Život starca Paisija Svätohorského. 1. diel

Život starca Paisija Svätohorského. 1. diel https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402144/bmid_zivot-starca-paisija-svatohorskeho--SYG-402144.jpg 5 4 1

Kniha Život starca Paisija Svätohorského opisuje strhujúci život jedného z najväčších askétov 20. storočia, ktorý bol veľkou osobnosťou gréckeho národa. Žil na Svätej Hore Atos v Grécku, kde za ním prichádzali tisíce ľudí z celého sveta s rôznymi otázkami a problémami. Odnášali si od neho vzácne duchovné rady, ktoré nenašli nikde inde. Napriek tomu, že tento jednoduchý mních žil v osamelej kélii na pustom mieste, poznajú ho milióny ľudí na celom svete, či už z vlastnej skúsenosti, rozprávania priateľov alebo prostredníctvom masovokomunikačných prostriedkov. Okrem podrobného životopisu tohto výnimočného človeka sú v knihe aj jeho poučenia, ktoré dávajú čitateľovi možnosť zastaviť sa pri každej myšlienke a precítiť hĺbku múdrych Paisijových slov. Každý nájde v jeho myšlienkach poučenie, radu alebo odpoveď na otázky spojené s vlastným životom.... celý text

Helena0405
22.09.2020

Text je zaujímavý, akurát niektoré neznáme slová neviem nájsť ani pomocou internetu - napríklad čo je to kalyv. K obsahu:

Všimla som si jeden paradox. Človek, ktorý sa stále postí, modlí, robí dobré skutky, snaží sa plniť božiu vôľu - trpí. Nielen dobrovoľne, čo si sám uloží, ale aj čo život prinesie. Tento človek ochorie. Trpí sústavným kašľom, vykašliava krv.
Kristus ľudí uzdravoval - stačilo požiadať. Boh je bol a bude stále rovnaký.
Keď už bolo zdravotného utrpenia pre starca Pajsija priveľa, že by sa neobrátil na svojho Boha? Už za mladi dokázal trafiť na pole nesúc kríž, nechal sa viesť Bohom. Dôveroval Bohu. A teraz čo? Myslel si, že mu ten istý boh nepomôže?
Ja tomu nerozumiem. Vyrastala som v ateistickej rodine. Keď bol niekto chorý, šiel k lekárovi. Poslušne bral tabletky, zničil si pečeň a zomrel. Lekár ho nevyliečil, neuzdravil. Nazdávam sa, že Boh vie uzdravovať - len moja viera v jeho ochotu uzdraviť mňa, ukážkovú hriešnicu, je objektívne slabá. Navyše, nikde nie je príbeh o tom, že by Kristus niekomu uzdravil pokazený zub, pomohol žene odrodiť alebo niekoho zbavil bolesti chrbta.
Ale taký zbožný človek - prečo sa on rovnako ako beznádejný hriešnik obrátil na lekárov? Že by presne to bola bývala Božia vôľa? V tom prípade, prepáčte, ale Boh lenivie. Kedysi kázal - opláchni si oči touto vodou, napatli si oči blatkom - nikdy neposielal ľudí s ich trápením za lekármi. Možno aj preto, že bol k tejto kaste ľudí taký bezočivý, že ich vlastne ignoroval, bol vo svojej dobe Ježiš taký nežiadúci.
Nehnevajte sa, ľudkovia, ale logika nepustí...

světci legendy o světcích pravoslaví, pravoslavná církev pravoslavní mniši stařec Paisij Athos, Svatá Hora

Jeromních Isaak
1937 - 1998