Životem na zelenou

Životem na zelenou https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/473203/bmid_zivotem-na-zelenou-l6g-473203.jpg 4 157 39

Nekonvenční memoáry držitele Oscara jsou plné šťavnatých historek, originálních postřehů a neotřelých návodů, jak v životě dosáhnout větší spokojenosti. Ze svého života jsem si odkroutil už padesát let, z toho jsem se dvaačtyřicet roků snažil odhalit jeho tajemství a posledních pětatřicet si formou deníků zapisoval každou nápovědu, která by mi tu hádanku pomohla rozlousknout. Zaznamenával jsem si své úspěchy i pády, radosti i stesky, věci, nad kterými jsem žasl, i ty, u nichž jsem se nahlas zasmál. Pětatřicet let poznávání, ukládání do paměti, zkoumání, shromažďování a zapisování všeho, co mě cestou dojalo nebo povzbudilo. Poznámek o tom, jak žít čestně. Jak nepodléhat stresu. Jak se bavit. Jak méně ubližovat druhým. Jak nechat méně ubližovat sobě. Jak se stát dobrým člověkem. Jak dosáhnout toho, po čem toužím. Jak v životě nacházet smysl. Jak být víc sám sebou. Teprve nedávno jsem sebral odvahu si deníky prolistovat. Objevil jsem příběhy, které jsem zažil, lekce, jež mi život uštědřil a na něž už jsem zapomněl, básničky, modlitby, rady, ujištění o tom, na čem záleží, a spoustu drobných samolepek. Našel jsem spolehlivé téma, přístup k životu, který mi přináší uspokojení, kdysi i dnes: Pokud víte, jak a kdy se vyrovnat s životními výzvami — jak se poprat s nevyhnutelností —, pak se můžete těšit dlouhodobému úspěchu, nebo jak já říkám, ‚chytnout zelenou‘. A tak jsem si koupil jednosměrnou jízdenku do samotky v poušti a sepsal knihu, jež právě držíte v rukou: album, dlouhohrající desku, příběh mého dosavadního života. Shromáždil jsem v ní padesát let mých postřehů a ponaučení, pocitů a poznatků, pochval i potup. Ctností, skutečností a krás brutálnosti. Toho, co mi kdy prošlo, při čem mě přistihli, i toho, když jsem zmokl, neboť jsem se snažil tančit mezi kapkami deště. Doufám, že vám tahle medicína nepřijde moc hořká, že bude jako pár aspirinů, a ne jako cesta rovnou do špitálu, že to bude raketa na Mars, ke které není třeba pilotní průkaz, že to bude kostel, do něhož vás pustí i bez křtu, a že vám za slzami vyčaruje úsměv. Tohle je milostný dopis. Věnovaný životu. Je to také průvodce, jak chytit co nejčastěji zelenou — a jak si uvědomit, že i oranžové a červené se jednou změní na zelenou. Hodně štěstí.... celý text

Literatura světová Biografie a memoáry
Vydáno: , barecz & conrad books

Greenlights , 2020

horkosladka
26.04.2022 4 z 5

"...úspěch si přeje každý z nás. Musíme se však sami sebe zeptat: Co pro mě úspěch znamená? Více peněz? Fajn. Zdravá rodina? Šťastné manželství? Práce pro druhé? Sláva? Duchovní cesta? Možnost se vyjádřit? Dělat umění? Nechat po sobě svět lepší, než jaký byl, když jsme na něj přišli? "Co pro mě znamená úspěch?" Dál si tuhle otázku pokládejte. Co je vašim bohatstvím? V čem spočívá váš význam? Odpovědi se časem mohou měnit, což je v pořádku, ale dejte si pozor na jedno: ať už je vaše odpověď jakákoli, nedělejte nic, co by mohlo ohrozit vaši duši. Vaší prioritou musí být, kdo jste, kým chcete být, a neztrácejte čas ničím, co půjde proti vaší povaze."

Lili
23.04.2022 5 z 5

Miluju když mě knížka překvapí. To se právě stalo. Ne standartní životopis, ale deník duše jednoho chlapa. Silný postřehy, životní záseky i rozjezdy. Nikdy by mě nenapadlo, že je McConaughey tak prozřetelný a takový srdcař, který se nebojí následovat intuici, i když mu rozum našeptává pravý opak. A ono to vychází!

