Zlatá Grai

Zlatá Grai https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/467023/bmid_zlata-grai-D69-467023.jpeg 4 79 42

Zlatá Grai série

Přísežní sourozenci Bastien a Isarell nastupují do bojové školy Světelné říše. Oba si určují vysoké cíle – Bastien volí za mistra nejschopnějšího, také však nejkrutějšího válečného prince, Isarell šílenou královnu divoženek. Oba se stávají klíčovými loutkami v rukou velmi nebezpečných intrikánů. Dokončit výcvik je tak může stát víc, než jsou ochotni zaplatit. Ale z té cesty už nemůžou sejít – i kdyby vedla přímo do pekla. Strhující fantasy příběh, který vás polapí a nepustí, dokud jím neprotančíte až na poslední stranu.... celý text

Lilibeth_Noir
01.05.2023 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Připadalo mi, že je to od nějakého zahraničního autora a čtení jsem si neskutečně moc užila i když jsem se občas ztrácela v tom z jakého pohledu to je, ale během stránky jsem se bezproblémů zoorientovala

adela.hol
23.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Na knihu jsem na Instagramu narážela hodně často a většinou s pozitivními recenzemi. Kdyby mě ale neoslovila sama autorka, nejspíš bych se ke knize nedostala a to by byla škoda. Tímto děkuji @kristinawaagnerova za poskytnutí e-knihy k recenzi.
Také jsem byla zprvu upozorněna, že to není žádné lehké čtení a že v knize není romantická linka. Je pravda, že tu v knihách spíše vyhledávám, ale zde mi nechyběla. Fantasy svět, děj a postavy byly natolik propracované, že si při čtení možná ani nevšimnete, že tam něco, co běžně vyhledáváte, chybí.

V první půlce knihy se seznamujeme s úplně novým světem, ve kterém je několik ras. Jsou to například stříbrní jorrei, kteří nás provázejí větší části knihy, krvelační sarrei, divoženky, čarodějové a také grai, ke kterým patří naše hlavní hrdinka Isarell.
Tato část knihy je také hodně komplikovaná na zorientování, protože postav se objevuje hodně a do toho potřebujete vnímat, jak celý svět funguje. Tady se přidávám k názorům některých čtenářů, že by na úvod knihy byla ideální nějaká mapa nebo alespoň přehled nejdůležitějších postav a jejich schopností.
I tak ale díky autorčiným detailním popisům (které ale nijak neruší od plynulého čtení) postav nebo míst, jsem měla pocit, že se dívám na film/seriál. Dokázala mě do příběhu plně vtáhnout.

Hlavní hrdinku Isarell a jejího nevlastního bratra Bastiena, jsem si zamilovala. Oba dva si museli projít těžkými zkouškami, Daimón a Ymira jim výcvik ztěžovali, co nejvíc to šlo, aby z nich vykřesali to nejlepší.
Navíc Daimón, tím co Isarell udělal, tak jí paradoxně pomohl, aby byla ještě silnější. A vzhledem k nečekanému závěru počítám, že se jejich cesty ještě zkříží, aby oba dokončili, co začali.
Bastien byl takový ten velký ochranářský bratr, který by pro Isarell udělal cokoliv, a zároveň byl neskonale hrdý, když viděl její sílu a co všechno dokáže úplně sama. Doufám, že ve druhém díle dostane trochu více prostoru.

Líbily se mi také fantasy prvky, které si autorka vymyslela (ornamenty, získávání perel, bojový tanec, ...). Opravdu smekám klobouk za propracovanost celého příběhu a těším se na druhý díl.

LuckazUdoli
14.04.2023 5 z 5

Na knihu jsem narazila nahodou, diky rozhovoru s autorkou, ktera mi byla hned sympaticka. A jsem rada, precetla jsem ji za dva dny a uz se chystam na dalsi dil.

TerryDee
13.04.2023 4 z 5

(SPOILER) V první řadě bych chtěla poděkovat autorce @kristinawaagnerova za oslovení a nabídnutí e-knihy k recenzi. Jsem za tuhle příležitost moc vděčná.

