Zrcátko

Zrcátko https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377319/bmid_zrcatko-S4T-377319.jpeg 4 192 60

Nahlédněte do budoucnosti, ve které se technologie stává děsivě inteligentní. Jako digitální odrazy nás samých, Zrcátka neustále vědí, co jejich majitelé chtějí, cítí a potřebují. Jemně řídí chování lidí a starají se, aby se každý cítil dobře. Když si novinářka Freya povšimne, že se její Zrcátko chová podivně, začíná se ptát, jakou moc tyto přístroje vlastně mají. Pak pozná autistu Andyho a odhalí, že se Zrcátka stále víc míchají do života svých majitelů – i proti jejich vůli. Když se svými poznatky vystoupí na veřejnosti, má to nedozírné následky…... celý text

Detektivky, krimi Romány Thrillery
Vydáno: , Omega

das Spiegel , 2016

Snehulajn
17.04.2021 5 z 5

Velmi čtivý román ze světa umělé inteligence, která se díky znalostem autora zdá velmi reálná. Zrcátko tvrdí, že je člověk sám sobě nejlepším přítelem, ale za mě je to ještě nás čtyřnohý mazlíček.

LordBexr
04.03.2021 4 z 5

Velmi čtivým způsobem zpracovaný román o fungování autonomní umělé inteligence a jejím vlivu na uživatele, který přivede čtenáře k zamyšlení se nad dalším vývojem moderních technologií, se kterými se setkáváme již dnes.

vilibook
19.01.2021 4 z 5

Takové Čapkovo R.U.R po 100 letech. Děj už ovšem není zdaleka tak nereálný jako mezi dvěma světovými válkami. Dobře napsané. Doporučuji zejména mládeži.
PS: Zrsíť je nepěkné slovo asi bych upřednostnil MiroNet. Jenomže to už používá někdo jiný :-)

Pavlina50
18.01.2021 4 z 5

„Počítače jednou převezmou vládu nad světem. Možná, už je to tu.“

Co se může stát, když necháme čím dál víc naše životy v rukou nových čím dál víc vyspělých technologií? Co se může stát, když se jimi necháme čím dál víc ovládat a budeme je slepě s absencí vlastního úsudku poslouchat? Kde je hranice mezi dobrou službou nových vymožeností a jejich zneužitelností pro účely, které už nejsou v našem zájmu?
Svůj pohled na tuto situaci a vlastní odpovědi nám předkládá tato kniha. Ukazuje, jak je zpočátku skvělé nechat si pomáhat v rozhodování od někoho jiného, zejména když se tváří jako tvůj nejlepší přítel. Ale s přibývajícími stránkami se zvětšuje i nezdravost tohoto jednání, které se naplno projeví ve chvíli, kdy podlehneme pozlátku zdánlivé jednoduchosti a začneme plně spoléhat na úsudek a řešení problémů někoho, v tomto případě spíš něčeho jiného a postupně si necháme plně ovládnout i svoje myšlení. To se stalo i několika hrdinům tohoto románu. Po počátečním nadšení se službami svého virtuálního přítele – zrcátka, přichází po různých „podivných zkušenostech“ více a více otazníků a nakonec velké rozčarování a uvědomění si nebezpečnosti těchto „pomocníků“ pro celé lidstvo. Nebudu tady prozrazovat, jestli jejich snaha a boj za zničení této inteligentní sítě vyjde, anebo zda se stane lidstvo pouze podřadným druhem na úkor vše ovládajících technologií, to nechám na každém, kdo se rozhodne si knihu přečíst. Já ji rozhodně doporučuji. Myslím, že aspoň zpočátku se v ní všichni poznáme…kolikrát denně a jak dlouho každý z nás kouká do svého chytrého mobilu?
Člověk měl odedávna tendenci hledat vzorce pro svůj způsob života a své jednání a chování někde, kde našel jednoduché odpovědi a řešení. Je a vždycky to bylo pohodlnější podlehnout a nechat se jen vést někým nebo něčím, čemu důvěřujeme. Dřív to bylo zejména náboženství, dnes už z velké míry právě nové „chytré“ technologie. Ale jakou má tato cesta budoucnost?
Je to příběh z budoucnosti…i když, je to vůbec zas tak vzdálená budoucnost? Ví někdo z nás, co se třeba právě teď rodí ve vývojových střediscích v různých částech světa? A kdy budeme nadšeni z těchto dalších technologických zázraků, budeme si je hromadně pořizovat a pochvalovat si jejich užitečnost? Je to vážně tak nereálné?
Kniha se lehce a dobře čte. I když je poměrně silná, díky krátkým kapitolám a rychle ubíhajícím ději ji netrvá dlouho přečíst. Docela zajímavé pro mě byly i narážky na Orwellův román 1984, které se v knize vyskytly nejedenkrát (zřejmě je autor jeho fanda a obdivovatel).