***
„Je třeba, abychom si byli vědomi, co k sobě
v životě přitahujeme, protože to není
náhoda ani shoda okolností.
Pavouk ve své pavučině trpělivě čeká,
až k němu večeře dojde.
Ano, musíme jít za tím, po čem toužíme,
vyhledávat to, rozhodit sítě.
Ale někdy nemusíme věci dávat
do pohybu sami.
Naše duše je totiž jako nekonečný magnet.“

jasmina.kralova
04.04.2022 4 z 5

Kniha mě bavila jak obsahově tak graficky. Líbí se mi, že je za řádky této knihy cítit lidskost. Bavila jsem se a neměla pocit, že louskám klasickou biografii, doporučuji.

MaKolar
01.03.2022 5 z 5

Kniha byla super. Vlastně jsem od ní tolik ani nečekal. Autor - herec nabízí pohled do svého života od jeho dětství až po současnost. Zamýšlí se na různými otázky, který se každý člověk v určité fázi života pokládá. Několikrát jsem se při čtení knihy smál. Je vidět, že ikdyž je slavný herec, stále zůstal nohama na zemi a je pro něj nejdůležitější jeho rodina.

DreamerX9
22.02.2022 4 z 5

Matthew McConaughey je člověk, který má sice asi dost v peněžence ale mnohem víc v hlavě. Život mu taky nedal všechno zdarma ale nebojí se riskovat a rodina je pro něj na prvním místě. Líbí se mi, že je kniha psaná JEHO slovy z jeho pera a jeste je doplněná básněmi a spousty zajímavých názorů. Ať si na fotce vypadá jak chce ale uvnitř je člověk, který má světu co dát tak proč to nepředat dál.

vanchovi
22.02.2022 5 z 5

Perfektné. Pri čítaní takýchto kníh si človek uvedomí, že aj keď je autor známy a populárny, nie je to žiaden poloboh, ktorému sa všetko darí a ktorému všetko spadlo z neba zadarmo, ale že je to bežný človek, ktorý sa snaži robiť v každej situácii to najlepšie.

Lolila
21.02.2022 4 z 5

Najskôr ma zaujala obálka knihy a fakt, že to napísal môj obľúbený herec:-) Kniha prekvapila, nie je to klasická biografia. Skôr sú to myšlienky o živote, poskladané aj z poznámok, myšlienok, ktoré si písal.
Opisuje svoj život v Austrálii, kde bol na výmennom pobyte, o ďalších cestách, ktoré podnikol, o tom, ako získaval jednotlivé úlohy, napr. vo filme Čas zabíjať, ktorá ho vystrelila medzi známych hercov a následne potreboval čas, aby zistil, čo chce robiť ďalej, keďže týmto filmom sa z neho stala zo dňa na deň známa osobnosť. Jednoducho, aby zostal sám sebou....
Zaujímavá, milá spoveď sympatického človeka....

Kaikido
22.01.2022 5 z 5

Tohle nejsou “memoáry pro memoáry”. Je to svěží, milé, autentické, upřímné a naprosto otevřené. Baví mě vědomí, že člověk, který v životě fakt něco dokázal, může zůstat i ve světle hollywoodských reflektorů normální, skromný, pokorný, zásadový, charakterní a nezblbnout. Jak autor píše v úvodu, není to návod na život, je to kniha o životě a o tom, že každý může žít ten svůj, protože kdo jiný by měl? Za mě boží, nasmála jsem se, moc mě to bavilo

ibs
21.01.2022 2 z 5

Ani neprekvapilo, ani nezaujalo, taka motivacna klasika - napisem svoj pribeh, som v showbusinesse znamy, k tomu ocividne milo ludsky a tak to bude bestseller.

alicek77
09.01.2022 4 z 5

Byla jsem velmi mile překvapená.U čtení jsem se nasmála,našla jsem tam i dobré rady do života.Je to velice skromný, inteligentní člověk.

