Zrůda

Zrůda https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120906/bmid_zruda-FOw-120906.jpg 4 155 33

Dokonalá psychologická sonda do duše dnešních japonských žen a zároveň vynikající detektivka, jejíž vydání v Americe bylo kvůli šokujícím a provokativním scénám podstatně zcenzurováno. České vydání v plném znění. Juriko a Kazue, které si na střední škole začaly vydělávat prostitucí, byly v průběhu jednoho roku zavražděny stejně brutálním způsobem. Jejich tragický osud líčí a komentuje Juričina o rok starší sestra: postupně odkrývá souvislosti, jež mezi oběma vraždami vyvstávají, „detektivní“ rovina děje však stále více ustupuje intimní zpovědi vypravěčky – z jejího popisu událostí a snahy dobrat se motivace Juričina a Kazuina jednání a pravdy o jejich smrti začne čím dál zřetelněji probleskovat obraz vypravěččina myšlení a pocitů, jejího vztahu k rodině a společnosti i jejích názorů na prostituci nezletilých, jednoho z nejaktuálnějších a nejpalčivějších problémů moderního Japonska. Obraz bolestný, pokřivený, bizarní…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

Gurotesuku / グロテスク , 2003

Linda007
10.04.2015 5 z 5

Úžasná kniha. Moc se mi líbilo, jak byl příběh popisován z pohledu všech postav. Silně nesympatická mi byla Juričina sestra, jako zrůda se mi spíše jevila ona... Velmi hezká ukázka, kam až Vás život může zavést. Chystám se na autorčino Out, doufám, že to bude stejně vydařené.

tsai.
05.04.2015 4 z 5

Na knihu jsem narazila naprostou náhodou. Po pravdě, po přečtení anotace jsem čekala něco naprosto jiného, ale nemůžu říct, že by mě kniha zklamala.

Četla jsem i další autorčin počin - Out. Obě knihy mají společnou věc: jejich hrdinky se na konci obou knihy odprostí od určitých společenských konvencí, které jim brání být více samy sebou. Obě hrdinky jako by se snad bály žít svůj život a na konci se vždy odhodlají to změnit. Pokud vím, knihy této autorky patří v Japonsku k těm velmi dobře prodávaným, protože se v nich odráží mentalita dnešních japonských žen, které jsou, i přes určitý pokrok, stále svazovány příliš konzervativní společností, která má jasný řád a pravidla, a přitom touží po větší svobodě (a zrovna tahle kniha má na svém kontě i určitá ocenění).

Co se týče údajné skandálnosti, tak té tam moc nebylo, vlastně si teď nevybavuji nic, u čeho bych si to pomyslela. Moc nechápu, co v Americe cenzurovali.

Kniha se mi četla docela dobře. Co bych vytkla, je zbytečná délka. Některé pasáže byly zbytečně dlouhé (nebo taky úplně zbytečné) a nudily mě, konkrétně zpověď vraha na konci knihy. Větší zbytečnost v knize jsem dlouho nečetla, táhla se přes x stránek a neskutečně mě nudila. Kniha by si bohatě vystačila i s o něco menším počtem stránek, o nic bychom nejspíš nepřišli. Kvůli tomu jsem měla problém ji dočíst.

cleopatra11
08.03.2015 3 z 5

Nemůžu říct, že by to bylo zklamání..Dočetla jsem do konce, protože mě to prostě zajímalo, jak to dopadne..Normální příběh, nic hrozného ani nic tak sexuálně morbidního, jak se o knize píše..Spíš pohled na stav japonských prostitutek, které jsou taky z masa a kostí..

EE
26.01.2015

Knihu jsem si koupila s očekáváním něčeho napínavého, erotického až jsem měla strach co se dočtu.
Bohužel hodně velké zklamání. Zdlouhavý příběh, jednoduchý sloh.

