Život Lazarilla z Tormesu

Koupit

Podtitul: Jeho příhody a nehody Román, kdysi připisovaný Diegovi Hurtadovi de Mendoza, ve skutečnosti však sepsaný autorem nám dosud neznámým, je časově první dochovaný román pikareskní - šibalský (vyd. 1554). Tento druh literatury je ideovým a uměleckým opakem druhého lit. projevu své doby - románu rytířského. Proti literatuře aristokratické, fantastické, sociál. demagogické (rytíř jako vrchol vší ušlechtilosti) a únikové je pikareskní román dílem realistickým. Je obyčejně psán jako náš román v první osobě, líčí syrovou skutečnost a odhaluje rozpory vykořisťovatelského společen. řádu. Obsahem Lazarilla je bědný život chudého chlapce, který se protlouká jak jen může a zažívá řadu dobrodružství jako průvodce lakomého slepého žebráka, sluha ještě lakomějšího kněze, bratr v nouzi chudého šlechtice-hidalga a j. a posléze dojde svého "štěstí" jako veřejný vyvolavač a manžel služebné chlípného vikáře. Pokračování románu, dílo Španěla ve Francii, zde rovněž přeložené, vede nás dále Lazarillovým životem, t. j. opětovnou řadou anekdot. příběhů, jež končí hrdinovým poustevničením a smrtí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197852/big_zivot-lazarilla-z-tormesu-7NX-197852.jpg 3.824

Vydáno: , SNKLU - Státní nakladatelství krásné literatury a umění

La vida de Lazarillo de Tormes, 1554

Kniha Život Lazarilla z Tormesu

ebbe_voe
13.09.2021

Přečetl jsme to rád, zvláště závěrečný výčet Lazáriových životní funkcí mne pobavil a došlo mi jak moc byla ta útlá kniha zábavná a tragická.

Jaruš7
11.03.2021

Uvěřila jsem příběhu neboť tolik protivenství, podrazů, zklamání a přesto touhy žít trochu spokojený život, je zobrazením pro přežívající chudý lid tím, co jim z bohaté pestrosti chudoby zbývá.
Španělsko a doba církevní inkvizice, bída a hlad, nemoci, šlechetnost je jen maska, kterou vždy osud obrátí naruby.

Citace: " Zde leží bratr Lázario González, zvaný Z Tormesu,. který na divadle tohoto světa vystupoval jako průvodce slepce, sluha kněze a všech možných jiných pánů, rozvažeč vody, veřejný vyvolávač, obchodník v Západní Indii, mořská obluda, nosič, lokaj.
Zemřel jako poustevník dne 12. září L.P. 1540 ve věku 39 let, 5 měsíců a 11 dní.
Requiecat in pace."

Nelehký životní úděl jako nepřikrášlen přesto poutavý.

Blondebookdevil
04.02.2021

Zpočátku jsem k ní byla skeptická, protože přece jen je to dost stará četba, ale při sumírování si to do většího celku v rámci hodin španělšké literatury, jsem zjistila, že to není až tak hrozné a něco si z ní odnáším.

freejazz
01.11.2019

je fakt, že čítať takúto „starinu“ je pre mňa ťažké. nesedí mi štýl, potrebujem vhľad do vtedajších reálií, aby som správne pochopil symboly, bez ktorých sa tieto písačky nezaobídu. a najmä čas na prečítanie a strávenie. už by som sa k tomu nevracal.

Taťka Hraboš
12.01.2019

S knihami napsanými před několika stoletími mám vždy trochu problém se popasovat. Ne že by byly nezajímavé, ale ten archaický styl mi prostě nesedí - proto jen tři hvězdy. Ale jinak je toto dílko výborným reprezentantem svého žánru - pikareskního (šibalského) románu. Místy více, místy méně vtipné, v každém případě však velmi poučné - o poměrech, společenských problémech, mravech a hodnotách i životním stylu Španělska 16. století se tu člověk dozví více než z leckteré faktografické knihy.