Zmrtvýchvstání

Zmrtvýchvstání https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272284/mid_zmrtvychvstani-Nqx-272284.jpg 4 192 58

Víš, milý čtenáři, co je to zrada a jak podle se někdy může zachovat druh ve zbrani? Vždyť i ostřílený hraničář a zkušený traper ve službách Kožešinové společnosti Skalnatých hor H U G H G L A S S zjišťuje krátce poté, co byl na lovu napaden rozzuřenou medvědicí, že mušketýrské heslo „Všichni za jednoho“ nemusí na americkém Západě v roce 1823 nutně platit. Těžce raněného zbaběle opustí dva členové výpravy, kteří ho měli chránit. S nicotným zbytkem výbavy, o nějž už tito zrádci neměli zájem, se pak zubožený Hugh plazí stovky mil čarokrásnou, byť chladně netečnou panenskou přírodou poháněn vidinou, že musí přežít, aby se pomstil. Vyprávění o nezdolné síle vůle, zasazené na území dnešního Wyomingu, Montany, obou Dakot a Nebrasky, přináší vedle úchvatných scenerií, zálesáckých receptů, krutých střetů s indiány i okamžiků bezmoci rovněž existenciální rovinu, poměřující lidské pohnutky ve světle věčnosti. Románová verze jedné z nejdramatičtějších legend z časů objevování Divokého západu, v jejíž filmové adaptaci ztvárnil hlavního hrdinu LEONARDO DiCAPRIO, je v Punkeho podání oceňována jako vrcholná moderní klasika westernového žánru. ZRADILI HO V NEJTĚŽŠÍ HODINĚ. PŘEŽIL A CHCE SE MSTÍT! Román o houževnatosti lidské vůle, čelící nástrahám americké divočiny, zfilmoval režisér Alejandro González Inárritu s Leonardem DiCapriem v hlavní roli... celý text

Literatura světová Dobrodružné Historické romány
Vydáno: , Leda , Rozmluvy

The Revenant: A Novel of Revenge , 2002

Lee7
13.08.2019 5 z 5

No dlouho jsem se rozhodovala, zda do knihy jít.. ze začátku jsem se moc nechytala, ale vážně je byla skvělá a mohu jen doporučit.. už jsem si říkala, jinak to snad ani nejde.. tady platilo pravidlo film skvělý kniha stejně dobrá :)

Bulldog
27.06.2019 5 z 5

Rozhodně doporučuji k přečtení...a mě se líbil i film s Leonardem..a Leo konečně pozvedl i sošku Oscara.

DericCaster
01.06.2019 4 z 5

Když jsem knižku začal číst, zpočátku mi připadla taková mdlá a říkal jsem si, že tento typ knížek asi nebude nic moc pro mne. Díkybohu jsem to nevzdal. Nakonec mne knížka pohltila a pořád jsem potřeboval číst dál, abych věděl... Pravda ke konci mne napadlo, že hrdina Glass má toho štěstí až nezvykle mnoho, ale tak to má asi v knížkách být. Jsem nakonec rád, že jsem po knize sáhl.

esfinge
04.04.2019 5 z 5

Viděla jsem film a byla nadšená. Přečetla jsem si i knihu a opět jsem byla nadšená.

Evišťátko
05.02.2019 5 z 5

Poutavý příběh a to nejsem velký fanda příběhů z Divokého západu,ale tento mě pohltil. Doslova! A ani nemám chuť shlédnout film s Leonardem. Obávám se zklamání.

Wargo
11.01.2019 4 z 5

Na nešťastie som si nestihol knihu prečítať pred vzhliadnutím filmu, ale vzdávam hold ako autorovi tak aj predlohe. Či už to tak presne bolo, alebo nie, je to veľmi zaujímavý príbeh. A jasný príklad toho, kam až je človek ochotný zájsť, pre vôľu pomstiť sa !

Dandy1
15.09.2018 4 z 5

První jsem viděla film. Knížka mě bavila taky.

DominaCZ
06.09.2018 1 z 5

No, anotace mne namlsala.
Historická fakta a děj v kožešinových skupinách mě nezajímal.

SPOILERY
Dychtivě jsem přeskočila na napadení a časy poté. Chvíli se mi to líbilo, dokud v jednu chvíli neležel rozerván zcela bez sebe, a o odstavec dále byl už zpola vyléčen, protože už je to přece 12 dní.
Co se dělo těch 12 dní ?! Kde je popis??
Tady jsem začala cejtit něco nereálnýho a divnýho a stránky dál mi to potvrdily.

