Židovská mystika v Praze

Židovská mystika v Praze https://www.databazeknih.cz/img/books/59_/59874/bmid_zidovska-mystika-v-praze-oKV-59874.jpg 4 2 1

Tato knížka obsahuje texty šesti přednášek, které tvořily cyklus "Židovská mystika v Praze - Myšlenky a duchovní hodnoty kabaly", jenž proběhl v Městské knihovně v Praze od 7. března do 11. dubna 1991. Autorem přednášek byl doc. PhDr. Vladimír Sadek CSc., který jako vědecký a pedagogický pracovník v oboru hebraistiky - judaistiky se židovskou mystikou zabývá již řadu let. Pořadatelem cyklu byla Společnost židovské kultury a Lidová univerzita vědy, techniky a umění. OBSAH: *Židovská mystika - Kabala a její hlavní díla, *Kabalistické sefíry a pojetí světa, *Kabalistické učení o člověku a převtělování duší, *Kabala v Praze v době středověku a renesance, *Myšlenkový svět Rabbi Lówa a jeho učení, *Tradice o Golemovi a její vztah ke kabale... celý text

Eldar80
15.12.2016 4 z 5

Ze začátku mě fascinovalo kolik přednášky obsahovaly informací při zachování čtivosti. Čtenář se dozví co vlastně kabala je, něco málo o její historii a je seznámen se základními myšlenkami kabaly. Co je na knize hodnotné, že Sadek dává kabalu do různých souvislostí ať už historických, spirituálních nebo psychologických. První tři přednášky jsou skvělé, protože neznalému čtenáři umožňují se plně zorientovat a pochopit jak kabala souvisí s judaismem a mystikou obecně.
Další tři přednášky se orientují na Prahu, která je též s kabalou spojena. Tyhle přednášky se mi už jevily slabší, hlavně čtvrtá přednáška. Další se věnuje významu asi našeho nejznámějšího židovského učence - rabiho Löwa, který je spojen s legendou o stvoření golema. Tato přednáška ho však představuje z historického pohledu jako významného učence a vzdělance. Poslední přednáška se snaží vysvětlit jak došlo ke spojení legendy o golemovi s rabim Löwem.
Pro čtenáře, který chce pouze zjistit co vlastně kabala je, aniž by četl nějakou dlouhou knihu, se jedná o perfektní zdroj informací. Je však nutné počítat s tím, že na 80 stránkách je skutečně pouhý základ. Ti kteří se kabalou zabývají dlouhodobě se nedozví nic nového - ostatně jim ani není publikace určena. Pokud se však chcete kabalou zabývat a nevíte čím začít, rozhodně doporučuju. 85%

Židé kabala

Vladimír Sadek