Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/492192/bmid_znamenita-mrtvola-x2q-492192.jpg 3 1502 464

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti. Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno. Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru. V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít. Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni? Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Fobos

Cadáver exquisito , 2017

Šajler
23.11.2023 1 z 5

Dějově to pro mě bylo slabé, v podstatě vás hned hodí tzv do vody. Popisy zpracování lidí, lovy apod. Je to šokující téma ale zpracování mi nesedělo.

Estarossa
19.11.2023 4 z 5

Tak jsem taky zkusil tuto kontroverzně přijatou knihu. Za mě to nebylo vůbec špatné, je to takový psychologický thriller, kde se dozvídáte z pohledu a myšlenek hlavního hrdiny v jakém odporném světě žije. Takže dobrodružný román zde nehledejte. Každopádně určitě souhlasím, že by knize klidně prospělo rozšíření alespoň o 100 stran pro větší dokreslení tohoto světa a ostatních postav, včetně hlavního hrdiny, kdy samotný konec je správně šokující, ale i trochu nedotažený.

Mili91
17.11.2023 2 z 5

Jako jo. Čte se to dobře. Děj odplývá a vzhledem k délce kapitol máte brzy dočteno, ale ve výsledku co z toho? Obraz dystopické společnosti, která se kvůli údajnému viru zvířat přeorijentuje na kanibalismus, nepůsobí příliš věrohodně. Hrstka normálních lidí na planetě v důsledku téhle změny spáchá sebevraždu a nebo se zblázní. Nakonec zůstanou jen sadisti a maniaci. Kniha snad neobsahovala ani jedinou kladnou postavu, ke které by čtenář přilnul. Ani k tomu hlavnímu hrdinovi ne. Už jen proto, čeho se dopustí na samém závěru knihy... Nevím. Celé to na mně působilo, jako že je autorka zapřísáhlá vegetariánka a tady chce ukázat ostatním masožroutům, jak hrozně špatně se zachází s chudáky zvířátky na jatkách. Co kdyby byli na jejich místě oni sami? Tím neříkám, že asi v něčem nemá pravdu, ale postavit na téhlé nosné myšlence tak krátký román, mi připadá jako celkem vratké rozhodnutí. Takže ne. Jednou to bohatě stačilo. Kniha putuje k dalšímu masožravci, který chce jíst více trávy. Třeba mu tahle kniha pomůže lépe překonat abstinenční příznaky po vysazení masa.

jfialova
13.11.2023

(SPOILER) Toto je kniha, která nejde podle mně ohodnotit-buď je to na plný počet, nebo odpad! Nejsem žádná citlivka, ale je to morbidní od začátku až do konce. Četla jsem hodně nechutných detektivek, se kterými se v posledních letech roztrhl pytel, ale žádná mi nějak zvlášť neutkvěla v paměti, protože to byl prostě brak. Tady sama nevím. Určitě na tuto knihu jen tak nezapomenu, proto by si zasloužila vysoké hodnocení. Krom té morbidity je tam totiž i něco navíc. Na druhou stranu celkový rámec dystopického světa je nedotažený, a to tak, že mi to při čtení vadilo. Virus, co zabíjí všechna zvířata napříč živočišnou říší? To snad ne (a to nejsem žádný expert, aby mi to přišlo přitažené za vlasy). Proč to nepostihlo i lidi? Pokud ano, je stejné riziko chovat na maso lidské jedince, jako hospodářská zvířata, takže celý kanibalistický koncept ztrácí smysl. Proč nedošlo ke zužitkování mrchožroutů, když už teda představovali takový problém? Opravdu by pro celou společnost nebylo jednodušší vyrábět třeba syntetické proteiny, než čekat desítky let na to, než chovné kusy dorostou? Dalším rušivým prvkem byly divné mezilidské vztahy-proč Marcos vůbec udržoval kontakt se svojí příšernou sestrou? Čekala jsem nějaké vysvětlení, které bohužel nepřišlo. Abnormálně blízký vztah s ošetřovatelkou Marcosova otce jsem taky nějak nepochopila, stejně tak jako vztah se sekretářkou Marcosova šéfa. Přecházení mezi tykáním a vykáním v rámci jednoho rozhovoru bude spíš chyba překladatele, ale taky mě to trošku zarazilo. Hvězdy nedávám, autorku bych nezavrhovala, podle mě má potenciál.