Začalo to místem, kdy si totálně poškozenou končetinou (měla jsem zlomený rameno takže dobře vím že s tím prostě nehnete, natož abyste se o ni opírali když se plazíte) dokázal udělat batoh, jenž si hodil na rozervaná záda. Wau!
Poté na tom byl už vlastně skvěle, protože házet balvanem velikosti lidské hlavy dokáže jen zdravý člověk, stejně jako lámat o kmen opět těmi kameny větve.

Číst jsem přestala v okamžiku, kdy tou rukou dokázal rozmašírovat hada kamenem a zlomit hodem balvanu bizoní žebro, ale o odstavec níže naříká, že tou rukou přece nevládne - to si poněkud protiřečí.

Děj toho filmu je i s verzí jak se to natáčelo volně na internetu, takže pokud nechcete číst, zkoukněte to. On ten film je totiž odlišný, takže byla chyba toto porovnávat.

Takže za mě ne, je to přehnané.
Je to prostě přírodní Superman a ten mne irituje, proto nízké hodnocení.
Zklamání. Je to škoda, protože jako historický fakt je to silné, ale zpracoval to špatně.

mclenin
11.02.2018 4 z 5

Nedá mi hodnotiť menej ako 4*, hoci je knižka v porovnaní s filmom, ktorý sa ňou inšpiroval menej zážitkovo intenzívna a v podstate obsahuje viac postáv, doplňujúce dejové linky a rozdielne vyvrcholenie, príbeh Hugha Glassa je napísaný tak, že čitateľa udrží v napätí a zvedavosti ako to celé napokon dopadne. Navyše, vzhľadom na pomerne krátky rozsah a väčšinou opisné časti (bez dialógov) sa kniha ľahko číta a vie priblížiť atmosféru amerického stredozápadu 19. storočia. Ide o "ľahký oddych" od náročnejších literárnych kúskov, ktorý je pre čitateľa skôr odreagovaním než nejakým myšlienkovým "zaťažením".

HankaMarek
04.01.2018 5 z 5

super kniha

eme
01.11.2017 5 z 5

Me osobne se kniha velmi libila. Film se mi zase nelibil.

Terry.89
16.08.2017 4 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila, i když mi trvalo poměrně dlouho, než jsem se k ní dostala. Velmi mě zaujala anotace, a tak když jsem se dala do čtení zpočátku jsem se obávala, že jsem šlápla vedle. Naštěstí tento dojem se po pár kapitolách vytratil. Příběh je velmi zajímavý a poutavý. Krásně vykresluje dobu traperů a dobývání amerického západu. Určité pasáže, ve kterých se jednalo o zabíjení zvířat mi byly trochu proti srsti, ale tenkrát to byla realita všedních dní nebo případy, kdy se jednalo o samotné přežití.
Filmová verze pro mě byla velkým zklamáním, ale to už je zase jiné téma.

callahanh
20.07.2017 4 z 5

Hodně syrový a zajímavý western, který ale není úplně jednoduchý na čtení protože Punke hodně často sahá ke zdlouhavým popisům krajiny a různých činností, což někdy dost zdržuje. Někdy má naopak pasáže, které jsou výborné, strhující a ukazují tehdejší život ve vší jeho drsnosti. Celý příběh je fascinující a je z něj vidět, že člověk fakt přežije snad všechno a jeho vůle je nekonečná, je k tomu ale samozřejmě potřeba i velká dávka štěstí. Nejvíc mě překvapilo, že vše vychází ze skutečnosti, která ani nebyla moc upravena, o to víc fascinující to celé je. Román je silný v obyčejných věcech - popisech vnitřních pocitů hrdiny, touze žít, která je z něj cítit z každé věty a vlastně i v náhledu do tehdejšího života. Není to úplně tradiční western, ale za přečtení určitě stojí už jen proto, že ukáže, že i indiáni se mezi sebou vraždili a ne všichni běloši k nim byli nepřívětiví. 75%
PS: Srovnání s filmem se kniha samozřejmě nevyhne, ale nemá moc smysl, protože Iňáritu z ní vybral jen holý základ, na který navěsil události, které chtěl, aby vše bylo potřebně působivé a syrové, což se mu povedlo fakt výborně. Takže i ti, kteří film nezvládli, si můžou knihu v pohodě přečíst, protože určitě nebudou trpět jako při sledování.

coquus
14.03.2017 5 z 5

Čtivě napsaný dobrodružný příběh podle skutečné události. Zajímavý pohled do drsného života traperů pronikajících na západ v době, kdy se pušky ládovaly zepředu a kdy mnozí z indiánů bělocha ještě nikdy neviděli. Zaujalo mě, že na konci knihy jsou popsány doložitelné osudy jednotlivých postav.

