Život s hvězdou / Na střeše je Mendelssohn / Žalozpěv za 77 297 obětí

Souborné vydání tří samostatných próz Jiřího Weila charakterizuje jeho dobově těžko zařaditelný, prožitkově složitý, střihový, výrazně pointovaný styl, umožňující zachytit celou skutečnost až do paradoxních poloh, i hlavní téma jeho díla – osudy českých Židů za protektorátu. V době svého vydání prošlo Weilovo dílo dramatickou kritikou i textovou cenzurou. Popis tohoto Weilova „případu“ v komentáři zachycuje v dokumentární podobě souhrnně historicky těžko popsatelné okolnosti českého literárního života v 50. a 60. letech....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/38546/big_zivot-s-hvezdou-na-strese-je-mendel-S04-38546.jpg 4.274

Kniha Život s hvězdou / Na střeše je Mendelssohn / Žalozpěv za 77 297 obětí

martineden

Skvělá kniha.

Damato
27.12.2017

Kniha napsaná úžasně, ale mám z toho noční můry , začínám se probouzet v noci s myšlenkou, jak by mi bylo, kdybych musela z tepla peřin do nelidských podmínek, které Židy čekaly - šííílenost

maca5449
07.11.2014

Skvělá kniha s židovskou tématikou. Má docela ironický konec, čte se snadno a nedá se na ni jen tak zapomenout.

aneta9884
16.10.2014

Skvělá kniha, stylisticky dobře propracovaná a čtivá. Můžeme vidět zásadní vnitřní proměnu Josefa Roubíčka, kdy zpočátku příběhu je depresivní a zamlklý, ale postupem času si všímá hezkých věcí, má naději a radost ze života. Na konci příběhu je z něho jiný člověk, než kterým byl dříve.

Blue
28.02.2013

Kniha, která je předchůdkyní Fuksova Pana Theodora Mundstocka, ve své době nepochybně musela působit jako z jiného světa, dnes je spíše pozapomenutá. Stejně tak jako její autor. Velmi pozoruhodný text, najdete tu Kafku, Fukse i Hrabala. Nutno ocenit i brutálně černý humor. S dobovými literárními hrdiny se Weilův hrdina stýká v závěru knihy svým aktivním postojem, který ovšem není tak úplně vysvětlitelný vzhledem k jeho dosavadními pasivnímu postoji. Přítel Materna je z těch nových lidí, kteří otevírají oči těm, kdo ještě neprozřeli. Ale je to jen piha na kráse. Knihu i autora doporučuji k doplnění vzdělání.

existence

výborný román s existencionálním vyzněním, skoro poselstvím