Zlatá ratolest

Základní dílo světové etnografie, jež si již téměř století udržuje neslábnoucí oblibu čtenářů. Svými vypravěčskými kvalitami bylo inspirací pro literáty a ovlivnilo vývoj řady vědních oborů. Na podkladě obsáhlého materiálu ze života dávných i soudobých evropských i mimoevropských národů předkládá barvitý a sugestivní obraz magického myšlení, rituálů, mýtů, zvyků a tradic. Zabývá se mimo jiné posvátností, vegetačními kulty, tabuizovanými činnostmi, osobami, slovy a předměty, démony a lidskými oběťmi, slavnostmi ohně, kouzelníky. Před čtenářem tak vyvstává celé ono nezřetelné podhoubí historie a kultury včetně témat živých dodnes. Úvod Josef Kandert; Ludvík Svoboda: Klasický výklad mytického....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58650/zlata-ratolest-58650.jpg 4.740
Duchovní literatura, Mytologie

Vydáno: , Odeon

The Golden Bough, 1890

Kniha Zlatá ratolest

Aeon

vycerpavajuca kniha. ludstvo a jeho evolucia od neurotickeho dodrziavania miestami az nezmyselnych ritualov smerujuc k nabozenstvu a v konecnom dosledku az k vede. avsak je dolezite poznamenat, ze aj aktualny vedecky pohlad na vec nemusi byt finalny a moze prist dalsia etapa, ktora bude pokracovanim ludskeho myslenia. to, ze nieco nevieme vysvetlit neznamena, ze to je nerealne :)

C.lementine

Strašně dobrý teoretický základ pro vývoj antropologie a hluboká studnice konkrétních příkladů z celého světa. Samozřejmě při čtení a tvoření názorů je potřeba brát ohled na zastaralé názory eurocentrického charakteru a koloniální vnímání "těch druhých".

Tapanka

Tak staré a tak dobré!

Rawen616
11.12.2020

Tak tohle bylo teda dílo! Na závěr roku 2020 to chtělo něco pořádně výživného a Zlatá ratolest mojí touhu po doslova mamutí dávce informací splnila beze zbytku. Ve své době to musela být bomba a i dnes mám po dočtení skoro až hmatatelný pocit získání vědomostí. Zlatá ratolest vyniká hlavně tím, že nejde jen o suchou vědu ale je i dost čtivě a zajímavě napsána. Někoho sice může trochu iritovat rozsáhlé popisování příkladů a opakujících se rituálů různých kultur ze všech končin světa ale právě to je tím, co na této knize nutí k zamyšlení. Co stojí v pozadí náboženství, magie a dalších stovek a tisíců podivných zvyků, rituálů a bohů kterým lidé věří? Odkud se to vzalo? Proč skoro tytéž rituály provádí Viking, český rolník v 18.století i obyvatel Nového Zélandu? Vždyť se nemohli potkat. Opravdu se skoro totéž vidění světa, víra i magie táhne lidskou myslí napříč historií bez ohledu na to, kde a jak člověk žije? A kam se to proboha bude dál vyvíjet? A vyvíjí se to vůbec nebo nevědomky stále dokola všichni opakujeme a navazujeme na rituály našich předků? Zdá se vám to jako hodně otázek? Tak vězte, že vám popisuji sotva třetinu toho co se v knize řeší a je dokonce i plus/minus vyřešeno. Nějaké studie o původu tradic jsem už četl ale ve Zlaté ratolesti je to vše nádherně uceleno a obávám se, že už se nikdy nebudete koukat na svět stejně, a to ani na tak nevinné věci jako je májka nebo vánoční stromeček. Pro spisovatele fantasy, dobrodružných knih i horrorů představuje Zlatá ratolest jedinečný zdroj inspirace. Hodně bych se divil kdyby Tolkien nebo Lovecraft neměli tuhle knihu doma na čestném místě:-)

desert.fox
09.06.2019

Zasvěcující kniha o magii, původně psaná jako vyvracení magie.

hellena1523
30.01.2017

Etnografická, antropologická bible veškeré literární fantastiky. Možná se někomu bude následující myšlenka zdát velikášská, přesto si ji dovolím sdílet: nikdo v žánru fantasy nevymyslí nic, co by se v určité formě již neobjevilo právě ve Zlaté ratolesti (což není míněno jako kritika autorů literární fantastiky, nýbrž jako chvála této obsáhlé publikace).

tosu69
29.08.2016

Úžasný pohled do historie svědčící o tom,že realita může být něco úplně jiného,než si myslíme a co každý den vidíme kolem sebe.Kniha o to úžasnější,že její pisatel - dle dobových svědectví - téměř nevytáhl paty ze své pracovny.Vřele doporučuji.Takové vzdělání ve školách nezískáte.

Luvák
11.03.2016

Jenda z nemnoha odborných knih, o které se dá říci, že je v daném tématu vyčerpávající.