pajaroh
04.12.2021 3 z 5

Jako velký filmový neznalec jsem neviděla jediný autorův film. I tak je kniha zajímává, protože se podle mě jedná o inteligentního člověka, silnou osobnost a tvrdý charakter. To, jak dokáže využít těžkou životní situaci, ve které by se většina lidí hroutila, a obrátit ji ve svůj prospěch, je obdivuhodné a velmi inspirativní (kéž by se takto místo fňukání chovalo více lidí).
Více mě zajímaly kapitoly o cestách či pobytu v Austrálii, Amazonii a především nomádský život než dětství, natáčení, detailně popsaný zápas, ale chápu, že se jedná o zpracování deníků a to vše bylo pro autora podstatné a určující.
Nesedl mi překlad knihy, a to srovnávám jen otisklé štítky a zápisky (se skřípěním zubů).
A přes zimu snad doženu tu filmovou neznalost alespoň jedním filmem, protože prý "to charisma!"

včelařka
17.11.2021 5 z 5

Krásný. Bohatý. Moudrý. Vtipný. ... Velmi milé překvapení. Pro mě i inspirace shlédnout několik jeho filmů.

Dada077
06.11.2021 5 z 5

Pekný a nasledovania hodný spätný pohľad na svoj doterajší život v zlomovom veku. Prekvapivé mi u autora prišlo už to zapisovanie a ukladanie si myšlienok, názorov, flash pohľadov. Tiež som ho doteraz (asi pod vplyvom filmových rolí s určitým charakterom) vnímala ako bonvivána, prirasteného k surfu, a k fľaši alkoholu, ktorý rád hrá na bongách nahý až kým ho nezbalí polícia :) A zrazu sa na stránkach knihy z neho vylúpne chlapec, ktorý priľne k adoptovanému bratovi a vzhliada k nemu; citlivý poet, cestovateľ, ktorý objavuje predovšetkým ľudí, človek, ktorý si vytýči cieľ a ide za ním pomaly a premyslene; ale tiež zaľúbený verný muž a manžel, otec dvoch detí.
Za predpokladu, že všetko, čo napísal, myslí aj úprimne, mu dávam plný počet.
citáty: " Väčšina času nie je stratená, je presne tam, kde sme ju nechali. "
"Ak by sme mali všetci neustále zmysel pre humor, žilo by sa nám spolu omnoho lepšie. "
" Pravda je ako štipľavá paprička, čím viac sa priblížime k jadru, tým je štipľavejšia."

Ticiana
26.09.2021 4 z 5

Skvělá kniha. Tohoto herce mam rada a možná ted jeste vic. Historky mne hodně bavili.

Mothermoth
30.08.2021 4 z 5

Milé, zábavné, americké:)

MilkyA
15.08.2021 3 z 5

Intímna spoveď zarytého surfera a karavanistu Matúša.....oukej? Je to milé, jednoduché a teoreticky aj zaujímavé si prečítať ako taký bežný človek v 50tke vníma život.. Veľkú teóriu Greenlights poznáme aj my doma, akurát tomu hovoríme život na dobrej vlne XD

Stejskat
11.08.2021 5 z 5

Líbila se mi moc! :-) je to takové příjemné osvěžení v době všech podobných rádoby lifestylových děl, ale tohle je mi moc sympatické a osobité. Proč ne?! Pojďme všichni hledat ta svá zelená světla na semaforech života :-)

Peyka
31.07.2021 5 z 5

Já nemůžu jinak, než souhlasit s uživatelkou bookworm90. Kniha mě velmi příjemně překvapila a pozitivně naladila. Matthew píše osobitým, ale lidským stylem, se kterým se každý čtenář ztotožní. Nejedná se o obyčejný memoár, ale o jakousi pouť životem, kdy se snaží všechno zlé proměnit v dobré - krásný význam slova "greenlights".

Ohromně lidsky a syrově popisuje svoje dětství, rodiče a jejich italské manželství, svůj šílený výměnný pobyt v Austrálii, jeho průlom v "Dazed and Consufed," jak získal roli ve filmu Čas zabíjet (což je mimochodem vynikající soudní thriller podle knihy Johna Grishama), jak se chtěl vymanit ze žánru "rom-com". Od začátku do konce je z něj cítit sebejistota, nebojácnost a odhodlání něco dokázat.

Při čtení se člověk nasměje, uroní slzu a řekne si, že ten McConaughey je fakt borec. Já se dost nasmála, když vyprávěl, jak následoval své "mokré sny." :-) Prostě borec!! Nechci víc prozrazovat, protože kniha stojí fakt za přečtení.

