Zločin lorda Artura Savila

Zločin lorda Artura Savila

Irský dramatik, básník a spisovatel Oscar Wilde ve své osobě spojoval ideál svobodného umělce bořícího společenské konvence, autora úchvatných podobenství a vtipného glosátora, s člověkem, který nesmírně touží po vlastní popularitě a je schopen aktivně propagovat své dílo. Podle dobových svědectví byl skvělým vypravěčem, schopným řadu hodin bavit společnost. Námi vydávaná kniha vyšla poprvé v roce 1891 jako Lord Arthur Savile’s Crime and other Stories. Tři z textů sbírky vyšly již dříve časopisecky (nejstarší z nich, Strašidlo Cantervillské, již v roce 1887), titulní povídka byla naopak dopsána až pro knižní vydání. Wilde údajně vyprávěl, že v ní sám sobě vydal zlověstné proroctví – něco podobného totiž prožil dodatečně. V roce 1891, po vydání sbírky, mu prý věštila z ruky cikánka, že se za tři roky vlastní vinou dostane do vězení... Přeložil J. Z. Novák....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31285/zlocin-lorda-artura-savila-31285.jpg 4.1172

Lord Arthur Saville’s Crime and other Stories (1891)

Vydáno:, Dokořán

jóna

Výborně jsem se pobavil jemným anglickým humorem. Velký font tohoto vydání ještě umocňuje pocit pohody při čtení tohoto rozmarného dílka. Doporučuji.

Hanka_Bohmova

Nejsou to nijak světoborné příběhy, ale jako satira mě pobavily: "...na schodišti stálo několik členů Královské akademie, přestrojených za umělce, a v jídelně prý v jednu chvíli došlo k úplné tlačenici géniů." :o)

globetrotter
20.02.2017

Zdarma poslech knihy Zločin lorda Artura Savila: https://www.youtube.com/watch?v=hmMPH9Fz0hA

I_love_books
16.08.2016

Obě dvě satirické povídky se mi líbily. Byly dobře napsané, ve skvělém Wildeovském stylu.
Knize dávám čtyři hvězdičky, byla dobrá, ale znám i lepší Wildeova díla.

Devil-Ivet
17.07.2016

Každá povídka je jiná a každá mě zaujala jinak. Nejlepší je asi Cantervillské strašidlo, u toho jsem se i zasmála. Samotný Zločin je také povedený. I když mě na poprvé moc nebavil. Na tuto knížečku musím mít prostě náladu.

Petra de Valo
13.12.2015

Poviedka s podnázvom Úvaha o povinnosti jedná o čestnom mladom mužovi, ktorý dostojí svojej domnelej povinnosti stoj čo stoj. Hahaha. Oscar si v tejto satire priam brúsi jazyk a zlomyseľný humor, a pritom je podaná takým vážnym tónom, až je to neuveriteľné. Ale typické pre Oscara.
Najlepšia veta z celej poviedky je: "Lord Arthur mal tú najvzácnejšiu vlastnosť, zdravý rozum." Hahaha. Skvelý, úžasný Wilde.

tesar_dali
28.01.2014

je to satira, ale obcas som si povedal, ze toto by neurobil ani uplny idiot :). V dlhsej forme by to bolo otravne, ale tejto je to tak akurat vtipne.

Rup
20.12.2013

Co se týče novely "Zločin lorda Artura Savilla", pak jde o břitkou satiru na, již tehdy, značně pokroucený význam pojmů jako odpovědnost, gentlemanství, konzervatismus, "dobré mravy a vychování", původ, atd. Autor, se svým nedostižným sarkasmem, přesně vystihl pokřivený vztah "lepší společnosti" k těmto "hodnotám" proti hodnotě života, ať jednotlivce či života vůbec. A literární skvost to rozhodně, dle mého, je. Stačí se rozhlédnout po současném literárním nebi :-( "Strašidlo cantervillské" je čistou parodií na tehdejší oblíbená strašidelná (hororová) díla, po kterých dnes již neštěkne ani pes, tak jako úspěšně zapadne v zapomnění obdobná současná produkce. V žádném případě se nejdná o detektivky (vis. štítek), ani o žádné sondy do mozků (komentář). Ve skutečnosti nejde ani o samotné příběhy, ty jsou jenom prostředkem k vyjádření Wildových sarkastických myšlenek, ke kritice společnosti, jež se mu nakonec stala osudným.

Malin
28.06.2013

Né, že by Zločin lorda Artura Savila byl ňákej literární skvost, má to ale vcelku zajímavý nápad a když k tomu připočtu mou slabost pro geniální wildeovské hlášky, tak se nakonec jedná o docela příjemné čtení.

Lady Dracula
19.06.2013

Wilde mě navnadil Obrazem tak dokonale, že jsem se rozhodla pro další knihu z jeho dílny a...ne, že by mě to přímo zklamalo, ale tak nějak mi přišlo, že ona kraťounká povídka, Miliónový model hned na začátku, byla setsakramentsky zábavnější než samotný příběh.
Jestli jsem to pochopila správně, lord Savil si vlastně za ty bezesné noci mohl sám, protože uvěřil lživým slovům chiromanta. Bral vražd jako povinnost, která je mu vepsána do ruky osudem a ačkoli, jak píše Wilde měl sice zdravý rozum, tady ho zahodil nejspíš do koše, jelikož ho nějak nenapadlo, že to vše může být jedna veliká lež. Ale očividně chiromant byl natolik zběhlý v mimice, že mu to lord snědl i s navijákem. A po splnění povinnosti už bylo jen štěstí....
Že by si to Wilde vlastně vsugeroval?

P.S. Sfinga se mi někde vytratila z knihy...

Phoenix16.cz
02.01.2013

Kniha je hezká psychologická sonda do mozku muže, který se dověděl od kartářky, že jednoho dne zabije člověka. Informace, nad kterou by skoro každý mávl rukou, Arturovi obrátí život naruby. Upne se k té myšlence natolik, že mu nedá spát a on se nakonec rozhodne, že aby se jí zbavil, musí ji realizovat... Ale záhy zjišťuje, že ono to nebude tak snadné.
Nápad dobrý, ale opět body dolů za popis tehdejší společnosti, takže pokud vám to nevadí, přidejte si k mému hodnocení další hvězdičku.

kniper
25.09.2012

Pár slabších Wildových povídek. Na jeho pohádky to zdaleka nemá. Ilustrace knihy jsou úděsné a dávají příběhům bizardní šmrnc, což se podle mne u Wilda nehodí.