„Už několik let se podivuju nad tím, jak spolu lidé sedí ve vlaku nebo na lavičce v parku, někdy se jdou i projít a přitom zírají na své displeje, místo aby spolu hovořili. Chytrý telefon se tak nějak vtlačil mezi nás. Zrcátko jde ještě o kousek dál. Cpe se nám do myšlenek, bere nám rozhodnutí, více či méně subtilně ovlivňuje, co cítíme, co chceme, a konečně také, co děláme.“

„To, co jsme Zrcátkem stvořili, je možná horší než terminátor…. Ano? Ale co to má být? …Falešní přátelé.“

vipera
06.01.2021 4 z 5

Poutavé varování od člověka, který ví, o čem píše.

olle3
27.10.2020 4 z 5

Verdikt: Škoda, že se knihy od německých spisovatelů tolik nepřekládají. Něco mi říká, že se tento stane mým oblíbeným a že mi tři knihy přeložené – ze třiceti vydaných – stačit nebudou.

Erlif
13.10.2020 5 z 5

Zrcátko bylo velice příjemné překvapení. Hezky se to četlo, děj byl taky napínavý, i když někdy úsměvný, ale téhle knize to neškodilo :) Místy byla kniha i lehce brutální, překvapivá. Krátké kapitoly, krátké věty. Sice více dějových linek, ale neztrácela jsem se.
Autor tu dokonale vystihuje lidskou povahu. Lidé jsou jako ovce a jsou velkou hnací silou, která nemá hranic... Nástroj který může pomoct a možná i "pomáhá", ale nakonec se otočí proti stvořiteli a nadělá pěknou paseku...
Děsivé je snad už jen to, že tohle by jednou opravdu nastat mohlo...

mira399
11.09.2020 4 z 5

Četlo se to dobře. Nic z čeho by se jeden posadil na zadek, ale myšlenka dobrá. A když nad příběhem tak přemýšlím, nerada bych se dožila toho, že se děj stane, nebo hodně přiblíží skutečnosti. Zrcátko bych si tedy rozhodně nekoupila, podobný odpor mám už i k rádoby chytrým hodinkám a podobným inštrumentům, díky kterým si akorát připadám blbější než jsem :-)

alfons9315
31.08.2020

Velmi jednoduchá kniha, už po přečtení informací z obálky dostane člověk velmi dobrou představu o čem bude a nebude z této představy vychýlen až do konce knihy. Čte se rychle, kvůli krátkým jednoduchým větám. Konec knihy, ale musím pochválit, děj vygradoval dál než jsem si prvně představil a díky tomu je závěr velmi povedený.
Obecně bych doporučil tuto knihu všem lidem, kteří holdují jakékoliv technologické novice doby, včetně mě. Donutí člověka se zamyslet nad tím, jak moc ho okolní stroje ovlivňují.

rajcatko
04.03.2020 1 z 5

Krátké věty, krátké kapitoly, četlo se to rychle, což je dobře, protože mě to vůbec nebavilo. Postavy se nijak nevyvíjejí, na rozdíl od děje, který se naopak vyvíjí, ale bohužel dost předvídatelným směrem. Shrnuto podtrženo, znám mnohem lepší dystopie.

broskev28
03.02.2020 5 z 5

Fakt dost dobrý, od začátku, včetně epilogu (jak uvěřitelné), až po doslov!
Kniha působí objemně, ale není to tak zlé, obsahuje totiž hodně dialogů a řádkování je méně husté, než bývá zvykem. K tomu přidejte děj, který opravdu odsejpá, a máte jasno. Nejhorší je ovšem představa, že tohle všechno není vůbec nereálné - skvěle to vystihuje komentář Kirrie.