Autorka v knize načrtla velmi zajímavý fantasy svět, ve kterém má vše svůj řád a pořádek. Ze začátku se seznamujeme s Jorrei, což jsou potomci andělů a de facto vládnoucí rasa (po většinu příběhu sledujeme právě je). Dále tu jsou Sarrei, lovci pijící krev, jenž obývají Stín. Pak zde máme divoký a kočovný lid, který doprovázejí na cestách druidi. V neposlední řadě tu jsou grai, ke kterým patří i jedna z našich hlavních postav.

Hlavní postavu Isarell jsem si zamilovala. Bavilo mě sledovat její výcvik u Divoženek. Nic neměla zadarmo a všechno si musela vydobýt. Po celou dobu jsem ji fandila a obdivolala. Dále jsem si oblíbila Bastiena. To je zlatíčko. Mám pro něho slabost. Líbilo se mi, jaký mají s Isarell vztah. Nádherný přátelský a sourozenecký vztah jak má být.

Z počátku pro mě bylo náročné se ve všech těch rasách a postavách vyznat. Musela jsem si dát načas, abych do toho pronikla a orientovala se. Ale jakmile se do toho člověk dostane, tak ho to příběhově nepustí, protože pak přichází na řadu akce za akcí. A to vám je potom jízda.

Příběhově je to kruté, nemilosrdné, plné násilí a temnoty. Přesto si myslím, že to k tomuhle patří a utváří to tak celek. V knize nenajdete romantickou linku, což příběhu vůbec neublížilo. Myslím si, že by to bylo něco navíc. Třeba se ale dočkáme v dalších dílech.

* Jediné, co bych v knize uvítala, tak by byla mapa světa, aby člověk měl lepší orientaci.

patricieG
01.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Tato kniha je opravdu čistokrevné a temné fantasy plné intrik, bojů, kouzel a magických bytostí.
V knize se setkáváme s Jorrei, kteří jsou potomci andělů a jsou hlavní vládnoucí rasou, první díl se zaměřuje převážně na ně. Další rasou jsou Sarrei, kteří žijí ve Stínu, loví lidi a pijí jejich krev. V Neposlední řadě nás příběh dovede i k divokým lidem a jejich druidům. V knize jsou ale i další bytosti například čarodějové, draci, grai....

Musím říct, že z počátku jsem měla trochu strach, že se v knize nevyznám, protože tam bylo hodně informací a pletlo se mi to. Dále byla kniha zhruba do poloviny hodně popisná a chyběla mi přímá řeč, která by mě více vtáhla do děje. Ale chápu, že autorka potřebovala vše vysvětlit a popsat aby jsme se později lépe vyznali v novém světě, což se jí podařilo.

Příběh je hodně krutý a temný, nechybí násilné ani sexuální scény, které ale nejsou detailně popsané. Mi se násilí v knize líbilo, celý tento svět na mě díky tomu působil autenticky. V knize není žádná romantická linka, i když jsem si sama vymyslela hate to love linku tak mi vyloženě nechyběla, jelikož byl příběh zaměřený hlavně na popis světa a výcvik Isarell, která má v knize nejvíc prostoru.

Autorka má spoustu skvělých nápadu, které se mi líbí, například magické ornamenty, bojový tanec, nebo napojení na živly. Navíc je kniha napsána z více pohledů, takže to není jednotvárné.

Knihu mužů doporučit všem čtenářům fantasy, kteří v knihách nepotřebují romantiku. Je velká škoda, že kniha není dostupnější v tištěné formě.

