Znamenitá mrtvola

Znamenitá mrtvola https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/492192/bmid_znamenita-mrtvola-x2q-492192.jpg 3 1513 1513

Když Agustina Bazterrica v roce 2017 zvítězila se svojí mrazivou dystopií v prestižní literární soutěži Clarín, jistě netušila, že se děj její knihy zanedlouho částečně stane skutečností, a její román tak získá na aktuálnosti a naléhavosti. Svět se nevratně změní ve chvíli, kdy se objeví smrtící virus, který přenášejí zvířata: od divoce žijících po domácí mazlíčky, všechna musí být utracena a jejich maso už se dál nesmí jíst. Vlády čelí situaci drastickým způsobem: uzákoní chov, porážku a konzumaci lidí. Kanibalismus se stane součástí každodenní reality a společnost je rozdělena na dvě skupiny: na ty, kteří maso jedí, a ty, jejichž maso je konzumováno. Marcose Teja, provozního ředitele v mrazírnách Krieg, opustila po smrti malého synka manželka a on žije jen prací, kterou nenávidí a dál ji dělá jen proto, aby mohl svému otci trpícímu stařeckou demencí hradit pobyt v luxusním geriatrickém centru. V den, kdy dostane darem mladou ženu, „samici“ určenou na chov pro maso, se jeho mysl vydá na nebezpečnou cestu, která ho temnými zákrutami dovede až do situace, jež je těžko představitelná i pro členy společnosti tak zvrácené, jako je ta, v níž je nucen žít. Dá se vůbec hovořit o nějaké lidskosti, když musí být zemřelí zpopelněni, aby nebyli snědeni? Kým je vlastně ten druhý, jsme-li tím, co jíme?... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Fobos

Cadáver exquisito , 2017

klaraj093
07.08.2022 4 z 5

Kniha je čtivě napsána, zvládla jsem ji během odpoledne. Příběh je místy opravdu creapy, ale když vidím kam svět spěje, tak vcelku reálný..
Konec super zakončen. Bylo to popsáno tak “normálně” jak kdyby to byla pravda dnešní doby. Za mě super práce.

LadyCharlene
07.08.2022 3 z 5

Bohužel nemohu udělit vyšší hodnocení, možná tak 3 a půl... Nevím, jestli už jsem tak "rozbitá", ale kniha mi v ničem šokující, nechutná nebo nepředstavitelná nepřišla. V podstatě, to, co je v knize popisováno jako ta nejhorší zvrácenost v dějinách lidstva, je každodenní realita pro mnoho zvířat - velkochovy, pokusné laboratoře, množírny, ilegální překupníci, nebo nechvalně proslulý trh kdesi v Asii, který nám převrátil život vzhůru nohama na dva roky... Jen se to v příběhu týká lidí, a to je najednou poprask... Dokonce i ty lovy, hony, norování, pytláci, to není dystopie v nedaleké budoucnosti, to je nechutně hnusný teďko, abych citovala klasika. (Homer Simpson)
Co se týče formální stránky knihy, je příběh psaný opravdu velmi jednoduše, stroze, neosobně, občas chaoticky, neoriginálně. Příběh obsahuje několik dějových děr a je to jen povrchní popis na jatkách. Žádná hloubka. Knihu slupnete za dva dny. Na stranu druhou to je opět kniha, která se snaží šokovat, hraje na city, ale bohužel na to nemá a hlubší "zážitek" nezanechá. Ta půlhvězdička možná za ten konec, ale že bych ho nepředvídala, upřímně, já tedy předpokládala mnohem "horší konec". Naopak mi to přišlo, že se to stále vezlo v duchu povahy hlavní postavy.
Doufám, že autorka alespoň přiblížila některým hrůzy, které lidi provádí zvířatům, a že se aspoň chytnou za nos a třeba začnou jen s tou cruelty free kosmetikou a neklecovými vejci...

Baja333
06.08.2022 4 z 5

Tak tahle kniha je fakt síla..... Pro někoho s živou představivosti masakr.... Přečetla sem, ale sny jsem hezké neměla....