Pine
12.11.2023 4 z 5

Jatka popsaná přesvědčivě a šefíci jednotlivých sekcí přiblíženi důvěryhodně. Co se mi protivilo nejvíc, to bylo chování Marcusovy sestry. Konec byl naprosto předvídatelný, nic jiného jsem ani nečekala, což je podezřelé - obvykle jsem vedle jako jedle.
Chytla jsem se od první kapitoly, žádné potíže s jazykem se nekonaly, vlastně jsem nebyla ani extrémně šokovaná - anotace a obálka (mimochodem fakt povedená) nedaly šanci pochybnostem, o čem kniha bude.
V komentářích zaznívá, že knize chybí děj. S tím se tedy neztotožňuji - vždyť dějem je námět. Mně nic hlubšího nechybělo. Autorka si to vybrala takhle, což plně respektuji. Způsob podání byl jasný, stručný, syrový, což k atmosféře knížky skvěle sedlo. V těch krátkých větách bylo jednoduše všechno.

jadunka
09.11.2023 2 z 5

Tohle bylo... Divné. Téma rozhodně zajímavé. Závěr za mně dost dobrý. Ale celkově to zpracování bylo naprosto příšerné. Děj minimální a do poloviny knížky je nemožné se vůbec orientovat v tom kdo je kdo..

Honey0105
04.11.2023 odpad!

Tak u téhle knihy mě neustále napadá: Co to jako bylo? (Zde to píši slušně, v hlavě to zní trochu jinak). Knihu jsem měla ve čtečce už dlouho, ale do čtení jsem se neměla. Až na základě knižní výzvy, kterou máme s kamarádkou (každý měsíc stanovíme jednu knížku, kterou musíme za daný měsíc přečíst), jsem knihu otevřela. Vůbec jsem netušila o čem má být. Dle přebalu a názvu jsem očekávala nějakou detektivku. A ty já opravdu můžu. Ale už po třetí stránce mi bylo jasné, že o detektivku tedy opravdu nepůjde. Kdyby nebyla kniha součástí výzvy, tak jí i v této chvíli odložím. Byla jsem opravdu ráda, že byl příběh krátký a dal se rychle přečíst, protože to čtení byl opravdu horor. Kniha ve mně vzbudila mnoho nepříjemných emocí. Navíc mi ani nepřišla dobře napsaná. Už při prohlídce jatek s prvním a druhým jsem velmi brzy ztratila přehled, který je který. Navíc první půlka je jen taková omáčka, aby se člověk zorientoval v tom, co se děje a teprve následně začíná příběh. Dialogy začnou existovat také až někde v půlce knihy.
Je úžasné, když kniha dokáže vzbudit emoce. Tady jsem to ale opravdu neocenila. Pokud autorka přijde s další knihou, tak jí určitě neotevřu. Ač to byl kousek neortodoxní, tak nemohu hodnotit jinak, než jako odpad.

Jarmila97
29.10.2023 3 z 5

k téhle knize bych řekla že přímo jako děj knihy mi nějak nevadil a byl zcela zajímavý Hrozně mi to připomíná knihy od Karla Čapka. co mi vážně vadí na té knize je že za prvé by potřebovala mít minimálně o 100 stran více a také více rozvinutý celý děj. co se týče konce tak ten mě docela naštval protože bych čekala trošku dohru toho konce takhle mi to přišlo spíše otevřené jako bych Očekávala ještě další díl. Takže tři hvězdy dávám za to že je dílo je velmi zkrácené ději je nerozvinutý takže se dozvídáme hrozně málo o tom všem co se tam odehrává

Dom95
29.10.2023 4 z 5

Co jsem to právě přečetl?!