Beky
04.02.2017 2 z 5

Nedočteno ... SLABÉ! Nudný styl psaní ... Není to vůbec poutavé a strhující, jako jsem si představovala, že to bude. Věřím, že myšlenka a záměr autora byl dobrý, ale knižní podoba je pro mne obrovské zklamání.

čtenářka4
26.12.2016 4 z 5

Film se mi líbil více, knížka je chvílemi nudná, ale jinak je skvěle napsána.

Pampalini
05.12.2016 5 z 5

Výborná kniha o túžbe žiť a prežiť. Pomsta je nepodstatná, hoci tu hrá dôležitú úlohu. Porovnanie s filmom nemá zmysel. Všetko je skutočné a drsné. Opisované obdobie sa častokrát idealizuje, až má našinec prekrútené predstavy o cti a spravodlivosti.

haki34
21.11.2016 5 z 5

Nejdrive jsem videla film, ktery se mimcelkem libil - hlavne pointa pribehu a krasna priroda.. Ale tak nejak mi prislo ze to cele neni moc uveritelne aby to presne takhle bylo v realu.. No a vzapeti mi prisla pod ruky kniha, a vrhla jsem se do cteni...
A to byla jizda... Kniha je mmnohem lepsi nez film !! Mnohem uveitelnejsi cely dej, bez hollywoodskych klise a gradaci deje typu !! SPOILER!!! zavrazdeny syn, ztracena indianka, navic znasilnovana belochy ve filmu...
Sice jsem si prirodu tak nejak prdstavovala dle filmu, ale jinak se ma fantazie rozletela po cestach s opravdovym Hughem Glassem ( mimochodem Leonardovi palec nahoru, zahral to fakt dobre !!!) - pribeh statecneho zalesaka, jakych tam asi v te dobe bylo povicero.. Nicmene urcite krome odhodlani a touhy po pomste mel i kus obrovskeho stesti, ze ho cestou nesnedl nejaky vlk ci jiny grizzly ke svacine, ze diky svemu rocnimu pobytu se naucil spoustu dovednosti od indianu, a taky po ceste potka indiana, ktery mu misto podriznuti krku nabidne pomoc svou i sveho kmene... Scena kde mu cisti straslive rany na zadech a tahaji z nich cervy - dekuji pekne !!! Hotovy masakr.. V dnesni dobe ( i z pohledu zdravotnika ) celkem neuveritelna predstava jak se takhle potrhany, se zaplatanou prudusnici, spinavy, jiste trpici stridave horeckou a podchlazenim dokazal plazit, plavat, nakonec dobelhat do pevnosti... A pak, pote co se da jakz takz dohromady vyrazi skrz snehovou bouri dokoncit svoji pomstu...
Skutecny pribeh skutecneho muze... Knizka ferovych 5 !!!
P.s. A videt film az po knizce - asi ho nevypnu ale nadavam a laterim az do konce jako spacek, jak to mohli takhle sprznit a nacancat pro oko divaka...pribeh by obstal i v puvodne syrove podobe, nevylepsovane jinymi pribehy a dejovymi linkami splyvajicimi s cestou Hugha Glasse...

mysticblueriver
22.10.2016 5 z 5

Příběh mě zavedl zpátky do dětství plného dobrodružných knih z Divokého západu, Jacka Londona a Zane Grey. Kniha se mi líbila o to víc, že vycházela ze skutečnosti, z jejíž linie nevybočovala. Popisy přírody a přežití byly tak věrohodné, že se nešlo od vyprávění odtrhnout.

martousek
24.08.2016 4 z 5

Film jsem neviděla, na knihu jsem narazila náhodou v knihovně mezi čerstvě vrácenými knihami a hned si jí odnesla domů. Ikdyž je pravda, že to je trochu mimo můj čtenářský žánr:-).
Za mě je určitě lepší, podstatně dobrodružnější a zajímavější první část knihy, druhá část, která se dá nazvat honbou za pomstou mě naopak dost zklamala. Celkově si myslím, že kdyby jsem neslyšela o jejím filmovém zpracování, ani si jí nevšimnu.