Zostať nažive a iné texty

Mŕtvy básnik nepíše. Preto je dôležité zostať nažive. Zbierka esejí a článkov popredného súčasného francúzskeho básnika a prozaika Michela Houellebecqa ponúka autorov chladný, často zábavný, vždy prenikavý pohľad na aspekty modernity. Poslaním človeka je zostať nažive. Bez strachu z prázdna samoty či z hrozných právd, ktoré mu odhalí triezvy pohľad na svet. Texty tejto knižky vychádzali v deväťdesiatych rokoch a Houellebecq v nich píše o témach, ktoré v danom čase rezonovali vo Francúzsku a prestupujú aj do jeho prozaických textov. Houellebecq sa tu venuje architektúre, nemému filmu, hromadnému sťahovaniu nemeckých dôchodcov, ostrej kritike Jacquesa Préverta a iným fenoménom....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193987/zostat-nazive-a-ine-texty-pyO-193987.jpg 47
Literatura světová, Fejetony, eseje
Vydáno, Inaque

Kniha Zostať nažive a iné texty

ravenrain
12.05.2018

Vytvorte v sebe hlboký odpor voči životu. Ten odpor je nevyhnutný pri akejkoľvek skutočnej umeleckej tvorbe. Je pravda, že niekedy sa vám život bude zdať ako neprístojná skúsenosť. Od odporu sa však nesmiete vzdialiť, musíte ho mať poruke - aj v prípade, ak ho nehodláte prejaviť.

Nepodliehajte pocitu, že musíte vymyslieť novú formu. Nové formy sa objavujú veľmi zriedka. Raz za storočie, aj to je veľa. A navyše s nimi neprichádzajú často ani veľkí básnici. Poézia nie je prácou s jazykom; nie zásadne. Za slová zodpovedá celá spoločnosť.

Poézia sa v skutočnosti nachádza na okraji artikulovaného jazyka.

Mŕtvy básnik nepíše, preto je dôležité zostať nažive.

Básnik je posvätným parazitom.

Nemajte strach zo šťastia; neexistuje.

Rešpektujte filozofov; nenapodobňujte ich; vaša cesta je, bohužiaľ, inde. Je neoddeliteľná od neurózy. Básnická a neurotická skúsenosť sú dvomi cestami, ktoré sa križujú, prepletajú a na konci obyčajne stretajú, a básnické črevo sa rozpustí v krvavom prílive neurózy. Ale nemáte na výber. Iná cesta neexistuje.

Každá spoločnosť má slabé miesta, rany. Položte prst na jednu z nich a silno pritlačte.
Rýpte sa v témach, o ktorých nikto nič nechce ani počuť. Hovorte o odvrátenej strane. Zaoberajte sa chorobou, agóniou, škaredosťou. Hovorte o smrti a o zabudnutí. O žiarlivosti, ľahostajnosti, frustrácii, nedostatku lásky. Buďte odporní, budete pravdiví.

Pravda je škandalózna. Avšak bez nej nič nemá cenu. Úprimná a naivná vízia sveta je už sama osebe majstrovským dielom. V porovnaní s ňou originalita nezaváži. Nezaoberajte sa ňou. Originalita sa tak či onak zrodí z kombinácie vašich nedostatkov.

Súčasná architektúra je funkčnou architektúrou; posledné otázky estetiky, ktoré sa jej týkali, vytesnila fráza: “Funkčné je nevyhnutne krásne.” Prekvapivé je, že príroda toto tvrdenie neustále vyvracia, pričom nás podnecuje vnímať krásu ako pomstu rozumu. Prírodné štruktúry a formy sú pre oko príjemné často preto, že neslúžia ničomu, nezodpovedajú žiadnemu z kritérií viditeľnej užitočnosti.

lubica1573
26.06.2014

Práve túto knihu čítam. Zdá sa, že ide o veľmi zaujímavý pohľad autora na súčasnosť... uvidíme, čím nás kniha prekvapí.

eseje

Michel Houellebecq
francouzská, 1958

všech 9 knih autora

Kniha Zostať nažive a iné texty je v

Právě čtených3x