Zrcátko

Zrcátko https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377319/bmid_zrcatko-S4T-377319.jpeg 4 192 60

Nahlédněte do budoucnosti, ve které se technologie stává děsivě inteligentní. Jako digitální odrazy nás samých, Zrcátka neustále vědí, co jejich majitelé chtějí, cítí a potřebují. Jemně řídí chování lidí a starají se, aby se každý cítil dobře. Když si novinářka Freya povšimne, že se její Zrcátko chová podivně, začíná se ptát, jakou moc tyto přístroje vlastně mají. Pak pozná autistu Andyho a odhalí, že se Zrcátka stále víc míchají do života svých majitelů – i proti jejich vůli. Když se svými poznatky vystoupí na veřejnosti, má to nedozírné následky…... celý text

Detektivky, krimi Romány Thrillery
Vydáno: , Omega

das Spiegel , 2016

petra5588
09.07.2019 5 z 5

Geniální a děsivé. Všechno, co vám chybělo v Elsbergově románu Zero, co vám v něm přišlo nedopracované nebo povrchní, je tady zpracováno naprosto skvěle. Je to kniha, která vás donutí na nějaký čas úplně odložit vlastní smartphone nebo se alespoň zamyslet nad tím, jak a k čemu chytré technologie využíváte.

v.july
05.07.2019 5 z 5

Knihu jako takovy maly pokus prihodila k objednavce a vubec nelituju. Neni to vylozene jazykovy skvost, ale cetla se svizne a lehce, postavy jsou ucelene, je tam naznak dramatu i veci k zamysleni. Na jednu stranu by technologie mohla ulehcit zivot mnoha lidem, ale na stranu druhou je zde i nazorne ukazany stadovy syndrom, kdy lide nejsou vic nez liny ovce, odkazany na technologii, misto pouzivani vlastni hlavy. Rekla bych, ze celkove kniha je velmi povedena.

Fifth Element
28.06.2019 5 z 5

Náhodná koupě, nabídka k nákupu za pětinu ceny.. Nelituju! Akorát bych ji zařadila (snad zatím ještě pořád) mezi sci-fi žánr

Harmonika_one
16.01.2019

Prvních 150 stran jsem si říkala, že knihu odložím, protože se nic nedělo, postavy mě nezaujaly, žádná výrazně nevyčnívala natolik, abych si ji oblíbila a žila příběh s ní. Ale vydržela jsem a jsem za to ráda, protože pak to začlo být sakra zajímavé, až do té míry, že nestačíte obracet stránky, nemůžete se od knihy odtrhnout, nechce se vám jít spát. :-) Epilog až mrazivý. Doufám, že tohle nenastane.
Těžko se mi kniha hodnotí právě pro tu rozpolcenost, nudnej začátek kontra svižná napínavá druhá třetina.
Zrcátko jsem začla číst hned po knize Zero od Elsberga, a to možná byla chyba. Ve srovnání se Zero je na tom Zrcátko hůř. Jestli bych Zrcátko doporučila? Záleží na tom, zdali chcete 150 stran čekat na skvělý zážitek.

Renyem88
13.01.2019 4 z 5

Dnešní moderní společnost používá informační technologie úplně přirozeně a skoro na vše. Někteří z nás žijí většinu svého času online a v nedaleké budoucnosti to nebude asi o nic lepší. Takže docela současné téma. Líbily se mi krátké kapitoly, působilo to uceleně a jednotlivé postavy byly dobře zapamatovatelné. Sem tam se hlavní postava chovala trochu naivně, to mi maličko vadilo. Jinak skvělé čtení. K zamyšlení...Dala bych 4,5 z 5.

DericCaster
28.12.2018 5 z 5

Pěkně napsané sci-fi, které by ani sci-fi jednou být nemuselo... Je fakt, že při tempu vývoje dnešní elektroniky si podobný zcénář umím i představit a knížka může býti i dobrým varováním... nicméně si nemslím, že by lidé proto měli být technofobní a zavrhovat pokrok... Knížku se velmi hezky četla a bavila.

Irsaf
19.11.2018 5 z 5

Perfektní čtení.
Snad nás tohle mine.

Dzovicek
19.10.2018 3 z 5

Děj celkem předvídatelný, postavy hloupé, ale četlo se to samo. Na nudné (pod)zimní večery ok :-)

roso.mak
11.09.2018 5 z 5

Možná vám bude připadat, že se to rozjíždí pomalu, ale bude to fakt velkej napínák, vydržte.

Líbí se mi, že autor příliš nenatahoval a věděl, kdy knihu ukončit. Je přesně akorát.

Terka21
19.08.2018 5 z 5

Děj je poutavý, stojí za zamyšlení.

orinka3
19.08.2018 5 z 5

Přelomová kniha! Řadím ji k 451 stupňů Fahrenheita, Konci civilizace a jiným podobným. Autor plně využívá své kvalifikace a prostřednictvím jednotlivých knižních hrdinů dokazuje možné apokalyptické konce, kdy se ze sluhy stane zlý pán. Když se rozhlédnu kolem, sluha má docela slušně nakročeno. Lidi spolu přestávají mluvit, protože komunikují na sítích. Pět hvězdiček je málo - námět je úžasný a zpracování skvělé.

rosta75
04.08.2018 5 z 5

Po přečtení komentářů nemám co dodat,jen snad to ať k tomu nikdy nedojde.

kikies
27.07.2018 5 z 5

Nepříliš nereálné sci-fi z nepříliš vzdálené budoucnosti. Čtivě zpracované varovné pozvednutí ukazováčku před nadužíváním informačních technologií s podrobně popsanými hrozícími nebezpečími, která se za ní mohou ukrývat. Je opravdu vidět, že autor problematice rozumí, zároveň ji umí přiblížit i laikům. Moc podařený kousek, skvělý výběr postav, perfektní prokreslení pro dnešek již téměř typického obrázku většinové společnosti.

