čtení na mysl pořád kradl David Weber a jeho vesmír s Honor Harringtonovou. Od toho se také odvíjí mé hodnocení. Nemohl jsem si pomoci, ale tam, kde pan Weber exceluje, ať už to jsou politické machinace či vesmírné bitvy, tak tato série ani nezačíná. Zároveň přiznávám, že jsem zatím četl všechny knihy v této série, přece jen nějaké tajemství se v nich skrývá. Z celkového pohledu je škoda, jak jsou knihy psané(překládané), na můj vkus stálé zbytečné opakování slov. Z pohledu děje to skutečně není tak zlé, ale není v tom žádné pořádné napětí při vesmírných bitvách. Bez znalosti knih pana Webera bych hodnotil až o dvě hvězdičky více, takhle bohužel.

válečné sci-fi

Jack Campbell (p)