Žlutý ptáček zpívá

Žlutý ptáček zpívá https://www.databazeknih.cz/img/books/48_/484553/bmid_zluty-ptacek-zpiva-GGP-484553.png 4 182 50

Uprostřed nacistického běsnění v Polsku se židovská maminka se svou pětiletou dcerou s výjimečným hudebním nadáním ukrývá na místě, kde je sebetišší zvuk může obě stát život. Když němečtí vojáci obklíčí Židy v jejich rodném městě, dá se Róża se svou dcerou Shirou na útěk. Najdou útočiště ve stodole na sousedovic statku. Shira, dnem i nocí schovaná na seníku, se zoufale snaží zůstat zticha, zatímco jejím nitrem neustále pulzuje hudba. Láká ji příroda v okolí statku a stěží odolává přirozené touze po volnosti. Maminka, ve snaze dceru zabavit a utišit, vypráví příběh o děvčátku v kouzelné zahradě. Děvčátko nesmí ani hlesnout, a tak zpívá žlutý ptáček. Zpívá cokoliv, co děvčátko v duchu skládá: vysoké pikolové trylky, hluboké bručení kontrabasu. Hudba pomáhá květinám vzkvétat. V tomto smyšleném světě dokáže Róża Shiru ochránit před hrůzami, které se kolem nich odehrávají. Přijde však den, kdy jejich útočiště přestává být bezpečné a Róża se musí rozhodnout: buď se Shirou zůstane, nebo ji opustí a dá jí tak naději na přežití. Románová prvotina Jennifer Rosner Žlutý ptáček zpívá, inspirovaná pravdivými příběhy židovských dětí ukrývaných za druhé světové války, je dechberoucí vyprávění o nezlomném poutu matky s dcerou. Strhující a poutavá próza je svědectvím o nekonečné naději – šeptaným příběhem, ptačí písní – i v těch nejtemnějších časech.... celý text

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , Kontrast

The Yellow Bird Sings , 2020

Tessininka
17.12.2022 4 z 5

Kniha měla krásné krátké kapitoly, ale né pokaždé. Ale ze začátku jo a to mi udělalo radost. Je fakt, že jsem ze začátku byla v rozpacích a tak nějak jsem nevěděla zda se mi kniha líbí nebo ne.
Stejně jsem nakonec byla v půlce knihy a musela jsem vědět jak to celé skončí.
Tuto knihu bych doporučila i lidem, kteří maj rádi hudbu, protože o hudbě se tam mluví hodně.
Nakonec jsem tedy koukala jak to celé dopadlo.. no říct to tady nemůžu, ale budete koukat sami. Pokud si knihu přečtete.… knihu jsem přečetla za tři dny.

Katka2382
10.12.2022 5 z 5

Moc krasná a moc smutná kniha.
Přečetla jsem ji na jeden zátah.

MilackovaN
30.11.2022 5 z 5

Po delší pauze jsem se rozhodla sáhnout po knize popisující hrůzy druhé světové války. Už od první stránky jsem se do knihy začetla a bylo těžké se od ní odtrhnout. Oceňuji nádherně vykreslený příběh matky s dcerou, kterou rozdělí až strach ze smrti. Sama dítě ještě nemám, ale pokaždé, když čtu o tom, že matka musí opustit své dítě, aby mu dala naději, smekám před všemi silnými ženami, které to musely zažít. Neumím si pro matku představit nic horšího.

Vybubu
21.11.2022 4 z 5

Já asi sama nevím, jak vyjádřit to, co se mnou kniha udělala. Mám podobně staré dcerky a už dlouho jsem neměla tak svíravý pocit při čtení některých pasáží.... neuvěřitelně silná kniha pro mě... ještě teď mi naskočí husí kůže, když si vzpomenu :( A přesně toto by se mělo číst, aby lidé nezapomněli, aby cítili tu hrůzu, která se děla ... nikdy nezapomenout...