DriftBooks
04.01.2014 5 z 5

Pokud vás navnadila kniha Out coby drsný japonský thriller pak vás kniha Zrůda možná může malinko zklamat - ale pokud vás v druhém plánu Out zaujala díky velmi tvrdé kritice sociálního postavení japonských žen - pak vás bude bavit i Zrůda.

Pokud se těšíte na ony choulostivé scény, které měly - údajně - být v Americe cenzurovány - budete zklamáni. Nic tak závratně "cenzurovatelného" nenajdete - spíše je to jen reklamní trik nakladatele - což je škoda, protože tak nakonec zklamou lačné čtenáře, a odradí ty, pro které je kniha skutečně určena...

Kdo je vlastně ona "zrůda" si musíte přebrat sami. Kniha vám přiblíží Japonsko z pohledu smíšené švýcarsko-japonské rodiny - z pohledu divky a ženy, a také z pohledu přistěhovalce - cizince. Ústředním tématem je opět poměrně přímočará kritika postavení divek a žen v japonské společnosti a kritika obrovských třídních rozdílů, a lpění na dnes již přežitém kastováni společnosti - ale rozhodne se nejedná o nějakou agitku.

Takže - očekáváte-li horor, detektivku či nějakou lacinou senzaci, kterou hloupě nabízí nakladatel - pak to není kniha pro vás.

Chcete-li nakouknout pod pokličku světa, který je nám zdánlivě vzdálený, chcete-li poznat osobní démony hlavnich postav a chcete-li zjistit, kdo je vlastně zrůda a kdo oběť - knihu si prečtěte...

Li@
11.10.2013 3 z 5

Že to není žádná detektivka, tak na to přijdete celkem brzy. Začátek nicméně vypadá slibně. Poté dost dlouho nic. Ale co mě dostalo, byl konec. To jsem opravdu nečekala.
Vadil mi ovšem jazyk snad všech postav včetně vypravěčky. Nevyzrálý, jednoduchý a se stupidními "otázkami" pro čtenáře typu - Viďte? apod.
Co je na tom tak skandální také nevím. Ale možná už jsem jen mírně otupělá. Asi si tuto knihu nepřečtu znovu, ale lze říci, že to nebylo úplně nezajímavé.

Euka
05.09.2013 1 z 5

Zklamání,ani jsem knihu nedočetla. Mnohy jsem se do čtení nutila,a nakonec jsem se na to vykašlala. Byly tam občas pasáže,které byly zajímavé,ale za polovinou knihy jsem to vzdala.

bookcase
05.08.2013 5 z 5

Drsná knížka.. Japonsko trochu jinak

pet-kyval
15.08.2012 3 z 5

[029/12] Těžko říci, o čem tato kniha vlastně je. Svým způsobem nemá žádnou jasnou, ale ani hlubší pointu. Snad by se to dalo vyložit, jako trpké konstatování, že i když se někdy mermomocí snažíme odtrhnout se od věcí, které nás pronásledují jako temné stíny minulosti, nejde se jich tak snadno zbavit. Konstatování, že nás může to, co tak nenávidíme, zcela jednoduše pohltit, vtáhnout do svého světa a semlít na suchou drť. Ale i tak mi to připadá příliš málo.

Hned po dočtení první strany jsem byla zklamaná. Jazykový styl hraničí s primitivností, což nepřirozeně kontrastovalo s faktem, že měla mít vypravěčka vysokoškolské vzdělání a už na základní škole vynikající sloh. Možná se autorka snažila celé vyprávění pojmout jako obyčejný přímý rozhovor někde v restauraci s kamarádkou. Ať jsem ale dělala, co chtěla, nesedělo mi to. Ne, že by se to četlo špatně, ale i zločinec a prostitutky mluvili lépe, než vypravěčka. Zkrátka, nesmyslný vyjadřovací maglajz, který celou knihu potopil.

