Živí a mrtví

Román je uznáván za jedno z nejlepších děl inspirovaných velkou vlasteneckou válkou. Vrací se k jejímu začátku a mistrovsky evokuje první týdny, kdy válka jako smršť rozrušila život země i každého jednotlivce. I v těžkých podmínkách kultu osobnosti se však osvědčila síla a odolnost lidí, umožnila jim zvládnout svízelnou situaci a účinně se postavit na odpor fašistickému vetřelci. Edice Máj,svazek 18...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/61022/zivi-a-mrtvi-61022.jpg 425

Živí a mrtví 1.

Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Naše vojsko

Živyje a miortvyje, 1960

Kniha Živí a mrtví

BabaJaga11
22.04.2019

Pro mě cenný nález na polici knih vyřazených z obecní knihovny (ale razítko nemá, takže tam knihu donesl někdo z místních lidí). Nemůžu si pomoct, ale musím dát pět hvězdiček. Je to tvrdá kniha o tvrdé době. Nejenže v ní umírají tisíce lidí ve válce (což se u válečného románu tak jaksi čeká), ale navíc doplácejí na špatnou organizaci, nedostatečné vybavení, nedůvěru... Že byl tehdejší Sovětský svaz na počátku 2. světové války špatně vyzbrojen, jsem věděla, ale netušila jsem například, jaký chaos na bojištích zpočátku panoval, že důležitější než dobře bojovat bylo neztratit doklady (nedovedu si představit, jak to vlastně měl člověk v boji zařídit) a co všechno musel člověk podstoupit, pokud je ztratil. Nedůvěra k lidem, kteří se probojovali z obklíčení, se zbraněmi, které museli nejprve odbrat protistraně, aby vůbec mohli bojovat, je až zarážející. Říkám si, že je vlastně zázrak, že se Hitlera podařilo kousek před Moskvou zastavit...

Někomu možná může připadat přehnané líčení hrdinství sovětských vojáků. Jenže bojovat za vlast znamenalo bojovat o život. Ani v tom nepanovala jednota, ne každý byl hrdinou (tak to prostě chodí), leckdo by se raději někde ukryl, jiný se trápil, když musel čekat v nemocnici, až se uzdraví ze zranění. Líbilo se mi psychologické vykreslení postav - jejich zmatků, tápání... rozhodně nebyly černobílé. Bohužel některé zemřely dřív, než se stačil jejich příběh jakkoli rozvinout - a mně mnohých bylo skutečně líto, tím spíš, že jejich konec byl vylíčen syrově, zkrátka voják padl... A jestli byla německá vojska vylíčena v horším světle, než jaká skutečně byla? Nemyslím si, i u nás Němci ještě po kapitulaci způsobili spoustu neštěstí a sotva se můžeme divit, když německá mládež byla již roky před válkou cíleně vychovávána k nenávisti k "nižším rasám". Asi by bylo logické, kdyby na počátku ofenzivy v SSSR Němci vzali nohy na ramena a nezdržovali se zapalováním vesnic, ale ať už z vlastní nenávisti nebo z pověření svých nadřízených se snažili způsobit co největší škody, i když už bylo zřejmé, že nemají šanci válku vyhrát.

Autor vkládá některým ze svých hrdinů do úst kritiku poměrů na začátku války, ptá se, jak je možné, že Stalin nevěděl, co se chystá... anebo věděl? A komu prospěl všechen ten chaos a nedůvěra?
Kniha ovšem byla napsána a v SSSR poprvé vydána až po kritice Stalinova kultu osobnosti N. S. Chruščovem. Tím nechci její význam nijak zlehčovat, je jisté, že dříve by ani vyjít nemohla a že autor by navíc dopadl velmi špatně. Pro mě osobně má daleko větší smysl, že svědectví vyšlo. Knihu jsem přečetla jedním dechem. Je v ní spousta přímé řeči a i když má přes 400 stran, četla se mi moc dobře a přečetla jsem ji během několika dní.