Veve721
22.07.2018 4 z 5

Zrcátko je skvěle napsaná čtivá knížka, která poukazuje na nebezpečí moderních technologii. Díky krátkým kapitolám se čte opravdu rychle a dokonce se mi stalo, že jsem se v některých místech nedokázala od stránek odtrhnout. Líbilo se mi, jak autor dopodrobna propracoval technologii virtuálního světa Zrcátka a velkou pochvalu zaslouží i za postavy, které jsou zajímavé a snadno rozlišitelné. U knížek, kde se střídá větší množství charakterů často mívám problém se zorientovat, tady šlo však o natolik rozdílné osobnosti, že se absolutně nedalo si je splést.

Na druhou stranu musím strhnout pár bodíků za předvídatelnost. Co si budeme nalhávat, knížek na toto téma není v knižním světě zrovna málo a Zrcátko se nijak extra nesnaží vymanit z prototypu typického techno thrilleru o ovládnutí společnosti stroji. Stejně jako Terminátor, Já Robot nebo mnou nedávno čtená sci-fi Ty vyber, kdo přežije, i tato knížka má předvídatelný konec a rozuzlení mě nijak nepřekvapilo. Dokonce mi připadá, že se o moment překvapení autor ani nesnažil, jakoby si byl dobře vědom toho, že nepřichází s ničím novým. Zaměřil se spíše na kvalitu zpracování, a to se mu musí uznat - kvalitu jeho dílko rozhodně má.

ladyka
15.07.2018 4 z 5

Scifi žánr téměř vůbec nečtu, ale po přečtení Zrcátka jsem zjistila, že je to možná trochu škoda. Originální zápletka mě oslovila, příběh ukazuje,kam nás mohou dovést moderní technologie, resp. kam se "dovedeme" sami tím, když při jejich užívání zapomeneme na zdravý selský rozum... Na plný počet hvězd mi coby čtenářce románů chyběla propracovanější linie např. postav, trochu hlubší nebo aspoň barevnější pojetí. Žádný z hrdinů mě blíž neoslovil, působili na mě jaksi ploše a odosobněně. I tak si zase nějaké scifi ráda přečtu.

milunka21
24.06.2018 5 z 5

Originální, jednoduchá na čtení, propracovaná a fascinující. co více dodat....

kouzelnik3
21.06.2018 5 z 5

Tahle kniha mě fakt neuvěřitelně bavila. Kupoval jsem ji na základě toho, že budu mít co číst nějakou chvíli a je pravdou, že jsem se musel přemáhat, abych knihu odložil a měl jsem něco "na potom". Kniha mluví o nedaleké budoucnosti, která je v podstatě ve vývoji. A nejedná se ani tolik o budoucnost, jako blízkou přítomnost, dle mého. Rozhodně stojí za přečtení, sám jsem nadšenec do těchto technologií.

kneslova
17.06.2018 5 z 5

Tak tomuhle Zrcátku dávám 5 hvězdiček. Velice čtivě napsáno a jako kdyby byl nápad docela reálný v budoucnosti lidstva. Doporučuji přečíst i závěrečný autorův epilog, zcela do knihy zapadá

Kirrie
17.06.2018 5 z 5

Co činí knihu tak děsivou, je její reálnost. Autor má doktorát z umělé inteligence, či-li kdykoliv, kdy se postava rozpovídá o zrsíťi, si čtenář pomyslí, ano, ten člověk opravdu ví, o čem mluví. Kniha je velmi jednoduše popsána, je rozdělena na pět linií, příběh Andyho a Viktorie, novinářky Freyi, hloupého Lucase, drogového dealera Jacka a samotného vynálezce zrsítě Carla. Všechno je popsáno velmi okrajově, ale přesto výstižně. Postavy nejsou poznány nijak do hloubky, ale přes to mají svou vlastní osobnost a všechno jim věříte (snad scéna s Viktorií a kolejemi, ta se mi zdála trochu přes čáru).
Na závěr mohu jen doporučit, autor nasadil velmi čtivý styl psaní, či-li většinu stran přeletíte rychlosti blesku a už jste na sté. Každý by se nad tímhle tématem měl zamyslet, protože jsem si docela jistá, že takto nějak bude vypadat naše budoucnost. Pokud opravdu bude, velmi se na tuhle sci-fimagory těším.

flanky
25.05.2018 5 z 5

Opravdu skvělá kniha o ne příliš vzdálené budoucnosti. Původně dobrý nápad se strojem, který vždy myslí na majitelovo blaho se zvrtne ve chvíli, kdy přístroj jaksi vyhodnocuje čím dál více dat od čím dál více uživatelů. Celá kniha je rozdělena do tří kapitol (Fází), a to podle toho, jak úspěšně Zrcátko zasahuje do dění kolem majitele. Poslední kapitola, tedy Epilog, naprosto vystihuje lidskou rasu. Líbily se mi ještě dvě věci - 1) autor skvěle zhodnocuje i události, ke kterým došlo nedávno a může je tak využít (problematika Googlu, Facebooku; Volkswagen gate...); 2) celkový stav podtrhuje i Doslov, kde autor sděluje události, které jsou dnes (či v nedávné minulosti) aktuální, a to zvláště s problematikou internetu, osobních údajů a ovládání a manipulování s lidmi. Dobře napsaná, skvěle čtivá, děsivě reálná.