Vjeerus
11.03.2023 5 z 5

(SPOILER) Začátek knihy byl trochu náročný na zorientování se, jelikož jsem byla doslova vržena doprostřed akce, kdy se na mě vyvalilo velké množství pojmů. Určitě mi chyběla nějaká mapa na začátku, která by pomohla s orientací nejen ve světě, ale i s rozmístěním jednotlivých ras.
Autorka si hezky hraje s dávkováním informací, takže stále udržuje jisté napětí a vcelku velké množství nezodpovězených otázek typu Jak? Kdy? Kdo? a Kde?. Na většinu svých otázek jsem ale odpověď dostala, a málo kterou jsem dokázala odhadnout.
Nejvíc mě na knize nadchnul ten svět. Jeho pravidla a tresty, různé charakteristiky jednotlivých ras a uskupení, mocenské boje a to jak pomocí klasických způsobů, jako jsou pěsti, meče, dýky, luky apod., tak i slušnou dávkou intrik a tajností, a že se nikdo neštítí ničeho. Příjemná změna pro mě byla ta surovost hraničící s krutostí. Bojový výcvik se spíš podobá mučení, kdy se samotní učitelé sázejí o to, jak dlouho přežijete. A tím se vlastně dostávám i k dost specifickému humoru, který mě opravdu bavil. Nic pro slabé povahy!
V příběhu se objevuje velké množství postav na různě dlouhou dobu a i když bych ráda ulehčila hlavě a nějaká jména zapomněla, dočetla jsem s pocitem, že víc jak polovina z nich se o své slovo znova přihlásí.
Hlavní hrdinka je na jednu stranu dost jednoduchá postava, ale zároveň hrozně složitá. Má jasný cíl, uspokojit své vnitřní nastavení. Ale ta cesta k tomu je nejen dlouhá, drsná a krvavá, ale i nikdy nekončící, protože se o ní tahá víc hodně mocných osob, na které (zatím?) nemá.
Oproti tomu dostal hlavní hrdina podstatně míň prostoru, ale jeho charakter je dost jasnější, protože nemá svojí tajnou minulost. Zatím se jeví jako klasický prototyp rytíře. Bohužel pro něj se narodil do špatného světa, který tyto čestné, hodné a bezelstné lidi krutě semele a musí se buď nechat sežrat a nebo vystrčit lokty.
Konec knihy slibuje velké věci, které budou opět plné pletichaření, krve, pomsty a snad i víc ostatních ras. Autorka mě přesvědčila a získala si mě, takže se nemůžu dočkat, až se vrhnu do druhého dílu. Tímto bych jí i chtěla poděkovat za poskytnutí knihy v rámci spolupráce.

Airelle
06.03.2023 5 z 5

Měla jsem jedinečnou možnost si knihu přečíst, dostala jsem jí v rámci spolupráce přímo od autorky. Musím přiznat, že mě tenhle jedinečný fantasy svět naprosto uchvátil, chvilku mi sice trvalo se začíst, což je v rámci výstavby světa normální, doporučuji číst opravdu pozorně, protože na konci to do sebe zapadne jako puzzle. Jakmile se na scéně objevili hlavní hrdinové Isarell a Bastien, už se mi odtrhávalo jen těžko. Oba hrdinové si projdou velmi náročným výcvikem, který přežijí jen ti nejsilnější, a přesto to je jen začátek jejich cesty.

Kniha je plná nečekaných zvratů, když už si myslíte, že se blížíte ke konci příběhu, stane se něco, co naprosto nečekáte. Prostě se nestihnete ani na chvíli nudit. Navíc není nouze o brutality a klobouk dolů, že jsou opravdu napsané velmi výživně a kvalitně. Každý už to o mě ví, že zavírám oči, jakmile se ve filmu objeví trochu krve, už zavírám oči, třeba dnešní díl The Last of Us jsem je měla zavřený celou dobu!!! No jenže to u čtení nejde, takže jsem to viděla v živých barvách, a nemohla jsem prostě zavřít oči ani to přeskočit, což tedy ve finále považuju za pozitivní.

Opravdu moc bych si přála, aby se kniha dostala víc do podvědomí čtenářů, protože může směle konkurovat světové fantasy a co víc, některé strčit jednoduše do kapsy!

Už se nemůžu dočkat až se pustím do druhého dílu, který už na mě nedočkavě čeká.

Kate3003
27.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Tohle byla celkem jízda. Přestože má kniha 650 stran přišlo mi že jsem četla tak 200 a to ne proto že by to bylo nějak špatně ba naopak. Strany mizeli tak rychle že jsem najednou zjistila že je konec a přitom mi vůbec nepřišlo že bych toho přečetla už tolik.