Ovar
06.08.2022 5 z 5

Fikce pro člověka.
Realita pro zvířata.
Snad to někoho donutí se zamyslet.

Ashi
06.08.2022 4 z 5

Knihu jsem přečetla za chvilku, celou v kuse.
Poměrně špatně se mi četl přítomný čas, bylo to pro mě rušivé, ale je fakt, že na tento typ příběhu se hodil.
Bude to znít blbě, ale přišlo mi to málo detailní, takhle to bylo popsáno, tak "normálně", že mi to ani až tak děsivé nepřišlo.
Věřila bych tomu, že to takhle může fungovat.
Závěr byl překvapivý, ale, když se nad tím důkladně zamyslím, tak vlastně geniální. Rozhodnutí hlavního hrdiny dává 100% smysl.

Kacka999
06.08.2022 5 z 5

Kniha mi byla doporučena se slovy, že je fakt skvělá. Skvělá opravdu byla, ačkoliv se těmto tématům spíše vyhýbám, protože se mi z nich dělá nevolno. Každopádně je to hodně moc dobře napsané a rozhodně doporučuji si přečíst.

nela3812
06.08.2022 4 z 5

Tato kniha je jednohubka. Nevěřila bych, že tento popis někdy nějaká kniha téměř doslova splní, ale je to tak. Bohužel je to však v tomto případě lehce morbidní záležitost.

Příběh má neuvěřitelnou hloubku, co se tématu týče. A z psychologického hlediska je to neskutečná bomba. Celý proces a mindset všech aktérů je naprosto zvrácený a děsivý. Autorka nevynechá jediný detail z celého procesu. Je až děsivé, jak detailně a chladně vše dokázala popsat. Už jen z toho neskutečně mrazí.

Čtení jsem si užila (pokud lze v tomto případě vůbec takové slovo použít), ale příběh postrádá gradaci, napětí a zvraty. Čte se to opravdu velmi rychle - námět je zajímavý, kapitoly krátké a věcné. Ale chybí tomu něco, u čeho si řeknete "wau, to jsem nečekal/a", a naprosto vám to vyrazí dech.

Jedině konci lze připsat takový efekt. Konec je překvapivý, ale s ohledem na děj těsně před uzavřením příběhu jsem čekala něco jiného a na můj vkus je to až moc velký happyend, který se tam nehodí.(Nebojte, není to spoiler, ale moje mysl by napsala tomuto zvrácenému příběhu jiný konec, ktery by neměl ani špetku růžové)

I přes nižší hodnocení (3,5/5 ⭐️) vám však knihu opravdu doporučuji. Zpracování námětu je naprosto geniální. Tuhle jednohubku na sobotní večer prostě musíte ochutnat!

Habana
05.08.2022 2 z 5

Marcos Teja, hlavní protagonista Znamenité mrtvoly nás zavede do světa, kde záhadný virus vyřadil z jídelníčku maso zvířat. Lidé jsou vynalézavý a umí si poradit… a copak je to za život bez jitrnic, bůčku nebo knedla, vepřa, zela? (rozuměj máme to rádi hezky česky)
Dystopická novela poukazuje na lidstvo jako na stádo bezcitných a hloupých ovcí, jenž poslouchá, neptá se a nepochybuje. A proč se ptát, kdy vláda ví vše? Mají tolik odborníků a lékařů… Bohužel plytké a nevěrohodné dialogy či přehnané chování postav stahují děsivost příběhu, kde lidé jí lidi.
Čtenář nemá šanci si oblíbit postavu ani na straně pojídače nebo na straně pojídaného. Odehrávající hrůzy jsou chrleny bez přestávky - příprava masa a chod mrazíren je psán jako manuál (naporcuj si svého člověka) bez emocí. Je to škoda neboť pohnutí a pocitů může kniha vyvolat mnoho. Nakonec čtenář může být k titulu stejně chladný a strohý jako on k němu.
Znamenitá mrtvola je jen připravené jeviště a kulisy, ale bez herců, kteří by dílu vdechli život. I přesto se jedná o kruté a syrové čtení a jistou pachuť na jazyku zanechá.