Kompozice se mi moc líbila, prokládání úryvků textů z jeho deníku (občas teda píše jak prase, měla jsem problém něco vůbec přečíst, četla jsem v originále, takže nevím, jak si s tím poradili čeští vydavatelé, nekoukala jsem do našeho vydání), básně a polemizování nad slovy (např. slovo "unbelievable" = neuvěřitelný).

Fakt smekám, on si při tom psaní na nic nehraje. Na rovinu řekne, že si jako mladý užíval, líbil se ženským, a on věděl, že je pěknej, tak toho patřičně využíval. :-) Líbila se mi pasáž věnovaná seznámení s jeho manželkou Camilou, která je pro něj dodneška "mermaid" (mořská víla). Už fakt nechci dál prozrazovat!

Kniha je nabitá optimismem, nadějí, ale hlavně hořkosladkou pravdou, že ze všeho špatného se dá těžit a záleží jen na nás, jestli si chytíme to správné pomyslné zelené světýlko! :-)

Doporučuji i jeho speech na předávání Oscarů, kdy získal sošku za roli v Dallas Buyers Club. Mluví o hledání svého hrdiny, občas si to pustím, když potřebuji namotivovat. :)

Poetika_slov
02.07.2021 5 z 5

The Greenlights, kterou najdete pod českým názvem jako Život na zelenou. Toto nejsou obyčejné memoáry, jak je známe. Matthew McConaughey to pojal vskutku netradičně, není to pouze jeho kus života, jenž prožil, ale i o hledání smyslu života a hledání svých greenlights. Pro pochopení významu, greenglights neoznačují jen zelné světlo na semaforu, nýbrž představuje znamení, jenž nás ujišťuje, že jdeme tím správným směrem, ať už směřujeme kamkoliv. Napříč svým životem McConaughey ukazuje, že občas v životě musíme na vlastní kůži zažít, a zažijeme ještě mnohokrát, červená nebo oranžová světla na semaforu, ale to jen proto, aby nám ta zelená naskočila na jiné cestě, a my se tak pohnuli v životě zase někam dál. Po kusu prožitého života, znovu otevírá své staré deníky a vzpomíná, jak vypadala jeho cesta. Vrací se v paměti na úplný začátek, k rodičům (co byli dvakrát rozvedeni a třikrát manželé) a k malému chlapci, ze tří, jenž nebyl ani plánovaný. Přesto jeho svět tvořilo odhodlání, kdy po nocích sám stavěl tři měsíce domek na stromě nebo jeho strastiplné cestě do Austrálie. Svět se mu změnil až na vysoké škole, jeden okamžik a kniha zastrčená mezi Playboy magazíny. Tehdy se rozhodl změnit vítr do svých plachet, a stane se úspěšným hercem červených koberců. Jeho otec, stejně jako každý rodič, co vštěpuje svým dětem cenné rady, ho naučil, že pokud něčemu opravdu věříte a chcete něco udělat, udělejte to naplno. Právě tato rada pak zažehla kariéru slavného herce Hollywoodu, jehož všichni obdivovali a jakého známe dodnes ze slavných filmů. V knize též reflektuje i své herecké okamžiky, jež jej vyzvedly na scénu do světel reflektorů. Matthew jde ve své paměti ještě dál, na stránkách odhaluje jeho niterné myšlenky, kdy se i on cítil neúplný, hledaje nový směr, další greenlights v životní etapě. Vezme nás do Amazonie, kde na kánoi s námi rozmlouvá o jeho uvědomění si života, a své příběhy proplétá spolu se zajímavými historkami, nad nimiž se opravdu zasmějete. Dokonce na vlastní pěst vyrazí i do samotného srdce Afriky, jen proto, že se mu o tom zdál sen. Memoáry postupují jeho životem jako řeka, jenž plyne tiše, a s každý rokem nabírají jeho vzpomínky na síle. S věkem pomalu zvolňuje tempo a nechává se unášet proudem. Teď se pro své děti stal majákem, jenž jim svítí na cestu a vede je životem. Své herecké role už vybírá s mnohem větší rozvahou a tam, kde cítí, že to má smysl, že jej táhne to zelené světlo.

Hollywood herci herectví autobiografie

Autorovy knížky