Je to první díl ze série takže se nevyhneme seznamování s prostředím, které má autorka velmi dobře promyšlené. Opravdu mě zaujalo rozdělení jednotlivých ras/druhů a to jak jsou rozdílné a přesto jsou vykreslené poměrně do detailu. Přestože je to dost informací jsou podány velmi čtivě a ději to rozhodně neubližuje. Narazila jsem sice na pár momentů kdy jsem se k jedné části musela vrátit, protože děj přeskočil do jiného času nebo k jiné postavě a mě chvilku trvalo si to znovu srovnat, ale ve výsledku to rozhodně nebylo nic co by knize nějak výrazně ublížilo.

Rozhodně tu nehledejte žádnou romantiku, přesto je příběh nabitý emocemi a sourozenecká oddanost mezi hlavními postavami je naprosto skvělá a do příběhu krásně zapadá. Romantická linka by tu za mě byla spíše naobtíž.

Isarell i Bastien jsou velmi sympatické postavy což se o některých dalších moc říci nedá, ale co by to bylo za fantasy bez nějakého šíleného fanatika nebo intrikánské šlechty. Všechny postavy, které jsem měla možnost blíže poznat byli skvěle vykresleny a já si užívala osud každého z nich ať už byl dobrý nebo špatný (I když tady spíš dost krutý skoro pro všechny).

Celá kniha je nabitá akcí a intrikami a ani chvilku jsem se u ní nenudila.Takže pokud máte rádi trochu drsnější (no dobře možná trochu víc drsnější) fantasy tak tohle je rozhodně něco pro vás. Já si tohle čtení opravdu užila a už se moc těším až se pustím do dalšího dílu.

Já opravdu moc děkuji autorce za to že mi poskytla knihu v rámci spolupráce.

Mamka_cte
21.02.2023 4 z 5

(SPOILER) Sama autorka udává, jestli se vám líbí svět zaklínače a nebo Got, pusťte se do této knihy. Musím jednoznačně souhlasit!

Začátek knihy byl na mě místy docela chaotický.. hodně postav a různých pohledů na tamní a tajemný svět. Občas jsem se úplně ztrácela a musela pár stránek číst několikrát, ale to se za polovinou úplně obrátilo.

První polovina nás spíše seznamuje s druhy jako jsou divoženky, jorrei a druidi. Ale to není vůbec všechno! Kniha je plná fantasy postav, které si musí své místo plnohodnotně a většinou krvavě zasloužit.

Druhá polovina mě bavila moc, objeví se zde více akce, překvapení, intrik a mnoho dalšího. BOMBA! V postavách jsem se už i více zorientovala a četlo se to opravdu samo. Autorka vše detailně a poutavě popisuje, ať už je to místo, postava a nebo bitva.

Hlavní postavu Isarell jsem milovala od začátku a každý příběh s ní jsem si užívala. Její cesta na vrchol byla úžasná, ale vůbec ne zadarmo.
Postava Daimóna byla prostě záporná od začátku. Byl mi proti srsti s každým pohybem co udělal.
Miláček Bastien, totální in love od začátku.️ Tajně jsem doufala, že mezi ním a Isarell bude něco víc..

Příběh neobsahuje žádnou romantickou linku a vůbec mi to v ní ani nechybělo. Drsná fantasy kniha obsahuje dost sexuálních scén a hooodně násílí, což není pro slabší povahy.

Já si knihu moc užila a těším se, až si přečtu další knihu od této skvělé autorky. Ještě jednou děkuji ️

Holubicka1
19.02.2023 5 z 5

Přiznám se, že jsem měla maličko strach, jestli je zrovna tato fantasy pro mě. Mé obavy byly ale zbytečné. Autorka vytvořila sice temný a drsný svět, ale i přes svou krutost a syrovost si mě tohle magického místo získalo. V knize se také vyskytují násilné scény, ale autorka se s nimi bravurně popasovala a při jejich popisování, nezacházela příliš do detailů. A i přes absenci romantické linky mě příběh zcela pohltil. Proto nemusíte mít strach a této jedinečné fantasy by jste měli dát rozhodně šanci.

V první polovině příběhu jsme seznámeni se světem a jeho fungováním. Klaním se autorce za to, jaký komplexní a propracovaný svět dokázala vytvořit a jak nás skvěle se vším seznámila. V příběhu není jediná čast, která by byla nudná nebo zdlouhavá. Naopak knížka je plná akce a vy nebudete mít ani minutu na vydechnutí.