Další věcí je absence dějové křivky. Žádné napětí, žádné drama, žádná akce a ani pocit hnusu. Vše je vyprávěno s klidem a pokojem, který nemá šanci gradovat a stejně tak, jak to začalo, to celé i skončí. Nic se vlastně nevyřeší, protože není co řešit. Je to jen soubor vyprávění, dopisů, deníků a dokumentů, které jsou už samy o sobě stavěny do pozice nereálnosti. Jediné, co se odlišuje, jsou dopisy. Zbylé texty, i když by měly být jinak slohově podány, jsou vyprávěny nesmyslně detailně a vůbec si nedokáži představit, že by takto někdo vedl svůj deníky. Navíc autorka opakuje stále dokola to stejné a její myšlenky jsou opravdu povrchní. Není schopna rozebírat jiná témata, než samotnou zrůdnost, která podle mě paradoxně nejvíce seděla právě na tu ženu, která o zrůdách nejvíce křičela.

Pro blaho knihy bych úplně vyškrtla část se zpovědí vraha. Neměla žádnou pointu a autorčina snaha udělat na čtenáře chvilkový dojem o nevinném a naivním jedinci, neuspěla. Co mě ale nejvíce zaráží, že jsem vůbec nepochopila, co že tam Američané cenzurovali. Pokud je pohoršuje sex a prostituce do té míry, že musí literární díla zahlcovat černými místy, neměli by vydávat knihy o sexu a prostituci. Na druhou stranu to ale dobře slouží, jako reklama pro naše vydavatele. Celkově je kniha opravdu průměrná a pro mě ji zachraňují pouze pasáže, které vypráví prostitutky. Zbytek je bezpředmětný a podle mě by bylo daleko lepší, kdyby to celé vyprávěly jen samy dvě a k tomu ještě dostaly větší slovní zásobu. Autorka mě tedy nijak neohromila, ale zase ji ještě neházím do škatulky ‘Více nepoužitelné‘.

robotto
10.08.2012 2 z 5

Pro mě taky zklamání... zdlouhavé, často nudné a opakující se pasáže a pořád dokola stejné popisy hlavních postav... jako by autorka byla placena od řádku a chtěla vydělat co nejvíce... dost mi taky vadila naprosto neorganicky začleněná a neskutečně dlouhá, popisná a nudná pasáž s vyprávěním vraha o jeho životě v Číně před útěkem do Japonska... no, a s překladem jsem měl taky trochu problém - takový nějaký nejednotný styl s kombinací zbytečně vulgárních a hned zase nepřirozeně spisovných slov v přímé řeči... přitom v japonštině vyloženě vulgární slova ani nejsou... měl jsem co dělat, abych těch několik set stránek dočetl až do konce, který mimochodem jako by z oka vypadl nějaké perverzní červené knihovně... chvílemi jsem se i docela bavil, ale spíš krkolomností a hloupostí za vlasy přitažených zápletek

Silecia
28.07.2012 4 z 5

Dobře napsaná kniha, jejímž motivem je sice zločin, ale mezi detektivky bych ji nezařadila... Závěr mě trochu zklamal, ale různé pohledy a jazyk hlavních postav byly napsané skvěle...

Kirtans
22.07.2012 2 z 5

Obrovské zklamání.. Japonské autory mám ráda ale forma této knížky mi přišla určitým způsobem dětinská, věty typu: to určitě nechcete., viděli jste? a asi se už nudíte, vidte? mě prostě rozčilují.. Mám raději vyzrálejší knihy, příliš mnoho pocitů a vesměs pak uniká ta skandálnost kterou chtěla autorka dát v plen..

jasmína
09.05.2012 5 z 5

Knihu Zrůda jsem si před časem koupila a nelituju. Je to opravdu děsivý pohled na život japonských žen, na jejich duševní slabost, výborně autorka popisuje lidi - jako byste je viděli, také pocity, vžijete se do nich, opravdu jsem snad nikdy nic podobného nečetla, a proto jsem dnes začala číst Out, od stejné autorky a zatím mě moc baví !!