Dílo mi hodně připomínalo 1984 - hlavně tím, že jde spíše o popis "jiného světa" a o příběh tolik nejde, respektive je upozaděn.
Také mi to hodně připomínalo Den Trifidů, kdy se stane něco, s čímž všichni nějak souhlasí (přijdou Trifidi/vir zabije zvířata) a my jsme již pouze postupně seznamováni s tím, jak se to stalo a co se změnilo. Trifidi měli pro mě přidanou hodnotu, kdy spousta lidí oslepne. Zde přidaná hodnota nebyla. Hlavní zápletka byla patrná již od první kapitoly, kdy byla k hrdinovi domů přivezena "samice".

Bohužel musím hvězdičku ubrat, protože poznáváme hlavního hrdinu nějakých 250 stránek a víme, jak přemýšlí a známe jeho hodnoty. Na poslední stránce knihy je z něj někdo úplně jiný... Není to tak, že bych konec nevzal. Určitě bych ho vzal, ale kdyby byl hlavní hrdina vykreslen v knize jinak. Takhle mě to nepříjemně překvapilo.

Možná si přečtu ještě někdy, abych pochytil další věci, které mi unikly, ale v nejbližších dnech na to vůbec nemám chuť. Musím se nejprve vzpamatovat :-D

ctenarTimSiFr
26.10.2023

Za dvě cesty do práce a z práce přečteno. Šokující, budící nechuť a odpor s neustálou potřebou číst dál a dál.

Evkae36
25.10.2023 1 z 5

Velmi mě zaujala obálka knihy A aniž bych si zjišťovala o čem kniha je, tak se mi dostala do ruky. No, je to asi první kniha ze které jsem skutečně na rozpacích. Přečetla jsem jí, protože jsem prostě chtěla vědět jak to celé dopadne a jestli to bude mít nějaký hlubší smysl nebo význam. přišlo mi, že autorka sází na to, že čtenář bude šokován samotný dějem, že nebude potřeba ho ničím přikrášlit. Ta strohost byla zvláštní, ale asi se do té knihy i hodila. Fakt nevím, jednu? Dvě hvězdy..? ..víc ale ne

SadUnicorn
18.10.2023 4 z 5

Je tahle kniha naprosto prvoplánově šokující? Ano.
Vzbuzuje odpor a nechuť a okrádá o víru v lidství? Ano.
Čte se neuvěřitelně rychle? Ano.
Je konec šokujcí, ale zároveň lehce předvídatelný? Ano.
Obsahuje nějaký spletitý a složitý děj? Ne.
Problém téhle knihy je ten, že provokuje základní pudy a pocity každého člověka a je tak šokující, že ve chvíli, kdy vás napadne, co by bylo v téhle situaci šokující, tak znáte děj dopředu. Celý příběh není nijak složitě vystavěn, neobsahuje mnoho postav a šel by shrnout do delší povídky. Ale je to kniha čtivá, rychle ubíhá a nezaobírá se zbytečnými detaily nebo popisy. Ano, jsou tam velmi nechutné pasáže a má zvrácený konec, takže není pro slabší povahy. Pokud ale máte rádi zvrácené antiutopické knihy a gore, tak mohu doporučit.

puczmeloun
04.10.2023 2 z 5

Já téhle knížce můžu odpustit hodně. Že je cíleně nadsazená. Že se snaží až příliš šokovat. Že jde po těch nejzákladnějších (rodičovských) citech. Že (neuspokojivě) hraje na konspirační notu. Ale že jí chybí opravdový děj, když pominu "zápletku", která se dá říct v jedné větě, to jí odpustit nemůžu. Tak se to soustředí na to, ukázat "jeden den v životě řezníka lidí", že zapomíná na chuť čtenáře i po nějakém tom výživném příběhu.