Hlavními postavami jsou nevlastní sourozenci Isarell a Bastien. Jejich cesta není vůbec snadná a i když se v průběhu ocitnou na opačných stranách, snaží se být jeden pro druhého oporou. Přesto, že má první díl uzavřený konec, tak cesta Isarell a Bastiena není zdaleka u konce.

Zlatá Grai patří mezi dechberoucí fantasy, které vás už po pár stránkách vtáhne do světa intrik, nelítostných bojů, kouzel a magických postav.

ELENtheKNIHOMOL
14.02.2023 5 z 5

Tento příběh je naprosto epické, dechberoucí a čistokrevné fantasy. Kristina má neskutečný talent na psaní. Přestože tento první díl se asi do poloviny zabývá vytvořením komplexního světa a vysvětlením systému jeho fungování, vůbec mě tato popisná část nenudila.Autorka vládne opravdu bohatým jazykem a já si užívala každou větu. Pokaždé když jsem knihu otevřela, jsem se úplně ponořila do děje, který jakoby se mi odehrával přímo před očima, protože spisovatelka dokonale dokázala vše popsat takovým způsobem, že Vás to vtáhne do stránek a Vy se ocitnete vedle hlavní hrdinky v Ellektrysu a sledujete její nelehký výcvik jako film. Knihou nás provází dvojice Isarell a Bastien, ale ženská hrdinka tu dostává mnohem více prostoru.
Knížka je plná magie, drsného tréninku, boje, akce, intrik, ale hlavně i spoustou neotřelých postav.Máme tu stříbrné rytíře, krvožrouty, čaroděje, tajemné Grai i šílené divoženky. Závěr má uzavřenou zápletku, zároveň je ale začátkem většího příběhu.

Knihomol_ka
28.01.2023 4 z 5

Děkuji autorce za oslovení a možnost si její knihu přečíst. Ze začátku jsem úplně nevěděla do čeho se to pouštím a co od toho očekávat, ale od prvních stránek jsem děj hltala. Nikdy jsem snad nečetla něco takového. Tohle je vcelku drsná fantasy kniha.
Autorka se toho vůbec nebojí a ukazuje nám drsný fantasy svět, kde nic nedostanete zadarmo a musíte si to vybojovat. Na začátek bych chtěla říct, že tenhle příběh určitě není pro slabší povahy. Objevuje se zde hodně násilí i sexuálních scén, které jsou buďto dobrovolné a nebo taky nedobrovolné.
Líbí se mi, že autorka vše do puntíku popisuje, ať už postavy nebo svět, ve kterém se zrovna nacházíme.

Hlavní postavy jsou zde sourozenci Bastien a Isarell. Obě postavy jsem si oblíbila a jejich příběh mě vážně bavil.

V knize najdete přátelství i lásku, ať už sourozeneckou či milostnou. Já osobně miluji romantické linky a uvítala bych toho více, ale i tam byl příběh ohromný a návykový.

EvikU.
27.01.2023 5 z 5

Velmi povedený fantasy svět. Někdy mi trochu trvá než se do knihy ponořím nebo než pochopím, jak vymyšlený svět funguje. Tady jsem poměrně brzy byla v příběhu. Postav, tajemné síly, lidé, kteří mají zvláštní funkce, zlaté, stříbrné znaky… Číst se musí pozorně, je toho poměrně dost, ale tak krásně do sebe vše zapadá.

Prostředí v knize je tak věrohodně napsané, že mi žádné věci nepřišli, že si je neumím představit, film v hlavě, který se odehrával za písmenky mi dal prožít krásný příběh.

Isarell jsem si oblíbila hned. A Bastien? Kdo by nemiloval Bastiena? Jejich světy se protnou a nedají na sebe dopustit. Jsou jako bratr a sestra, ale nesmí své city dát před ostatními najevo. Stojí každý na druhé straně. Každý si prochází svým výcvikem, aby se utkali o své místo v Ellektryse.

V příběhu je plno napětí, boje o přežití, o získání většího postu, ale není nouze ani o přátelství, lásku, empatii, ale i intriky. Proplouváte příběhem a vůbec není jasný, jak všechno dopadne.

