Žraloci a malé ryby

Světově proslulý román z prostředí bojů ve vodách Atlantiku během druhé světové války je příběhem několika mladých příslušníků německého námořnictva, kterým válečná mašinérie vyměřila krutý a krátký život, v němž jsou nuceni se projevit v celé své lidské nahotě.

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/245640/zraloci-a-male-ryby-245640.jpg 4.6101
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Naše vojsko

Haie und kleine Fische, 1956

Kniha Žraloci a malé ryby

Ava365
11.12.2019

Skvělá válečná kniha popisující život námořníků na bojové ponorce.

ArwenAragorn
13.06.2019

Skvěle popsáno, silný příběh. Výborný válečný román.

Guzzi
27.03.2018

Naprostý souhlas s "1amu", mám ji rovněž v knihovně hned vedle Krutého moře, akorát z druhé strany mám ještě Konvoj do Murmanska :)

1amu
27.03.2018

Mám ji v knihovně hned vedle Krutého moře (umocněného ještě nezapomenutelným filmem). Precizní pohled na život mladých lidí, které osud poslal bojovat a žít v "uzavřené konzervě". Měl jsem možnost hodinové prohlídky U-Bootu v přístavu města Bremerhaven. Teprve tam dole si člověk pokládá otázku- nezešílel bych ? Všechno vypočítáno prostorově na centimetry a ty ještě námořníkům ubírali. Žádné soukromí, a co jídlo ? (Víme, že Němci zrovna vařit neumějí). Jedno WC pro 40 lidí ! A teď chlapci bojujte za "fírera" a Říši ! Kniha je mistrovsky napsaná, hlavně s perfektní znalostí prostředí- děj už šel autorovi nejspíše sám od ruky.

kalache
02.03.2018

...do tanku a do ponorky bych nikdy nevlez...

gersie
07.01.2017

Velice dobře napsaná kniha. Myslím , že by si ji měl přečíst každý, aby si uvědomil jak dobře se máme a jak špatně se mohou mít lidé , kteří se stanou obětí nesmyslných rozhodnutí mocných. Válečná kniha , která ukazuje pro nás neobvyklý pohled ze strany Německých vojáků bojujících za vůdce a svou vlast a posléze o přežití. Ukazuje lidské povahy , které válka ještě více zdůrazní. Přesně popisuje jak statečné a obětavé chování obyčejných vojáků , tak panovačné , ziskuchtivé a vypočítavé chování vysokých velitelů, kteří ani nemají tušení čím obyčejní lidé za války procházejí.
Náramně zachycené lidské charaktery a přesně barvitě popsané nejdrsnější scény z boje jsou naprosto sugestivní a čtenáře vtáhnou přímo do děje. Myslím , že každý musí ještě dlouho po přečtení tak zdařilého díla přemýšlet nad hlubokým posláním vysloveným na stránkách knihy.

achilles
13.01.2016

Nebudu hodnotit, ale komentář napíši. Je to bezduchý příběh. Válečných knih jsem četl dost a málokdy je odkládal. Autor je námořník a tudíž se zaměřil na denní život námořníků. U knížek ale očekávám i nějakou myšlenku, napětí. Čekání, kdy se někde objeví mina, není příliš poutavé. Možná ve filmu.

hanes1954
29.12.2015

Neskutečně silný příběh mladých německých námořníků v 2.světové válce,všem vřele doporučuji k přečtení!