Danago
07.11.2022 5 z 5

Ano další příběh z druhé světové války , ale tentokrát trochu jinak. Moc se mi líbila forma jakou je kniha napsaná, úplně mě pohltila a byla jsem tam s malou Shirou a její matkou. Obdivuhodné a naprosto šílené, co se dělo, za hrůzy , co lidé dokázali vydržet a zvládnout , to si opravdu nikdo z nás nedokáže představit.
Kniha ve mě vyvolala spoustu emocí. Vtáhne vás do děje od první stránky.

marwinmh
01.11.2022 4 z 5

Další příběh s těžkým tématem, z těžké doby a opět uchopen a představen čtenáři způsobem, který jej nutí číst dál a dál, prožívat s hlavními postavami každý jejich krok a věřit ve šťastné zítřky. Krásně napsaná kniha.

slaska77
03.10.2022 4 z 5

Moc pěkný příběh, zpočátku jsem se bála, že to bude jen o tom úkrytu a skrývání, ale naštěstí měl příběh vývoj, jednu hvězdičku si ponechám za zbytečně useknutý konec, nevím, co tím dnešní autoři sledují, ale rozhodně nejsem příznivec tohoto trendu, zbytečně nevyvážené. A str. 101 (neboť 100 je prázdná): "Dívenka se od začátku děsila chvíle, kdy do toho stísněného tunelu, který Henryk vykopal v podlaze stodoly, bude muset vlézt, ale nyní jim nic jiného nezbývá."

cornetka
25.09.2022 4 z 5

Zajímavý a silný příběh, jen konec byl moc rychlý.

NikolaCer
19.09.2022 5 z 5

Už dlouho jsem si u knížky tak nepobrečela.. Stále mě neprestane udivovat, čím vším si lide museli projit.. Příšerná doba...

medlovice
04.09.2022 5 z 5

Byl se mnou, po celou tu dobu, když jsem četla. Ten žlutý ptáček poletoval a trylkoval a doufám, že se mnou zůstane. Jako byl jiskřičkou naděje, světýlkem v temnotách , zvukem v tichu pro Shiru , poutem s matkou Protože vždycky je tu naděje a vůle přežít.

Fidibus
23.08.2022 3 z 5

(SPOILER) Silný příběh židovské matky s malou hudebně nadanou dívkou, které najdou za války úkryt ve stodole. Bohužel tam mi toho jakoby hudebního přišlo až moc, i když idea s ptáčkem byla hezká. Následuje rozdělení obou - dívka se octne v klášteře a objeví její nadání, zatímco matka přežívá dost tvrdě a hledá ji.
Přišlo mi to až moc umělecky napsané, jednou stačilo.

Ditules
18.08.2022 4 z 5

Nádherná kniha. Poetickým jazykem popsané hrůzy války.

Evikj
16.08.2022 5 z 5

Nádherná!!!

Mudry
12.08.2022 4 z 5

Trochu mi trvalo, než jsem se odhodlala knihu přečíst. Tušila jsem pasáže věnované hudbě a asi jsem se bála, že mě budou nudit. Od čtení jsem se nakonec nemohla odtrhnout. Na konci mi ale chyběla stránka, dost možná i kapitola. Ještě alespon´ jednu stránku by si čtenář od autorky zasloužil.

Šebestová3
11.07.2022 2 z 5

Na tohle téma mám solidně načteno a zrovna Žlutý ptáček se mezi mé top strop knihy řadit určitě nebude. Příběh sice silný, ale ačkoli jsem byla ochotna přistoupit na poetickou linku příběhu, bylo to unylé, utahané, konec tak nějak vyšuměl do ztracena. Dávám dvě hvězdičky za hezkou obálku...