"Už od prvních let dvacátého prvního století máme problém, že informace, které denně přijímáme, jsou pořád monopolizovanější a individualizovanější. Vezmi si například Google. Výsledky, které ti ten vyhledávač nabídne, se ti jeví neutrální a nezávislé. Ve skutečnosti jsou ale optimalizovány podle tvých - domnělých - potřeb a potřeb reklamního průmyslu. Když si patřičně nenastavíš svůj prohlížeč, tak vždycky uvidíš jen to, co se hodí ke tvým zálibám a sklonům, tvému bydlišti, věku, pohlaví a tak dále. Předestře se ti zdánlivý svět a ty vidíš už jen to, o čem si Google myslí, že vidět chceš. Potvrdí se ti tvůj předpojatý názor a všechno, co by tě mohlo přivést na nové myšlenky, se potlačí. Říká se tomu informační bublina."

aginecka
27.01.2020 3 z 5

Souhlasím, pro někoho, kdo k dystopiím ještě moc nepřičuchl, to může být jízda. Děj má spád, hrdina je celkem originální, autorova vize reálná. Jediný problém je v tom, že lidstvo pod nadvládou AI už je dost ohrané...

Roscata
05.01.2020 5 z 5

Co je to Zrcátko? Děsivý obraz reálně blízké budoucnosti. Poutavě napsané varování o nadměrné důvěře, kterou vkládáme do informačních technologií. Karl Olsberg krásné ukázal jak lehce dokážeme zapomenout na okolní svět a necháme se pohltit tím virtuálním. Zapomínáme, že to co vidíme na sítích je často jen přetvářka a klam.
Kniha je napsaná velmi poutavě a autor ví o čem píše. Ještě aby ne, když má doktorát z umělé inteligence. Ale i postavy jsou zajímavé a i když nejsou nijak podrobně rozebírány, mají každá svou zajímavou osobnost. Navíc naivita některých mi opravdu připomínala reálné lidi. Zkrátka a dobře, u čtení Zrcátka vám dojde že u informačních technologií platí to samé jako u ohně - dobrý sluha, ale špatný pán.

petr_
02.01.2020 odpad!

Příliš předvídatelný děj, který po chvíli přestane bavit. Nedočetl jsem to.

evik_svistik
26.12.2019 5 z 5

Velmi dobře a čtivě napsané, téma rozhodně ne sci-fi, ale docela dobře možná blízká realita. Není na škodu, když se zamyslíme, jaký vliv na nás má technika a zda mi ovládáme ji nebo ona nás...

Julinka679
19.09.2019 4 z 5

Knihu Zrcátko bych neoznačovala jako sci-fi, přece jen to vůbec není nereálné.
Jedná se o zajímavý mystery thriller, který se četl dobře a hlavně rychle. "Hlavní" postavy se mi z většiny zamlouvaly i když se nejednalo jen o kladné hrdiny.
Za mě spíše příběh pro mládež, kterým to dokáže dát víc než si momentálně myslí. Kniha je dobrým způsobem a varováním před chováním a používáním informačních technologií.
Doufejme, že se tato kniha nestane realitou.
Hodnotím 4* a pravděpodobně se ke knize v budoucnu vrátím :-)

monci6485
07.09.2019 3 z 5

Čtení pro puberťáky, avšak velmi poučné. Hlavně pro lidi, co na sociálních sítích sdílí každé ho*no.

AjťačkaTýnka
02.09.2019 4 z 5

Kniha skvěle doplnila můj seriálový maraton Black Mirror.
Děj odsýpal, příběh perfektně ubíhal. Velmi se mi líbilo prolínání dějových linek několika hrdinů. Oceňuji také poznámky pod čarou k použitým zkratkám - já tedy všechny znala, nicméně jsem uvažovala, jak by mi to pomohlo, kdybych byla mladší a neměla o AFK nebo BTW ani ponětí :-)
Autor opravdu pěkně promakal svůj svět technologií a zobrazil, jak lehké je zmanipulovat lidi.
Dost mi však vadily počeštěné výrazy - kdyby nechali originální názvosloví (Mirror, tedy před vším jen mi-), četlo by se mnohem lépe.
Dávám 4/5.

terinkha
13.08.2019 4 z 5

A připadá vám ta kniha jako tak velký scifi? Mně totiž ani ne. Technologie se vyvíjejí a kdo ví, kam to povede.
Začátek trochu těžkopádný, ale pak to získalo drive a já četla jako o život. A děsí mě, jestli jsou mezi námi fakt tací, kteří slepě poslouchají (jakéhokoliv) našeptávače.
Jen se nějak neztotožňuju s tím názvem - zrcátko, zrsíť, zrklips...Je to na můj vkus trochu infantilní.
S odřenýma ušima 4 hvězdy ;-)

pavlina4729
31.07.2019 5 z 5

Skvěle napsané a trochu děsivé, jak technologie ovládá život lidstva. A varování, jak špatně to může dopadnout.