● rychlý děj
● kulervoucí konec
● detailní přiblížení alternativní potravy pro lidstvo

○plytké dialogy
○ postavy nemaji propracovaný charakter
○ myšlenka není plynule zapracovaná do díla

TerkaM
05.08.2022 5 z 5

Syrová kniha, u které si člověk uvědomí, že k tomu, aby se ze světa stalo tohle, nechybí obrovský mílový krok, ale jen malý krůček... jakože fakt bych řekla, že svět v nesprávných rukou by se do tohohle mohl dopracovat. Já ji měla přečtenou za jeden den, ač téma, které není úplně příjemné, tak ho autorka dokázala napsat takovou formou, že jsem prostě nedokázala přestat číst. Za mě doporučuji!

vlkove
05.08.2022 4 z 5

Tohle není žádná YA dystopická kniha. Jedná se o drsné, naturalistické a pro slabé povahy nevhodné čtení.
Kniha obsahuje scény z jatek, laboratoře a chovu kusů (lidí) určených k porážce.
Kniha není uceleným příběhem, ale spíše popisem nastalé situace.
Jelikož se pohybuji v zemědělské sféře, tak žasnu nad přesným popisem chovu lidí, který připomínal podmínky chovu hospodářských jatečných zvířat.

Totální ztráta lidskosti.

POZOR: obsahuje násilí na lidech a násilí pováděné na zvířatech, NENÍ VHODNÉ PRO SLABÉ POVAHY

Slůník
05.08.2022 4 z 5

Nejhorší je, že takový svět by byl docela dobře možný.

AlbionFoxyFox
05.08.2022 5 z 5

Tak toto byla jízda, kniha na kterou jsem se moc těšila a rozhodně jsem dostala víc, než jsem čekala. Nemít malé dítě, knihu přečtu za odpoledne, takto jsem na to potřebovala odpoledne a druhý den ráno. Nešla odložit. Krutost byla ještě umocněna hodně strohým, neosobním stylem psaní. Nejvíce děsivé a znepokojivé však bylo, že kdyby kniha stejným způsobem pojednávala o těch tzv. hospodářských zvířatech, která jsou společností dána jako jedlá, jednalo by se o běžný text a popisované situace by s nikým moc nedělaly. Doufám, že si knihu přečte co nejvíce lidí, co nejvíce z nich se nad ní zamyslí a možná něco změní... Kéž by :)
(Jinak docela vtipné mi přišlo nošení deštníku jako ochrana před virem, něco mi to připomínalo )

ElikaBendova
04.08.2022 5 z 5

Tuhle knihu jsem zbourala za 2,5 hodiny. *****

Špekyn
04.08.2022 4 z 5

Když jsem poprvé uviděla tuhle knihu a přečetla si anotaci a recenzi, řekla jsem si, fuj, to je hnus, to číst nebudu. Postupně, jak recenzí během pár dní přibývalo, mi to ale nedalo a začala jsem přečtení této knihy brát jako takový "must have". Jednak kvůli rozšíření obzorů, jednak kvůli současnému trendu, a také kvůli potenciálu, který kniha vzhledem k tématu má. Myslím, že bude námětem mnoha diskuzí.
Obálka je fantastická. Je tak odporná, až je nechutně dokonalá.
Styl je strohý, popisný, bez emocí.
Označování hlavní postavy jako "on" je divné a než si zvyknete na tento styl psaní, nevíte, o kom je zrovna řeč, zejména pokud je ve scéně více lidí. I z toho důvodu není hlavní hrdina příliš sympatický. V druhé půlce se pak charakterově trochu promění.
Téma je drsné, hnusné, zarážející, nutící k zamyšlení. Při čtení si člověk nesmí scény přiliš představovat. Okrajové zmínky o demagogizaci - např. zvířecí virus, deštníky proti ptákům atd. - ještě více nutí k uvažování nad fungováním dnešní společnosti. Konec je brutální konec, i když ne úplně nečekaný.
Některé věci jsou poněkud nedotažené -zákaz nočního vycházení?, mléčné výrobky?, menstruace u samic?
Ale každopádně je téma dobře a někde až do detailů zpracované (zpracování masa, kůže, obětování, černý trh, pohřby...). Za to 4.

