Životní úklid

Životní úklid https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/412937/zivotni-uklidfPMOK1-pn5-.jpg 3 74 35

Do hrobu si ten nepořádek přece nevezmete. Ve Švédsku existuje způsob, jak se zbavit letitého nepořádku. Švédové ho nazývají döstädning: dö znamená smrt a städning znamená úklid. Ač může takový název vyvolávat chmury, jedná se o překvapivě povzbuzující proces zbavení se nepotřebných věcí a lze jej uskutečnit v kterémkoli období života. Každopádně je lepší začít dříve, nežli později, kdy už to za vás musejí udělat druzí. V knížce Životní úklid švédská umělkyně Margareta Magnussonová se skandinávským humorem a moudrostí inspiruje čtenáře, aby podlehli kouzlu minimalismu. Její radikální i zábavná metoda může Vám pomoci se pustit do citlivých rozhovorů na téma „co se všemi těmi nashromážděnými věcmi“, díky ní se celý proces vyklízení může namísto zdrcující zkušenosti stát něčím povzbudivým. Margareta napovídá, kterých předmětů se lze zbavit lehce (nenošené šatstvo, nechtěné dárky, nepoužívané talíře) a které si spíš budete chtít ponechat (fotografie, milostné dopisy, několik uměleckých výtvorů vašich dětí). Do probírání se nářadím zesnulého manžela i svou vlastní tajnou zásuvkou ukrývající drobné neřesti se Margaretě podařilo vnést prvek humoru, ukazuje, že döstädning nemusí být jen skličující. Čtenáři postupně nahlédnou do jejího života ve Švédsku, mohou se nechat inspirovat severským pohledem na věc a snáze se rozloučit s některými svými věcmi.... celý text

Literatura naučná Dům a byt Osobní rozvoj a styl
Vydáno: ekniha , Alferia

Döstädning: ingen sorglig historia / The Gentle Art of Swedish Death Cleaning , 2017

Tilte
20.03.2019 4 z 5

Mile pocteni na par chvil, neni tak dogmaticka jako konmari, ani ezo jako fengsuej. Dala jsem ji precist nasim...

freejazz
03.03.2019 5 z 5

kúpil som tú knihu s úmyslom darovať ju. ale asi to neurobím, neviem, ako by obdarovaný zareagoval...
sú typy, že dokážu Bojnický zámok zaplniť od pivnice po strechu za tri dni. pre tých je toto čítanie zbytočné, mohol by som im dať rovno švédsky rukopis, nepochopili by ho.
mne to potvrdilo môj pohľad na svet. je veľa drobností, bez ktorých si neviem predstaviť život. a je veľa drobností, ktorých existenciu nedokážem pochopiť.
a ešte jedna spomienka - sťahovali sme kamaráta, ktorý vymenil jednoizbový byt za trojizbový. keď sme operáciu dokončili, zistili sme, že má málo miesta na všetko, čo sme premiestnili:)
príjemné čítanie na zamyslenie.

BludickaJulie
05.02.2019 5 z 5

Knihu som si kúpila a akosi som jej čítanie odkladala. Teraz som sa však po dlhšej dobe vrátila zo zahraničia, kde som mala pracovné povinnosti späť domov, a presne riešim problém ako vtesnať nové veci do pôvodného priestoru, ktorý sa žiaľ nezväčší len preto, že si to prajem :-).
Kniha je síce primárne písaná vo forme návodu pre starších ľudí, ako minimalizovať veci, ktoré budú musieť naši príbuzní po smrti likvidovať, ale je to tiež skvelá pomôcka a podnet na zamyslenie, keď si chceme, alebo potrebujeme dôkladne pretriediť veci, ktoré sme doteraz nadobudli bez ohľadu na fyzický vek.

stejcz
26.12.2018 2 z 5

Pár dobrých rad ztracených v záplavě nezajímavých pasáží.

brizaaborovice
12.11.2018 5 z 5

Hodí se pro lidi, které čeká vyklízení, i pro ty, kteří chtějí mít méně věcí a potřebují odněkud začít. Bavil mě přístup autorky, určitě je inspirativní pro lidi jakéhokoliv věku. Kniha je něčím hodně skandinávská, lidi v ČR mi nepřijdou tolik individualističtí. Dá se číst i jako memoáry i jako sonda do života ve Švédsku.

Zlatinka.Emilly
29.09.2018 5 z 5

Autorka předkládá několik rad do života, jak se zbavit nepotřebných věcí. Hlavně uvažuje o budoucnosti, až tady člověk nebude. "Do hrobu si ten nepořádek přeci nevezmete", je motto celé knihy. Margareta radí, jak se vyrovnat s našimi vzpomínkami, jak se rozhodnout co ponechat a co prodat, darovat, vyhodit. Její myšlenka je dobrá, pakliže čtenář/ka nechce, aby jeho rodina se musela probírat tolika věcmi a hodnotit, co s čím udělá. Takže dobrá rada od Margarety: odlehčete naší planetě.

jengibre
07.09.2018 3 z 5

Pohodové čtení na jedno odpoledne. Pro mě, jakožto minimalistku, která ze srdce nesnáší shromažďování zbytečných věcí, se jedná spíše o relaxační knížku. Pro člověka, který má s hromaděním problém, může být její přečtení možná přínosem.