Konec knihy, aaach, nádhera. Čekala jsem trochu jiný. Ale tak jak to skončilo jsem byla mnohem radši. 200 stran do konce už kniha nešla odložit. Moc se těším na další díly. Jsem moc zvědavá na další kroky Isarell i Bastiena.

Ketfl
11.01.2023 5 z 5

Temné. Drsné. Kruté. Strhující. Návykové.
Tak nějak bych popsala svoje pocity a myšlenky, které se mi honily hlavou při čtení této série. Autorka si totiž pro své čtenáře připravila naprosto dokonale promyšlený svět, který kolikrát ale funguje úplně zvráceným a temným způsobem.

V příběhu se seznamujeme s Jorrei, kteří jsou potomci andělů. Dále tu jsou Sarrei, kteří se živí krví a dalo by se říct, že jsou to vlastně něco jako upíři. Dále tu existují lidé, kteří žijí spíše divošsky a kočovným stylem života. Žijí tu ale i druidové, čarodějové, démoni, dračí lid a další bytosti. Musím ale uznat, že autorka vše promyslela do nejmenšího detailu. Díky čemuž se první díl může zdát až dost popisný, přímé řeči tu zase tolik není. Já osobně jsem ale spokojená, protože tak rozsáhlý svět s různými rasami byl alespoň náležitě popsán a čtenář má tak dostatek prostoru pro jeho pochopení. Ze začátku se celý text může jevit náročně, než čtenář pochopí, jak jorreiské, sarreiské i lidské rasy fungují a na jakých principech fungují jejich společnosti. Autorka se věnuje každé z nich, nicméně hlavní roli v tomto díle hrají Jorrei, na jejichž území se také odehrává větší část příběhu.

Kniha pak primárně sleduje osudy Arachné Isarell, graiské dívky, která se trénuje u královny divoženek, a Bastiena, který je synem jorreiského knížete a jeho výcvik zaštiťuje nejkrutější z jorreiských princů, Daimón. Oba hlavní hrdinové jsou sympatičtí a je neskutečně zajímavé sledovat, jakým směrem postupují jejich životy. Oba si prošli nesmírně náročným, těžkým a vyčerpávajícím tréninkem a jejich cesty nebyly zpravidla vůbec jednoduché.

V knize ale najdete krásná přátelství, partnerství, lásku – ať už sourozeneckou či i milostnou, ale naopak také kruté zacházení, boje, násilí i sexuální napadení. Tyto nehezké scény jsou popsány reálně, ale ne až příliš podrobně, takže nemusíte mít žádné obavy.

Já osobně bych ráda v příběhu objevila více romantické lásky. Ačkoliv doufám, že se třeba dočkám v nějakém z dalších dílů. Zároveň si myslím, že by nejeden čtenář ocenil v knize mapu celého světa nebo alespoň rejstřík jmen a pojmů pro rychlejší orientaci, neboť svět je opravdu rozsáhlý a na čtenáře tak čeká spousta názvů, které se ze začátku mohou hůř pamatovat.

Celkově jsem ale z příběhu nadšená. Kniha se četla skoro sama. Celou dobu jsem byla v napětí, jak příběh bude pokračovat a vůbec jsem si nebyla jistá, co mohu čekat na dalších stranách. Dovolím si dokonce říct, že autorka by směle mohla konkurovat zahraničním fantasy autorům, protože se jí povedlo stvořit naprosto dokonalé fantasy dílo.

Těším se na pokračování!
Hodnocení 4,5/5

knizninadsenec
07.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Byla to jízda, byl to tanec a velmi emotivní, napínavý příběh. To je jako první, co mi vyskočí v mysli na úvod.

Trochu drsné fantasy, ale dokonalý příběh, který vás vtáhne do velmi drsného světa, kde si své postavení musíte vybojovat. Někteří pak zneužívají jak svého postavení, tak práv.
O postavách se dozvíme mnohé, i když mají laskavou povahu, musí fungovat podle pravidel a nařízení, i když jim to je třeba proti srsti.