MamaKnihomolka
04.08.2022 3 z 5

Dystopie, na kterou jsem nemohla přestat myslet už od té doby, co se o ní začalo mluvit a byl spuštěn předprodej.
Ten námět! Ta obálka! Ta myšlenka, která nikoho nenechá chladným! Takovou knihu jsem musela mít!
•••
Zvířata jsou vymýcena díky viru, který je smrtelným pro lidi. A co udělají lidi? Najdou si způsob, jak si obstarat maso. Jiné lidi, ke kterým se jako ke zvířatům chovají – kusy/maso/samci/samice jinak je nenazývají. Slovo jako kanibalismus je zakázané a večer je zákaz vycházení.
Marcos Teja je pravá ruka ředitele mrazíren. Svou práci nenávidí. Drží hubu a krok, jen kvůli nákladné hospitalizaci svého otce s demencí v domově důchodců. Jeho život je na kousky a potom co jako dárek dostane prvotřídní samici se mu zkomplikuje ještě víc.
•••
Začátek se přiznám, že mě šokoval a vůbec jsem nevěděla jestli budu pokračovat ve čtení dál. Jste totiž doslova vhozeni přímo do mrazírny a prostředí jatek. Postupně se ale příběh docela rozvíjel a mě zajímalo co bude dál.
Celá kniha je psaná dost podivně. Tak nějak stroze, chladně, bez citu, odtažitě a člověk si na to těžko zvyká.
Autorka skvěle popsala svět, ve kterém se příběh odehrává. Je vážně uvěřitelný a v takovém světě by vážně nikdo žít nechtěl. Škoda, že postavy jsou dost jednotvárné a chladné. Ale možná to byl účel, aby vynikl pokřivený svět?
•••
Věřím, že nejsem jediná kdo má z knihy smíšené pocity. Upozorňuji, že není pro každého! Detaily autorka vážně nešetřila.
Na jednu stranu skvělý námět, nápad. Na druhou dost zvrácené, ale člověk se zase trošku zamyslí.
Dokážu si představit delší knihu a více se dozvědět o světě, ve kterém nežijí zvířata a lidé si jsou vlastní potravou. Informace o novém světě jsou dost osekané a člověk chce vědět víc. Tohle je velká škoda, autorka z toho mohla vytřískat víc.

GalaxyR
01.08.2022 3 z 5

Tak těchto 3 a půl hodiny čtení si vysloužilo 3 a půl hvězdy. Na víc se nezmůžu.
Může z vás kniha udělat vegetariána? Ano. Alespoň u mě a minimálně na měsíc.
Argentinská autorka skvěle popisuje zvěrstva, o kterých se lidem (snad) v této době ani nezdá. Chov lidí na porážku, znásilňování, lov těhotných žen, hromadný masakr, pojídání novorozeňat nebo ... scéna se štěňaty. U většiny jsem měla podivný pocit v žaludku, u posledního se mi chtělo plakat.
Zprávu jsem přijala, není nic nového, že vláda manipuluje společností nebo že se uchyluje ke lžím, aby světem pohnula ke svému obrazu. Je jasné, že se svět a lidstvo pomalu ale jistě řítí do záhuby. Něčeho takového se ale dožít nechci. ‼️
Co se mi tedy příčilo byl styl psaní. U něčeho takového člověk raději emoce necítí, přesto jsem se vůbec nebyla schopná do příběhu vžít. Popis děje byl strohý a jednoznačný, na mě příliš jednoduchý, přesto jsem schopná pochopit důvod, když píšete dystopickou povídku s tak děsivým tématem. K hlavní postavě jsem si nevytvořila absolutně žádný vztah, což je ke konci vlastně dobře. ‍️