Ano, přiznávám, že jsem se po dlouhé době nechal zviklat ukázkou, kdy první stránky slibují i něco navíc, a zajímavě pojatou obálkou. Nebral jsem tak moc v potaz hodnocení předchozích čtenářů, což normálně dělám a což byla očividná chyba.

nada3314
03.10.2023 3 z 5

Tuhle knihu se zajímavou obálkou už jsem si chtěla přečíst hned, jak vyšla. Jednou jsem si ji chtěla i koupit, ale zrovna byla vyprodaná a čekalo se na dotisk. Pak jsem na ni zapomněla a dostala se ke mně sama ve formě štafety. A nakonec jsem ráda, že jsem ji dala tu přiležitost. Ikdyž stále nevím co si o knize myslet. Vůbec nevím, jak se hodnotí takto „jiné“ knihy kdyby měly svoji kategorii bylo by to asi nejlepší Ještě se mi za celou dobu, kdy hodnotím knihy nestalo, abych si nebyla tak jistá jestli se mi to líbilo nebo ne. Jestli dát 1 hvězdičku nebo 5.

Četlo se to skvěle. Stránky se otáčely samy. Ale ten příběh budu muset ještě dlouho rozdýchávat. Konec mě rozsekal na kaši.

kikoooša
01.10.2023 4 z 5

Knihu jsem začala číst, aniž bych si přečetla, o čem konkrétně je. Když nebudu hodnotit to, jak je to jako téma a celek pro mě děsivé a nechutné, musím dát 4 hvězdy, protože mě autorka vtáhla do děje. Ze začátku jsem přemýšlela, že dál číst nebudu, ale byla jsem zvědavá, kniha se četla sama a rychle. Autorka dokázala situaci popsat natolik, že jsem si ji dokázala představit a myslím, že celé to měla promyšlené. Dokonce mi přijde, že inspiraci našla v době covidové (např. Virus, mutace, ochrana deštníky=roušky, zákaz vycházení). Co se mi ale hlavně líbilo, bylo, jak popisovala a často se vracela do bývalé zoo, protože mi je vždy líto míst, která dříve žila životem a dnes chátrají. Za mě si dílo zaslouží lepší hodnocení, avšak povrchně bych dala hvězdy 2.

kayu
30.09.2023 2 z 5

Po prvotním šoku se u mě bohužel dostavilo zklamání. Kapitoly jsou poměrně krátké, díky čemuž jsem knihu přečetla velmi rychle, což ale ještě víc umocnilo můj pocit, že knize prostě něco chybí. Autorka si zvolila zajímavé téma, které určitě není pro všechny čtenáře, ale přišlo mi, že se všemu věnovala hodně povrchově. Velká část knihy je věnována popisům jatek, které mají čtenáře šokovat, ale celá kniha se na tom postavit nedá.

Samotná dějová linka není příliš zajímavá a kdybych si odmyslela to všechno okolo, tak by byla vyloženě nudná. Mnoho zdánlivě důležitých momentů nakonec ani nikam nevede. Konec mě sice překvapil, ale stejně jako zbytek knihy by si zasloužil více rozpracovat.

vera5841
30.09.2023 3 z 5

Byla jsem opravdu hodně zvědavá, jak autorka toto téma pojala. Za mě musím říct spíše zklamání. Je znát, že autorka chtěla šokovat, vyvolat pocity znechucení a možná i trochu vyzkoušet, co čtenář vydrží. Potud se jí to povedlo dokonale a zcela chápu, proč to není kniha pro každého.
Co mi ale hodně chybělo byla psychologie postav, nějaký hlubší děj nebo aspoň řešení nějakých morálních dilemat.
Zjednodušeně to byla taková exkurze na jatka, která nic navíc nenabídla.

Gordonlord
28.09.2023 odpad!

Nemám v literatuře problém s absurdním násilím. Mám problém, když je kniha o ničem.

Tady se naprosto všechno točí jen a jen kolem toho, že lidé pěstují a konzumují další lidské bytosti, k tomuto účelu chované. Autorka si zřejmě myslela, že touhle "šokantní" premisou utáhne úplně celou knihu a proto ji čtenáři cpe do ksichtu pod tlakem po celou dobu četby.

Zásadní chyba.

Všechno se tady tak sebestředně točí kolem toho, že všichni požírají lidi, až je to absurdní. O ničem jiném nikdo nemluví, o ničem jiném tu nic není. Totálně mrtvý, neživý svět knihy "Znamenitá mrtvola" má jen tohle.