Příběh je plný energie a je velmi chytlavý. Svět, děj i postavy autorka popisuje do detailu, že jsem měla pocit, jako bych byla divák. Někdy se mi vývoj nelíbil a nejraději bych sama postavu zachránila, kdyby to šlo. Jindy zase byl boj dle popisu tak fascinující, že jsem si jej přála vidět na vlastní oči. Postavy měli svůj úděl a bojovali zuby nechty, byli stateční, nebojácní a když se báli, zatnuli zuby a šly. Učili se, padali na kolena a znovu a znovu se zvedali. Udělali, co bylo třeba.

Hlavní postavy Bastiena a Isarell jsem si velmi oblíbila. Jejich postup byl obdivuhodný, vytrvalý. Byl však i plný násilí, naděje, zbraní, nehezkých zážitků, tance... V příběhu se setkáme s násilím, přátelstvím, nenávistí, pomsty, boji o pozice a jejich udržení, je tam i trochu násilného jednání s dívkami/ženami, sex nedobrovolný i dobrovolný (ale naštěstí ne detailně popisovaný) . Jisté postavy mají svůj plán s postavami jinými a nebo celkově nějaký cíl. Je to krutý svět a já každou stránkou držela postavám palce, aby to zvládly. Rozhodně to není žádný romantický příběh, je to fantasy, kde je svět velmi propracovaný a jak už jsem psala, má svůj řád a pravidla. Příběh je vyprávěn z pohledu více postav. Je to zajímavé fantasy s poutavým dějem.

Setkáme se hlavně s Jorrei, stříbrnými rytíři, ale i divoženkami, divokými lidmi, čaroději, stínem a jinými bytostmi či místy...

Několikrát jsem byla velmi překvapená a to nejen vývojem událostí, ale i reakcemi postav.

Celkově velmi krásný příběh.

Hodnocení ⭐⭐⭐⭐⭐

PrincaListicka
12.12.2022 5 z 5

Úplně na začátek musím říct, že smekám obrovský klobouk před Kristinou za to, jak jedinečný, propracovaný a rozsáhlý svět vytvořila. Máme zde jorrei, stříbrné rytíře čerpající svou sílu ze stříbrných hvězd, sarrei, něco jako upíry, čerpající svou sílu z rudých hvězd a lidi, jejichž kmeny obývají oblast Stínu. Tyto tři skupiny se vzájemně nenávidí a neustále spolu bojují. Mezi nimi se však objevují další zajímavé postavy jako jsou třeba čarodějové nebo tajemní grai mající v sobě prastarou krev, která jim propůjčuje neuvěřitelné schopnosti. Setkáváme se spoustou jmen, poznáváme rozličné mechanizmy a principy tohoto světa a dostane se nám také náznaku historie.

Velmi příjemně mě překvapilo, že na to, že autorka je žena, a to nemyslím nikterak špatně, se v knize neobjevovala takřka žádná romantika, ba naopak, příběh je poměrně drsný a temný. Je skvělé si občas přečíst také příběh, ve kterém není hlavním motivem láska či milostné pletky. A kvůli tomu si myslím, že toto je příběh, který se bude stejnou měrou líbit jak ženským, tak mužským čtenářům.

Isarell jsem si okamžitě oblíbila, což je u mě spíš výjimka. Je úžasně cílevědomá a tvrdohlavá, už od malička se o sebe dokáže postarat. Přesto jí velmi záleží na svých přátelích a blízkých, za které by položila život.
Bastien mi ze začátku nesedl tak dobře jako Isarell, musela jsem si k němu najít cestu, ale jako dospělý muž si mě naprosto získal.
Ohromně jsem si oblíbila královnu Ymiru a její divoženky, které jsou si bližší než pokrevní sestry.

A jak už tak u mě bývá zvykem, velmi mě zaujali sarrei, v tuto chvíli jedni z úhlavních záporáků celé knihy. Dalo by se říci, že jsou to ve své podstatě upíři, i když ne tak docela. Krví se živí, ale mají úplně jiné vlastnosti a schopnosti než klasičtí upíři. V druhém díle by se jim mělo dostat mnohem více prostoru a já to se nesmírně těším.

