Život s hvězdou / Na střeše je Mendelssohn / Žalozpěv za 77 297 obětí

Život s hvězdou / Na střeše je Mendelssohn / Žalozpěv za 77 297 obětí https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38546/bmid_zivot-s-hvezdou-na-strese-je-mendel-S04-38546.jpg 4 75 6

Souborné vydání tří samostatných próz Jiřího Weila charakterizuje jeho dobově těžko zařaditelný, prožitkově složitý, střihový, výrazně pointovaný styl, umožňující zachytit celou skutečnost až do paradoxních poloh, i hlavní téma jeho díla – osudy českých Židů za protektorátu. V době svého vydání prošlo Weilovo dílo dramatickou kritikou i textovou cenzurou. Popis tohoto Weilova „případu“ v komentáři zachycuje v dokumentární podobě souhrnně historicky těžko popsatelné okolnosti českého literárního života v 50. a 60. letech.... celý text

martineden
11.06.2022 5 z 5

Skvělá kniha.

Damato
27.12.2017 5 z 5

Kniha napsaná úžasně, ale mám z toho noční můry , začínám se probouzet v noci s myšlenkou, jak by mi bylo, kdybych musela z tepla peřin do nelidských podmínek, které Židy čekaly - šííílenost

maca5449
07.11.2014 4 z 5

Skvělá kniha s židovskou tématikou. Má docela ironický konec, čte se snadno a nedá se na ni jen tak zapomenout.

aneta9884
16.10.2014 5 z 5

Skvělá kniha, stylisticky dobře propracovaná a čtivá. Můžeme vidět zásadní vnitřní proměnu Josefa Roubíčka, kdy zpočátku příběhu je depresivní a zamlklý, ale postupem času si všímá hezkých věcí, má naději a radost ze života. Na konci příběhu je z něho jiný člověk, než kterým byl dříve.

Blue
28.02.2013 4 z 5

Kniha, která je předchůdkyní Fuksova Pana Theodora Mundstocka, ve své době nepochybně musela působit jako z jiného světa, dnes je spíše pozapomenutá. Stejně tak jako její autor. Velmi pozoruhodný text, najdete tu Kafku, Fukse i Hrabala. Nutno ocenit i brutálně černý humor. S dobovými literárními hrdiny se Weilův hrdina stýká v závěru knihy svým aktivním postojem, který ovšem není tak úplně vysvětlitelný vzhledem k jeho dosavadními pasivnímu postoji. Přítel Materna je z těch nových lidí, kteří otevírají oči těm, kdo ještě neprozřeli. Ale je to jen piha na kráse. Knihu i autora doporučuji k doplnění vzdělání.

existence
30.11.-0001 5 z 5

výborný román s existencionálním vyzněním, skoro poselstvím

Židé druhá světová válka (1939–1945) Protektorát Čechy a Morava holokaust, holocaust přeživší holokaustu

Jiří Weil
česká, 1900 - 1959