Zpěv vzdálené Země

Země a celá Sluneční soustava hyne v pekelných plamenech rozpoutaných ve chvíli, kdy se Slunce proměnilo v novu. Lidé však byli připraveni a rozlétli se ve skořápkách kosmických lodí hledat nové domovy. Poslední odstartoval Magellan mířící na planetu Sagan 2. Ještě před tím jej však očekává osudové mezipřistání… Román Zpěv vzdálené Země vypráví „kolonizační“ příběh: Lidé opouštějí hynoucí rodnou planetu, aby si hluboko ve vesmíru našli nový domov. Je to jedno z podařených děl velkého autora, jehož mimořádné příběhy doslova utvářely dějiny sci-fi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/8783/zpev-vzdalene-zeme-8783.jpg 4111
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Baronet, Knižní klub

The Songs of Distant Earth, 1986

Kniha Zpěv vzdálené Země

VincentHS
15.06.2020

Velmi pěkné dílko od mistra A. C. Clarka. Myslím, že jednou z inspirací pro tuto knížku mu byly objevitelské cesty Jamese Cooka a jeho následovníků, za což dávám knížce jako další plus, protože "Čtyři kapitáni" a další knihy o mořeplavcích byly na základní škole mezi mými velmi oblíbenými. Myšlenka střetu více a méně technicky rozvinuté lidské civilizace je velmi zajímavá. Z historie víme, že objevitelé s sebou přinášeli spíše zkázu než pokrok. Nesnadné je tedy hledání hranice, kdy je ještě pro tu méně rozvinutou část prospěšná, a kdy už spíše škodí.
Jak už je u ACC zvykem, po věděcké stránce působí pro laika román naprosto věrohodně.

Rav3n
12.05.2020

Četla jsem ji dobře před patnácti lety a naprosto přesně si pamatuji ten hluboký zármutek při opouštění hroutící se Sluneční soustavy.
Velmi silný příběh a jedna z nejzásadnějších knih o destrukci naší soustavy. Další dějová linie je velmi zajímavá svou vlastní mytologií a společenským uspořádáním.
Byť zde není v červených číslech, pro mne má hodnotu tisíce hvězd.

LadyKopřivA
25.09.2019

První kniha od A. C. Clarka, kterou jsem přečetla - a na další se chystám. Můj celkový dojem z knížky je nanejvýš příznivý. Příběh má příjemné tempo, drží se sci-fi obrazů z vědeckého hlediska opodstatněných, charaktery postav jsou zajímavé a bavilo mě sledovat, co lidé v příběhu zažívají.

V knížce, ač není rozsáhlá, je poměrně hodně momentů, které čtenáře dovedou k zamyšlení, a to jak nad lidmi a jejich osudy, nad obecnými otázkami filozofické podstaty, ale i nad tím, co by mohlo být, kdyby... Mohou lidé přirozeně vytvořit společenství značně jiné podoby, než jakou dnes ze Země známe? Jak moc by mohla být odlišná kultura lidské kolonie, která se bude vyvíjet hodně dlouho samostatně? Vytvoří jiný svět - a co zůstane, co je lidská přirozenost? Ergo, zajímavá knížka, a přestože je autor místy maličko - a teď skalní fanoušci prominou! - sucharský, vynahrazuje to jinde vtipem a velikou fantazií. A taky umí vykouzlit momenty vpravdě romantické. Překlad je fajn, prostředí kolonie je působivě vykresleno a na čtenáře tam čeká nejedno překvapení.

A nakonec se neubráním poznamenat, nad čím jsem při čtení dumala - proč vodu mrazili už na planetě, nebylo by snažší transportovat ji v tekutém stavu, načež by na oběžné dráze zmrzla? Odpařila by se snad při transportu? A led ne? Je snad rozdíl mezi ledem zmrazeným na povrchu a ledem vzniklým ve vesmíru? Doteď nevím, ale bavilo mě nad tím přemýšlet!

macekbenda
06.01.2019

Inspirací pro četbu této knihy, bylo pro mě album hudebníka Mika Oldfielda ( The Songs of Distant Earth). Kniha se čte opravdu velmi dobře, jak již zmiňují recenzenti přede mnou. Pro mě jedna z nejlepších science fiction knížek.

Marryzlis
30.10.2018

První moje kniha od Clarka, rozhodně ne poslední. Přečetla jsem jedním dechem.

sgjoli
26.10.2018

Na této knize se mi moc líbilo, že i když se odehrává v daleké budoucnosti a na vzdálené planetě, lidé stále zůstávají lidmi a ty lidské vztahy stále hrají významnou roli. Bez ohledu na čas a místo. A Clarke to zobrazuje naprosto mistrovsky.

Marůš13
02.09.2017

Je to moje první knížka od Clarka, kterou jsem přečetla, a určitě to není poslední! A to že používá v knize realistickou techniku budoucnosti mě ještě více zaujalo. Už úvodní text a autorova poznámka ukazují na kvalitu autorova psaní. Příběh lodi Magellanu mi určitě zůstane v paměti jako skvělé science fiction dílo.

Petroff
30.08.2017

Velmi příjemná, vcelku dost oddychová, idealizovaná knížka o kolonizaci vzdálených planet, lehce naťukávající možný kontakt s mimozemským životem - a dost možná i inteligencí... Je tu zmíněno pár prima věcí, které by mohly pomoci se našim potomkům odprostit od dědictví toho nejhoršího, co listvo na Zemi stihlo posrat. Politika a vláda jako služba - jen pro ty, kteří se o moc neucházejí a kteří ji nechtějí. Odproštění se od náboženství i víry...