Jelikož už v tuto chvíli víme, že série bude mít čtyři díly, z nichž tři jsou již venku, je jasné, že první díl je pouze úvodem komplikovanějšího a propracovanějšího příběhu. A ačkoliv se může na první pohled zdát, že je první díl pouze o Isarell a Bastienovi, ke konci je jasně nastíněné, jakým směrem se bude dej dále ubírat a jakým způsobem do něj naši dva hrdinové zapadají.

Nezbývá mi než říci, že Zlatá Grai mi naprosto vyrazila dech a užívala jsem si každou přečtenou stránku. Myslím, že by s přehledem uspěla i na zahraničním trhu, ale s tímhle tvrzením raději počkám až do chvíle, kdy budu mít sérii přečtenou celou. Moc Kristině děkuji za skvělý zážitek a těším se na další díly.

Jajiinka
20.08.2022 5 z 5

Hodnocení 4,5⭐/5⭐
V tomto zajímavém příběhu najdete magii, démony, zajímavé fungování světa a působení hvězd na tamější obyvatelé. Skvěle vymyšlené rasy, které měli své prokletí či naopak požehnání. Nejčastěji jsem se v textu setkávala s jorrei, kteří byli specifičtí svými runami světla a neochvějnou arogantní a sešněrovanou povahou. Naopak divoženky jsou mi bližší svým spontánním, přirozeným a dobrodružným chováním. Takové nespoutané a živočišné.

Autorka stvořila skvělé tradice a různé obřady, které jsou hezky popsány. Celá kniha je především o bojovém výcviku a co vše ho provází, poznali jsme náturu bojovníků a samotné boje byli perfektně popsány a dokázala jsem si je bez problému představit. Příběh je plný intrik a nástrah. Tato kniha, dle mě snad ani neměla žádnou reklamu, protože naprosto zapadla mezi ty haldy knih, co vycházejí a dle mě je to rozhodně škoda. Velká škoda! Naštěstí mi autorka udělala radost a mohu se hned začíst do dalšího dílu!

RoseDadas
01.07.2022 5 z 5

4,5*
Debutové dílo Kristininy Waagnerové dokazuje, že fantastika v Česku chytá novou mízu a že by se mohla opět vyšplhat až na vrchol. Zlatá Grai je dechberoucím příběhem o síle sourozenecké lásky a vydobytí si místa ve světě, kde je potřeba prolít nějakou tu krev a kdy na těle i na duši zůstanou hluboké šrámy.

Kniha obsahuje celkem devět kapitol, jejichž délka se různí. Rozhodně by byla škoda nechat se od čtení odradit tloušťkou knihy, věřte mi, že 550 stránek budete mít přečtených skutečně rychle, natolik je příběh strhující a chytlavý. To vám garantuji!

Hned od začátku si lze všimnout pěkně vystavěných vět a jazykové bohatosti. Příběh nikam zbytečně nechvátá, ale ani nestagnuje (přítomnost delších popisů nenudí, naopak dokresluje celek), zkrátka je odvyprávěno vše, co je třeba, čtenář se tak může hlouběji ponořit do světa, který autorka stvořila, zorientovat se v uspořádání dané společnosti a systému (kdo jsou jorrei, sarrei, grai apod.) Pobyt ve světě Zlaté Grai jsem si náležitě užívala a opravdu nerada jsem se s ním po dočtení poslední strany loučila.

dpxcz
19.02.2022 3 z 5

Tahle kniha zřejmě cílí na dívčí publikum a podle mě je zde vidět inspirace Sarah J. Maas, takže fanynky Skleněného trůnu by byly určitě spokojené. Já jsem se v knize moc nenašel. Nicméně je kniha čitelná, ale s dalším dílem pokračovat nebudu.

Gwynnblaid
01.12.2021 5 z 5

Fantastická knížka. Přečetl jsem již opravdu mnoho fantasy knih od různorodých autorů a mohu konstatovat, že autorka vytvořila naprosto propracovaný a neotřelý svět, přičemž se dokázala vyvarovat užívání běžných klišé. Kniha se čte jedním dechem. Nemohu se dočkat dalšího dílu a věřím, že výsledná sága se může zařadit mezi velká díla české fantasy literatury.

magie česká fantasy fantasy

2021  85%Zlatá Grai