gersie
11.03.2019

Teprve když si pročítám předešlé komentáře si uvědomuji , že je těžké tuto knihu hodnotit.
Chtěl jsem napsat : Ze začátku mě to celkem bavilo a dost zaujalo , snad i nadchlo . Ale čím dál víc jsem byl znechucenější tím jak se všichni těšili do první línie boje chcípat zimou, hladem, špinaví beze zbraní a nábojů. Nadšení a kamádští samí féroví kluci , chystající se pobít čepicemi ty odporné Němce zvrhlé , nechutné a zákeřné. Mezi tím jsme se asi stokrát dověděli jaká nepředstavitelně životně závažná a nenapravitelná je ztráta komunistické legitimace. Člověk se takovou ztrátou stává vyvrhelem společnosti.
Prostě trapnost .
Jenže pak je třeba si uvědomit v jaké zemi a v jaké době tahle kniha vyšla. Určitě, jak tady tvrdí můj předchůdce, by asi bez té trapné propagandistické komedie nemohla vyjít. A pro ty co si to umějí šikovně odfiltrovat se tam našla zakomponovaná i kritika Stalina a jeho režimu a taky narážky na zaostalost hospodářství a nadřazenost lidí co se dostali do vyšších funkcí.
Takže když se to vezme kolem a kolem , tak je to výborná kniha plná trapných pasáží.
.....tak a teď si s tím poraďte sami..... :-)

miseb
16.12.2018

Krásná kniha, na svoji dobu velmi odvážná. I když musím přiznat, že další část "Člověk se nerodí pro válku" pro mne byla daleko čtivější a daleko častěji se k ní vracím.

petr8675
24.10.2016

Chápu komentáře pode mnou, neboť se domnívám, že je psali mladší lidé, kteří již dnes pohlížejí na tehdejší události jinýma očima a zároveň jsou i více akce chtiví. Dnes, kdy už není problém sehnat knihy, které o tehdejších dějinách píší objektivněji, Lze skutečně autorův pohled brát, jako poněkud zaujatý a zastaralý. Nicméně, v sedmdesátých letech, kdy se mi kniha poprvé dostala do rukou, to byl úplný trhák. Kritikům bych doporučil, přečíst si některé knihy autorových současníků, které u nás tenkrát vycházely, aby mohli lépe srovnat míru toho vlasteneckého patosu. Navíc je třeba si uvědomit, že kdyby jej autor do svého díla nezahrnul, nejen že by kniha nevyšla, ale on sám by se patrně ocitl na Sibiři. Neboť pokud tento povinný nános odložíme stranou, zbude nám na svou dobu velmi odvážná kritika sovětského politického zřízení. Za mne vynikající a nejen z nostalgie.

Marbo
01.03.2016

Knihy sovětských autorů o VVV pro mne nejsou žádnou neznámou, historicky je to mé oblíbené období a jak jsem již psal, socreal mám fakt rád. Simonov má oproti kolegům jednu velikánskou výhodu - v porovnání s nimi totiž jeho dílo nevyznívá jako agitka. Ano, patosu je tady spousta, ale tu se ukazuje že mnozí obránci vlasti prošli rukama NKVD, tu kritika Stalina či byrokracie. Navíc o katastrofálním začátku války toho ze sovětské strany zas tolik napsáno není...

nechapacka84
30.04.2013

Povodne som chcel dať knihe 4 hviezdy, pretože prvá polovica sa číta ozaj ľahko,stránky som priam hltal. V druhej polovici sa kniha začne dosť vliect. Dokonca som mal chvíľami pocit, že ju dokončoval úplne iný autor. Začínaju sa tam v dosť hojnej miere objavovať akési "flashbacky" ktoré na mňa posobili rušivo. Záporný hrdina v podstate chýba či skor je ztotožnený s Nemeckom.
Naviac samozrejme treba podotknúť miestami dosť silný ideologický patos. Ktorý je práve v druhej polovici knihy až úsmevný.
Každopádne pokiaľ nečakáte že budete čítať Dostojevského, Manna či Hemingwaya, živí a mrtví pekne skrátia dlhé chvíle.

Honza23
03.04.2013

Skvělé líčení o napadení Sovětského svazu Němci. Ostatně takto pojatých knich je velmi málo, a proto je tato kniha mnou velmi oceňována. Ostatně děj popisovaný z pohledu novináře, ze kterého se vzápětí po napadení stane voják v přední linii, neustále se probíjející obklíčením a k tomu všemu osobní strasti a problémy po ztrátě legitimace, takový děj nenechá nikoho, aby u knihy usnul.