Zkusme si namátkou představit, že místo lidského masa by se zde na jatkách poráželo a konzumovalo hovězí nebo vepřové maso. Jaký dojem z knihy zbyde ? Co vůbec z téhle knihy pak zbyde? - Nic !

Není tu žádný zajímavý příběh, jediná linka, která by teoreticky stála za pozornost je vztah hlavního hrdiny s konzumním kusem. Ale jinak to žádný příběh nemá. Ani zajímavé postavy. A jak hlavní, tak vedlejší načaté a nedořešené příběhové linky jsou dost odfláknuté a působí "stock" dojmem.

Premisa měla obrovský potenciál a nekonečné možnosti zajímavého rozvíjení děje, zápletek a mytologie, které čtenáře chtě nechtě budou napadat na každém řádku. Škoda že vůbec nic z toho nenapadalo autorku při psaní.

hakunamatata
28.09.2023 3 z 5

Všechna zvířata na světě chytí smrtelný virus a jsou nebezpečná pro lidi. Co to ale znamená? Přestanou jíst maso úplně? Lidé jsou odjakživa zvyklí na maso, tudíž existuje jen jediné řešení.
Kanibalismus.
Z některých se stávají chovné kusy, které jsou chovány v klecích a poté jsou odváženy na jatka, stejně jako tomu bylo dřív se zvířaty.
Někteří mají to štěstí, že stojí na druhé straně barikády a nehrozí jim smrt či odkrajování části zaživa, ale mohou si na těchto lahůdkách pochutnávat. Lidské ruce, nohy, hlavy ideálně v nejlepší kvalitě.
Co se ale stane, když pracovník na jatkách dostane jednu chovnou samici jako dárek? Najednou má doma ve stodole člověka, ne jen kus masa. A tahle žena mu může dát víc než pouhé maso a víc než je státem dovoleno.

Pro mě to byl jen příběh, který má ve čtenáři vzbudit hnus. Což se stalo. Místy byla kniha zdlouhavá, psána vcelku zvláštním stylem.

alexsmangabook
24.09.2023 4 z 5

Z IG profilu:
Tato kniha dělí čtenáře na dva tábory - Mega se líbilo a nebo vůbec. Já patřím do tábora prvního!
V první řadě musím říct, že tato kniha rozhodně není pro každého. Vyskytuje se zde násilní a vlastně vše,co si pod tímto pojmem dokážete představit a ještě hůř...
Příběh je také psán hrozně zvláštním stylem,který by někomu mohl vadit. Autorka píše například jedno slovo a tečku. Nemáme zde klasickou přímou řeč a vlastně je to takový mišmaš.
Mně to ale hrozně vyhovovalo! Nemám moc ráda dlouhé popisy, takže tohle bylo fajn.
Navíc díky tomuto stylu byla knížka čtivá a prakticky jsem ji přečetla za dva dny a to jsem ani nečetla moc.
Příběh Vás určitě šokuje,knížka možná na toto hraje, jelikož je to jejím hlavním tahákem - šokovat čtenáře morbidní scénou.
Co se týče světa v knize, je vlastně stejný jako teď ten náš,jenom ho tady máme z jiného pohledu, z pohledu zvířat,plus se nám tam přidá virus,aby už nebylo cesty zpět.
Jelikož jsem byla ve štafetě,mohla jsem číst myšlenky ostatních a oni mé. Většina poznámek byla na to, že je to naprostý hnus a atd... pochopitelně. On to hnus je,ale děje se to i teď,jenže ne nám, takže...
Naše hlavní postava : Nevím proč,ale připomínal mi hlavního hrdinu u knihy Spalovače mrtvol. Jednoduše vám nevadí,možná si ho i oblíbíte,ale pak vás jeho činy dostanou do nepříčetnosti.
Neříkám,že se zápletky nedaly odhadnout,to asi ano a svět nebyl vymyšlený na maximum,ale účelu to sloužilo.
Já si knížku "užila", byla čtivá se zvláštním stylem psaní, který mi sedl.
Rozhodně jsem takovou knihu ještě nikdy nečetla.