rode
01.08.2022 5 z 5

Tejo přemýšlí nad lidskostí a v podstatě odsuzuje vraždění a pojídání lidí, jenže žije ve společnosti, která tohle všechno považuje za normální... Z hlavního hrdiny vyzařuje hodně smutku a jeho vyrovnávání se se svým životem ve společnosti, kterou opovrhuje... Trochu mi tato kniha připomíná román 1984, kdy sice není tolik popisována ideologie zaštiťující všeobecné dobro, ale jsou zde drobnosti, které na vládu odkazují a zároveň je zde ukázáno, že hlavní hrdina propagandistickým řečem o viru nevěří a všechno co se ve světě děje je jen z důvodu snížení populace a ovládání obyvatelstva.

Kniha pro mě měla nečekaný závěr a určitě bych ji doporučila všem, které upoutal román 1984 a zároveň jsou fanoušky mrazivých dystopií. Je však třeba si trochu obrnit nervy, jelikož je v knize popisováno porcování lidí a další věci, které nejsou pro slabé povahy.

TVer
01.08.2022 4 z 5

Úpřimně si nejsem jistá, co si o téhle knize myslet. Byla nechutná, zvrácená a velice znepokojující. Asi bylo fajn si to přečíst, ale bylo to někdy trochu moc. Každopádně si myslím, že nebyla dostatečně dlouhá, ráda bych si přečetla trochu víc informací o "novém světě", zejména proč byl dán zákaz vycházení, jak se ze začátku rozhodlo, jací lidé se budou jíst a jací ne atd..

Arkagas
31.07.2022 4 z 5

Nejvíce šokující kniha tohoto léta. Téma kanibalismu v syrové formě, kdy se autorka s ničím nemazlila a jatka, kde se poráží chované kusy vykreslila pěkně do detailu, včetně samotné porážky, koželužny, chladíren, ale i samotného chovu jako takového, kdy jsou chovným kusům vytrhávány hlasivky, aby nedělaly hluk. Přijde Vám to nechutné? A jíte maso? Zvířata jsou až na ty hlasivky zpracovávána stejně a ne nadarmo se říká maso jako maso. Do téhle dystopie samozřejmě muselo přijít něco navíc a to je černý obchod s bílým masem a odpadlíci, kteří požírají mršiny. Cítila jsem znechucení při čtení téhle knihy? Ne. Ale ta myšlenka, že se musíte bát o život, aby Vás někdo na ulici netrefil a nesnědl je hodně znepokojující. A celé to naráží na to, jak se jako lidstvo chováme. Takže suma sumárum, chápu, že tahle kniha není pro slabé žaludky a mnoho lidí z ní bude znechucených, ale za mě je to dystopie, která se neskutečně povedla a cenu Clarín za horor fiction si rozhodně zaslouží. A smekám za ukončení příběhu, protože jsem čekala cokoliv, ale tohle ne.
Moje hodnocení: 9/10 - mohla by být delší, jinak nemám co vytknout.

barbora3631
31.07.2022 5 z 5

Keď som to dočítala ostala som mrkať zmätene na poďakovanie. Ta kniha je bahno, odpad, hnus - ale to je účelové. Distopický svet ktorý, autorka vystavala sa zakladá na predpoklade, že by naša civilizácia padla na ľudskom egu. Ukazuje nám aké sú naše presvedčenia, normy, kultúry ovplyvniteľné a ako sme schopní prekrúcať si realitu pre komfort určitých skupín. Kniha to ale podáva obscénne, bizarne. Dáva do pomeru človeka ako schránku a človeka ako komplexnú bytosť. Plus je to vyburcovane do absolútneho extrému. V takom svete žiť nechcete, a cely čas ste vlastne radi, že to čo čítate je vymyslené. Kniha je skvela, ale nie je pre každého.