Zmiu
07.08.2018 3 z 5

Podle recenzí jsem čekala trochu víc. Kniha je jednoduchá, přečetla jsem ji během jednoho dne, ale není nijak nakopávací. Nebylo špatné si ji přečíst, ale ve zbavování nepořádku mi nic nedala. Historky ze života švédské seniorky byly ale celkem zajímavé. Co se týče debordelizace, tak u mě pořád vede https://www.databazeknih.cz/knihy/zbavte-se-neporadku-s-feng-suej-269717 , kde se o uklízení před smrtí také mluví. Ale věřím, že pokud nikdo ještě podobnou knihu nečetl, může se nadchnout mnohem víc.

jewarix
27.07.2018 3 z 5

Upřímně musím říct, že jsem čekala něco úplně jiného, ale i tak jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

jaruva
02.07.2018 4 z 5

Je a není to kniha o úklidu. Pro mě ještě víc o životě. Úklid manželových věcí po jeho tragické smrti ještě není u konce. A pomalu se pustím do toho svého...

Hanina61
26.06.2018 4 z 5

Vyklízet pozůstalost jsem musela už dvakrát, poprvé, když mi zemřela maminka, podruhé po úmrtí tatínka... a věřte, není o co stát. Všechny ty věci, co Vám dříve připadaly známé a milé, se najednou promění v nekonečnou hromadu předmětů, kterých byste se měli smysluplným způsobem zbavit, a ne vždy to jde. Měla bych se z toho poučit, a možná každý, kdo nechce přidělávat podobné starosti a povinnosti svým blízkým. Ráda bych si vzala z Margarety Magnusson příklad...

Klamm
20.06.2018 4 z 5

Žádnou knihu o úklidu jsem nečetl, ale hádám, že většina z nich je orientovaná ,,sobecky". Něco jako, ukliďte si, vyházejte staré věci, relaxujte, zpomalte, minimalizujte a budete štastní!
Životní úklid je o tom, že v první řadě myslíte na své blízké. Až jednou zemřete aby měli co nejméně starostí s vašemi krámy, které se za život nahromadily. Taková myšlenka mi sedla. Asi tak rok si totiž pokládám otázku, jestli věci které užívám budou užitečné jednou i pro mé děti. Pravděpodobně většina ne. Bude jiná doba, jiné vymoženosti a tím pádem zcela odlišné zájmy. A proto je třeba začít věci třídit a pomalu si za sebou zametat. Když se nestihnu zbavit svých krámů já sám za celý život, proč bych si měl myslet, že to dokáží pozůstalí, kteří mají a budou mít svých starostí dost. A to je myšlenka této knihy.

Podle Margarety nikdy není pozdě. S životním úklidem se dá ale začít i dřív, klidně už od pětašedesáti :-)

PS: Jedna hvězda dolů za občasnou rozkecanost a smysl pro humor který jsem nesdílel.

80%

Dixinka
13.06.2018 5 z 5

Celkem pěkné pojednání o životě. A teď se vrhnu na ten úklid.

mariva
27.04.2018 4 z 5

Knížka je celkem stručná a ani těch praktických rad v ní není tolik, kolik jsem čekala, ale není na škodu najít si na ni čas a tím i čas na zamyšlení nad svým životem. Já svůj "životní úklid" vlastně začala už před lety tady na Databázi, když jsem se, i když s těžkým srdcem, začala zbavovat některých knih ze své knihovničky. Mám jich hodně a vím, že mí synové by o velkou část z nich nestáli. Pak mi dal život lekci v podobě vážné nemoci a úklid postupně zahrnuje i další věci. Váhala jsem, jestli knihu číst, v mé situaci mi to přišlo trochu morbidní, ale knížka je milá a vůbec ne smutná. V poslední době se sice různé "úklidové" knížky staly módou, ale tahle je trochu jiná. Navíc právě řeším pozůstalost po rodičích, takže pro mě je opravdu aktuální. Snad jen doufat, že každý budeme mít na svůj životní úklid dostatek času.

hana1070
11.04.2018 4 z 5

Zdá se, že ve Skandinávii mají speciální názvy pro všechno. Po hygge a lagom teď dobude svět döstädning. Ve švédštině to znamená „zbavovat se nepotřebných věcí a zkrášlovat a uklízet domov, když se začnete domnívat, že se přiblížil čas vašeho odchodu z tohoto světa“. Lakonicky – uklízení před smrtí. Vtipná kniha o tom, jak toho po sobě na světě moc nenechat....