Violliga
08.07.2022 4 z 5

Krásný příběh o lásce matky a její malé dcerky. Matka svou dceru bezmezně miluje a dcera...to malé nevinné stvoření si občas říká..."Co když jsem někde udělala chybu? Maminko už budu hodná jen mě neposílej pryč. Už nevydám ani hlásku." Jak můžeme utišit dětskou radost, zvídavost a radost ze života? Ještě k tomu na tak dlouhou dobu. Jednu hvězdičku ale musím ubrat za ustřihnutý konec. Myslím že Rosa a malá Shira si zasloužily trochu propracovanější zakončení.

markej
24.06.2022 5 z 5

Velmi dojemná kniha o síle mateřské lásky a o obrovském poutu mezi matkou a dcerou... Moc se mi líbil poetický jazyk románu a konec, který mohl být zpracován daleko tuctověji, ale nebyl...
Hodnocení: 4,5 ⭐ z 5 ⭐

Littlemonday
30.05.2022 4 z 5

Žlutý ptáček zpívá - Jennifer Rosner

Anotace:
Uprostřed nacistického běsnění v Polsku se židovská maminka se svou pětiletou dcerou s výjimečným hudebním nadáním ukrývá na místě, kde je sebetišší zvuk může obě stát život. Když němečtí vojáci obklíčí Židy v jejich rodném městě, dá se Róża se svou dcerou Shirou na útěk. Najdou útočiště ve stodole na sousedovic statku. Shira, dnem i nocí schovaná na seníku, se zoufale snaží zůstat zticha, zatímco jejím nitrem neustále pulzuje hudba. Přijde však den, kdy jejich útočiště přestává být bezpečné a Róża se musí rozhodnout: buď se Shirou zůstane, nebo ji opustí a dá jí tak naději na přežití.

Recenze:
Jeden z mnoha románů, který popisuje hrůzy, které kvůli nacistům zažívaly židovské rodiny. Nečekejte však žádná velká fakta, jedná se o příběh jedné konkrétní rodiny a jejich cesty válkou, širší kontext není příliš popsán, takže po hrůzách, které mám na toto téma za sebou, to řadím spíš k lehčímu čtení.

Bylo pro mně těžké se pořádně začíst, některé pasáže byly zdlouhavými popisy vzpomínek a špatně se mi to louskalo.

Na druhou stranu musím říct, že příběh na mně zapůsobil, všechno, co Róza pro Shiru udělala… Co všechno spolu prožily… Neumím si představit zvládnout ani zlomek z toho, takže na některých místech mě kniha vážně dojala. ️

Hodně mě bavily vedlejší postavy - na své cestě těmi hrůzami potkaly ty dvě mnoho hodných a samozřejmě i špatných lidí a musím říct, že autorka jejich vykreslení rozhodně neodflákla, všechny do jednoho jsem si je představovala a opravdu si užívala části knihy, kdy jedna z nich nevzpomínala, ale něco se dělo a byl s nimi někdo další!

Sice jsem trochu nespokojená s popisy a obecně uchopením tématu, ale musím vzít v potaz, že to je román a ne literatura faktu. Když se na to podívám z této strany, vlastně to není vůbec špatná knížka.

4/5 ⭐️

kikies
27.05.2022 5 z 5

Ach jo.... válka a děti, vražedná kombinace! Nádherná kniha s překrásnou obálkou. Ohromně těžké čtení především pro matky, silný příběh, smutný a dojemný, prodchnutý nadějí, kterou zde zobrazuje hudba. Člověk může přečíst stovky válečných příběhů, ale vždycky se objeví nějaký další, který je v něčem jiný... a to ještě víc zdůrazňuje obludnost tohoto historického období. Jen tak dál, vyprávějme a tvořme tyto příběhy, šiřme je, ať se z nich lidstvo konečně poučí...

Kanimůra2
09.05.2022 5 z 5

Co jsem si to zase já, trdlo, půjčila!!! Usnout jsem nemohla! To bych dala jako povinnou četbu na střední školy, aby si děti uvědomily to štěstí, že žijí v míru.
Mám 5 a 6letou vnučku. Jsou to takový živý holčičky, vůbec se neumím představit tu hrůzu, držet je den po dni v tichu zahrabané do sena. Ach jo, krásný, ale strašně těžký kus

Polsko útěk matky a dcery holokaust, holocaust

2022  85%Žlutý ptáček zpívá
2024  0%Cesta za domovem

Kniha Žlutý ptáček zpívá je v